Netrpělivost srdce

Netrpělivost srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14002/bmid_netrpelivost-srdce-5no-14002.jpg 4 463 101

Psychologický román, jediné románové dílo tohoto rakouského autora, které vyšlo za jeho života, líčí tragický milostný vztah ochrnuté dívky k poručíkovi rakousko-uherské armády. Příběh se odehrává v posádkovém pohraničním městě těsně před 1. světovou válkou. Autor analyzuje citové stavy nemocné dívky, jejíž důvěra v opětovanou lásku postupně mizí, i důstojníka, který nemá dost odvahy obětovat svůj život, city a tvořivou sílu nešťastnému člověku. Zweig je skvělým vypravěčem a psychologem, promýšlí věčné, ale nezodpověditelné problémy lidských vztahů, lásky, odvahy, viny a svědomí umělecky náročnou a působivou formou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Ungeduld des Herzens , 1939

Matty
04.12.2019 5 z 5

Když si namlouváte, že jednáte s těmi nejčestnějšími úmysly, ale uniká vám, že sebe popíráte a druhým něco nalháváte... Zweig napsal psychologicky přesný portrét muže, který vlastně neudělal nic špatného... aby ukázal, že neudělat nic je někdy to nejhorší. Postavy nejsou z podstaty dobré či zlé, každá má pro své jednání srozumitelný motiv, dokáže jej v rámci svého vidění světa obhájit. Hlavní hrdina jedná neupřímně ze soucitu, z pohodlnosti i obav, že by ztratil tvář. Drobná milosrdná přetvářka či lež ovšem vytváří podloží jen pro další a další lži, nutící jej nakonec žít dva životy a znemožňující mu kdy najít klid duše. V popisu trápení člověka, který nedokáže sejít z nastoupené cesty ústupků a kompromisů, je román bolestně pravdivý a nesmlouvavý. Jsou situace, které nemají „správné“ řešení. Tím, že se je rozhodneme neřešit, ovšem v důsledku pouze prohloubíme bolest, kterou sobě i druhému působíme. Netrpělivost srdce je neocenitelná kniha v tom, že vám umožní včas si uvědomit, kam až může podobné chování vést.

Jadlut
18.11.2019 5 z 5

24letý poručík Hofmiller se téměř omylem - řeklo by se skoro nešťastnou náhodou - seznámí s Editou, ochrnutou dcerou židovského milionáře. Od té chvíle tráví každý večer na venkovském sídle, dělá Editě společnost; tak trochu ze samolibého potěšení, že je někomu prospěšný, dílem ze soucitu k postižené dívce.

Může soucit škodit? Je na místě vždycky vyhovět puzení srdce a nabídnout milosrdnou lež místo pravdy? Co když je soucit jen převlekem naší slabosti, jen vějířem, kterým odhání netrpělivý člověk bolest druhých lidí?

Český překlad Netrpělivost srdce odpovídá německému Ungeduld des Herzens, zatímco francouzský (La Pitié dangereuse) a anglický (Beware of pity) bychom spíš přeložil jako "nebezpečná lítost" nebo "pozor na soucit". A o tom je celá kniha.

Četba rozhodně nenudí, román má spád od začátku do konce, zejména první polovina mi přišla vypravěčsky strhující: postupně odkrývat tajemství, které se skrývá za Kekesfalvou a jeho dcerou.
Zweig byl přítelem Freuda a o jeho schopnosti s analytickou přesností vystihnout dynamiku postav není pochyb. Se čtenářem si pohrává a vyvolává v něm nepříjemné pocity, které vzápětí probouzí v hlavním hrdinovi, a tak máme dojem, jako bychom sledovali vlastní reakce.
Neobratný soucit poručíka Hofmillera, soucit, který je leckdy nevlastním bratrem studu, způsobí, že se při četbě častokrát červenáme a kormoutíme spolu s hlavním hrdinou. Je to sice slaboch, ale vždyť to myslel dobře... A co teprve Edita, tu by člověk sám nejradši prohodil oknem, ale chudák dítě, ona přece nemůže za to, že je chromá a že v ní netrpělivým plamenem hoří touha po lásce.

