Nejchladnější dívka ve Městě chladu

kniha od:

Nejchladnější dívka ve Městě chladu https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477402/bmid_nejchladnejsi-divka-ve-meste-chladu-tly-477402.png 3.8 461
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Tana žije ve světě, kde existují tajemná Města chladu. Jsou obehnaná vysokou zdí a slouží jako dekadentní a krvavá karanténa, kde nestvůry a lidé žijí jako predátoři a oběti. Problémem je, že jakmile projdete branami Města chladu, nikdy už se nemůžete vrátit zpět. Jednoho rána po naprosto obyčejném večírku se Tana probudí obklopena mrtvými těly. Kromě ní masakr přežil jen její protivně roztomilý ex-přítel, jehož život visí na vlásku kvůli infekci, a záhadný mladík, který skrývá strašlivé tajemství. Po počátečním šoku se Tana pustí do závodu s časem, aby je všechny zachránila. Napadne ji jen jediný způsob, jak toho dosáhnout – musí se vydat přímo do samotného Města chladu, plného nástrah a hrůzy. Nejchladnější dívka ve Městě chladu, román světově uznávané spisovatelky Holly Black, je originálním příběhem o hněvu a pomstě, o vině a strachu, o lásce a pohrdání.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool
Originální název:

The Coldest Girl in Coldtown , 2013


více info...

Komentáře (124)

Komentáře 124 Recenze 20

anndrra
anndrra
27.08.2023 5 z 5

Mně se to líbilo. Četlo se to vlastně samo. Tana byla fajn, uvažovala logicky a chytře. Gavril měl charisma a Aidan mi trochu připomínal jednu postavu z Lovců stínů. Vlastně jsem spoko i s tím otevřeným koncem, což obvykle nebývám

Eliza20
Eliza20
02.08.2023 3 z 5

Od Holly Black mám načteno i naposloucháno jak v češtině, tak v angličtině, tuhle konkrétní knihu jsem poslouchala v angličtině. Co se tomu nedá upřít, je originalita světa, to se mi vážně líbilo. Hlavní hrdinka ušla a love interest byl vážně super (ty Holly Black napsat umí, o tom jsem se již přesvědčila). Co mě ale netáhlo, bylo celkové směřování příběhu a konec pro mě byl vyloženě hořký. Někdo tady psal, že mu kniha připomínala The Vampire diaries, tady musím oponovat, v mých očích měla kniha ponurý, filosofický "Interview with the vampire" vibe.


B18r
B18r
01.08.2023 5 z 5

Knížka za mě naprostá pecka. Začetla jsem se od první stránky a těšila se na každý večer kdy ji opět vezmu do ruky. Mám příběhy o upírech ráda a toto bylo opravdu něco podle mého gusta. Tanu jsem si velice oblíbila a i se mi líbí ukončení celého příběhu. Pokud se Vám knihy o upírech líbí, tak já mohu jen doporučit. :)

MiraiYume
MiraiYume
20.07.2023 4 z 5

Autorku znám, znám její styl vyprávění a vím, že od jejích knih nikdy nemám čekat něco velkolepého. Takže jsem dostala, co jsem čekala. Co Holly Black vážně umí, je vymyslet neotřelý a propracovaný svět. Jak by to vypadalo, kdyby upíři vystoupili ze stínů a utrhli se ze řetězu? Asi takhle. A víte co? Bylo to skvělé! Nápad opravdu neokoukaný, nový, svěží. Půjdu trochu proti proudu, ale nezdálo se mi, že by se příběh nějak extrémně táhnul. Mě bavil a hrozně moc mě bavila i idealizovaná Tana a bad boy Gavriel. Zápletka nebyla nijak extra složitá a závěr byl vyloženě super. Vůbec mi nevadil otevřený konec. Naopak. Autorka dala čtenářům prostor k rozvoji jejich vlastní fantasie.
Doporučuji každému, kdo má rád upíry, ale je znuděný konvenčními příběhy. Jedná se vyloženě o Young Adult, takže čekejte jednoduché čtení na dlouhé večery a nebudete zklamaní.

