Není zač

Není zač https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236096/bmid_neni-zac-236096.jpg 4 244 81

Román, ve kterém dárce zaujme místo, jež obvykle zaujímá zločinec. Kdo stojí za tajemnou sérií darů? Gerold Plassek je novinář, pracuje pro bezplatné reklamní noviny. Jednoho dne se však ozve jeho bývalá přítelkyně a požádá ho, aby se na pár měsíců postaral o jejího čtrnáctiletého syna, protože musí pracovně odjet do zahraničí. Gerold není zrovna nadšený, ale nemůže odmítnout, Alice mu totiž svěří, že je Manuelovým otcem. Manuel tedy vysedává v jeho kanceláři, pozoruje ho při nicnedělání a netuší, že tenhle ztroskotanec je příčinou jeho existence. Geroldovi úplně chybí energie, volný čas tráví po hospodách a alkohol je jeho nejspolehlivější přítel. Pak ale v jeho životě nastane změna: napíše krátkou zprávičku o přeplněné noclehárně pro bezdomovce a toto zařízení vzápětí dostane velkou sumu peněz od anonymního dárce. To je začátek série dobročinných darů, díky kterým se Gerold postupně dostává do veřejného povědomí, neboť vždy záhadně souvisejí s jeho články. A nakonec si ho oblíbí nejenom Manuel. Napínavý a dojemný příběh založený na skutečné události.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Geschenkt , 2014

jiri77
22.12.2015 5 z 5

Krásný příběh ,který pohladí po duši a vytvoří úsměv na tváři.

Andra
25.11.2015 5 z 5

Ale je zač, pane Danieli! Něco tak laskavého už jsem dlouho nečetla.

anibeni
20.11.2015 4 z 5

Ano, tak tahle kniha mě opravdu velmi bavila.... Pan Glatauer umí psát.. Líbí se mi jeho jasný, přímý, někdy až strohý styl bez zbytečného okecávání, jasné, krátké a přitom všeříkající dialogy a myšlenkové pochody "normálních" lidí... Navíc tento příběh o dobrodinci byl prostě výborný... Jen ten konec nemusel být tak ustřihnutý...

Kjája
04.10.2015 4 z 5

Úžasně napsané, moc jsem se pobavila..

Clara del Valle
30.09.2015 4 z 5

Velikánská spokojenost! Nesmírně sympatický hlavní hrdina, ty jeho hlášky a glosy jsou vtipné a velmi trefné :-) Škoda, že závěr trochu vyšuměl do ztracena, ale i tak je kniha velice příjemným čtenářským zážitkem.

msjadepaton
21.09.2015 4 z 5

Moc milá, pozitivní knížka. Mám jen problémy s otevřenými konci, proto hvězdička dolů. Jinak skvělé čtení. Přečetla jsem ji, ani jsem nemrkla.

Jonny
18.09.2015 4 z 5

Jediné s čím jsem měl problém byla záliba hlavního hrdiny v alkoholu. Jinak pěkné, milé, nic dramatického, spíš oddechovka.

jasmína
14.08.2015 5 z 5

Skvělé !!!! A doufám, že zase brzy něco napíše, vždy má otevřený konec, a ačkoli je moc nemusím, tak tady to prostě miluju :)!!

Lidka
06.07.2015 5 z 5

Pane Gluttauere že NENÍ ZAČ? Vy jste mi ukázal, že JE ZAČ! Ano, je zač, hlavně za naději, že to s námi lidmi není tak špatné.
Já vím, to mé hodnocení zní lacině a zavání to romantikou, ale pohlazení po duši je někdy tak příjemné. A ten lehký sebeironizující autorův humor se mi tolik líbil. Ráda čtu o vztahu otec - syn, a tenhle měl vývoj. Více neprozradím. Jen že to bylo hezké.

Šánka
30.06.2015 5 z 5

Já jsem si knihu doslova užívala a četla ji s téměř nepřetržitým úsměvem na rtech.
A toho životního ztroskotance Geriho jsem si zamilovala i s jeho chybami, protože má srdce na pravém místě. Doporučuji si přečíst, protože tento milý a lidský příběh nám dává naději, že to s námi lidmi není ještě tak zlé, pokud se budeme aspoň trošku koukat kolem sebe a pomáhat si.

evinaxx
22.06.2015 5 z 5

Velmi příjemná, milá a čtivá kniha. Zajímavá a napínavá detektivka bez zločinu. Autorův styl je úžasný, kniha se četla sama.
Příběh je oddechový, probouzí v nás víru v dobré lidi, kteří jsou ochotni pomáhat, což se může zdát v dnešním světě nemožné. Hlavní postava je opravdu sympatická.
I když jsem čekala, že nám Glattauer o posledních okamžicích a situacích dá více informací, kniha dokáže vykouzlit úsměv na rtech a pohladit na duši. Vůbec by mi nevadilo filmové zpracování, přímo bych ho uvítala.
Určitě doporučuji, za mne 5 hvězdiček.

