Nejšťastnější muž na Zemi

Nejšťastnější muž na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475068/bmid_nejstastnejsi-muz-na-svete-28D-475068.jpg 5 1026 247

Život může být krásný, když si ho krásný uděláš. Je to na tobě. Eddie Jaku se vždy považoval primárně za Němce a až pak za Žida. Byl hrdý na svou zem. To se však změnilo v listopadu 1938, kdy ho zbili, zatkli a poslali do koncentračního tábora. Během dalších sedmi let čelil Eddie každý den nepředstavitelným hrůzám, nejdřív v Buchenwaldu, potom v Osvětimi a následně při nacistickém pochodu smrti. Přišel o rodinu, o přátele, o svou zem. Protože přežil, slíbil si, že se bude každý den usmívat. Vypráví svůj příběh k uctění památky těch, kteří vyprávět nemůžou, dělí se s námi o svou moudrost a žije nejlepší život, jaký může. Nyní věří tomu, že je ten „nejšťastnější muž na světě“. Tyto paměti, vydané na počest Eddieho 100. narozenin, jsou působivé, dojemné a nakonec také plné naděje, že štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších časech.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Kontrast

The Happiest Man on Earth

mondulinecka
09.02.2022 5 z 5

Toto téma bežně nevyhledávám. Ke knížce jsem se dostala v rámci výzvy a společného čtení Knižních Závisláků.
Přečteno za odpoledne. Opravdu silný příběh. Nedokážu si ani představit ty hrůzy, kterými Eddie musel projít. Hrdý Němec a až potom Žid, ale v očích Němců Žid a v očích ostatních Němec.
Neuvěřitelná vůle k životu a rozhodně teď mám o čem přemýšlet.

PosPol
09.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Neváhala bych knihu zařadit do povinné četby. To byla snad nejhezčí kniha o tom nejhnusnějším tématu, co jsem kdy četla. Eddie zemřel asi týden poté, co jsem knihu dočetla. A musím říct, že ten pán byl neskutečný člověk, především proto, že dokázal odpustit. Je potřeba o tomto neustále hovořit, protože je dosto možné, že např. v Sin-ťiangu se momentálně děje něco podobného s Ujgury. Kniha je velmi čtivá, opravdu jednoduše napsaná a vyloudila mi úsměv na tváři i přes to, jak závažné to bylo téma. Mimochodem Eddie byl vlastně neuvěřitelný klikař, když ho například několikrát dovedli až před plynovou komoru a chvilku předtím ho zase odvedli zpět. Nebo to, že vážil 27kg a přesto se dožil stovky. Svět potřebuje více Eddie Jaku :)

Laf
06.02.2022 5 z 5

Knihu bych rozhodně zařadila mezi ty, které by si měl každý přečíst. Je to silný příběh a každý si z té knihy něco odnese. Toho, jenž přežil takové nepředstavitelné hrůzy, které Eddie popisuje a našel vůli žít dál a ještě se o tyto zážitky podělit s ostatními, nezbývá než obdivovat. Knihu velmi všem doporučuji.

sidonka
06.02.2022 4 z 5

Poutavé vyprávění o hrůzách holocaustu, které autor sám zažil, a krásný závěr, s plno povzbuzujícími myšlenkami, které platí v každou dobu

Nikola086
06.02.2022 5 z 5

Příběh je vyprávěn neskutečně čtivě, navíc máte pocit, jako by to vyprávěl Eddie vám osobně. Byť se jedná o příběh z pekel, tak se to četlo krásně, protože Eddie zapomněl v kapitolách sdělit i něco pozitivního. Obdivuji jeho postoj k celé věci a jak se z toho dokázal dostat. Neskutečné díky za všechny, kteří se rozhodli svůj příběh povědět...

Jestli hledáte knihu s tematikou Holocaustu, ale máte pocit, že nemáte dost silný žaludek na všechny ty hrůzy, tak tahle kniha je pro vás ideální. Dozvíte se to důležité, ale nebudete muset knihu odložit, abyste si to potřebovali v hlavě zpracovat nebo vydechnout.