Teriiii
Teriiii
08.07.2023 3 z 5

Začátek měla tahle kniha výborný. Hned vás zatáhla do akce a až během ní začala vysvětlovat, v jakem světě se to vlastně nacházíte. Bomba! Ten svět je skvělej. Je originální a návrat k upírům mě zase jednou potěšil. Samotná Města chladu stála na výborném základu a vše dávalo tak nějak smysl.
Hlavní hrdinka Tana je naprosto obyčejná holka. Která se prostě připlete ve špatnou dobu na špatné místo. Líbilo se mi, že to není žádná superhrdinka. Naopak byla svým způsobem lidská. Neuměla se prát, ne vždycky ji to úplně pálilo, nedokázala se vždycky ovládat.
Pak tu byl Tanin ex-přítel, jehož jméno už si nevybavuji, který mi většinu času jen strašně lezl na nervy.
A nakonec Gavriel. Nejlepší postava celé knihy. To, jak ho opřádá takové to tajemno, že vlastně o něm nic nevíte, ale stejně ho máte rádi, mě moc bavilo. Co ale autorce nedokážu odpustit je, jak ho na víc jak 100 stránek úplně vyšachovala z děje. Udělala to s Cardanem v Krutém princi a udělala to i tady, což je důvod, proč já s touhle autorkou už napořád asi končím.
Konec mě poměrně naštval. Jedna věc byla, že děj nijak zvlášť negradoval a druhá, že není uzavřený konec a že vlastně nechápu název celé knihy.
Je to škoda. Nakonec jsem čekala od Holly něco víc.

Kája041
Kája041
11.06.2023 2 z 5

Od této knihy jsem neměla moc velké očekávání,protože upíry moc nemusím,ale řekla jsem si,že Holly Black píše dobře,tak to zkusím navíc se mi moc líbil název.
Bohužel mi připadalo,že se tam začalo něco dít,až ve třičtvrtině.Mé mínění o knize někdy dokážou hodně pozvednout postavy,ale tady jsem neměla vůbec žádného oblíbence.A po tom všem se ještě ani nedozvíme jak to se všemi dopadlo.....no pokud váháte jestli si tuto knihu přečíst radši bych sáhla po jiné knize od autorky.

lost.in.books
lost.in.books
04.06.2023 2 z 5

Hodnocení: Byla to má první přečtená kniha od autorky, ale za mě teda jedno velké zklamání a průměrný, nepropracovaný a nedomyšlený příběh. V knihovničce na mě čeká ještě trilogie Krutý princ od stejné autorky, tak snad mě příjemněji překvapí.
__
Už od začátku se děj neskutečně táhl, nedokázala jsem se začíst a dokonce jsem si neoblíbila ani žádnou z postav. Obálka krásná, anotace zněla také velmi slibně, ale opravdu jsem čekala mnohem více, obzvlášť u takto oblíbené autorky. Děj byl plochý, postavy nezajímavé a maximálně ten fiktivní svět mě svým způsobem trochu zaujal.
__
Nevidím žádný větší důvod, proč bych vám musela doporučovat zrovna tuto knihu, maximálně tak originalita fiktivního světa stojí za zmínku, jinak to byla opravdu bída.

Pain
Pain
16.05.2023 3 z 5

Tak já nevím. Příběh se mi zdál takový nijaký, plochý. Potenciál to mělo, ale nebyl řádně využit. Přišlo mi, že než se stihl děj rozběhnout, tak byl konec. K postavám si člověk vztah moc nevytvořil, záporák byl nevýrazný. Gavriel se mi líbil. Tana docela ušla. Líbily se mi kapitoly z minulosti.
Celkově mi to přišlo jako nedodělané, vydaná rozpracovaná kniha.

M.C.SMITH
M.C.SMITH
15.05.2023 2 z 5

Autorku mám vcelku ráda. Přečetla jsem od ní trilogii Krutý princ, která mne setsakra bavila a mám v plánu si ji v budoucnu přečíst znovu, ale tohle bylo takové - no, nevím.
Dávám plus za originalitu, za zajímavé upíry. Ale jinak jsem asi čekala něco trochu jiného.
Gavriel byl dobrý, bavil mne stejně jako Aidan.
Příběh byl zajímavý a dobře se četl, ale od poloviny jsem knihu četla jen proto, abych věděla, jak se se vším Tana popasuje.
Tato kniha nebude má oblíbená.

