Hlas nože

Hlas nože https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78735/bmid_chaos-hlas-noze-ccS-78735.gif 4 387 92

„Hluk je nefiltrovaný člověk a bez tohoto filtru je člověk pouze kráčejícím chaosem.“ Planetu Nový svět kolonizuje malá skupina osadníků z nepřátelského Starého světa. Po mnoha letech dochází k nečekanému zvratu. Domorodí obyvatelé se vzbouří, zaútočí na osadníky a usmrtí všechny ženy. Muže a zvířata náhle napadne podivný vir, který umožňuje slyšet myšlenky ostatních. Uniknout se podaří jen nevzdělanému mladíkovi Toddovi, který si stihl vzít na cestu pouze ruksak, lovecký nůž, deník, ale hlavně to vůbec nejdůležitější – svého věrného psího přítele. Ostatní obyvatelé v čele s šíleným knězem ho však pronásledují a kvůli nebezpečnému viru nebezpečí stále narůstá. Tento nelibozvučný myšlenkový mrak se nazývá Hluk a projevuje se nejen zvukem, ale i obrazem. Nikdy vás nenechá na pokoji a žádná vaše představa a ani jeden váš plán tak nejsou soukromé. Todd objeví v Hluku jakousi „díru“ a záhy zjistí, že žije v úplně jiném světě, než si dosud myslel. Postupně vychází najevo několik prazvláštních situací z minulosti a Toddova strastiplná cesta s armádou v patách se zdá jako nikdy nekončící příběh. Hlas nože je první kniha dystopické trilogie CHAOS, plná napětí, dramatických zvratů a nečekaných odhalení, ale i humorných situací.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

The Knife of Never Letting Go , 2008

JohnCZ
18.07.2019 4 z 5

Jedno se téhle knize musí nechat. Na začátku fakt úplně nechutně vcucne. Trochu otřepaná, ale extrémně zajímavé pojatá tématika telepatie, zde označena jednoduše jako Hluk, zpočátku velmi táhne, stejně jako atraktivní reálie mimozemského Nového světa, kde se "něco" stalo, ale čtenář to odhaluje až postupně s hlavním hrdinou. Ale hlavně to tempo. Od začátku se letí fofrem. Krátké seznamování, zvrat a od té doby se hrdina nezastaví. Je to napínavé, je to dobrodružné, místy vtipné, i když ten rádoby cool styl psaní je někdy až přehnaně pubertální. Číst to ovšem v patnácti, tak asi teču blahem. Ale aspoň je to takové hezky od rány, stejně jako hlavní hrdina. Postupem času mě ale mírně zklamala určitá zásadní odhalení, která jsem asi očekával propracovanější a více nečekaná. Začátek působí zajímavěji a minulost Nového světa záhadněji, než jaká ve skutečnosti je. Druhá věc, a upozorňuju, že jde asi o nepřímý spoiler, je příliš brzké zabití jedné z mých nejoblíbenějších a celkově nejoriginálnějších postav celé knihy. To se mi odpouštělo jen velice těžko a Hlas nože pro mě v tu chvíli ztratil trochu svého kouzla. Je to ale teenagerovina, která má spad, hodně se tam cestuje, nadává, ohledně násilí si to také moc servítky nebere a hlavně je to i přes všechna ta kliše parádní oddychovka, byť dost ponurá a depresivní. Pokračování se obávám, protože směřuje tak trochu jinačím směrem, než bych býval chtěl a já zpomalovat v nastoleném "road-movie" tempu nechci.

PavkaHu
10.07.2019 3 z 5

Velmi pěkné nápady, ale zdálo se mi, jako by se autor v úvodu trochu unavil (nebo přecenil své síly?), protože pak vše začalo upadat, dávat smysl a lekačky všudypřítomného padoucha byly až srandovní. Každopádně válka je svinstvo.

