Temný ráj

Temný ráj https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117782/mid_temny-raj-x5Z-117782.jpg 4 273 56

Po napínavém závěru prvního dílu se třináctiletý Todd Hewitt probouzí jako vězeň v Novém Prentisstownu, jenž padl do rukou diktátora a samozvaného prezidenta Prentisse. Také Toddova přítelkyně Viola se ocitla v zajetí a Todd se rozhodne, že ji najde a zachrání. Musí však svůj záměr držet v tajnosti, což nesmírně ztěžuje Hluk, který od války s domorodci vyzrazuje myšlenky. Zdá se však, že vynalézavý Prentiss objevil způsob, jak Hluk zkrotit nejen u sebe, ale i svých pochopů. V této knize se z nepřátel stávají přátelé a z přátel nepřátelé a čtenáři se bude opět svírat žaludek. Okolnosti nutí Todda k činům, které by nikdy předtím neudělal, a začíná tak ztrácet sám sebe. Věci přestávají být černé a bílé, přičemž odstíny šedi mohou být velmi nebezpečné. Jedno však o Toddovi víme – je silný. A v jádru dobrý. Dokáže v této zkoušce obstát a vyjít z ní nezlomený? Najde svoji Violu? Milovníci dobré sci-fi se budou těšit na další pokračování této svižné a imaginativní série. V Nakladatelství JOTA vychází celá série CHAOS, pokračování Válka hluku očekávejte v průběhu roku 2012!... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

The Ask and the Answer , 2008

trudoš
21.05.2018 4 z 5

Oproti Hlasu nože slabší začátek. Tam, kde první díl vysloveně svištěl, tady takřka do strany sto nedojde k žádnému zajímavému vývoji. Děj v rámci předchozího finále nečekaně stagnuje, přičemž postavy se jen postupně seznamují s novou situací, aniž by však čtenáři bylo řečeno všechno. Navíc tu výrazně chybí hrozba, která by udávala vyprávění tempo. Jen se mluví, mluví a mluví, a ze všech těch slov se následně vyvozují teorie, konspirace, smyšlenky. Konkrétní zápletka se bohužel začne formovat až v polovině románu, přičemž spočívá v otřepaném rozestavění hrdinů na různé strany barikády a vzájemném se podezírání ze spolupráce s nepřítelem.
Co se ovšem Patricku Nessovi musí nechat, je odvaha jít do tak těžkých témat, myšleno v rámci literatury pro mládež. Dovedně zpracovává psychologii absolutního totalismu, stejně jako motivaci teroristického odboje, a ukazuje, že v podobných konfliktech lze málokdy aplikovat jednoduché dělení na dobré a špatné. Jsou jen lidé, snažící se dosáhnout svého.

maca1245
02.05.2018 5 z 5

Super. Stejně jako první díl. Líbily se mi i části Violy a též její pochodové myšlenky. Jsem zvědav na poslední díl.

TaLu
22.04.2018 5 z 5

Zatímco v prvním díle se čtenář s překvapením seznamuje s novým světem, kde jsou veřejné myšlenky mužů i zvířat a potýká se spolu s hlavními hrdiny strhujícím dobrodružstvím, v druhám díle "zůstáváme na jednom místě" . Společnost dávných osadníků ( opět jsem si připomněla, že paměť národů je živá tak 30 let, pak máme tendenci opakovat stejné chyby), se vyrovnává s ryze totalitním režimem.
Kde nic není černo- bílé, kde člověk vystavený soustavnému tlaku, utrpení, ponižování, teroristickým akcím, genocidě a zoufalé snaze o přežití mění své postoje.
Nakolik se kdo změní, nakolik v nás bude vládnout tváří v tvář tomu všemu ještě něco lidského ?
Co je v tom všem ještě lidské, co nelidské a co zrůdné?
Kéž bychom to již nikdy nemuseli poznat my, ani naše děti, ani naše zem, ani naše planeta. Za tím temnem a velmi depresivní atmosférou občas blikne naděje, jako poslední světlo.
Nelehlé čtení. Ale podle mě velmi dobře napsáno. Scény s přidělováním čísel pro mě byly hodně silné. Protože vytetovaná čísla lidí, kteří prošli koncentračními tábory se postupem času ztrácejí, přesto bychom na ně nikdy neměli zapomenout, abychom včas rozpoznali podobné směry a zarazily je ve jménu lidství hned v zárodcích.
Doporučuji.

ajla5
16.04.2018 5 z 5

Skvělá jízda!

