Neviditelný život Addie LaRue

Neviditelný život Addie LaRue https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477189/bmid_neviditelny-zivot-addie-larue-8Hg-477189.jpg 4 1016 260

Francie, rok 1714. Ve chvíli nejvyššího zoufalství se mladá žena rozhodne uzavřít faustovskou dohodu, díky níž bude žít navěky, ale s prokletím: nikdo z lidí, s nimiž se setká, si ji nebude pamatovat. Tak začíná neskutečný příběh Addie LaRue, oslnivé dobrodružství odehrávající se napříč staletími a kontinenty, během nějž se mladá žena učí, kam až může zajít ve snaze zanechat na světě svoji stopu. Všechno se ale změní, když Addie po téměř 300 letech narazí v jednom knihkupectví na mladíka, který si pamatuje její jméno...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Invisible Life of Addie LaRue , 2020

stesti.s.knihou
20.09.2022 4 z 5

Na Neviditelný život Addie LaRue jsem slyšela tolik chvály, až jsem se knížky vlastně začala bát. Ne vždy mi totiž ty “vyhajpované” příběhy sednou. Musím ale říct, že ten Addiin mi padl do čtenářského vkusu, nadšení a chválu tedy budu šířit dál.
Addiiny životní osudy začínají počátkem 18. století ve Francii. Addie je mladá dívka, která se snaží všemi možnými způsoby uniknout domluvenému sňatku s mužem, kterého si ani za nic na světě nechce vzít. Dojde dokonce až tak daleko, že začne o pomoc prosit temná božstva. Ta její prosby vyslyší, avšak zahrávat si s osudem nikdy není jen tak, na což Addie posléze přichází. Vyhne povinnosti vdát se, získá nesmrtelnost, krom toho však získá také neviditelnost. Tedy ne tak docela. Lidé ji vidí, ale pamatují si ji vždy jen okamžik. Poté na Addie zapomenou a chovají se k ní, jako by ji nikdy předtím nepotkali. Addie postupně prochází dějinami bez toho, aniž by si ji někdo pamatoval. Zažívá války, hladomory, rozmanité životní osudy, všechny zážitky se jí do hlavy zapisují jako do obří kroniky, a ačkoli se Addie během let potkává s tisícovkami lidí, ji si nepamatuje nikdo.
Tedy, téměř nikdo. Jednoho dne zhruba 300 let poté, co Addie žije se svým prokletím, chce v knihkupectví ukrást knihu. Je to její denní chléb, veškeré věci získává kradením, stejně si ji nikdo nepamatuje. Až na jednoho mladíka, knihkupce z onoho knihkupectví. Addie začíná pátrat po tom, proč zrovna on, jediný člověk za celých 300 let, umí překonat její prokletí. Začíná se odvíjet příběh lásky, pro Addie zcela nový a neznámý.

Líbí se mi myšlenka celého příběhu, která nutí zamyslet se nad pomíjivostí lidských životů. Cestování dějinami, poznávání Addiina prokletí, její smířenost s osudem a šok z toho, že by někde v prokletí mohla existovat chybička, která dovolí, aby si ji jeden jediný člověk na zemi pamatoval - to jsou věci, které mě na knížce nesmírně bavily. Jeden bod dolů za to, že mi některé pasáže přišly trochu moc zdlouhavé. Ale knížku jednoznačně doporučuji, stojí za přečtení!

Besa
19.09.2022 5 z 5

Nikdy sa nemodli k bohům, kteří odpovídají po setmění.
A ja dodávam,poriadne si najprv prečítaj zmluvu, ktorú ideš podpisovať. V tomto príbehu sa zmluva nepodpisuje, aspoň nie písomne ale uzatvára sa krvou spečatená ústna dohoda niečo za niečo. Ale podmienky zmluvy neboli úplne jasne formulované, Adeline bola zúfalá, mladá, ani presne nevedela čo chce, len vedela čo nechce. Protistrana naopak presne vedela, čo chce - dušu. A tak Tieň dostane prísľub jej duše a Adelina dostane život-neživot. Nikto si ju nepamätá, v jej prípade "Zíde z očí zíde z mysle" platí doslova. Žije stáročia bez toho, aby po sebe zanechala stopu. Ale - myšlienka je nespútanejšia ako spomienka :)

