Nezdolná

Nezdolná https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/514796/bmid_nezdolna-Zyp-514796.jpg 4 175 36

Nezdolná série

Saře se před deseti lety zhroutil svět, když byl její otec brutálně zavražděn. Teď je jí sedmnáct, ale vzpomínky na ten den ji stále pronásledují a touha pochopit, co přesně se stalo, ji pohání vpřed. Sama přitom žije život plný tajemství – Sařini přátelé a rodina nemají tušení o jejím spojení s nadpřirozeným světem, ani o Sařině mocném daru, který jí byl dán do vínku. Při hledání odpovědí na otázky o svém původu a otcově smrti se Sára dostává se do hledáčku upíra a vystavuje se tak smrtelnému nebezpečí. Zároveň potkává Nikolase, bojovníka, který Sáře obrátí svět vzhůru nohama a chce ji i navzdory jejím protestům ochraňovat. Může mu ale důvěřovat? A co když lidé kolem ní skrývají ve skříních mnohem horší kostlivce než ona sama? Doporučený věk 13+... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Relentless , 2013

Duchoslp
12.10.2023 5 z 5

Fakt skvěle čtení. Vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Upíři vlkodlaci trollové elementálové a navíc léčitelské schopnosti. Koktejl kterého vás dostane. Moc se těším na další dil

Ív688
07.10.2023 5 z 5

Tahle kniha mne bavila, přečetla jsem za dva dny, nemá žádné hluché místo a příběh se odvíjí podle logického přadena, bez toho, že bych se v něm ztrácela, další díl si moc ráda přečtu...

ydnac
05.10.2023 5 z 5

UMÍ LÉČIT ZVÍŘATA.
V SOBĚ MÁ TAKÉ ZVÍŘE...
CO JE VLASTNĚ ZAČ?

Sara ví o Opravdovém světě, o nadpřirozeném světě. Ví, že existují upíři.
Její nejlepší kamarád je troll Remy :-), toho jsem si moc oblíbila :-).
Co se týče Sářiny rodiny, matka je opustila a otec byl zavražděn a sára potřebuje vědět PROČ, protože ví kdo ho zabil, přesněji co!
Všechno rozpoutá setkání s padouchem, ale i setkání s bojovníkem Nikolasem.
Ochránců se nakonec vyrojí jěště víc :-).
Vzájemně si odhalí svá tajemství.
Největší má však Sara, ale ještě o něm neví...

Moc se mi to líbilo :-)
Těším se na další díl :-)

Betty96
02.10.2023 5 z 5

Po hodně dlouhé době krásné fantasy. Rozhodně doporučuji fanouškům série Nástroje smrti. Děj je hodně ppodobný, ale to mi vůbec nevadilo. Kniha se četla prostě sama.

Wajny
29.09.2023 4 z 5

Knihu jsem začala číst v době, kdy sklízela samé skvělé ohlasy, takže moje očekávání bylo obří. Což možná trochu příběhu uškodilo....

V knize jsem si nejvíce oblíbila originální prostředí, které bylo obohacené o hodně nadpřirozených postav, které jsou různorodé a promyšlené. Narazíte na nové „druhy“, ale nebojte, nechybí ani milovaní upíři a vlkodlaci (pojetí obou dvou se mi líbilo, jedná se totiž zase o něco trochu jiného).

Měla jsem problém s dynamikou příběhu, i když je v knize mnoho akce a napětí (některé události až na hraně uvěřitelnosti), zdálo se mi, že příběh se neposouval a držel se stále stejné šablony akce, záchrana, vyhrožování, sliby a tak pořád dokola. Sice jsem se nenudila ani minutu, ale celou dobu čtení mi chybělo "to něco", čím by mě příběh strhnul.

Bavila mě dějová linka, která se týkala pátrání po minulosti a odhalování rodinných tajemství Sařiny rodiny. Všechna tajemství byla v knize dobře zpracována a odkrývána v pravý čas.

Postavy v knize jsem si oblíbila, a líbily se mi jejich interakce mezi sebou, včetně vtipných momentů a menšího napětí. Nicméně mi vadilo, že se autorka nevěnovala postavám dostatečně do hloubky, a měli jsme o nich jen minimum informací. Chyběl mi vývoj postav a některé jejich pohnutky mi přišly nelogické.

