Něžná

Něžná https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206776/bmid_nezna-206776.jpg 4 408 408

Jedna z nejmistrnějších povídek Dostojevského líčí nerovný svazek mladé dívky a usedlého zastavárníka, který ústí do naprostého nepochopení a následné tragédie. Šestnáctiletá křehká dívka nedokáže snášet manželovu výchovu, záměrné potlačování svého mládí i své touhy po skutečné lásce. Zpočátku je dívka plná ochoty svého muže skutečně milovat, být mu rovnocennou přítelkyní, ale pod jeho necitlivou nadvládou v ní veškerý cit odumírá.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: ekniha , JHuslík

Кроткая (Krotkaja) , 1876

WEIL
29.06.2011 4 z 5

Řada postřehů a vývoj nerovného vztahu - v pořádku.
Ale vadí mi neúplnost postavy dívky, protože se mi příčí uvěřit tomu, že by starší muž se zamiloval do mladé dívky, že by si ji chtěl vzít za ženu.
V knize není nic o funkčnosti vztahu. Načem byl postaven. Okouzlení druhým, dočasné, to je běžné, ale aby vztah vydržel dlouhodobě, tak to v textu není moc přesvědčivé.

A taky že by někdo si vzal někoho pro peníze?
To nikdy není to hlavní.
A pokud ano, tak ten vztah nikdy nevydrží, protože peníze jsou jen prostředkem, ne hodnotou.

Lithin
30.11.-0001 5 z 5

Naprosto vynikající, strhující, a přitom krátká povídka vyprávěná šokovaným, zmateným a rozervaným mužem, který zrovna ztratil svou největší lásku. Vřele doporučuji!