AloneJane
AloneJane
26.02.2023 3 z 5

Už jsem četla lepší, táhlý příběh se zápletkou, která nenadchne ani neurazí. Hrdinka mi občas lezla na nervy svými rozpory komu kdy pomoci...

Papušík
Papušík
20.02.2023 2 z 5

Od Holly Black jsem již četla Krutého prince a jedná se o moji nejoblíbenější trilogii, proto jsem měla od Nejchladnější dívky velká očekávání. Ta se bohužel nenaplnila. Knížka mě začala opravdu bavit až v posledních dvou kapitolách a ve chvíli, kdy jsem čekala, jak vše dopadne, knížka prostě skončila.
Pokud je toto první knížka, kterou jste od této autorky četli a ať už se vám líbila či ne, doporučuji přečíst si i další její díla

UslintanýVlk
UslintanýVlk
10.01.2023 3 z 5

První autorčina kniha, kterou jsem četla. Námět mě nadchl, ale podle mě plně nevyužila potenciál. Po přečtení ve mě kniha zanechala jedinou myšlenku "A to je jako všechno?"

Svět s městy chladu mě uchvátil, i jeho přesah do současného světa kdy mladí puberťáci rádi sledují reality show a představují si život v nich. Trochu smutné, ale je to tak.

AndyYoggy
AndyYoggy
19.12.2022 3 z 5

První polovina knihy byla napínavá, ale druhá část už mě dost nudila a ke čtení jsem se musela nutit

Littlemonday
Littlemonday
12.12.2022 2 z 5

Nejchladnější dívka ve městě chladu - Holly Blacková

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě. ️

Recenze:

Takže… Tohle bude hodně těžký, ale zvládnu to. Právě teď budu hodnotit knihu, ke které jsem se dostala vlastně omylem. Fantasy rozhodně není můj oblíbený žánr. A rozhodně nemiluju upírskou tematiku. Takže se tu pokusím co nejobjektivněji zhodnotit knihu, kterou nemám ráda už z principu, ale je to moje chyba, že se mi dostala do ruky a když už jsem jí přečetla, tak přece nenapíšu: ”Byl to odpad, protože nečtu fantasy o upírech.”

Celou knihu sledujeme hlavní hrdinku Tanu, které se trochu zvrhne jeden večírek, z jejího expřítele se stane upír (teda teprve nakažený) a ona ho společně s cizím upírem (to už opravdovým) vysvobodí z domu plného mrtvol. Ne že by se tak báli těch mrtvol, ale chtějí je napadnout další upíři. To je začátek knihy. Hned na startu mi došlo, že je to víc upírů než snesu.
Od chvíle, kdy se dostanou z domu, snaží se dostat do Města chladu. To je třeba za mě naprosto neuvěřitelně originální nápad v upíří tematice - doufám, že mi upírologové nenapíšou, že je to jako bežný.
Každopádně upíry prostě nahání na jedno místo za zeď a tam si žijou svým životem. Pro mě překvapivé a zajímavé.

Čemu nerozumím a co mi vážně pilo krev (Hah, je libo upírský humor…? ) je to rozdělování upírů a skoro upírů a nakažených a silnějších a kdesi cosi. Pro mě byl upír v příbězích ten, kdo byl pokousaný a neumřel na vysátí. V téhle knize po kousnutí musíte vypít ještě nějakou krev a přeměnit se a nesmí to být upírská krev, ale tu zase když vypijete, tak budete silnější… Zbytečně komplikované. O 88 dnech karantény ani nemluvím, to mi přišlo jako totální žvást.

I kdybych byla fanda autorky nebo žánru, nic by to neměnilo na tom, že je kniha zbytečně zdlouhavá, děj neplyne, táhne se. Sem tam nějaký wow momentík, ale nic co by vás mělo odrovnat.
A konec? Totální průser za mě. Jestli autorka tedy neplánuje druhý díl tohohle pekla. Ale to já se už nikdy nedozvím. Stejně jako jsem se tedy nedozvěděla, jak to dopadne s Tanou!