Deia
17.09.2022 4 z 5

Od knihy som nemala veľké očakávania, pretože predsa len, tých negatívnych recenzíí bolo celkom dosť. Ale nakoniec ma kniha vcelku bavila, aj keď niečo mi tam chýbalo.
Príbeh ma zaujal od začiatku. Addie je sympatická postava, ktorá vie čo chce, respektíve čo nechce a jej život v roku 1714 sa jej nepozdáva. Po uzavretí dohody postupne zisťuje, aké všetky obmedzenia ju spútavajú. Jej kliatba mi prišla naozaj zaujímavá a stále som prichádzala na nové a nové veci, ktoré Addie nemôže robiť, napríklad ani si len otvoriť účet v banke či niečo vlastniť, takže postupné odhaľovanie jej zákutí ma bavilo. Obidve linky ma spočiatku celkom bavili, či už tá z minulosti, ako aj tá zo súčasnosti, z roku 2014. Ale od tej z minulosti som čakala viac - predsa len, Addie žije už tristo rokov a za ten čas bola svedkom mnohých ľudských míľnikov a dúfala som, že niektoré udalosti budú viac rozpísané, ale nestalo sa tak, je to hlavne o jej stretnutiach s božstvom. Celkovo ma príbeh bavil čím ďalej tým menej, aj keď som bola veľmi zvedavá, ako to celé dopadne. Len tá cesta ku koncu mi prišla dlhá, miestami to bolo strašne rozťahané a ani ten záver sa mi úplne nepáčil. Ale celý príbeh sa mi čítal dobre, páčila sa mi húževnatosť Addie a jej spôsob prežívania. Len predsa sa z témy dalo vyťažiť trošku viac.

Vikinka224
15.09.2022 4 z 5

Překvapivý objev, nebylo to špatné. Já bych teda klidně aspoň 50 stran úplně vyhodila, občas se jsem se u čtení nudila.
Celkový příběh a poslání knihy je pěkné, i postavy jsou dobré.
Kniha je taková dost filozofická, úplně jiná, než normálně čtu, ale i tak jsem si čtení nakonec užila.

miskaseverliska
15.09.2022 3 z 5

Začala bych tím, že jsem od téhle knihy měla opravdu velká očekávání která se nenaplnila tak jak jsem si představovala, té knize něco chybí, taková ta špetka toho co potřebujete ale nevíte co to je.. Děj odsýpal to se musí nechat. Nepřečetla bych si ji znova ale není to špatná kniha, jen mi nesedla. Pro mě průměr ale někomu možná styl psaní sedne více :)

Zuzi_cte
14.09.2022 5 z 5

Ach,...to bylo tak krasny a smutny! Jsou knizky co se vam dostanou pod kuzi. A tahle je pro mne rozhodne jedna z tech na kterou nezapomenu. Pohlazeni na dusi.

_Michelle_
02.09.2022 3 z 5

Velice dlouhá a úmorná kniha. Bála jsem se, že ji ani nedočtu. Povětšinou se v ní nic moc nedělo a já se nudila. Všeobecnému nadšení tedy moc nerozumím. Námět byl super, ale zpracování mě neoslovilo. Snad teď budu mít šťastnější ruku a přečtu si něco, co mě bude bavit a zajímat.

vendulanovotna
01.09.2022 5 z 5

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A někdy se to vyplatí, dá se říci. Krásná kniha, jemně plynoucí, jako těch dlouhých 300 let. Dobro a zlo, světlo a tma, láska a zášť. Příběh samotný protkaný uměním, nemůžu než být nadšená. Sympatická hlavní postava, propracovaný příběh a nečekané rozuzlení. Příjemné popisy prostředí i děje, dobře vykreslené charaktery. Ačkoli se určitá pasáž s obměnami opakovala, mně to osobně vůbec nevadilo. Bavilo mě střídání míst, číst si o různých podnicích, situacích...
Moc jsem si knihu užila a doporučuji ji romantickým duším, které si rády poplynou na vlně nádherného příběhu.