Hlavní postava Sara mi nijak zvlášť neučarovala, protože opět je to nadpozemsky krásná hrdinka, kterou všichni chtějí, ale ona se považuje za šedou myš a její pohrdání ostatními holkami mě štvalo. Nikolas mi připadal jako druhý Dimitrij z Vampýrské akademie jen mu chybí Dimitrijovo charisma a šarmprostě taková jeho slabší verze.
Snad se v dalším díle trochu vybarví.

Atmosféra knihy byla skvělá a připomněla mi starší YA romantické fantasy jako Vampýrská akademie, Pokrevní pouta nebo Mercy Thompson.

Celkově lze Nezdolnou shrnout jako nadějný začátek, kde je vše teprve nakousnuté a nic velkého se zatím neodkrylo. S ohledem na sérii o sedmi dílech (respektive tři, protože 4. díl je z pohledu Nicka, 5. díl Rolanda, 6. Chris a 7. Jordan), by se mohlo jednat o sérii, která by mohla být lepší a lepší. Snad autorka využila ten obří potenciál.

Instagram - Nikmakbooks

Matri
14.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Prvých cca 100 strán som mala pocit, že na toto som už fakt stará (a to čítam veľmi veľa YA fantasy, takže na tínedžerov som zvyknutá). No potom nastal NEJAKÝ zlom, a odrazu ma to dostalo. Stále nejaká akcia, stále nejaké nové postavy / bytosti (a že ich tu bolo požehnane), problémy, do ktorých sa vedela dostať jedine Sara (???).
Hlavná hrdinka? No prototyp YA super hrdinky - na jednej strane hlúpa, naivná, až neprirodzene odvážna a samozrejme s mnohými danosťami. Jednoducho "špeci". Ale ok, mala dobré srdce a fakt chcela zachrániť všetkých ;-)
Romantická linka sa zatiaľ síce nekonala, ale teda náznakov by bolo habadej, nakoľko je Sara taká populárna u opačného pohlavia. Samozrejme tu máme pána Nikolasa, ktorý sa javí ako protivný dozorca, ale už teraz asi vieme...
Najzaujímavejšia postava pre mňa? Greg!!! On tu vôbec nevystupoval (!!!) ... ale neviem prečo, strašne ma zaujíma. Všetci ho len spomínajú ako hrozivého motorkára, kriminálnika a ochrancu Sary, a pritom sa v deji ani nemihol. Verím v ďalšej časti sa ho dočkám a moja zvedavosť bude uhasená :-)
Na počiatočné rozpaky s knihou som si nakoniec čítanie užila pomerne dosť dosť, a kniha si odo mňa zaslúži presne 4,25 hviezdičky :-D

.. a ako vravieval Sarin otec: "Nikdo, kdo má Boha a společnost dobrých knih, není bez přátel."

Luccinda
10.09.2023 4 z 5

Nezdolná představuje jakýsi návrat do minulosti v rámci žánru YA fantasy. Není se čemu divit, když v originále vyšla už v roce 2013. Při čtení se tak ve mně ozývaly příjemné pocity nostalgie a neskutečně jsem si tenhle skok zpátky v čase užila, aniž bych měla pocit, že už jsem něco podobného někdy četla.

Bavil mě příběh, bavila mě hlavní hrdinka a bavily mě i nadpřirozené bytosti, kterými se kniha jenom hemží. Upíři a vlkodlaci asi nikoho nepřekvapí, ale takoví trolové, démoni nebo víly (a tím myslím opravdové víly, ne víly ve stylu SJM), ty jsem tu teda nečekala. A autorka je do příběhu zakomponovala skvěle!