TomTomis
03.06.2019 4 z 5

První díl se mi líbil. Hlavně z hlediska toho, že vše vypráví jedna postava- Todda. Místy jsem zažíval úžas, kam autor na ty nápady chodí. Vede nás dějem a když už jsem měl pocit, že to dopadne tak či tak, došlo ke zvratu a cesta se nabídla úplně odlišná. Jako čtenář jsem přemýšlel nad tím, jak vnímat některé postavy. Autor nám předkládá jejich skutky a nechává na nás, abychom to nějak hodnotili. Není to vždy lehké.

Damonka12
19.05.2019 3 z 5

Za mě úplně průměrné fantasy, je to psané čtivě a rychle to odbíhá, což mám ráda, ale není tam nic, co by mě přesvědčilo, že tohle je dokonalé. Určitě doporučuji vše, kdo milují fantasy.

a.a.candys.life
13.05.2019 4 z 5

Dlouho jsem nečetla nic dystopického! Byl to velký zážitek! I slza ukápla. Po dočtení prvního dílu mám chuť se vrhnout na pokračování! DOPORUČUJI! Nechápu proč jsem tu knihu dlouho odkládala.

adellk28
21.04.2019 3 z 5

Na knihu jsem slyšela mnoho chval a tím mě též zaujala. Říkala jsem si, že asi na ní něco je, když bude i film. Pro mě kniha nebyla až takový wow. Nenadchla mě ani mě nezklamala. Rozhodně byla velice napínavá a do poslední chvíle jsem nevěděla jak to skončí, ale samotný styl psaní mi přišel divný. Mluva Todda mi pořád neseděla a nikdy jsem se nesetkala s podobným způsobem psaní. Příběh sám o sobě je zajímavý. Nedokážu ani určit, pro jakou věkovou skupinu by měla být kniha. Příběhem spíš pro náctileté, ale vyjádřováním hl. postavy a jeho mluvou spíše pro děti. Asi si knihu znovu nepřečtu, ale už mám zakoupené i zbylé díly, tak jim dám šanci.

Sabča92
21.01.2019 4 z 5

Tak toto byl parádní start nové dystopické série! Ano, nová zase není, protože u nás vychází již po třetí, ale sama jsem ji zaznamenala až nyní. Mám ráda dystopie a tato mě hodně bavila. Surový a krutý svět, který Ness sepsal mě děsil a já se přistihla, že jsem ráda za svět, ve kterém žiji. Hlavní hrdina je sice napůl ještě dítě, ale rozhodně se chová vyspěleji a nastalou situaci zvládá jak se jen dá. Svět bez žen mi přišel strašný a to nemluvím kvůli sobě.. tajemství, které se později odkrývá je opravdu zajímavé a ten konec?! Už nyní netrpělivě očekávám další díl :-)

Sarah11
10.01.2019 3 z 5

Nebudu lhát, čekala jsem víc. Začátek vypadal slibně, musím uznat, že styl psaní autora byl vážně osvěžující, ale postupem času nadšení opadalo. Tři čtvrtě knihy v podstatě nevíte, o co vůbec jde a proč se stalo to, co se stalo, a to už prostě za nějaký čas začne docela jít na nervy. Obecně mám ráda příběhy, kde hrdinové někam cestují, baví mě, když objevují nová místa a musí si poradit v rozmanitých situacích, ale když je celá kniha jenom o tom, že se hlavní protagonisté přesunují z jednoho místa na druhé, ztratí to své kouzlo. A to ani nemluvím o tom, že hlavní záporák byl nejspíš nesmrtelný, jinak si to neumím vysvětlit. Ale aby to nevypadalo, že chci jen kritizovat, musím ocenit autorův nápad a to, jak dokáže vytvořit vážně ponurou a depresivní atmosféru a vygradovat děj. Za mě průměr.