Ainyska
31.08.2022 3 z 5

Uff, jak mám ráda knihy autorky, tohle byl, dle mého názoru, nejslabší počin. Námět dobrý, ale osobně si myslím, že délka knihy ho zabila. Knihu jsem odkládala a prokládala tři měsíce, než se mi podařilo ji dočíst (sérii Temnější tvář magie, jsem nedokázala odložit). Je to sice něco nového, ale celkově kniha byla nudná, bez větších zvratů a ten konec to taky zrovna nevytrhl.

Hatshepsut
27.08.2022 5 z 5

Velmi chytlavý námět a celé provedení. Četlo se to jedna báseň! Myslím, že každý pochopí důvod, pro který se Addie rozhodla změnit svůj osud, ale vůbec si neumím představit, jak bych zvládla překonávat den co den tři století. Závěr se mi také líbil a rozhodně je to jedna z knih, na které jen tak nezapomenu. Stejně jako si budu pamatovat "Addie LaRue"!!!

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Žít věčně? No já nevím, zavání mi to trochu osamělostí. A věčný život určitě nebude jen tak zadarmo
Knihu Neviditelný život Addie LaRue jsem četla v rámci Čtenářského klubu na Facebooku a jsem ráda, že jsem se takto ke knížce dostala. Zprvu jsem se bála, jestli to nebude nějaká romantická slátanina, ale nebyla! Naopak mě velmi překvapilo rozuzlení a samozřejmě jsem si pěkně pobrečela ️
Je to moc milý a krásně napsaný příběh o touze po svobodě, která je až taková, že hlavní hrdinku dohnala ke smlouvě s temnými silami.
Addie poznáváme v roce 1714 v jedné francouzské vesničce. Chtějí ji provdat, ale ona z toho tolik nadšená není. Ona je přímo zoufalá a tak moc chce být volná, až se uchýlí k modlitbě k temným bohům. A přání se jí nakonec vyplní. Avšak aby mohla žít věčně, nemůže po sobě sama zanechat žádnou stopu, zkrátka jako by neexistovala, jako by byla neviditelná. Kamkoli přijde, lidé na ni po chvíli zapomenou. Naučí se toho docela dobře využívat a takto se protlouká svým věčným prokletým životem už skoro 300 let.
Ale jednou, v jednom newyorském knihkupectví, se objeví mladík a ten si ji pamatuje! Jak je to možné?
No a pak… to už si ale raději přečtěte sami, stojí to za to!

Anor505
19.08.2022 2 z 5

Tak já nevím… kniha je napsaná hezky, text se čte dobře a rychle. Myšlenka je skvělá. Svět je pěkně vystavěný, pravidla existence Addie jsou promyšelná a fungují překvapivě dobře. A přesto…
Něco zásadního mi v knize chybělo a to byl děj, napětí, které by mě nutilo číst dál. Nepomáhaly tomu ani neustálé skoky v čase tam a zpátky, které často vše jen zbytečně natahovaly. Děj se pak rozvíjel tak pomalu, až mi bylo jedno jak to s Addie dopadne, vztah jsem si k ní hledala opravdu těžko. Od začátku pro mě byla Addie neuchopitelná, protože pro mě charakter postavy definují vztahy, jenže ty její jsou (logicky) velmi povrchní… nakonec jsem nevěřila, že by takhle vydržela žít 300 let. Promiň Addie, taky bych si přála víc…

barbb8k
14.08.2022 5 z 5

O této knížce jsem slyšela rozporné reakce, takže jsem si chtěla udělat jasno a knihu si sama přečíst. Nelituji toho. Vůbec, ale vůbec nelituji toho, že jsem tuto knížku četla, protože jsem jí úplně propadla. Fakticky, toto byla bomba.
Tolik úžasných částí a dokonalých citátů jsem snad ještě nikdy neviděla. Tato knížka mi dala přesně to, co jsem od ní očekávala. Ty pocity, které jsem z ní měla... Jakože... Prostě... Nemám slov?