"Nadobro je však ztracen ten, kdo je milován, aniž sám miluje, neboť pak už míra a hranice oné vášně nejsou v něm, nýbrž mimo jeho sílu, a každá vlastní vůle je bezmocná, když chce člověka někdo druhý,"

----------------------
Netrpělivost srdce vyšla roku 1939; tou dobou Stefan Zweig, jakožto rakouský žid, už několik let pobývá v exilu ve Velké Británii. Zweig, již tehdy slavný spisovatel, nesmiřitelně těžce nese destrukci humanistických hodnot nacismem a obtížně hledá svoji roli v exilové společnosti.

Rok před vydáním knihy se rozvádí se svou první ženou Friderike a v roce 1939 se ožení se svou sekretářkou Lotte, s níž následujícího roku emigruje do USA a posléze do Brazílie.

Nemůže přijmout, že jeho duchovní domov, Evropa, je v troskách; docházejí mu síly a propadá se do čím dál většího zoufalství. V brazilském Petropolis v roce 1942 společně s Lotte ukončí svůj život vlastní rukou. Dopis na rozloučenou uzavírá slovy "Pozdravuji všechny své přátele: kéž se dožijí toho, že spatří úsvit po této dlouhé noci. Já, ten nejvíc netrpělivý, jdu napřed."

Netrpělivost srdce.

Janadvorackova
26.08.2019 5 z 5

Řekla bych, že člověk musí a měl by být trochu sobec, jinak ho budou lidi využívat.
A měl by umět lidi využívat, aniž by ho hryzalo svědomí.
Otázka je, kde je ta hranice. Nejspíš ji má každý někde jinde, proto můžou existoval lidé popsaní v tomto románu.

Myšlenka úžasná, znepokojivě detailní.
Hlavní hrdinové, krom doktora, mi k srdci nepřirostli.
Edita byla ufňukaná pinda a strašlivě mě vytáčela.

Micha-Él
03.06.2019 5 z 5

Vždycky jsem ráda, pokud mi knížka něco dá a posune mě dopředu. Netrpělivost srdce tohle výborně splnila, jedná se o dokonale propracovaný psychologický román, v němž se autor zamýšlí nad lidským soucitem. Edita, poručík, Kekesfalva, Condor, zkrátka všechny postavy byly maximálně reálné a nikdy nepůsobily černobíle. Často jsem se zamýšlela, jak bych se v situaci sama zachovala, proto se rozhodně nejedná o nějakou oddechovku, Zweig neustále čtenáři předkládá, nad čím by měl přemýšlet. Edita byla bezpochyby rozmazlená, ale pak jsem si říkala, přesně to, co Zweig psal - vždyť je nemocná... Název románu do posledního puntíku vystihuje jeho myšlenku, jen jsem si říkala, jak je to s tím soucitem, tkví opravdu v tom, abychom se obětovali? Těžko říct, myslím, že je na každém, k čemu po přečtení dospěje. Bezvadná kniha!

Eva2424
13.04.2019 2 z 5

To bylo trápení, než jsem konečně dočetla do konce! Ne láska, ale rozmary rozmazlené slečny, která je zvyklá, že všichni skáčou, jak ona píská. Tolik citového vydírání, pronásledování a manipulace by nevydržel ani soumar, natož poručík rakouské armády. A co se týká zmiňovaného soucitu, hlavní hrdina ho cítil tak nějak normálně a lidsky. Celá tragédie spočívala v tom, že se na něj ostatní upnuli jako pijavice s nerealistickými očekáváními.
Všechny postavy se chovaly podivně exaltovaně a poselství, že se má člověk obětovat pro druhé, když si to náhodou umanou, je značně sadistické.

Acamar
13.02.2019 5 z 5

Příběh mladého hulána Toniho, náhodně vtaženého do osudu rodiny zmrzačené dívky, nenápadně utahuje šroub řetězcem událostí, jehož "úhelným kamenem" je slabost sdělit nemilosrdnou pravdu nebo nést důsledky milosrdné lži ... Autor si vybral jako ústřední téma soucit, pojal jej do hloubky a na Tonim (i na ostatních členech rodiny) ukázal jeho odvrácenou stranu, kde soucit ve spojení s povrchní, nedůslednou povahou, nepřináší nic dobrého. A do kontrastního světla postavil doktora Conrada, s jeho vědomou a zodpovědnou podobou soucitu. Přesto mi ale slabocha Toniho, který do té doby nemusel řešit nic závažného, bylo spíše líto, i on byl obětí své dobrosrdečnosti vystavené celkem krutému a bez sebeobětování neřešitelnému citovému nátlaku.

