Nevinný

Nevinný https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43200/bmid_nevinny-43200.jpg 4 225 39

Píše se rok 1955 a do rozděleného Berlína přijíždí nesmělý anglický mladík, technický zaměstnanec Královské pošty, aby se svým skromným přispěním podílel na ambiciózní, přísně tajné operaci CIA a britské tajné služby SIS. Projekt, který byl ve skutečnosti vyzrazen britským špionem pracujícím pro Sovětský svaz v samém zárodku (George Blake byl v roce 1961 odsouzen britským soudem za vlastizradu ke 42 letům vězení), spočíval ve vyhloubení tunelu do sovětské okupační zóny, odposlouchávání telefonních hovorů a zachycování šifrovaných zpráv. Mladý Leonard Marnham však nežije jen svou prací. Berlín, který ho překvapí stále citelnou poválečnou chudobou i vzrůstajícím napětím rozděleného světa, které o šest let později vyvrcholí stavbou Berlínské zdi, pro něho zároveň znamená vstup do dospělosti i první milostnou zkušenost. Ve chvíli, kdy se velké dějiny nečekaně protnou se soukromým světem hrdinů v sérii typických mcewanovských tragikomických náhod, dochází i k nečekanému rozuzlení příběhu, pod jehož špionážním nátěrem pulzuje život skutečných lidí, jemuž McEwan rozumí jako málokterý současný světový autor.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Innocent , 1990

furunkl
18.06.2017 5 z 5

Ze začátku to vypadalo, že se mistr tesař pěkně utnul, ale bylo to jen ukolébání čtenáře a příprava na strhující vyvrcholení. Za některé scény by se nestyděl ani Palahniuk. Jako všechny autorovi knihy ani tato není nijak prvoplánová a čtení ničím neulehčuje. Prostě špioni jsou taky jenom lidi a ti britští obzvláště.
Nechápu odeonskou obsesi doslovy. Téměř vždy mám dojem, že jsem četl jinou knihu. Jsem přesvědčen, že čtenáři, kteří čtou takovéto autory nepotřebují, aby jim někdo vysvětloval co se skrývá mezi řádky.

dalia1769
23.01.2016 4 z 5

Čtivý, napínavý špionážní román. Bylo zajímavé dozvědět se více o situaci v Berlíně 10 let po válce, je to nepříliš známá problematika. Popisovaný stav připomíná spíše období těsně poválečné, zdá se, že návrat města do normálu trval déle, než by nezasvěcený člověk odhadoval. Spolu s dramatickou situací, která se dále řetězí a v níž se hlavní hrdinové více méně shodou okolností ocitají, je to poutavá četba nabízející i některá dilemata k zamyšlení.

ajalon163
06.06.2015 4 z 5

Člověk docela zírá, když vidí jak se "nevinný" mladý muž nechá zkorumpovat životem! Skvěle napsané, dobře popsaná tíživá nálada. Kolikrát se setkávám s lidi, kteří stejně jako Leonard nic jiného přece dělat nemohli...
Jen jedno varování - nečíst nalačno (a vlastně ani při jídle)!

Imis
26.05.2015 3 z 5

Nedá mi k převážně kladným komentářům přidat můj názor. Mě osobně knížka docela zklamala. Způsob psaní autora je sice lehce nadprůměrný, ale děj jako takový mě neupoutal. Začátkem jsem se docela prokousávala, u cca 60 strany jsem myslela, že knihu nedočtu, protože se tam nic moc nedělo. Následovala docela dlouhá vztahová linka, v rámci které se (pro mě nepochopitelným způsobem) na chvíli zásadně změnila povaha hlavního hrdiny. Dále přišla dramatická část, o které by se dalo říct, že byla docela poutavá a závěr byl pro mě kýčovitě romantický, což bych od mužského autora nečekala. Za mě 3 hvězdičky díky poměrně dobrému stylu psaní.

Joges
23.04.2015 4 z 5

Velmi dobře promyšlený a napsaný román, díky němuž jsem „zmapoval“ zase další kousek poválečné historie. McEwan je skutečně výborný autor a fabulátor, každé slovo v jeho textu má své místo (jak napsal uživatel marvan), postavy jsou dobře vykreslené a dialogy trefné. Závěr mě pak vývojem událostí zaskočil a zvedl z křesla, jen ve mně kniha nezanechala ten sžíravý dojem, při kterém mi děj leží v paměti ještě několik dnů po přečtení.

kadgam
20.04.2015

Začína ako špionážny román, pokračuje ako milostný, tesne pred koncom precizne brutalny aby všetko ukončil ako peknè spomienky na mladosť.
Som uchvátená týmto spisovateĺom - teda jeho dielom. Táto kniha je zatiaĺ najlepšia, nasleduje Operácia medový motúz a Čierni psi (pre mňa dosť sklamanie).

Baiba
16.11.2014 4 z 5

Tentokrát nemohu hodnotit hvězdičkami, protože jsem knihu nečetla, ale slyšela jsem její rozhlasovou dramatizaci. Režisérovi se skvěle podařilo zachytit atmosféru Berlína padesátých let, bizarní směsice dobových písní evokuje podivný chaos, ve kterém se město rozdělené mezi dvě mocnosti ocitlo. Nevím, do jaké míry autor dramatizace musel původní předlohu osekat, každopádně se mu to povedlo skvěle - napínavý příběh srozumitelně zprostředkoval pouze pomocí dialogů. A v hlavních rolích Ivan Trojan, Ladislav Mrkvička a Zuzana Stivínová!!! Těším se, až si přečtu i román.

marvan00
27.10.2014 5 z 5

Miluji romány Iana McEwana, a tenhle, přiznám se, miluji nejvíc. Opravdová perla žánrové literatury, snad jen ten, kdo se někdy sám pokusil něco napsat, plně docení tento text. Každá čárka, každé slovo je přesně tam kde má být, nic tu neschází, nic tu nepřebývá. Je to špionážní román jak má být, zároveň je to i typický McEwan. A jeden z nejdojemnějších milostných příběhů, jaký jsem za poslední roky četl. V bibliografii autora je tenhle román poněkud opomíjen, neprávem. Potěšilo mě, když na setkání spisovatelů v Praze McEwan pro mnohé překvapivě označil právě Nevinného za knihu, které si on sám cení nejvíc.

