Neschopnost

Neschopnost https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2945/bmid_neschopnost-K1X-2945.jpg 4 211 34

Napínavý román z blízké budoucnosti, kdy celá Evropa bude pěkně spojená dokonalými zákony a neprůstřelnou ústavou, jejíž článek 13 199 říká: „Nikdo nesmí být omezen ve svém právu zastávat jakékoli pracovní místo, a důvodem odmítnutí nesmí být ani věk uchazeče, ani barva pleti, ani jeho názor či schopnosti.“ Ve spojené Evropě blízké budoucnosti totiž neschopnost neznamená možnost, s níž se musí počítat; neschopnost je tu povinná.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

Incompetence , 2003

Ladinek
31.10.2017 5 z 5

Zajímavé jak budoucí EU v této knize připomíná socialistické Československo let osmdesátých. Aby on ten Marx neměl s tou negací negace pravdu:)

whisperkaa1
27.08.2017 5 z 5

Má skromná knihovnička skýtá jen pár pokladů a troufám si říct, že tím nejvzácnějším je Neschopnost. Od první stránky se člověk směje jako idiot a s drobnými přestávkami mu to vydrží až do konce. Rozhodně nejlepší Grantova kniha.

radushe79
01.08.2016 5 z 5

Po přečtených knihách o vesmírné lodi Red Dwarf jsem se vrhla na Grantovu Neschopnost. Četla jsem ji v práci, v metru, v tramvaji... za chůze. Musela jsem vypadat jako blázen, jelikož kniha je tak vtipná, že jsem se neskrývaně chechtala, až se na mě lidé otáčeli. Měla jsem chuť vtipné pasáže předčítat všem na potkání. Ne vážně! Nic vtipnějšího jsem snad nikdy nečetla!

Obuvník
09.06.2015 5 z 5

Ano, je rozdíl mezi tím být vtipný a být k smíchu. Tahle kniha může zůstat v klidu, protože bezesporu vtipná je. A to tak, že velmi. Doporučil mi ji a posléze k mému údivu dokonce půjčil (protože manželky a knihy se nepůjčují) můj kamarád. Měl bych mu poděkovat, protože mi prodloužil život o pěkných pár minut. Jakožto milovník absurdního humoru jsem se knihou doslova prochechtal. Druhá polovina je možná malinko slabší, ale je to o prsa vietnamské plavkyně.
Vřele doporučuji všem, kdo se nebojí vrásek od smíchu.

Fifi15
19.03.2015 5 z 5

Pro mě jednoznačně nejvtipnější kniha vůbec. Jediná kniha, u které se celé minuty směju nahlas. Absurdní situace, které umí bravurně popsat jen Rob Grant. Nejraději bych ji četla zas a znova. Snad nás čeká v budoucnosti další vydání. Momentálně rozebráno.
Pokud někdo hledá vtipnou sci-fi, pak je Neschopnost jasná volba. Kam se hrabe Stopařův průvodce Galaxií...

nithiel
03.02.2015 5 z 5

Skvěle napsané, humorné, občas se bohužel nepříjemně blížící realitě, která se nebojí pozitivně diskriminovat kohokoli. Ku prospěchu je také detektivní zápletka, která by se nejspíše neztratila ani ve vážném podání.

Azizi
18.01.2015 5 z 5

Skvelé, humorné - takým skôr sarkastickým spôsobom, čtivé... Samozrejme nie je to asi kniha na úplnom špici svojho žánru, ale páčila sa mi, veľmi. Myslím, že je určená najmä čitateľom, ktorí v literatúre hľadajú najmä istý typ humoru. Tak ako ja. A to ja som pritom v tomto smere dosť kritická. Nevravím, že to bolo dokonalé, ani že mi ten humor vždy úplne sadol, ale niektoré pasáže boli naozaj veľmi vtipné, ako napr. tá s vlakom, to som sa myslím ozaj nahlas smiala. No a chvíľami mi to pripadalo nie ako "román z nepríjemne blízkej budúcnosti", ale ako "román z nešťastne súčasnej prítomnosti".

Patapuf
23.07.2014 5 z 5

Tohle je nejvtipnější kniha jakou sem kdy četl.... musím přiznat, že občas sem z ní brečel smíchy a ostatním v autobuse připadal jako idiot :)

Ruxandra
21.11.2013 5 z 5

Neschopnost miluji :) Objevila jsem jí díky kamarádce a přečetla jedním dechem. Perfektní humor a příjemné čtení.

jarmik
27.09.2013 3 z 5

Kniha splňuje pěkně všechna rozumná očekávání, která na ni kladu. Uznávám, že pointa a rozluštění zápletky mě překvapilo; navíc jsem nečekal, že bude v pointě takové politické poselství.

Po humoristické stránce jsem čekal málo, ale nakonec to bylo kvalitní: asi tak pětkrát nebo šestkrát mě to donutilo nahlas vyprsknout smíchy na veřejnosti, to je myslím solidní úspěch. A tím to zdaleka nekončí: celou dobu si drží pěkný lehce humorný jazyk v nejlepší tradici anglické humoristické prózy.

acoma
31.12.2012 5 z 5

Britský humor mám rád. Hodně mi to typem humoru pripomnělo Tři muže ve člunu.

Patapuf
01.02.2012 5 z 5

Tohle je ta nejvtipnější knížka jakou jsem kdy četl... Vážně sem se u toho válel po zemi smíchy :)

rocketdog
02.01.2012 2 z 5

S vtipy a se sarkazmem se musí šetřit. Když je v každé druhé větě, přestává to být zábavné a zápletka jak z nějakého béčkového filmu to nezachrání. Jediné, co mě na knize zaujalo, byl popis USE, ke kterým bohužel rychle směřujeme.
A to mám britský humor celkem rád.

MartyMcFly
03.02.2011 4 z 5

Britský humor je dobrý proč ? No přeci protože je tak nádherně sarkastický. Bez nutnosti používat laciné a ohrané vtipy (což, ano, přiznejme si to, často provází americký humor - i když i ten má co do sebe, má však odlišnou tradici a není tak "svůj"), bez potřeby dělat z lidý voly.

Nene, Rob Grant temnou budoucnost (dá se označit za dystopii, ale tak nějak zparodovanou) vyvedl tak zajímavě, že se dá zařadit snad až vedle Pratchetta, i když samozřejmě ten píše na větší škále ve vlastním světě. A stejně jako Terryho Zeměplocha, tak se Grantovo Evropa podobá té naší.

To jsou přeci blbci ti úředníci. Ano, o tom to celé je, o tom jak nařízení, vyhlášky a pracovníci na "pravém" místě dokáží člověku znepříjemnit život. Někoho naštve úředník a pak zbytek dne nadává. Ne tak Rob, ten raději napíše knihu. Nezní to však jako ubohé nadávky na malost a omezenost, ale jako solidní humor.

Což je o čem to vlastně je. Jistá hluchá místa mi velí dát jen 4 hvězdy, proto níže.