Nádherné čtení pro všechny milovníky psychologických románů, kterým nevadí všudypřítomné rozpitvávání emocí a motivů až do nejskrytějších hlubin. A také pro všechny milovníky krásného jazyka, který číst je potěcha sama o sobě.

miloslav0399
05.12.2018 5 z 5

Krásná a chytrá kniha, která dokazuje, že i svět pocitů, přání a myšlenek dokáže udržet čtenáře stejně jako příběh nabitý akcí a efektem. Když se to umí, a to tedy SF umí. Nepříjemná, ale nijak fatální epizoda spouští přirozený sled událostí, u nichž nelze očekávat dobrý konec. Důsledně tak ilustruje hlavní myšlenku z úvodu prologu - soucit může někdy být i slabostí a zlem. Přečteno jedním dechem, doporučuji.

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Excelentní kniha!

InaPražáková
22.10.2018 5 z 5

(SPOILER) Nejlepší román letošního roku, a že pro mě nebyl chudý. Hluboké pojednání o nutnosti ovládání a poctivosti v soucitu a o slabosti, která třeba nechtěně, ale jistě vede k zlému. KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY.

Rakousko-Uhersko na začátku svého konce, pár postav a rozmezí několika týdnů. Vojenská posádka žije ze svých hezkých uniforem, maloměstských drbů a nekonečných partií karet, místní aristokracie obnáší pokřtěného židovského obchodníka s koupeným titulem, nejbohatší místní dívka je mrzák a úspěšný poručík je slaboch zmítaný momentálními emocemi. Zweig si vystačí s málem, aby ukázal rozklad vnější i vnitřní.

Hofmiller je upřímný vypravěč, upřímný v každém slově a skutku, protože cokoliv, co činí, činí přesvědčen o nutnosti svého jednání a celým srdcem. Jen jeho nálady se mohou proměnit v půlhodině v přesný opak, jakož i z nich vycházející skutky. Tou upřímností, silou svého přesvědčení dokáže obelhat sebe i všechny kolem, kteří navíc žijí touhami víc než realitou. Jako čtenáři mi taky chvíli trvalo, než jsem pochopila, že je v tom ohledu nedůvěryhodný vypravěč. Vnímá povrchnost svých kontaktů s lidmi, blízkost a skutečné city ho přitahují i odpuzují jako okraj propasti, jak sám říká. Protože je slaboch, utíká před nimi a zaplétá se do neřešitelné sítě očekávání, jakkoliv vykonstruované, přece velice věrohodné.
Závěr je jediný možný, střet s realitou. Závěrečné pochopení Hofmillerovi nevěřím, náhodou se pro něj svět zastavil ve chvíli, kdy byl „dobrý“ – ale to byl už tolikrát předtím.

Palivo
12.08.2018 2 z 5

Tato kniha byla jako sex - tedy prvních pět minut to je zábavný a pak už se vám chce jen spát.

Jak už to má Štefan Dvojka ve zvyku, i v Netrpělivosti srdce se vykecával víc než bylo třeba. Kdyby ještě žil, věřím tomu že by u nás na vesnici seděl na náměstí a povídal si se všema babkama co jdou vokolo.

Kniha začíná velmi slibně: mladej důstojník vyzve k tanci zámožnou buchtičku jednoho frajera, aniž by věděl, že chuděra nemůže chodit. Ještě že jí třeba nenabídl Johnnyho Walkera. Každopádně, faux-pasy je na světě. Důstojníkovi je nicméně prominuto a tak začne na zámek dojíždět častěji. To ovšem neměl dělat, protože se všechno zkomplikuje jak banán. Trýznivé myšlenky a psychologický sešup ovšem nezažívá jen hlavní hrdina, ale i čtenář, který musí neustále dokola číst naprosto každý pocit, který hrdinu napadne. NONSTOP. Mám tucha, že Zweig by dokázal i z mé návštěvy záchodu vytěžit stostránkovou novelu Netrpělivost zadnice. Ke konci jsem již omdléval a měl jsem chuť připsat se do knihy a nakopat všechny postavy do prdele zepředu.

