Neopouštěj mě

Neopouštěj mě https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7879/bmid_neopoustej-me-23v-7879.jpg 4 896 170

Autor i u nás známých románů Soumrak dne, Malíř pomíjejícího světa a Když jsme byli sirotci přichází s další zajímavou knihou s prvky science-fiction. Zdánlivě jednoduchý příběh Neopouštěj mě, vyprávěný ústy dnes třicetileté bývalé studentky internátní školy na malebném anglickém venkově, zpočátku působí jako vzpomínky na téměř idylické dětství a dospívání, nebýt drobných narážek a nejasností, které krůček po krůčku směřují k šokujícímu odhalení. Románem se jako červená nit táhne otázka, co to znamená být člověkem, a nutí čtenáře k zamyšlení nad věcmi, které jsme zvyklí brát jako samozřejmost: kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme? Kniha Never Let Me Go získala Premio de Novela Europea (Cenu za evropský román) Casino de Santiago 2006. Dále byla zařazena do užší nominace na ceny Booker Prize, Arthur C. Clarke Award a James Tait Black Memorial Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

Never Let Me Go , 2005

Popluh
05.04.2013 4 z 5

Krásná knížka se silnou atmosférou. Rozhodně doporučuji nejprve přečíst než se zaobírat filmem který nefunguje uplně dokonale. Se znalostí reálií a příběhu pak kniha tolik nevynikne, což ale rozhodně není autorova chyba.

AnnaSk
08.03.2013 5 z 5

Já nevím, nazvat knížku po písničce - hned mi to připomnělo Murakamiho. Ale o to ani tak nejde... Líbí se mi, že ten milostný příběh je tak zastřený. Kathy se o něm téměř nezmiňuje, dokud o tom nepromluví Ruth.

A je to vážně napínavé, skoro jsem měla chuť přeskakovat stránky, abych se dozvěděla úplně všechno :) A pak... přináší otázku, na kterou vůbec není lehké odpovědět.

Ještě něco. Na konci jsem si uvědomila, že nijak nepopisuje vzhled postav. Asi se to k tomu hodí.

Teii-hime
22.09.2012 4 z 5

Opravdu zvláštní knížka.. V příběhu není dobro a zlo, hrdinové a poražení, žádná strhující zápletka, katastrofický nebo šťastný závěr. Jsou to jen útržkové vzpomínky jedné třicetileté angličanky, smířený popis tamější reality, v níž prožila svůj život. Snad proto mě to tolik zasáhlo - knížka si nesnaží hrát na žádný akční trhák ani na srdcervoucí doják, nebo tyto dva prvky dokonce kombinovat - na rozdíl od 90-ti procent všech světových bestsellerů. Lidi v ní žijí svými prostými životy tak, jako my těmi svými - prožívají dětství, první lásky, objevují okolní svět - vnímají a cítí totéž co my, jen za jiných okolností, z jiného úhlu pohledu a se zcela jinými vyhlídkami do budoucnosti. A přesto, či právě proto je to tak strhující.

Tammi
20.09.2012 5 z 5

První knížka,co jsem od pana Ishigura četla. Vtáhla mě do děje a nepustila,nutila mě přemýšlet a vytrhla mě z reality. Nejdřív jsem si myslela, že je to dobrá knížka. Po dočtení mi však došlo, že je to víc jak dobré. Je to velmi neobvyklé, místa-mi nepochopitelné a depresivní.

"Jestli se vás bojí? My všichni se vás bojíme."

Doteď mi naskakuje husí kůže.

zuzulique
14.06.2012 5 z 5

Veľmi nezvyčajný román. Pochmúrny, melancholický, smutný. Ak máte radi takýto typ kníh, určite po nej siahnite. Neočakávajte bravúrne rozvitý príbeh s nečakanými dejovými zvratmi, tu sa všetko odvíja veľmi pomaličky, no neznamená to, že by román nebol pútavý. Hneď na prvých stranách (ktoré som si prečítala asi 4x za sebou) som začala tápať a nerozumela som niektorým použitým pojmom. Postupne som natrafila na ďalšie a ďalšie, no klbko záhad sa nielen namotávalo, ale stranu za stranou aj rozmotávalo.

Renava
10.02.2012 5 z 5

Skľučujúca téma, obávam sa, že dosť realistická, hlavne od momentu, kedy ľudstvo objavilo potenciálne možnosti klonovania....
Tento anglický autor japonského pôvodu je pre mňa osobne veľkým objavom na literárnom poli a myslím, že všeobecne u nás nemá až takú popularitu, akú by si zaslúžil. Rada by som si knihu vychutnávala oveľa dlhšie, ale priznávam, že som ju od prvých strán nedokázala pustiť z rúk a tak "padla" oveľa rýchlejšie, ako by som si sama želala :-). Paradoxne to vôbec nebolo tým, že by bol dej akčný, spádový, práve naopak. Okrem toho, že kniha je jednoducho nesmierne zaujímavá, prispel k tomu i svojský, podmanivý a nevtieravý spôsob podania samotného príbehu, ktorým Ishiguro graduje čitateľovu zvedavosť - vetu za vetou, stranu za stranou, bez akýchkoľvek hluchých miest, až do samého konca.....A krok za krokom tak pomaličky, logicky a postupne prichádza k odhaľovaniu podstaty a celej záhady. Viac dodávať nebudem, aby sa mi náhodou nepodarilo prezradiť viac ako treba, čo by bol nesporne veľký hriech :-).

kadgam
31.12.2011

Kniha je o tom, že ľudia nie stále domýšľajú dôsledky svojich činov ani im dosť skoro nedochádza ako cítia a myslia iní. Veľmi ma zaujala a divím sa, že je tak málo ocenená.

3497299
01.12.2011 5 z 5

Výborná "alternativní historie" - jak formálně tak obsahem - ve které je sice velmi rychle jasné o co jde, ale těžiště románu rozhodně neleží v překvapivé pointě. Zavádějící tajemný obal s otázkami "kdo jsme, odkud přicházíme a kam kráčíme" v kombinaci s názvem "Neopouštěj mě" je klamavá reklama - o žádnou slaboduchou meditativní slátaninu na způsob P. Coelha se naštěstí nejedná, takže se toho nebojte.

Lucopatka
08.07.2011 3 z 5

Ani já tomu nějak nepřišla na chuť. Uškodilo určitě i přespřílišné očekávání, které se v průběhu čtení měnilo ve zklamání... Celé mi to přišlo hrozně ploché a tuctové, měla jsem problém se dostat "dovnitř". V závěru se shoduju s ichinose:)

ichinose
22.03.2011 3 z 5

Stále ještě nechápu, jak může mít tato kniha tak vysoké hodnocení. Ano, je to příjemné čtení, ale opravdu ne tak příjemné, aby si zasloužilo nějakých osmdesát procent. Buď je kniha vynikající a já nepochopila, jak moc, nebo jsou veškerými hodnotícími jen fanoušci Ishigurovy tvorby. :)