Nevítaní

Nevítaní https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222935/bmid_nevitani-222935.jpg 4 448 113

Nevítaní série

Genetická informace nikdy nelže. Pokud se v ní píše, že jsi vrah, jednou se jím určitě staneš. Je rok 2021 a ve Spojených státech amerických se několikanásobně zvýšil počet vražd. Čím dál tím více lidí má totiž tzv. HTS syndrom – jejich DNA obsahuje vraždicí gen. Davy je téměř dokonalá studentka prestižní střední školy, je krásná, chodí s úžasným klukem a je velmi talentovanou hudebnicí. Ale jednoho dne se celý její perfektní život sesype jako domeček z karet. Do jejího domu dorazí zástupci vlády a řeknou jí, že je nositelkou, tedy že je HTS pozitivní. Vlastní rodiče se jí začnou bát, přestože nikdy nikomu neublížila, vyhodí ji ze školy a ztratí všechno, co měla, o co se snažila, svou budoucnost. Nositelů přibývá a svět, jak ho známe, se mění. Nikdo už se necítí v bezpečí. Lidi s HTS se začnou zavírat do internačních táborů. Davy má ale nakonec štěstí. Ocitne se ve speciálním výcvikovém táboře. Pokud se to dá považovat za štěstí – co z ní bude, když výcvik přežije? Vraždící monstrum? A dokáže se ubránit vlastním genům, nebo se stane vražedkyní?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Uninvited , 2014

Dragita
09.02.2015 2 z 5

Kniha měla potenciál, ale nevyužila ho. Dokonce mě z části bavila a měla velmi zajímavě podané myšlenky, ale naprostou většinu příběhu pohřbila tupá, naivní hlavní hrdinka. Takže se to točí kolem toho jak vzdychá nad kdejakým chlapem, nebo se lituje, že ona je dokonalá, tak proč ji označili.

maca5449
02.02.2015 4 z 5

Kniha mi trochu připomínala Delirium od L.Oliver. Jinak nemám v podstatě co vytknout.

kneslova
26.01.2015 5 z 5

Přes rozporuplné komentáře, nevím proč se mi kniha líbila, skvěle se četla, pobavilo mě to, zatáhlo do děje, hlavní myšlenka knihy vede k zamyšlení... co tedy nemám ráda, ale je to spíše pravidlem v této době, zas čekání na další díly.

Veeria
24.01.2015 5 z 5

Láska na první pohled! :) Příběh ukazující skutečnost, že osud naše cesty změní, ani nemrkneme...Nic není jisté. Myslíme si, že máme přátele, jsme oblíbení, ale jakmile se dostaneme až na dno, zjistíme, že pravda může být jiná. Davy se z pomyslného vrcholu dostala až na dno. Vše, v co věřila, se rozplynulo jako dým. Jediné, co ji zbylo, byla víra v sebe sama. V to, jaká je, že není taková, jakou ji vidí a považují ostatní. Musela se postavit strachu čelem a bojovat. Nebudu mnoho prozrazovat z příběhu, nicméně, klec a Rajská hora vyzdvihla příběh do výšin. Za mě kniha Nevítaní je vítaným skvostem a rozhodně doporučuji všem, kteří chtějí být pohlceni do děje a být jeho součástí.:)

Melany01
18.01.2015 4 z 5

Kniha byla... ehm, dobrá. Těžko říct. Byla originální, ale zároveň se strašně táhla. Bylo až neskutečné, jak šel každý krok předvídat předem. Na druhou stranu, kdyby do knihy autorka dala trošku více akce, nebylo by to ono.

Mishak
13.01.2015 4 z 5

„Nikdy nezapomeňte, že jsme víc, než jen genetický kód. Že jsme víc, než jen nálepka, kterou nám někdo dal. Že jsme víc, než co si o nás lidé za našimi zády šeptají a křičí nám do tváří.“

Kniha se zabývala parádním tématem, ale bohužel jsem od ní čekala něco trochu víc. Čekala jsem čtení, které mě chytne stejně jako u knihy Deklarace smrti. Bohužel, překvapení se nekonalo. Neříkám však, že kniha nemá něco do sebe, to zaručeně má. Bohužel s hlavní hrdinkou jsme si asi moc nesedli. Sean a Gil mi byli mnohem bližší jak Davy, která se kolikrát ani nedokázala rozhodnout a i když se nakonec po dlouhém monologu a vnitřní rozpravě zvládla, udělala nakonec přesný opak – neskutečně mě to vytáčelo. Ale tak někdo takový je i ve skutečném životě, tak proč ne =)…
Moc se mi líbily útržky z sms konverzací, ze zákonů, ze studií, atd. za každou kapitolou – knihu to hodně oživilo. Dokonce teď díky poslednímu vloženému dodatku před poslední kapitolou nevím, co mám očekávat od druhého dílu a jsem docela napjatá, jak tohle nakonec skončí. Určitě to bude hodně napínavé.