Koňadra
31.08.2014 1 z 5

Oproti Betónovej záhrade celkom pekná blbosť. Je mi ľúto času, ktorý som tomu venoval.

Vikina333
17.05.2014 4 z 5

Moc hezky popsaná nálada Berlína 50.let. Zvláštní příběh, dá se říci, šokující, který je poutavě popsán. Jen nevím, byl Leonard ňouma nebo psychouš schopny všeho??

Ječmínek
22.10.2013 3 z 5

Čtivé, napínavé, zajímavé. Ale také prvoplánovité a divné.

Edana
19.07.2013 5 z 5

Absolutní vtáhnutí do děje. A nejen do děje, přímo do myšlení postav, především Leonarda, ale i Marie. Skvěle vyjádřené prostředí, doba, atmosféra. Napětí. Ještě teď mi schází slova.... Leonard vstupuje na scénu jako nesmělý, nezkušený a upjatý Angličan a opouští ji dospělejší, bohatší o řadu zkušeností nejen příjemných, nejen milostných. Síla těch neuvěřitelných okamžiků (milostné scény, "porcování", Leonardova odyssea s kufry) je zachycena neuvěřitelným způsobem - s náročnou lehkostí ("Velká hrouda, která zůstala na stole k zabalení, úklid, mytí a vydrhnutí pokožky, jejich pokožky, likvidace věcí. Měli svůj systém, kdyby museli, klidně by to zvládli i podruhé.")
A pro autora snad tak trochu typická připomínka toho, že vše je relativní, vždycky tak trochu záleží na úhlu pohledu. A není od věci ten jiný úhel vyzkoušet, než vyřkneme svůj soud: "Všichni ti cestující mají jedno společné: jsou nevinní. I on je nevinný, jenže by to vyžadovalo trochu vysvětlování."

Skjaninka
08.06.2013 2 z 5

Čakala som akčnosť a zapletený dej a aké to bolo prekvapenie, keď sa mi otvoril príbeh odhorávajúci sa v povojnovom Nemecku a ako súčasť celého deja je milostná pletka hlavného hrdiny, ktorá mu skomplikuje život. Priemerné dielo, ktoré sklamalo moje očakávania.

JP
01.03.2013 4 z 5

Rozhlasová dramatizace. McEwana jsem nějakou dobu zpátky odsoudil za prázdnotu jeho 'Betonové zahrady' a přitom ve mně tak nějak pořád rezonuje. Stejně tak jsem naložil s Beckettovým 'Tsem'. To jsou knihy, které ve vás musí zkrátka určitým způsobem dozrát, pokud jste ochotni se vyvíjet, posouvat a učit. 'Nevinného' jsem poslouchal týden, cestou ráno do práce, ve tmě a zimě a nádherně mi mou představivost dotvářelo pole tmy okolo mě, ke všemu skvělý hudební doprovod, který zkombinoval jednak anglickou, tehdy moderní hudbu (Falling in Love Again od Marlene Dietrichové), stejně jako tradiční německou a ruskou. Namluveno samozřejmě předními českými hlasy v čele s Ivanem Trojanem v hlavní roli nesmělého Leonarda. Ucítil jsem, že McEwan je tak nějak snově nostalgický, ať pojednává o čemkoliv (závěr s dopisem), je to jako kdybyste to sami zažili, kdysi a kdesi. Ovšem zrádně nemohu vědět, jestli bych o knize mluvil stejně, protože tahle forma rozhlasových her a dramatizací je přeci jen jinde, než regulérní beletrie – samý dialog. Ale mě ta velká díra pro představivost vyhovovala. Ve výsledku jde o hořký příběh plný zrady a obyčejných emocí, navíc podle skutečných událostí, zasazený do Berlína roku 1955, kde se to hemží špiony ze všech koutů Světa - bohužel to slovo 'špion' dalo knize dost odpuzující nálepku. A to je tentokrát velká škoda.

ondrash77
18.12.2012

Román Nevinný lze vnímat ze dvou pohledů. Tím první je milostný příběh nezkušeného Leonarda a životem ostřílené Marie. Je to právě ona, kdo mladíčka zasvěcuje do tajů lásky a díky komu získává pocit opravdové dospělosti.

Jako druhý pohled pak lze chápat špionážní příběh odehrávající se na pozadí skutečných událostí. Není bez zajímavosti zmínit, že tajná akce Gold se v roce 1955 v Berlíně skutečně odehrála. Ani jednu z uvedených rovin nelze označit za důležitější více či méně. Ostatně obě se navzájem prolínají a mají na sebe přímý vliv.

yamk
07.11.2011 5 z 5

Novodobá klasika. Bodka.

p.mihoc
05.09.2011 5 z 5

Naprosto úžasná kniha!

Lidka
14.08.2011 4 z 5

Zajímavý námět i styl psaní. Mám velmi ráda takové propracované texty. Přiznávám, že McEwan mne ještě nezklamal. Teď se vrhnu na Pokání.

asam
30.11.-0001 5 z 5

Opravdu precizně napsaný román s originálním námětem. Zlo a dobro je všudypřítomné.