Osobně si myslím, že tahle kniha by byla i krásná v povinné četbě... zajímavá, čtivá a poměrně krátká.

LZalisova
06.02.2022 5 z 5

Nemám slov... nadechla jsem se až se zavřením knížky...

EvikU.
05.02.2022 5 z 5

Válku v koncentračních táborech přežili jen opravdu silné osobnosti. Mají můj hluboký obdiv, věřím, že jim nic jiného nezbývalo, žít ze dne na den, ale v tak příšerných podmínkách a bolestech a hladu, že to nepochopím, jak to dokázali.

Pan Eddie napsal knihu krásně. Nic nového jsem se moc nedozvěděla, protože už jsem četla spoustu knih o holocaustu. Ale každá kniha má trochu jiný příběh, každá mě velmi zasáhne a ptám se jako hlavní hrdina Proč? Jak může jeden člověk druhému dělat takové věci?

Čtěme takové knihy, je to potřeba!!!

Mermaid
05.02.2022 4 z 5

Jak už tu mnohokrát zaznělo, kniha je navzdory tématu pozitivně laděná. Řekla bych stejně jako její autor Eddie, aspoň z fotek mi připadá jako někdo, o kom byste prohlásili, že je jako "sluníčko".
Tak proč ubírám na hodnocení?
Zážitky jsou popisovány poněkud trhaně. Něco zajímavého nebo důležitého se stane, ale bližší informace nedostanete. Často si vzpomínky trochu protiřečí, jednou se něco dělalo tak, příště to bylo nemyslitelné. Lidé, kteří byli na pokraji smrti jsou později zdraví, bez následků.
Mátlo mě to, jsem o věcech zvyklá hodně přemýšlet a když něco nesedí a odpověď proč? navíc chybí, není to komfortní.
Ale abych neskončila negativně, kniha se čte dobře, lehce, takže není důvod k nepřečtení

Pro ty, kteří přijali knihu jako ČTENÁŘSKOU VÝZVU jen malé upozornění. Autor se narodil až PO 1. Svět. Válce, ale knihu lze zařadit do kategorie zemřelých autorů, nebo mezi skrývající se hlavní hrdiny, popř. Mezi lit. faktu,

andream
05.02.2022 5 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohla pořádně začíst, přišlo mi to ploché a jakoby pohádkové.... vzhledem k tomu, že na téma holocaustu mám načteno už opravdu hodně knih, z nichž dost bylo syrově drsných až přímo neuvěřitelně drastických mi tato knížka přišla prostě slabá... nicméně tento můj pocit se s pokračující četbou knihy vzdaloval a řádky, které popisují Eddiho život po válce mi daly pochopit, jak to vlastně starý pán měl poskládáné. Klobouk dolů před ním, klobouk dolů před tím, že přes všechno co jeho tělo bylo nucené vydržet se dožil 101,5 roku. Wau!! Kniha má v sobě velké poselství a mnoho neuvěřitelně silných myšlenek... Přečtěte si ji a zamyslete se. Určitě budete vědět nad čím.

jana0338
04.02.2022 5 z 5

Kniha na mě velice zapůsobila . O to více , že ji donesl syn ze školy, kde poprosil svou učitelku, zda by mu ji půjčila . Zaujalo ho, když jim z ní četla úryvek . Pak mi příběh začal vyprávět a tím se mi kniha dostala také do ruky . Teď sdílíme myšlenky a dojmy z té knihy spolu. Velice mě ten příběh emočně zasáhl a jsem vděčná , že i mého syna