Upřímně, měla jsem v úmyslu dát knize „jen“ 3 hvězdičky, ale poděkování autorky na konci mě tak dostalo, že jsem to nakonec o jednu zvedla =) Snad mě druhý díl nezklame =)

katerinad
11.01.2015 5 z 5

Docela se mi to líbilo, i když Davy byla taková... opravdu hrát dokonale na všechny ty nástroje, zpívat, být oblíbená a ještě mít toho nejlepšího kluka ze školy, po kterém touží všechny ostatní holky. Co já vím, třeba je někdo takhle nadaný, ale na literární postavu to nepůsobí zrovna nejlíp. Jasně je i možnost, že to bylo schválně udělané takhle, aby byl vidět ten kontrast, abychom viděli co všechno ztratila a jak se společnost i přes její "zázračnost" k ní otočila zády i když se člověk vlastně nijak nezměnil. Gen v sobě měl odjakživa, měli posuzovat její chování za celý její život a ne ji posuzovat jen proto, že má vraždící gen. Ale v tom j asi to neštěstí lidí.
Nakonec jsme mohli vidět, že její život není až tak dokonalý, když vynecháme celý vraždící gen, její přátelé stáli za houby, měli to v sobě i předtím. Nejvíc mě štvala Tori, možná měla strach, ale to neomlouvá jak se chovala ke své údajně nejlepší kamarádce, kterou znala celý život. Bylo celkem jasné, že bublina praskne a tak se i stalo.
Davy mě taky párkrát naštvala, pořád říkala, že není jako ostatní nositelé a odsuzovala je, i když mohli být ve stejné situaci jako ona. A pak když odsuzoval někdo ji, bylo z toho dotčená.
Nějak jsem se rozepsala, tak snad, abych to ukončila.
Kniha se mi líbila, přečtu si i další díl až vyjde, ale nevím co očekávat, přišlo mi, že tam nebyl hlavní problém, proti čemu bojují. Přišlo mi, že proti ničemu, jde jim jen o útěk a nestarají se, aby společnost napravili, ale možná to je hlavní odlišnost této knihy. Nikdo si nehraje na hrdiny, kvůli světu, převládá sobecká já, což si myslím, že je velmi lidské.

neliot
06.01.2015 4 z 5

Na tuto knížku jsem byla velmi zvědavá díky zajímavému námětu. Kniha vůbec nebyla špatná, ale postavy mě zklamaly... Davy je až moc naivní... Říka jedno, ale udělá druhý... Styl psaní nebyl špatný a celkem mě dostal komentář autorky na konci knihy. :)) Za postavy strhávám hvězdičku...

theiagab
03.01.2015 5 z 5

Krásná kniha.Úžasné téma, doufám, že bude další díl, protože konec byl takový nejasný.

Tina 243
29.12.2014 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale musím říct, že mě zklamala. Námět knihy je podle mě skvělý nápad, ale myslím, že by se to dalo napsat i lépe :/ Nechci od knihy nikoho odrazovat, ale někdy mi přišla hlavní postava Davy nesympatická až naivní :/ Byly tam momenty, kdy jsem jí fandila, ale příběh je celkově trošku nedotažený...alespoň podle mě byla předchozí série Drakie od autorky lepší :)

Maragad
23.12.2014 3 z 5

Kniha, jež měla velký potenciál, je bohužel potopena nedostatečně vykreslenými postavami a naivním příběhem. Některé události jsou zbytečně uspěchané a díky tomu působí nedotaženě. Co se Nevítaným ale upřít nedá, je jejich čtivost, i přes to všechno, je nedokážete nedočíst a přeci jen se najde i část, nacházející se převážně v druhé polovině knihy, která vypadá velmi slibně. Konec je otevřený a vy po dočtení budete ještě dlouho dumat nad tím, jestli druhý díl sérii vytáhne, anebo zazdí úplně.

CraWer
11.12.2014 1 z 5

Styl psaní - To je to jediné, díky čemuž jsem knihu dočetl.
Proč? Protože nevím, který debil dělal anotaci, ale prozradit 200 stránek děje, který se neuvěřitelně vleče a v určitých místech i pokulhává, je docela k ničemu.
Nápad to má skvělý, ale provedení je hrozné.
Hlavní hrdinové mi byli nesympatičtí, někteří byli naprosto nedostatečně vykreslení a celkově jsem se u knihy nudil.
I tak, zde byly části, které mě bavily a díky kterým dávám právě:

36%

JanaDor
04.12.2014 5 z 5

Tato dystopie se neodehrává až tak v daleké budoucnosti. Vyznívá velmi pravděpodobně. Vše by se mohlo stát doopravdy. O to je to více odstrašující, že vidím jakoby spojitost s historií. Při čtení mě napadla podobnost s válkou v tom smyslu, že Hitler taky chtěl vyhladit jednu rasu a nezajímalo ho, že jsou to nevinní, hodní, obyčejní, slušní lidé. Nacházíme se v roce 2021, kdy rapidně stoupá zločinnost v USA. Vláda rozhodla, že kdo má v sobě tzv.vraždící gen , ten je pravděpodobně budoucí zabiják. A bez milosti ho vyčlení ze společnosti. Samozřejmě, že se najdou v této skupině opravdoví zločinci. Ale opět převládají ti hodní, slušní, kteří chtěli vést spořádaný život. Je tu vidět dobře davová psychologie, kdy se lidé nechají strhnout jednou myšlenkou a stávají se fanatiky, bez normálního uvažování. Až mě z toho mrazí, že je to vždy možné. V kterékoliv době. Stačí mít schopného vůdce.
Hlavní dvojce je úžasná. Přesně podle mého gusta, pomalé poznávání, jemné náznaky zalíbení – to já prostě můžu. Dalo by se říct, že se více střetnou až na konci knihy. Konec vidím jako jediné mínus, protože je otevřený. A já kdovíkdy si přečtu další pokračování,na které jsem moc zvědavá a těším se. Mám radost z tohoto čtivého, napínavého a lehce romantického příběhu. Děj je k zamyšlení a dobře popsaná psychologie hlavní hrdinky vás strhne přečíst si tuto knihu za co nejkratší čas.

antiutopie, dystopie, kakotopie napětí

Sophie Jordan