Nezapomeň na mě

Nezapomeň na mě https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426085/bmid_nezapomen-na-me-Vs9-426085.jpg 5 119 48

Píše se rok 1786. Mary Broadová, dcera rybáře z Cornwallu,je za krádež klobouku odsouzena k smrti oběšením. Ortel je ale posléze změněn a místo oprátky čeká Mary transport do Austrálie s jednou z prvních skupin trestanců. Už děsivé podmínky na lodi předestírají, že život v kolonii nebude žádný med. Osud si pro Mary v nemilosrdné zemi přichystal radosti i strasti, každodenní rutinu i velkolepá dobrodružství. Díky své nezdolné povaze však Mary nadále doufá, že v budoucnu na ni znovu čeká její milovaný Cornwall.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , MOBA (Moravská bastei)

Remember Me , 2003

Nikusha
21.10.2021 5 z 5

Lidská krutost a pohnuté životní osudy jsou čtenářsky přitažlivé. Je to smutné, ale je to tak. Vůbec celý tento příběh je smutný a hlavní hrdince celou dobu držíte palce. Aspoň já držela a uvědomuju si, jaké mám štěstí, že žiji v této době v té naší maličké zemi. Filmové zpracování jsem neviděla a ani nějak nemůžu dohledat, jak se film jmenuje. Kdo ví, ať mi to klidně napíše do zprávy.

mariva
28.09.2021 5 z 5

Hodně zajímavá kniha, napínavá, dobrodružná i dojemná a o to cennější, že vychází ze života skutečně žijící ženy. Škoda, že nejsou známé její další osudy.

anezur33
04.09.2021 5 z 5

Drsná kniha,ale četla jsem jedním dechem.Byla to hrozná doba.

Evaho73
06.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Materská láska a túžba po slobode dávajú krídla a dokážu zdolať obrovské prekážky...
Asi tieto dve emócie vo mne najviac rezonujú po prečítaní tohto nádherného historického románu.

Námetom je skutočný silný príbeh Mary Broad, ženy odsúdenej za lúpež a deportovanej do Austrálie s cieľom osídliť túto oblasť. Mary bola známa ako prvá žena, ktorá zorganizovala úspešný útek z trestaneckej kolónie, v ktorej sa ocitla. Útiekla spolu z jej dvoma malými deťmi, manželom a ďalšími siedmými mužmi, ktorým sa spolu podarilo cestovať na plachetnici a otvorenom mori asi 5 000 km. Táto kniha sleduje život hlavnej hrdinky od chvíle ako odchádza z rodičovského domu, až do momentu krádeže, násilej deportácie na lodi, teroru v Austrálii a komplikovaného úteku, spolu s mnohými ďalšími prekážkami, ktoré sa im prihodili počas cesty.

Túto časť som nespoilerovala, to som si našla v skutočných historických záznamoch !!!

Moje dojmy po prečítaní sú veľmi silné, lebo som sa spolu s hlavnou hrdinkou ocitla na horskej dráhe jedinečných a nezabudnúteľných emócií.

tami1
30.07.2021 5 z 5

Nádherná historická kniha.

Těžký život trestanců, kteří jsou deportování do nových kolonií v Austrálii je popsán barvitě a bez příkras. Je neuvěřitelné, co všechno dokáží lidé přežít. Příběh je založen na skutečných událostech a o to je děsivější.

Doporučuji

JaneSnapeová
24.07.2021 5 z 5

Překrásná kniha. Čtení jsem si užívala od začátku až dokonce. ️

AndreaP.
15.07.2021 5 z 5

Tato kniha se téměř nedá popsat slovy, protože je to kniha plná emocí. Musí se přečíst a přežít. Proč? Protože jsem velice často zadržovala dech hrůzou, zděšením, smutkem, bolestí, jako bych se vcítila do hlavní hrdinky. Od poslední třetiny knihy jsem už měla téměř strach otáčet každou stránku s myšlenkou, že více už nevydržím ani já, a že více už nemohla vydržet ani Mary. Tolik bolesti na straně jedné a tolik vnitřní síly na straně druhé, todle dokáže jen žena-matka. O to šílenější, že celý příběh je podle skutečné postavy. Kniha, na kterou do smrti nezapomenu, a která pro mě znamená absolutní vrchol. Ani pět hvězdiček nestačí. Todle je kniha, která se zapíše do srdce.

Janaves
21.05.2021 5 z 5

Krásný román podle skutečných událostí. Neuvěřitelné, co člověk dokáže vydržet, ať fyzicky nebo psychicky. Mary byla silná žena, milovala své děti, vždy myslela na druhé. Doporučuji.

ANDY28
17.04.2021 5 z 5

tohle bylo dobrodrůžo!!!!

jeny-v
04.04.2021 5 z 5

Jak jen popsat pocity - emoce po přečtení této knihy? Asi jen samými superlativy ❤ - překrásný román o síle lidského přežití, snů, přátelství, bolesti a smutku, úžasně čtivý s půvabnou obálkou. "Nezapomeň na mě" = já nezapomenu na příběh o osídlování Austrálie, který jsem přečetla jedním dechem a hltala jeho stránky. Strhující a barvitě sepsané dílo o útrapách Mary Broadové, mladé dvacetileté ženy, která byla odsouzena za krádež oběšením, nakonec deportací do Austrálie. Na vězeňské lodi Dunkirk, kde trestanci čekají v nelidských podmínkách, se nebojácně střetne s důstojníky Watkinem Tenchem a poručíkem Grahemem. Musí ustoupit od všech konvencí a přijmout privilegia, aby přežila. Po roce je přesunuta na zámořskou loď Charlotte, která odplouvá do trestanecké kolonie v Novém Jižním Walesu. Mary porodí dceru Charlotte a provdá se za Willa Bryanta a pak přistanou na pevnině v Sydney - v pekle na zemi.....