Nahnilaruka
18.12.2017 4 z 5

Chápu autora, že chtěl přijít v každém díle s něčím novým, s nějakou invencí a tak čtenáři nabídl zdvojení příběhové linky dvěma pohledy, pohledem Todda a Violy. Bohužel si ale myslím, že v Nessově podání to není OK. Připadá mi totiž, že až na nepatrné detaily by bohatě stačila jedna linka, protože většinou, když něco zmíní Todd, pohled violy už nic nového nepřinese. Zde byl velký potenciál a nepovedlo se jej využít.

V kombinaci se nulovým spádem děje jsem byl nucený knížku po chvíli odložit a odpočnout si, protože pocit, že po desítkách stran se nikam pořád neposouvám, ve mě vyvolával místy až doslova znuděnost. Nápad a originalita příběhu je stejná jako v 1. díle, nové postavy už nejsou tak pestré, přesto se autorovi podařilo je od sebe odlišit a konec druhého dílu nabízí opět napětí a vzbuzuje otázku, co bude dál?

70%

Annkag
22.07.2017 5 z 5

Fantázia....tento príbeh ma ohúril a celkem ma pobavilo že Hluk vydáva len mužská čast populácie....Bolo to napísané tak zaujímavo že som knihu zhltla za tri dni v očakávaní čo ma čaká pri otvorení posledného dielu.

Hanjimka
17.05.2017 5 z 5

Chvílemi, trošku zdlouhavé, ale stejně mě konec přesvědčil. Štěstí že mám hned možnost začít s třetím dílem. Nenávidím nedokončené konce. :-D

Želvička94
16.02.2017 5 z 5

Do prvniho dilu jsem mela co delat, abych se zacetla,ale nakonec se mi to podarilo. Druhy dil jsem prehltala a ted ctu treti a nemohu se dockat, jak to dopadne. Ten nejvetsi padouch mi leze na nervy, nechapu jeho chovani a jak se vzdycky nekde nahodne objevi, jeho zbrane, proste padouch prvniho radu, ale v duchu bojuji s hlavnimi postavami... Uzasne...!

kercah
27.01.2017 5 z 5

Další dobrodružství, které vás bude udržovat v napětí po celou knihu. Když už si myslíte, že to po těch všech útrapách skončí, neskončí. Přijde, další zásadní zásah do děje, který si ani nepřejete.. a blíží se k další válce.

sssmile
11.10.2016

První díl mi nesedl a trvalo opravdu dlouhou dobu, než jsem se rozhodla přečíst si dvojku. Ale ta mě velmi překvapila a mezera mezi druhým a třetím dílem bude rozhodně kratší.

best.turok
19.12.2015 4 z 5

Trochu moc táhlé, ale jinak celková trilogie super

Babsie
22.07.2015 4 z 5

Asi ještě trochu lepší než první díl, rozhodně doporučuju nepřestávat těm, které první díl moc nezaujal, celá kniha byla napínavá a plná děje a konec zase epický, stojí to za to!:)

Margarete
09.06.2015 4 z 5

Proklínám tě Patricku! Zajímalo by mě, kolik myslíš, že do tebe míním vrazit ještě peněz,hm?
Po tom, co jsem si vytrpěla u prvního dílu, kolik slz jsem prolila a kolik úsilí jsem vložila do toho, abych náhodou někoho nezabila jen z podezření, jsem si musela projít tímhle zrovna v době, kdy jsem musela dělat všechno okolo, jen nebyl čas na to něco si přečíst. Po nocích shrbená s bludičkou nad knihou musím jen říct: "Stálo to za to!"
Nervy jsem měla v kýblu! Od začátku čekáte, že něco přijde a vy víte co, ale zvraty byly podlé a nečekané, takže jsem se sakra přemáhala, abych nezačala číst odzadu.
Rozhodně neuděláte chybu!

m.sosinka.m
08.03.2015 4 z 5

Druhý díl, taky pěkný napínák, ale až ke konci. Ze začátku knihy jsem si připadala zmatená a bylo to dost smutné, prostředek byl zvláštní. Jinak to ani nedovedu popsat. Todd a jeho sebemrskačství, Viola jak se zmítá mezi dvěma stranami. Když nejsou spolu je to prostě špatný. Nakonec se Viola rozjede za Toddem a zas bojují bok po boku, všechno jde celkem tak jak má. Pak se zas rozdělí a jde to od desíti k pěti. Jsem zvědavá jaký bude poslední díl. Jak se vypořádají se "starostou", "Odpovědí" a "sádrákama"?
Jdu to hned zjistit.