kam-pak
05.06.2015 5 z 5

Nejde jinak, než dát plný počet hvězdiček a vřele doporučit. Všechno ostatní už tu bylo řečeno.

kneslova
26.05.2015 4 z 5

Než jsem knize přišla na chuť chvíli trvalo, ale je velmi milá, úžasně na pohodu napsaná, laskavá , optimistická , bezstarostná - jako hlavní hrdina...

orson
22.05.2015 5 z 5

Zpočátku takové nemastné neslané, pomalé a nudné... ale postupně, jak se člověk začíná v příběhu orientovat to začalo být čím dál lepší. Ke konci už jsem chtěl co nejrychleji vědět, jak to dopadne a kdo za vším stojí. Přiznávám, je to trochu nenáročná oddechovka, vše se hrdinovi daří, prostě žádné konflikty a problémy... ale jednou za čas si něco takového strašně rád přečtu.

Terry11
21.05.2015 5 z 5

"Po setmění jsem začal bojovat s překvapivou nervozitou, která se týkala mého nadcházejícího setkání s panem dobrodincem. Tím člověkem jsem se teď přece podprahově zabýval celé čtyři měsíce a mimoděk jsem při tom úplně překopal svůj vlastní život."

Můj oblíbený spisovatel své alter ego rozhodně nešetří. Gerold Plassek je lenivý novinář bulvárního plátku, alkoholik, zvyklý udělat jen to, co je skutečně nutné a nedá se odložit, žijící ponejvíce se svými kumpány z mokré čtvrti. Takže když mu najednou spadne do klína syn, o němž 14 let nevěděl, a podivný příběh altruistického dobrodince, je z toho rozpačitý a zmatený.
Daniel Glattauer, jehož dva mailové romány dosud okupují nejvyšší místa žebříčku mých nejoblíbenějších knih, by ani nemusel tento laskavý "detektivní" příběh dodávat. Jeho stylistika je totiž tak usměvavá, mile vtipná a sebeshazující, že stačí jen jeho slova do sebe vstřebávat. A zjišťovat, jak jsou Geroldovy jazykové promluvy podobné těm Leovým, jak si autor umí hrát s významy slov, jak je pitvá a jak se tím úžasně baví.
Kniha tolik vypovídá o svém autorovi! Ta plachost, citlivost a soucitnost, kterou jsme mohli pozorovat u Lea a nyní ještě více u Gerolda, je totiž naprosto evidentní a bere za srdce.

"Gudrun, je zbytečné, aby sis dělala o mě starosti, které si já nedělám. Jsou to moje starosti, patří mně. A já si je dělám, když si je dělám, a když si je nedělám, tak si je prostě nedělám, a už vůbec si je nebudu dělat, když si je místo mě budeš dělat ty."

JanaDor
09.05.2015 5 z 5

Hladící knížka. Proč? Protože je plná lidskosti a porozumění, které vás pohladí. Vyvolala ve mně hřejivé pocity. Představa, že se to může stát doopravdy je úžasná, jako celá tato kniha. Není to jenom o charitě, ale jak jeden dobrý skutek rozjede lavinu událostí, která někomu dovede změnit život k lepšímu.
Vřele, velmi moc a moc ji doporučuji k přečtení. Kniha se čte dobře, je napsána lehce s nádechem suchého humoru hlavního hrdiny. Dle mého, ve čtenáři probudí kladné pocity, že na světe je hezky, když si budeme pomáhat. A stačí k tomu málo, třeba hřejivé slovo pochvaly či uznání. I na to by jsme měli pamatovat.

MahulenaK
27.04.2015 3 z 5

Glattauer vždycky překvapí, každá jeho knížka je úplně z jiného soudku. Do Není zač jsem se nejdřív nemohla začíst, ale pak mě příběh pohltil. Taky jsem ráda, že závěr nezklouzl do nějakého přeslazeného happy endu.

Peter.Melon
26.04.2015 4 z 5

Pěkné dílo!Dobře napsaná detektivka...

magnolia
25.04.2015 5 z 5

Přesně takové knihy potřebuji já osobně k životu - aby bylo lépe, když zrovna není moc dobře a aby bylo ještě líp, když všechno klape, jak má. Je to velmi vtipné, díky hlavnímu hrdinovi, který si mne získal hned od první stránky (jeho sebehodnocení a komentáře). Už dlouho jsem nečetla knihu téměř trvale s úsměvem na tváři. Optimistický příběh bez patosu a vulgarit, i tak se dají psát vtipné knihy(když se to umí) - doporučuji.

Adris
18.04.2015 5 z 5

Skvělá kniha, velmi, velmi čtivá. Hlavní hrdina je sebeironický vtipálek, který v životě neměl moc štěstí. Každopádně se vše v dobré obrátí, když společně se synem pátrají po záhadném anonymním dárci peněz. Napínavé dějství s trochou romantična a humoru:)