Neara
14.03.2021 5 z 5

Do knihy se mi vůbec nechtělo,když jsem se dozvěděla,že se neví jak hlavní hrdinka dopadla...Nakonec jsem se do ní začetla a nemohla přestat.Příběh byl zajímavý,poutavý a celkově moc hezký,i když místy dost tvrdý a smutný.Vážně by mě zajímalo,jak to s ní dopadlo a kde se nakonec usadila.Kdybych byla optimista,tak si budu myslet,že začala někde znovu a pod cizím jménem.Jako pesimista si myslím,že někde zahynula,ať už na lodi nebo mimo ní.Přeci není možné,aby se člověk jen tak ztratil?!Jela za svou rodinou,to by znamenalo,že nikdy k nim nedojela a co ty lidé na té lodi,museli vědět pokud přežili kde jí vysadili...Myslím,že kniha nabízí ještě spousty otázek a škoda,že se nikdy nedozvíme co bylo dál...Knihy od této autorky mám velmi ráda,doporučuji i tento příběh...

Szilvia1
17.02.2021 5 z 5

Pěkná kniha,autorka velmi dobře píše.

matelka
27.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, nemohla jsem se odtrhnout. Doporučuji přečíst.

hrosulik
20.01.2021 5 z 5

Super, super, super, mohu doporučit.

alexis818
18.11.2020 5 z 5

Nádhera.Tak tohle byla úžasná kniha.Četla jsem opravdu s velkou chutí a celý příběh jsem prožila spolu s hlavní hrdinkou.Skvěle napsáno,čtivě,přehledně,nedá se vytknout vůbec nic.A ještě k tomu všemu vše násobí fakt,že tento příběh je skutečný.Moc doporučuji.

Arwen777
02.11.2020 5 z 5

Když jsem kupovala tuto knihu, myslela jsem, že se mi do ruky dostává milý lehce romantický příběh z počátku osídlování Austrálie, plný krásné australské přírody, něco jako V zemi bílého oblaku. Ach ta očekávání...
Ale nemyslete si, že jsem zklamaná. Spíš jsem stále v šoku.
Dostala jsem příběh skutečných postav a skutečných událostí, popisující bez příkras život v Anglii v 18. století, jejich trestní řád, podmínky ve věznicích, při transportu a deportaci do Austrálie. Měsíce strávené v podpalubí, kdy se s trestanci zacházelo hůř než s dobytkem, protože na rozdíl od dobytka, oni neměli žádnou cenu. Ani první roky osídlování Austrálie nebyly idylické - hlad, bída, nedostatek nástrojů, nemoci, domorodci. A hlavně až teď jsem pochopila, jak naivní byla myšlenka, že zloději, vrazi a prostitutky by chtěli něco budovat.
Sledujeme cestu Mary, kterou její mladická nerozvážnost přivedla na cestu plnou utrpení, ztráty jakékoliv důstojnosti a svobody. Z naivní dívky se v krátké době musí stát žena schopná se o sebe postarat. Obdivuji její sílu, že dokázala udělat, co bylo potřeba a nevzdala to hned na začátku, ale ani nikdy potom a ještě dokázala dodávat sílu druhým.
Tato kniha není romantická, je drsná, je opravdová a rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji.

Hedviga
21.09.2020 4 z 5

Silný príbeh jednej neuveriteľne odvážnej ženy, aj keď mám zmiešané pocity. Miestami to bolo dobré, miestami veľmi dobré a miestami tak trocha nuda. Hlavne často opakujúce sa činnosti posádky a trestancov či už na lodi, alebo na súši posúvali dej pomalšie, ako by mi bolo milé. Namiesto toho by som očákavala viac priestoru na pocity aj iných postáv ako len Mary. Ale kniha rozhodne stojí za prečítanie, a to nielen z dôvodu, že sa jedná o skutočné postavy a skutočný príbeh začiatku osídľovania Austrálie poväčšinou britskými trestancami.

gordon13
18.09.2020 5 z 5

Krásná kniha, velmi mě potěšilo, že se jedná o historickou postavu, vlastně postavy, že se příběh opírá o skutečné události... Mary byla povahou vyjimečná žena, klobouk dolů jak dokázala zvládat tak nesmírně stresující situace a stále si udržet svoje já, pevně doufám, že zbytek svého života již prožila mnohem lépe....Příběh krásný a výborně odvyprávěný, paní autorka je jednička!

olcab
17.06.2020 5 z 5

Nezapomenutelný a krásný příběh ženy-trestankyně, která se ocitla mnohokrát na pokraji smrti. Příběh plný utrpení, odvahy a lidskosti této silné a výjimečné ženy. Nezapomenu na tuto čtivě napsanou knihu.

kniha
02.06.2020 5 z 5

Jedna z knih ke které se určitě vrátím. Silný příběh.