Satanela
30.12.2018 5 z 5

Velmi čtivá a napínavá knížka nejen pro mládež. Už od první kapitoly mě děj vtáhl a chtěla jsem se dozvědět, co se na Novém světě opravdu stalo.Moc se těším, až si přečtu další díly. Jinak knihu jsem četla v aj a dalo se to úplně v pohodě:))

dia.riedl
04.12.2018 3 z 5

Překvapení. A hned několika různých významů.
Bohužel jsem měla ke knize velká očekávání, prostě jsem se do ní pustila s tím, že si jí zamiluju. To se nestalo. V jednu chvíli mě Todd vážně vytáčel, ale je to 13 letý kluk, tak občas asi musí dělat věci, které čtenáře nakrknou, na druhou stranu je to alespoň uvěřitelné, není to to klišé neomylného hrdiny..
Občas to bylo takové praštěné, kdy se za každým rohem objevil nepřítel, především přítomnost hlavního záporáka mě už vyloženě točila.
Styl psaní je nezvyklý a velmi originální, vžijete se do příběhu a do nového světa, postavy mají duši. To se mi na tom moc líbilo.
Od napínavých scén, přes silné emotivní okamžiky i velmi podivné Moře Věcí až do parádního konce, který ovšem není úplným koncem.
A ten setsakramentský pes je prostě poklad!

Originální, čtivé, jem jsem si přála, aby si mě ten příběh získal.
(stejné pocity mám i u Labyrintu - výborně napsané, originální, všechno na knize je dobré, ale není to TOP a mě to mučí)

Poznámka k překladu: anglické ma'am, tedy madam, zní jako mom, tedy máma, pak chápu, že postava v knize nechápe, když dívka oslovuje ženu "mami", ale v češtině to prostě nedává smysl...že "mami" se myslí jako "pane". Strašně mě to zmátlo a přijdu si mistifikována..

Žožik
03.12.2018 5 z 5

Tak po téhle knize jsem sáhla hlavně kvůli chystanému filmu. Velice mile mě překvapila. Tak nějak jsem se obávala, že to nebude nic moc a kniha mě nebude bavit, ale opak se stal pravdou. *wau, ze mě bude básník jaký výrazy tady používám xD* Jakmile jsem se začetla, už jsem knihu nemohla odložit. Trochu mi trvalo se vžít do psychologie postav - klasický problém když jsou postavy mladší než já. Jinak příběh byl takový krásný, tak akorát - žádné klišé, ale ani žádné velké přkvapení. Celkově knížka byla velmi dobrá. No a teď už si jdu přečíst ten další díl.

Jajibloguje
03.12.2018 5 z 5

Nessova novinka je o priateľstve, o živote ľudí na novej planéte, o objavovaní sveta a seba samého, o vytrhnutí sa zo škatuľky, o odvahe niečo, o úprimnosti. Kniha je o niečom alebo o všetkom, ale najviac podľa mňa je o nádeji a nových začiatkoch. Neprestávajme dúfať a snívať, pretože ono sa nám to raz môže splniť. Pozor na myšlienky.

Príbeh mal rýchly spád, nechýbala v ňom akcia a napätie. Čitateľ sa proste nenudil. Bavili ma prepracované charaktery postáv. Možno by som trochu prijala viac opisov novej planéty, ale to už je len taký detail.

Ness ukázal, že jeho knihy nie sú obyčajné youngadultky. Sú plné múdrosti a emócií a aj vďaka tomu bavia nejedného dospeláka.