2/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě budete sledovat pro další recenze na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

ElessaRiverbow
ElessaRiverbow
22.11.2022 4 z 5

Od autorky jsem už četla Krutého prince a moc se mi líbil. Proto jsem měla velká očekávání, která byla nakonec splněna. Kniha byla čtivá a zajímavá, moc se mi líbilo zpracování upírů. Nápad s městy Chladu byl hodně dobře vymyšlený. Tana mi byla sympatická a rychle jsem si jí oblíbila. Stejně tak i Gavriel byl skvělá postava. Ten postupný vývoj vztahu mezi nimi byl moc hezký. Jen tedy ten konec byl takový nic moc a neuzavřený.

Jaehyun
Jaehyun
07.11.2022 3 z 5

Bohužel, toto je asi nejslabší kniha co jsem od Blackové zatím četla. Nevěřila bych, že to napsala autorka Krutého prince, který je kvalitou úplně někde jinde.
Četla jsem tedy starší verzi, kde je i dost překlepů a některé věty tam jsou divně přeložené. Novější vydání by snad mělo mít jiný překlad ale k tomu jsem se nedostala a ani to neplánuji.

Terre777
Terre777
29.10.2022 2 z 5

‍️Škoda, škoda!
Moje první kniha od této spisovatelky a musím říct, že jsem dost zklamaná. Autorka měla dokonalý nápad na příběh. Ohrané téma upírů - a stejně dokázala vymyslet něco originálního. Nápad na karantenní Města Chladu, systém jak se svět s nákazou vypořádal i to jak to zasáhlo do osobních životů lidí. Tím to bohužel skončilo.
‍️Příběh se neuvěřitelně táhnul. Naprosto nedomyšlené detaily. Charaktery postav nestálé. Některé vedlejší postavy byly doslova protivné a téměř zbytečné. Naopak hlavní postava upíra, která byla nejzajímavější potřebovala trochu víc propracovat. Nelogická romantická linka. A ten konec? Autorka snad zamýšlela další díl?
‍️Velký plus za nápad, velké mínus za provedení. Doufám že slavná série Krutý princ (na kterou se teprve chystám) od autorky už bude stát za to..
Opravdu velká škoda..

knihomolkarozi
knihomolkarozi
27.10.2022 3 z 5

Nechce se mi sem psát moc dlouhý komentář, takže spíš přidám jen takové zamyšlení. Tana je naprosto zbytečná. Kdyby se do příběhu nedostala, doslova nic podstatného by se nezměnilo. Kdyby třeba byl hlavní postavou Gavriel, tak by to dávalo mnohem větší smysl. Navíc Aidan v polovině knihy prostě vymizel a nic podstatného se s ním nestalo.

andrejci
andrejci
13.10.2022 4 z 5

Za mě to je zklamání. Od autorky jsem četla Krutého prince, ale toto bylo jako kdyby to psal někdo úplně jiný.
Svět s upíry mi přišel jako dobrý nápad. Bylo to pěkně propracovné. Líbil se mi nápad s městy chladu. I vykreslení upírů. Jejich vznik atd. Tím to asi tak nějak skončilo.
Tana mi přišla strašně naivní. Název knížky je nechladnější dívka. Já teda čekala, že bude víc chladnější. Tohle bylo prostě málo.
V celé knížce se vlastně řeší upíři. Čekala jsem, že se tam bude aspoň jeden konkrétní víc objevovat. Dodalo by to knížce trošku napětí.
Celkové vykreslení všech postav mi přišlo o ničem. Skoro bez charakteru. Z někoho se stane upír a on to hned přijme? Jsem teda čekala, že nebude hned v pohodě. Psychologii autorka moc nedala. Myslím, že by se to dalo zpracovat líp.
Knížka za mě byla celkem nudná. Začátek dobrý. Super napětí a dobrá atmosféra. Pak se to stalo ještě jednou. Tyhle části se mi moc líbili. Jinak polovina knížky je o myšlenkových pochodech. Za mě jo dobrý, ať tam jsou, ale trošku bych jich ubrala a místo toho tam dala akci. Je ve městě plných upírů a se vším si hned poradí?! Z toho jsem hodně zklamaná.
Neurazí ani nenadchne. Námět dobrý, zpracování horší. Dala bych tomu tak 3,5*. Takový lepší průměr. Hodně mě teda nalákala obálka. Ale i tak se to četlo celkm dobře.
Knížka o upírech, kde upíři moc nejsou a spíš čteme o myšlenkových pochodech hlavní hrdniky, která si se vším hned poradí.