Andynka
04.02.2022 4 z 5

Knihu jsem se rozhodla přečíst jen díky společnému čtení u Dobrovského. A jsem jím opravdu vděčná. Snad se to chytne a udrží !
Každopádně jsem o knize slyšela ze všech stran a tak jsem měla samozřejmě obrovská očekávání.
Ta se ale nenaplnila.... 150 stránek jsem si říkala, že tomu vlastně ani nevěřím. Je to napsané, jako smyšlený příběh. Ale pak jsem se nad tím zamyslela... a měla jsem vlastně pravdu.
Nikdy nedokážu pochopit, jaké to bylo si zažít holocaust, přežít ho a naučit se s tím vsím žít a znova se začlenit do společnosti. I když se snažím vžít se do situace, ale nejde to.
Ano, četla jsem knihy o druhé světové válce, holocaustu a pod. hodně knih. A ano, některé ve mě zanechali mnohem hlubší zničující pocity. Tohle ale od této knihy nečekejte.
Tahle kniha , i když vypráví hrozně smutný příběh, je protkána už od prvních slov pozitivním myšlením. Začíná to velmi nenápadně, ale nakonec jde vidět, že pán Eddie byl opravdu silný a schopný muž! A ač jsem z jeho životního příběhu ze začátku nebyla nadšená. Tak po dočtení jsem zůstala sedět smutná, rozebraná, ale tak nějak šťastná. Za to, že se Eddie nebál vydat svůj životní příběh a hlavně se nebál žít ! Děkuju za takovou knihu, která mi dokázala něco dát.

miluska7314
04.02.2022 3 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila, přečetla jsem na ni několik skvělých recenzí a proto jsem asi čekala mnohem víc. Kniha se čte hezky, není příliš dlouhá, přečetla jsem ji za večer. Popisuje životní příběh Eddieho, který přesto, že zažil mnoho špatného, dokázal být šťastný. Myslím, že je důležité na téma Holocaustu nezapomínat a každá kniha, která vyjde je připomínkou toho, co už se nikdy nesmí opakovat. Ale upřímně - už jsem četla mnohem lépe napsané knihy.

NikolOt
04.02.2022 5 z 5

Není co dodat. Snad jen obdiv člověku, který po všech hrůzostrašných událostech svého života našel svůj životní smysl. Smysl rozdávat úsměvy, radost a štěstí. Reálný popis toho, co dokáže schopný manipulativni jedinec vyvolat za zvěrstva. Jak člověk dokáže jinému ublížit, ponížit, zlomit duši a poslapat lidskou důstojnost. Avšak i přesto tento člověk vyprávějící svůj příběh o přežití holokaustu zůstal lidskou a laskavou bytostí. V životě se mu nakonec dostalo tolik štěstí, že byl ochoten se podělit s ostatními. Jsi úžasný člověk Eddie.

pista53
03.02.2022 3 z 5

Knihu jsem si pořídila v rámci společného čtení a od první stránky jsem zklamaná. Tento druh literatury normálně nečtu (v tomto žánru nedám dopustit snad jen na mého milovaného Arnošta Lustiga), ale bohužel mi to přijde psáno jako slohovka žáka druhého stupně. Možná je to i špatným překladem, občas jsou tam krkolomné věty, ale za mě fakt ne. Eddie Jaku si určitě prožil těžký život, nechci to v žádném případě zlehčovat, ale ne každý má ten dar psát. Jen mi přijde, že toto téma (holocaust), teď prostě frčí, tak se vydají kdejaké vzpomínky. Mám jako e-knihu, tak po přečtení s lehkým srdcem smažu.

ydnac
03.02.2022 5 z 5

Toto je příběh o muži, který přežil válku a Osvětim.
Viděl hrůzy holokaustu, přišel o rodiče, příbuzné, přátele.
Viděl jak se lidé změnili ve zrůdy.
Možná si řeknete, že takových jste už četli mnoho, ale Eddie přežil a dokázal jit dál.
Dokázal mít rodinu, lásku, vnoučata a radost ze života, z práce.
Radost z každého dne.
To je něco, co ani dnes plno lidí neumí..

Měj vždy hodně lásky a o ni se chtěj podělit, mnoho zdraví a snaž se ho uchránit, a mnoho dobrých přátel, kteří vzdy tě budou hájit.

eliska2126
02.02.2022 5 z 5

Tato kniha vypráví příběh Eddieho, který si prošel peklem a i přesto všechno se rozhodl, že se po zbytek života bude usmívat. Od téhle knihy jsem měla vysoká očekávání, ale že se naplní až tak moc, jsem nečekala.