Ačkoliv má kniha přes 400 stránek, ani chvilku jsem se nenudila. Bylo to neskutečně čtivé od začátku až do konce, nechyběla akce ani různé dějové zvraty. Vlastně jediné, co bych prvnímu dílu vytkla, je romantika, které tam mohlo být na můj vkus trošku více, navíc tady se to vyloženě nabízelo. Ale snad se trochy té romantiky dočkáme ještě v dalších dílech, kterých má být celkem sedm. Druhý chystá Yoli na říjen.

nada3314
08.09.2023 5 z 5

Tohle jsem si prostě nemohla nechat ujít. Příběh plný upírů, vlků, démonů, víl, trollů, goblinů a všech dalších stvoření, na které si jen vzpomenete. Krásně namíchaný koktejl všech těchto mystických stvoření. Hlavní hrdinka Sára si mě získala hned na prvních stránkách, když vyléčila kočičku a od té doby už jsem ji milovala a fandila ve všem, co udělala.

Otáčela jsem stránky jak šílená, připomnělo mi to doby, když jsem kdysi četla stmívání nebo 50 odstínů šedi to jsem taky hltala a neviděla a neslyšela nic kolem sebe. Přesně tyto stavy jsem zažívala i teď, při čtení NEZDOLNÉ. Tím, že jsem s fantasy začala teprve nedávno, tak si tak nějak vše víc užívám. Vše je pro mě nové a úžasné. Když mě fantasy svět vtáhne, tak je to semnou konečná :-)

První díl bude asi takový rozjížděcí, tak té romantiky tu moc nebylo, ale cítím, že nám to autorka vynahradí v pokračování. Moc se těším, tohle jsem opravdu nečetla, ale hltala :-) super to bylo, moc jsem si to užila.

Elize
18.08.2023 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo, bylo to čtivé, mělo to nápad, napětí, spád, nic tomu nechybělo, navíc kniha podle mě kombinuje všechny prvky, co dnes čtenáři ocení - moderní dobu, ale zároveň magické schopnosti hrdinky a především to tajemno, které vás nutí otáčet stránku za stránkou. Navíc to bylo nápadité a svět, který autorka celkem pěkně vykreslila, aniž by zabruslila do nějakých složitějších popisů, byl zajímavý. Rozhodně doporučuji a moc se těším na další díl!

LanaBear
10.08.2023 3 z 5

Pokud je vám mezi 20 až 30, Nezdolná vás rázem přenese do roku 2013 (kdy byla ostatně publikována v zahraničí). A to se všemi přednostmi i nezmary.

Hlavní předností knihy je soustředění se na upíry a vlkodlaky, kteří v posledních letech ustoupili stále populárnějším vílám.

Hlavním nezmarem knihy je protagonistka, Sara, která je bohužel dokonalým "I'm not like the other girls" archetypem. Všichni kluci za ní pálí. Všechny holky ji nesnáší. Ona jimi pohrdá též, protože všechny nosí makeup, zajímají se o kluky a jsou vůbec hrozně femininní, což v 10. letech 21. století bylo naprosto nepřípustné, zavrženíhodné a jednoduše trapné.
Pasáží, kdy Sara pohrdá ostatními dívkami, je v knize dost, a prokousat se jimi bylo náročné.
To, že její nejspíš budoucí love interest je o 200 let starší chlápek, který viděl vyrůstat její matku, možná i babičku, už je jen třešničkou na dortu.

Příběh je obstojný, ale jak už zmínil/a uživatel/ka evineckY, autorka se s worldbuildingem moc nepárala; v knize najdeme snad každé magické stvoření i magickou rasu, ale do hloubky se moc nejde. A poslední věc: Nikolas je velmi podobný Dimitrijovi z Vampýrské akademie. Jen mu chybí jeho šarm.

Další díl si přečtu, jsem zvědavá, kam bude autorka směřovat s hlavní dějovou linkou. Jen doufám, že už nebude kladen takový důraz na internalizovanou misogynii.

Turante
08.08.2023 4 z 5

Musím říct, že tohle mi sedlo. Příběh o dívce, která má mnoho tajemství, je silná a přesvědčivá hrdinka. Úžasný svět, ve kterém najdete opravdu spoustu zajímavých bytostí. Samozřejmě je to úvod do světa, takže se těším, co nového zjistíme v dalším pokračování.

lena.o.knihach
01.08.2023 5 z 5

Na nejnovější fantasy z Yoli mě nalákaly zahraniční recenze a pak jsem si všimla, že kniha vyšla v originále už v roce 2013. Rázem se má očekávání snížila, ale úplně zbytečně

Sedmnáctiletá Sara žije se svým strýcem, miluje zvířata, obchoduje na černém trhu a její nejlepší přítel je troll. Život vzhůru nohama se jí obrátí, když uprchne ze spárů upíra. Dozvídá se nejen pravdu o sobě a svých rodičích, ale na povrch vyplývá tajemství i těch, kterým důvěřovala ze všech nejvíc.