Arlienen
Arlienen
04.10.2022 3 z 5

Od Holly jsem četla Nejtemnější část lesa a ta se mi četla dobře. Kniha Nejchladnější dívka ve Městě chladu se mi doma válela hodně dlouho. Nějak se mi úplně nechtěla číst. Možná proto byl pro mě začátek knihy utrpením. Musela jsem se do čtení vyloženě nutit. Přiznám, že jsem i pár odstavců přeskočila, abych se dostala dál. Kniha sama o sobě nebyla špatná. Jen kdyby si Holly dala víc záležet na romantické lince mezi Tanou a Gavrielem.

miskaseverliska
miskaseverliska
20.08.2022 3 z 5

Za mě to byl v pohodě průměr, líbila se mi i romantická linka, která tam mohla být klidně více rozvedená

Ailee
Ailee
21.07.2022 3 z 5

Kdovíjak mě to nezaujalo. Začátek ještě ano, ale od třetiny už nijak zvlášť. Přesto děj celkem odsýpal, ale nemělo to šťávu.

renefer
renefer
17.07.2022 4 z 5

Vůbec to nebylo špatné. Tana má sice občas rozumové zkraty, ale ve finále je jí to nakonec vlastně k dobru. Jako třeba, když zachrání upíra, který si má pochutnat na jejím kamarádovi. Trochu kostrbatá mi přišla popsaná přeměna v upíra, ale to jsou tak jediná negativa této knížky. Zase mě to vrátilo do éry Stmívání, kdy upíři byli top.

kačuleee29
kačuleee29
25.06.2022 3 z 5

Začátek super, těšila jsem se na trochu hororu, bylo to napínavé a rychle se to četlo. Zpracování a nápad bomba, ale dál už to za moc nestálo. Od asi tak třetiny mě to přestávalo tolik bavit a šlo to z kopce. Je fakt, že já jsem nikdy nebyla na upíří tématiku, ať už v knihách či ve filmech, takže je samozřejmé, že mi něco nesedělo. Ale vypadá to, že nejsem jediná. Hlavní postava mi přišla dost naivní. A romantická linka mi přišla jaksi nepochopitelná. Zklamalo mě to, Krutý princ byl naprosto boží! Každopádně, kniha měla své plusy i minusy, čekala jsem od ní ale víc, než jsem dostala.

saja2386
saja2386
20.06.2022 3 z 5

Osobně jsem knihu začala číst omylem, v domnění, že začínám další knihu s vílí tématikou a po zjištění, že jde o upíry, jsem byla hodně skeptická a zdá se, že oprávněně.
Příběh byl úžasný a skvěle promyšlený do posledního detailu.
Líbilo se mi jak mi s postupem čtení docházelo, co se tam vlastně děje, ale bylo tam toho strašně málo, jakoby posledních 7 kapitol před koncem autorka úplně odflákla a snažila se to ukončit co nejdřív, jakoby ten příběh chtěla mit z krku.
A ten konec? Ten mě vytočil téměř do nepříčetnosti.
Jestli nenapíše pokračování, tak tu knihu pravděpodobně spálím, protože nenávidim, když tohle autoři dělají.
Je to tak strašně nervy drásající, když máte nějakou fajn knížku, která skončí nechutně otevřeně a nemá plánované pokračování.
Příště si dvakrát zkontroluju, jestli neberu další hloupou upíří tématiku...
Ale musím příběhu zanechat vděk za originalitu.
Byť naprosto nechápu název knihy, pokud má popisovat hlavní postavu, měla by se jmenovat spíš " Naivní a kéž by chladná dívka, ve městě hlupáků " .