I přes pomalejší začátek se kniha brzy rozjela a od sté strany to šlo samo. Neřekla bych, že tu bylo zas tolik akce, ale přesto jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Postavy jsem si oblíbila už hned na prvních stránkách. Každá měla za sebou něco. Nějakou temnou minulost, která je stále stahovala ke dnu. Přesně to jste z každé cítili.
To zoufalství, ta touha, kterou Addie cítila, jak moc potřebovala aby ji někdo viděl, načež se ukáže Henry, který není zas tak obyčejný...

Addie je tak úžasná postava. Tak cílevědomá, chytrá, silná. O takto dokonalé postavě jsem už dlouho nečetla a zase pravděpodobně nějakou dobu nebudu.

Věřte mi. Toto si na sto procent chcete přečíst. Tento skvost vás nemůže minout.
5/5⭐

andreamrs
12.08.2022 5 z 5

Tato kniha vám tak krásně zlomí srdce, ten jazyk a překlad je naprosto skvostný. Nejedná se o žádný akční příběh, ale o citlivé vyprávění jednoho neobyčejného, velmi dlouhého života. Addie je postava, kterou si musíte zamilovat, nebo minimálně na ni nezapomenout (a splnit tím její největší přání :). To, jak autorka vymyslela konec, mě naprosto dostalo a kvůli tomu bych dala knize klidně i o další hvězdičku navíc.
Knihu jsem si zamilovala i z důvodu, že miluju film Age of Adaline a tohle byl docela podobný příběh, jen mnohem lepší.

bárbra13
11.08.2022 5 z 5

Nemůžu napsat víc, než že jsem se do příběhu absolutně zamilovala! Klobouk dolu.

M.C.SMITH
04.08.2022 5 z 5

Tohle bylo tak sladké. Krásně se to četlo a já jsem si to náležitě užívala. Příběh byl skvělý a lehký jako pírko, dokonalá oddechovka, kterou prostě musíte přečíst, aby jste věděli, jak to s Addie dopadne.
S knihou jsem velmi spokojená a určitě si ji v budoucnu přečtu znovu, vůbec její koupě nelituji.

Sss708
27.07.2022 3 z 5

Toto není můj šálek kávy.Začátek byl zajímavý,pak se to pro mě dlouze táhlo.Přeskakovala jsem,jen abych věděla,jak to dopadne.Ke konci se mi kniha četla lépe a tak jsem ji alespoň dočetla.

Markouš
20.07.2022 5 z 5

Nenávidím tu knihu tak moc, jako ji miluju.

beruzzka
18.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Ach.. to se četlo tak krásně. Ano možná to slo napsat jinak, zaměřit se na téma nesmrtelnosti, nebo putování časem, ale to tématem téhle knihy není.
Tady šlo o něco jiného, jsk se říká "dejte člověku vsechno štěstí světa a k čemu, když se nebu mit s kým o to podělit?" Jaký by byl váš život bez vztahů? pokud by jste mohli mít vše, ale nic opravdu nevlastnili? nemít domov? Mit každou vzpomínku, bez přátel? číst každou knihu a nenapsat ani řádek?
a co temný Luc? Je to Stockholmsky syndrom? nebo láska? Je zlý? Nemyslím..
Letos jsem četla 2 knihy o kterých si troufám říct, že si je ještě dlouho budu pamatovat : tuhle a pak Eleanor se ma vážně skvěle.
Poslední co bych o této knize ráda napsala - a tim uchovala v paměti, je nádherný jazyk i překlad. barvite popsani pocitů, tak přesné, ze vás vtáhne do děje.

alibaba72
14.07.2022 2 z 5

Zajímavý námět, autorka to má dobře vymyšlené, ale to je taková nuda, tam se nic neděje, myslím, že na Addie rychle zapomenu i já. Škoda

láska pro ženy tajemství samota prokletí magický realismus nesmrtelnost LGBT, queer, LGBT+

Victoria Schwab
americká, 1987