Což o to, že kniha končí opravdu skvěle a jedná se o velmi silný námět. Kdyby Zweig nebyl takovej nudnej patron, mohla z toho být skvělá knížka. NASCHLEDANOU!

oslice
28.06.2018 5 z 5

Krásná kniha. Komorní příběh nabitý emocemi. Zásadní myšlenkou celé knihy pro mě bylo to, že největší zlo plodí slabost. Slabost toho, že nedokáži odmítnout, že neumím udělat rozhodnutí ze strachu jak mě přijme společnost a pokud chci někomu pomoci tak jedině a pouze pro něho a ne
proto, abych zaplnil vnitřní prázdnotu.
Postava Edity byla ztracena již od začátku. Jejím handicapem bylo nejenom ochrnutí, ale i to, že nedokázala danou skutečnost přijmout a mít se ráda sama pro sebe.
Postava doktora pro mě byla nádherným překvapením. Jeho odpovědi byly nepředvídatelné a z lidského hlediska úžasné.
Tato kniha je nadprůměrně chytrá. I po tolika letech je aktuální, nezastarala. Jazyk, kterým je napsaná je úchvatný. Proč už nejsou takoví spisovatelé! proč hodnotíme
průměr či podprůměr 90%? já dávám 100%

Palorizek85
14.01.2018 3 z 5

Takový průměr. Z psychologického hlediska zajímavé, z lidského hloupé a z literárního průměr.

Izu
02.11.2017 4 z 5

Obětovat se pro člověka ke kterému nic necítím mi nepřijde rozhodne správné ani ušlechtilé,jak se nám pokouší autor vnutit.Postava Edity mi byla krajně nesympatická, nejvíce mi přirostla k srdci postava lékaře.Kniha se i přesto četla velmi dobře.

Rozmarýna Rozm
20.08.2017 1 z 5

Na knihu mě nalákaly zdejší komentáře. Avšak byla jsem zklamaná, protože již od prvopočátku bylo jasné, jak to dopadne. Navíc mi nevyhovuje způsob psaní autora, strašně dlouhé nimrání se v pocitech vypravěče, musela jsem přeskakovat stránky. Na druhou stranu, je to napsáno v roce 1938 a tenkrát se psalo ještě rozvláčně.

Giraffka
07.08.2017 5 z 5

Pamatuji si ji jako jednu z klasických knih na vážné téma, které jsem na doporučení četla někdy jako náctiletá. A už tenkrát na mě zapůsobila. Rozhodně stojí za přečtení a ještě se k ní vrátím.

markéta23
20.05.2017 5 z 5

Nezapomenutelná !!! Četla jsem ji 2x a určitě ne naposled.

TipsyChipsy
09.02.2017 5 z 5

Kniha popisuje pravou lidskost a sděluje, že když konat dobro, tak do všech důsledků.

milena8281
27.01.2017 3 z 5

Na tuhle knihu asi nikdy nezapomenu. Jistě, je velmi dobře napsaná, postavy jsou mistrně vylíčeny. Mnou otřáslo to téma, protože se mě hluboce týká. Problém milostných trápení člověka na vozíku budu za pár let řešit se svým synem a už teď se velmi velmi bojím, jak to choulostivé období zvládneme. Vím, že knihu už asi nikdy číst nebudu - p. Zweig promine - ale je to pro mě velmi bolestivé.

mika251
26.01.2017 4 z 5

Veľmi silná kniha, ktorá vo mne bude dlho rezonovať. Výborne vykreslené myšlienkové pochody hlavného hrdinu. Človek si pokladá otázku, ako by sa v danej situácii zachoval? V zrkadle dnešných románov plných klišé a romantickeho sebaobetovania a dokonalých hrdinov je tento príbeh plný človečenstva v jeho nefalšovanej podobe.

kara
26.11.2016 5 z 5

Román, který má velkou hloubku. Šel mi z něj mráz po zádech.