Kateřina259
Kateřina259
15.06.2022 4 z 5

Kniha se rychle četla, příběh byl napínavý. Musela jsem ale některé kapitoly úplně přeskakovat, protože byly nudné a já jsem musela vědět, jak to dopadne a nezajímala mě žádná historie postava další zbytečnosti. Moc se mi líbilo téma upírů, připomínalo mi to seriál upíří deníky. Samotný příběh mohl být ale více propracovaný. 4,5*

Kate3003
Kate3003
07.06.2022 3 z 5

Upřímně jsem od knihy čekala mnohem víc. Né že by se kniha špatně četla, myslím že Holly Black umí psát poutavě a její styl mi celkem sedí, ale chyběla mi tam akce a nějaký spád, či gradování děje. Nápad s chladnou infekcí je velmi zajímavý a celkově je fajn zpracovaný a celý svět je hezky vysvětlený, ale prostě ta akce chybí. Hlavní postava Tana není typická hrdinka, ale to se mi na ní líbí a i přesto že je to vlastně celkem obyčejná holka tak je fakt statečná a se vším se popere líp než kde který hrdina. Gavriel je prostě úžasný, trošku blázen, ale přesto jsem si ho oblíbila už skoro od začátku i když mě zároveň občas trošku štval. Obě tyto postavy se vyvíjí v průběhu knihy a jejich chování je občas příjemně překvapivé. Takže bych to shrnula jako fajn knihu která, ale mohla být víc akční.

Charmedka
Charmedka
20.05.2022 2 z 5

Já asi s Holly Black prostě mám problém, její styl mi naprosto nesedí. Příběh originální, ale to zpracování...Taková nuda, většina kapitol je krátká, mohlo by se to číst samo, ale já se do čtení hodně nutila a s knihou strávila šíleně moc času, jak moc mě to nedokázalo do děje vtáhnout.

Slůník
Slůník
15.05.2022 4 z 5

Celkem trvalo, než se mi na plynutí příběhu podařilo naladit, ale povedlo se :-)

Niu
Niu
29.04.2022 1 z 5

Za mne teda hodně špatné. Taková nepovedená slohová práce na více jak tři sta stran. Uf. Dost jsem se trápila. Přitom začátek vypadal slibně a Město chladu taky. Ale co z toho autorka udělala, byl jeden velký paskvil. Hlavu a patu to postrádalo. Žánrově je to sice pro děti, ale zdálo se mi to místama příliš. Jedna hvězdička je právě za ten začátek.

romca4180
romca4180
18.04.2022 5 z 5

Může mi někdo říct, jestli se nechystá třeba druhý díl? Jako jak to s hlavní hrdinkou nakonec dopadne? Na konci knihy je spousta nevyřešených otázek, safra:'( :-D

-knihomolka-
-knihomolka-
22.03.2022 4 z 5

Zajímavý příběh, upíří tématiku mám celkem ráda a tohle bylo fajn zpestření od dramatických příběhů, které jsem četla před touhle knihou. Je šance, že se k ní ještě někdy vrátím.

Netti
Netti
15.03.2022 4 z 5

Od začátku velmi čtivé a napínavé.

Pitbullka
Pitbullka
07.03.2022 3 z 5

Námět skvělý, příběh zpracovaný s takovým asi průměrným počtem klišé. Nejvíc mě bavila postava Gavriela, k ostatním postavám jsem si moc vztah nevytvořila, proto pro mě příběh zůstává průměrem.

EvelynChatte
EvelynChatte
06.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Holly Black. Od autorky jsem četla sérii Krutý princ. A věděla jsem, že od ní přečtu každou další knihu. Holly je takový svěží vítr z fantaskna, její imaginace je úžasná.
Nejsem úplný vyhledávač upírů. Přiznávám, že kromě Stokera jsem nic jiného nečetla. Vyhly se mi i sladké filmy a seriály. Teda až na Buffy :-)
Tana je normální puberťačka, no možná úplně normální není. Řekněme, že ji poznamenalo to, co se stalo s její matkou a svět, ve kterém žije. Tana je chytrá, odvážná, sarkastická, tvrdohlavá, obětavá možná i trochu bláznivá. Normálně by mě tohle u 17ti leté hlavní hrdinky odradilo. Ale Tana je skvěle napsaná. Je sympatická, se vším, co se jí přihodí, se pere s grácií a my víme, co se jí honí v hlavě a proč to dělá, přizpůsobuje se každé situaci, která se jí připlete pod nohy. Byla ve špatné chvíli na špatném místě. Ani to ji nezabrání zachraňovat ostatní.
Gavriel. Úžasná dekadentní postava, kterou chcete zbožňovat. A taky ho zbožňujete. Rozervaný, trochu šílený upír. Který není vlastně tak zlý (klišé), není tak strašný predátor jako ti ostatní.
To, co oceňuji na knize, je temná atmosféra a vhled do psychiky dnešních lidí. Člověk je ochoten "prodat" svůj život, jenom proto, aby byl slavný, možná nesmrtelný, ale hlavně cool na sociálních sítích. Blacková tím nastavuje zrcadlo dnešnímu zvrácenému světu.
Svět funguje, vše se včas dozvídáme, víme, jak se tvoří nový upír, proč existuji Města chladu a co se děje s nakaženými. Příběh běží jako dostihový kůň, kterému chcete stačit, takže Vám kniha moc dlouho nevydrží. Za to v cíli budete mít příjemný pocit z parádního příběhu.
Teda až na úplný závěr. Ten mě trochu rozmrzel. Ne proto, že má otevřený konec, tomu naopak tleskám. Ale klišovité "Miluji tě" mi zase nandalo klobouk zpět na hlavu...
Je upír nakažený chorobou a nemůže tedy za své činy, protože ho žene nemoc? Nebo se po nakažení člověk stává schránkou, kde žije démon? A nebo jsme to pořád my a naše přirozené JÁ?