Kniha je sice o holokaustu, ale nejen o tom, je plná optimismu, lásky a radosti ze života. Eddieho život nebyl jednoduchý, prošel si několika koncentračními tábory až skončil v tom úplně nejhorším, v Osvětimi. I tady ale dokázal najít něco, kvůli čemu chtěl přežít. Zvládl i pochod smrti a dokázal čelit nástrahám života po válce, kdy to pro nikoho nebylo snadné, ale lidé, kteří přežili koncentrační tábory, to měli ještě těžší. Eddie dokázal o této době vyprávět takovým způsobem, který mě úplně dostal. Nedokážu to ani slovy popsat, jak moc se mi tahle kniha dostala pod kůži. Plakala jsem, usmívala jsem se, trnula jsem hrůzou, aby mě Eddie v další chvilce uklidnil, že to bude dobré.

Neskutečná kniha, která mě svou laskavostí a syrovostí dostala. Doporučuju také kouknout na Eddieho řeč na TEDx.

jes09
02.02.2022 5 z 5

Přečetla jsem mnoho knih s touto tématikou, téma je těžké a samozřejmě nelze nikterak odlehčit, ale přesto se tato kniha četla sama, ale je to autorovou povahou - na všem zlém si najdu to dobré.
Nebála bych se tuto knihu dát mému náctiletému synovi k přečtení.
Hezký a dojemný příběh.

MotyckovaP
01.02.2022 5 z 5

Je až k neuvěření, jak člověk dokáže ublížit člověku. A vlastně za nic. Divím se, že se podařilo některým tyhle hrůzy přežít. Strašně krásně a dojemně napsané.

Sibel
31.01.2022 5 z 5

Nevím jak a kde začít. Díky za tuto knihu. Díky za tu odvahu, odhodlání, dobrotu, za to jaký to byl člověk a sepsal své vzpomínky. Díky za to, že po válce nepřestal věřit v dobrý život a především díky za všechny, kterým k tomu dobrému životu otevřel oči.
Právě jsem jí dočetla a mám potřebu okamžitě sdílet své prožitky. Ve chvíli kdy jsem jí zavřela, dlouho jsem se dívala na obálku do očí nejsilnějšímu muži, o kterém jsem kdy slyšela. Oči jsou okna do duše říká se. Tady je jasný důkaz.
Muž, který prožil absolutní peklo na Zemi a i přes veškerou křivdu, bolest, utrpení, přes všechno, co se na něm nejzrůdnější bytosti historie dopustili si zachoval svou tvář. Vždy ctil, co ho rodiče učili a to jak ho vychovali. Nepřestal věřit ve spravedlnost a lidskost.
Eddie Jaku můj nový vzor.
Knih s tématem holocaustu už jsem pár přečetla, spoustu šílených věcí a situací a plnou syrovostí, které všechny popisovaly. Scény u kterých zavíráte oči a snažíte se polknout s tím, že si říkáte: ,, To nemůže být pravda. To by snad nikdy nikdo neudělal." Tohle je však něco jiného, vypráví o tom, jak silná je lidská vůle, ukazuje hodnotu rodiny a přátelství. A tuto hodnotu sdílí dál.

Moniska2410
31.01.2022 5 z 5

Děkuji, děkuji můj nový příteli. Za tvou odvahu, sílu a v neposlední řadě za to, že si se podělil o vše čím sis musel projít. Už první věta mi vehnala slzy do očí "Můj nový milý příteli,,
Celou dobu sem měla pocit, že sedíme v nějaké krásné kavárně, pijeme čaj a ty mi vyprávíš svůj příběh, usmíváš se stejně jako na obálce. V mém srdci už budeš navždy, můj nový příteli Eddie Jaku

Židé Osvětim (koncentrační tábor) životopisy, biografie paměti, memoáry holokaust, holocaust přeživší holokaustu

Autorovy knížky

Eddie Jaku (p)