Tohle bylo tak skvělý! Najdete tu nadpřirozené bytosti, na které si jen vzpomenete a v tomto příběhu jsou hlavní upíři, vlkodlaci, lovci upírů, lidé a trollové. Většinu postav jsem si šíleně oblíbila. Bavily mě vztahy mezi nimi, jejich smysl pro humor a vůbec mi nevadilo, že romantická linka je tu celkem vedlejší a jde tu spíš o pohledy a jiskření (to pravé ořechové určitě bude na podzim v pokračování).

Nejdřív jsem si říkala, jak je to už 10 let staré, že to třeba teď nebude ono, po tom všem, co už jsem v tomto žánru četla. Ale panebože! Miluju to teď a vsadím se, že bych to milovala i ve dvaceti. Nezdolná je rozhodně jedno z největších překvapení roku.

DreamerX9
28.07.2023 3 z 5

Zdá se že tu máme návrat upírů a
vlkodlaků. Kniha má několik dílů a první nebyl špatný ale nebylo to ani co by nějak nadchlo nebo překvapilo. Bavili mě postavy i styl jakým kniha byla psaná. Jsem zvědavá na pokračování snad vyjdou všechny knihy v čestině

Bryel
26.07.2023 4 z 5

"Když člověk zapálí svíčku, vrhne zároveň stín."

Čtivé urban fantasy. Na úvodní knihu série se děj poměrně rychle rozproudí, nechybí napětí ani humorné momenty.
Upíři, vlkodlaci, polodémoni, trollové a další všelijaká stvoření. A v tomto mixu záhadná (poněkud paličatá a trochu hloupá) hlavní hrdinka, kterou svým způsobem chtějí všichni, a nad jejímž chováním občas zůstává rozum stát. Některé scény byly i pro mě jako milovnici fantasy a scifi trochu přes čáru. Např. bych také ráda dokázala na dálnici uniknout drsným pronásledovatelům po jedné lekci autoškoly :)
Přesto jsem si knihu moc užila a jsem zvědavá na pokračování příběhu, kde se rýsuje výraznější romantická linka.

zuzak82
18.07.2023 4 z 5

(SPOILER) V poslední době další kniha vydaná v ČR (vedle Touhy od Tracy Wolff), která patří mezi YA romantická fantasty, kde jsou v hlavní roli upíří, vlkodlaci, polodémonní bojovníci, trollové a další fantasy lidi/zvířata. Příběh je dost akční, trochu romantický a dobře se četl.
Po přečtení jsem zjistila na Goodreads, že celá série má 7 dílů a vysoké hodnocení. První díl má hodnocení 4,29, což mi přijde hodně. Osobně bych dala prvnímu dílu tak 70%. Trochu mi vadilo opakování děje, již klasické nelogičnosti v chování postav a romantická linka jasná již od prvního řádku. Ale na druhou stranu mě to fakt bavilo, hrdinové mi přišli zajímaví a má to podle mě potenciál bavit dál. Pokud tedy máte rádi tento druh knih, určitě to zkuste.

evineckY
15.07.2023 4 z 5

Je to napodobenina Stmívání a Pravé krve a do toho všeho autorka
natlačila všechny fantasy bytosti ( mimo draků)-
upíry, vlkodlaky, démony a polodémony, víly, trolly, crocotty, gobliny,...
Proč vždycky autor z hlavní hrdinky udělá blbku a když je v nebezpečí
a hlídaná, vždycky musí utíkat, aby byla chycena a dostala nakládačku ???
Za tyto nedostatky ubírám jen jednu hvězdičku, protože se mi kniha četla skvěle.

Karen Lynch
kanadská