Martina

SirokO
23.02.2015 1 z 5

Tak teda já nevím, co se vám na tom tolik líbilo.. Je to sice čtivé stejně rychle jako díl první.. ale autorovi úplně nejde popisovat stejně zajímavě rozdělené osudy hlavních hrdinů jako když jsou spolu. Dokonce jsem v polovině knihy přeskočil na konec, přečetl si ho a pak se teprve vrátil k prostředku a dočetl zbytek.. a TO se mi opravdu nestává :D.

Simáček
29.01.2015 4 z 5

První díl se mi líbil víc, druhý byl na můj vkus takový trochu zmatený... Jsem zvědavá, jak to nakonec celé dopadne :-)

narcisonanis
26.01.2015 5 z 5

Po našlapaném prvním díle přichází o něco (malinko) slabší díl druhý, pro mě si však přesto drží laťku vysoko. A to ačkoli se děj výrazněji posouvá až ve druhé třetině knihy. A že se občas Todd chová dosti zvláštně, opravdu až neuvěřitelně. Toliko negativa knihy.
Pozitiva jsou, že vás opět Ness dokáže naplno vtáhnout do příběhu své „hlučné” trilogie. Příběh Todda a Violy vás zcela uchvátí a vyostřuje se, obě hlavní postavy si k sobě naplno najdou cestu a vy jim fandíte. Protože snaha dvou mladých lidí po opětovném shledání v podmínkách krutého, nelidského světa se knihou vine jako červená nit – a vy jim to setkání jednoduše přejete. A proti tomu starosta, staronový záporák, kterého budete nenávidět do konce celé série a přát mu budete rozhodně něco jiného!

Mile mě překvapil způsob, jakým se v Temném ráji nově nahlíží na činy a akce všech postav. Věci přestávají být černobílé, jako čtenáře mě to drželo v nejistotě, kdo je vlastně hodný/špatný... a že bych tak možná vůbec neměl uvažovat. A samotný konec druhé knihy trilogie je parádní a já se zase vrhám nedočkavě na tu třetí!

„Já jsem kruh a ten kruh je já.”

Neo1tex
19.01.2015 3 z 5

A s druhým dílem téhle trilogie tu máme novou polohu Todda. Nejen, že je to slaboch a posera (to už víme z prvního dílu), ale nově se chová naprosto iracionálně, dělá, co mu kdo řekne (často mu to nemusí ani přikazovat nebo ho dokonce nutit - udělá ochotně co jen uslyší) a především na konci knihy je to doslova symfonie nesmyslných rozhodnutí, činů a keců.

Když už jsem se dostal tak daleko (a koupil celou sérii), tak tu trilogii dočtu. Ale snad jen proto, abych zjistil, jestli Ness udělá z Todda ještě víc nesympatického, slabošského a iracionálního idiota, nebo to už stačilo a napraví mu reputaci.

Po prvním díle jsem říkal, že to stojí za přečtení. Po druhém díle už si tím tak jistý rozhodně nejsem. Tak se jdu protrápit tím třetím...

Danah
28.12.2014 4 z 5

U té první poloviny jsem asi nebyla ve správné náladě, čtení se mi hrozně táhlo, nic mě nevyburcovalo k ponoření se do příběhu. Avšak bylo mi souzeno, že zvrat má přijít. Druhá polovina mě nadchla a já jí popravdě zhltla za jeden večer. Už od první knihy jsem měla radši Davyho než Todda (který je podle mě až moc přecitlivělý) a moje sympatie k němu tu ještě vzrostly. Důvod, proč jsem nedala 5* je....prostě jsem se nemohla vžít do Violy. Kapitoly z jejího pohledu se mi jednoduše nelíbily. Ale třetí díl si určitě přečtu!

Raven_Black
16.12.2014 5 z 5

Další úžasný, dech beroucí díl trilogie Chaosu. Je to dokonalé (ale skutečnost - že je po tomhle už jen jeden díl - je hrozná) ;) Někdy jsem si sice říkala - to je takovej idiot - ale co naděláte, když to hrozně prožíváte, najednou udělá nějakou hovadinu a vy se přes to musíte nějak přenést :D Ale jako tímto vás od této knížky nechci odradit - je vážně super :DDD A hlavně ten vztah mezi Toddem a Violou (nejvíc se mi asi líbila ta poslední kapitola - tam jste si prostě nemohli splést jak se Viola jmenuje) ;) :DD

Patrick Ness
americká, 1971