Arven2001
18.07.2018 5 z 5

Tímto bych chtěla poděkovat čtenářské výzvě. Knihu jsem si přečetla kvůli ní (postava se stejným jménem, já se jmenuji Viola). Našla jsem nejen úžasnou knížku, ale také skvělého autora, který teď patří mezi moje nejoblíbenější.

devildeny
18.05.2018 4 z 5

Velmi čtivé, pořád se tam něco děje, postupné rozkrývání pravdy, všudypřítomná nejistota. Planeta, na které se děj odehrává, je dost podobná té naší, až na to, že tam chlapi a zvířata mají Hluk, je tam více měsíců a žijí tam Sádráci :) Zprvu mi lezly na nervy myšlenkové pochody Todda, ale to asi bude tím, že jsem nikdy nebyla 13-ti letý kluk. Viola a Manchee to naštěstí vyrovnali a nakonec mi jich bylo líto, jaké patálie je neustále provázejí. Zajímá mě, jak to bude dál, takže jdu na další díl.

maca1245
23.04.2018 5 z 5

Chvilku mě trvalo se začíst...(asi tak 2 kapitolky), ale potom to byl hukot. :)

TaLu
20.04.2018 5 z 5

Někde ve vesmíru v daleké budoucnosti vzniká totalitní společnost. Jiná planeta je vlastně jen okrajovou záležitostí, ale skvěle se tím vysvětlí unikátní zápletka. Na planetě se noví osadníci nakazí "hlukem" . Muži již nemají jedinou myšlenku, kterou by neslyšeli i ostatní. Se ženami je to jiné, ale to již nebudu prozrazovat podrobnosti. Četla jsem každou volnou chvíli. S muži mluví i zvířata svými myšlenkami, které jsou v souladu s daným tvorem. Ovce "mluví " jedním slovem, kdežto psí "povídání" je jedním z nejlepších v celé knize. Celá zápletka mě překvapila a příběh se odvíjí v rychlém tempu bez hluchých míst. Zpracování knihy je samé překvapení. Myšlenky psány jiným písmem a podobně. První díl končí tak, že okamžitě otevíráte díl druhý, abyste se dozvěděli, jak to bude dál. Já ho otevřu s malou obavou, protože si myslím, že první díl nelze překonat. Uvidím.

ajla5
14.04.2018 5 z 5

Velmi napínavé a překvapivé. Postavy stále zrají a neustále se něco děje. Bohužel se ale obávám, že hlavní hrdinové nespějí na svém jednirožci za duhou. Těším se na dvojku.

Veronicess
10.01.2018 3 z 5

Ja neviem, táto kniha asi nebola pre mňa to pravé orechové a moc ma nebavila. Ale musím uznať že príbeh bol skvelý, originálny a mal niečo do seba.

Delirium
02.09.2017

Upřímně bych tuto knihu doporučila každému, kdo má rád sci-fi. (A taky každému, kdo po přečtení nebude paranoidní jako já, že někdo slyší jeho myšlenky.:D )
(Já jsem kruh a ten kruh je já.)

Astonius
20.08.2017 3 z 5

Nezapadám do cílové skupiny čtenářů, kterým je kniha určena, a přesto mne to velmi bavilo - skvělý námět a vykreslení světa, kde lidé slyší myšlenky a vidí své představy navzájem, včetně myšlenek zvířat. Pořád jsem se těšila, co dalšího se stane a co dalšího bude hlavní hrdina na své cestě vnímat, nutilo mne to ke knize se vracet. Samozřejmě pro mne byly asi nejzajímavější scény se psem - popisované situace jsem jako pejskař úplně dokonale chápala. Jinak děj je velmi jednoduchý, ale to už se od knih pro mladé očekává, příběh rychle plyne a stále se něco děje, takže se čtenář opravdu nenudí. Je pravda, že epizodní situace na cestě do Havenu byly vprostřed knihy už tak nějak pořád dokola a stejné, ale dalo se to přežít :-) Ještě nejsem úplně rozhodnutá, zda budu číst sérii i dál - na konec knihy prakticky v neuzavřené části příběhu přímo navazuje další díl, ale zdá se mi, že už to pro mne není tak atraktivní. To, co mne ke knize vábilo, je už celkem pryč. Nevím, proč je tak velká móda psát knihy do sérií, mně by např. v tomto případě postačila jedna delší ukončená kniha.