Netvor a jiní vetřelci

Netvor a jiní vetřelci https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26668/bmid_netvor-a-jini-vetrelci-FkU-26668.jpg 4 19 5

Sbírka povídek Netvor a jiní vetřelci zahrnuje třináct různých příběhů. Všechny mají společné rysy v tom, že pojednávají o střetu člověka s mimozemskou civilizací v daleké budoucnosti. V některých povídkách se lidé musí bránit útokům cizích ras, v jiných jsou naopak útočníky sami.

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Epocha (ČR)

The Best of A. E. van Vogt , 1974

eraserhead
14.12.2021 1 z 5

Přesně ten typ fantastiky/sci-fi, který mi naprosto nic neříká a vůbec nic nedává. Odpad vlastně nedávám jen pro to, že formálně to nebylo úplně špatné. Ale obsahově mi to přišlo naprosto prázdné a nijaké. S některými knihami se prostě člověk nesejde.

Disease
06.12.2021 3 z 5

Není to špatné, ale už je to holt takové "pro pamětníky".

Ivan Kučera
21.03.2020 1 z 5

Ročne si kúpim/prečítam cca 100 - 150 kníh. Netvor a jiní vetřelci je bez pochyby nielenže to najhoršie, čo som si kúpil v roku 2020, ale to najhoršie, čo som si kúpil v celom mojom živote (!). Keby som povedal, že som sa do čítania nútil, tak to som ešte extrémne diplomatický. Pravda je taká, že keď som túto knihu opakovane bral do rúk, aby som ju konečne dočítal a mal z krku, tak mi bolo takmer do plaču. Na kúpu Netvora a jiných vetřelců ma nalákali odporúčania čitateľov. Vraj van Vogtove poviedky sú predchodcami hororových kultových filmov Votrelec a Vec. Vravel som si, že minimálne kvôli nim to bude určite stáť za to a zvyšok pretrpím. Ale tieto poviedky boli otrasné. A tie zvyšné ešte viac. Jasné, ide o staršie texty a každý text postupne starne. To je OK. Ale toto zostarlo vehementne. Mnohé poviedky pre mňa boli nečitateľné a nezachránili to ani oní predchodcovia Veci a Votrelca (ktorí sú napísaní hrozne a navyše nemajú s hororom nič spoločné). Na obale sa tvrdí, že van Goth je rozporuplný spisovateľ. Podľa mňa nie je. Podľa mňa je proste zlý. U každej poviedky, ešte som ju len začal čítať, som si želal, aby bola čím skôr za mnou (snáď s čestnou výnimkou Procesu).

smazenaryba
14.12.2019 3 z 5

Takmer čistý pulp. Predstavte si westernové rodokapsy, akurát prostredie nahraďte za vesmír a všetky tie kriminálne živly za podivné bytosti a beštie. Nejde tu vždy o prísnu logiku a prorocké vízie, ale hlavne o rýchly spád, akciu a napätie. Niektoré poviedky vyložene pôsobia ako epizódy originálneho Star Treku. Takže záleží od vkusu.

Mne podobné príbehy v poviedkovej forme až tak nevoňajú, no treba povedať, že niektoré Van Vogtove predstavy sú tak bizarné a šialené, až sú skvelé (Hedvábové v kosmu). Nájde sa tu však aj zopár kúskov, ktoré by sa dali zaradiť medzi absolútnu klasiku žánru (Proces, Netvor, Kočka, Ruka boží).

Osobitne treba vypichnúť sci-fi horor Trezor Bestie, ktorý Vogt napísal ako reakciu na inú poviedku, z ktorej neskôr vznikla klasika Thing. Zamrzí, že zbierka neobsahuje viac autorových hororovo ladených kúskov, ako napr. Black Destroyer, ktorý poslúžil ako predloha k slávnemu filmu Alien.

Metroušek
16.05.2019 4 z 5

Pokud se neznáte s Netvorem, tak se seznamte... Jedna z nejlepších sci-fi povídek, které znám.

sci-fi povídky americké povídky

2006  83%Isherské obchody se zbraněmi
1997  74%Slan
2007  75%Netvor a jiní vetřelci
1996  54%Stvořitel světa

Kniha Netvor a jiní vetřelci je v