lucie2371
lucie2371
20.02.2022 5 z 5

Skvělá kniha z prostředí upírů, kterou jsem dostala od Ježíška. Doporučuji!

knihomolkajanca
knihomolkajanca
02.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Ačkoliv jsou upíři poměrně často zpracovávané téma, podařilo se autorce vytvořit originální příběh, který člověka vtáhne do děje hned od první strany. Velkým plusem pro mě bylo i to, že upíři jsou tady popsání spíše jako predátoři než cokoliv jiného. Byli nevyzpytatelní, temní a přesně mě na nich bavilo.

Jak u Holly bývá zvykem, Tana je lidská hrdinka, bojující proti mocným nadpřirozeným bytostem. Je silná, odvážná a dokáže řešit problémy s chladnou hlavou, pokud se ovšem nevyskytuje v okolí Gavriel, pro kterého má slabost. A přiznám se, že Gavriel je i mou slabostí. Je vtipný, temný, napůl šílený a dodával celému příběhu šmrnc. Osobně bych s ním snesla daleko více scén, protože mi občas v příběhu chyběl. Přesto jsem se ale od knihy nemohla odtrhnout a slupla jsem ji během dvou dní.

Připravte se na akci i krvavé scény. Napětí je zvyšováno střídáním dvou dějových linek, které samozřejmě vždy skončí zrovna v tom nejlepším. V jedné sledujeme Tanu v přítomnosti a ve druhé se dozvídáme střípky z její minulosti či pohled dalších postav. Zpočátku se možná může zdát, že některé útržky minulosti s příběhem zdánlivě nesouvisí, ale postupem času zjistíte, že každý z nich má v knize své oprávněné místo.

Nečekejte dokonalý svět, má své mouchy a možná až příliš rychlý závěr. Já se ale nechala unést skvělou ponurou atmosféru, zajímavými postavami a po dočtení jsem litovala jen toho, že se jedná o standalone. Mám totiž pocit, že Holly snad umí upíry psát ještě lépe než víly a ten konec si vyloženě říká o pokračování…

Hodnocení: 85%

Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

Annkag
Annkag
01.02.2022 3 z 5

Zajímavé spracování upířího příběhu...mně osobně se děj hůř četl když u6 byly ve městě Chladu....ale jinak dobrý.

6493
6493
01.02.2022 3 z 5

Kdo by nemiloval příběhy o upírech! Čím víc knih se napíše a filmů natočí, tím víc druhů upírů dostáváme. Třpytivé víly ze Stmívání, děsivé přízraky se zahnutými pařáty z Nosferatu, nebo třeba sexy upíry z Van Helsinga, pokud zrovna nelítají v podobě Batmana po bouračce.
Black nám představuje nový druh upírů, který je vlastně směskou všech dobře známých; jsou to uhrančivě přitažliví "neživí" se silným instinktem zabít co se pohne, averzí vůči slunci a možností, že pokud budou dřevěným kolíkům utíkát dost dlouho, zatočí se jim nehty.
V čem ovšem autorka přináší novátorský přístup, je, v první částí knihy, poměrně bizární road trip nesourodé pětky, v druhé části pak zajímavý vhled do psychiky člověka, který má šanci tak pade na pade, že se stane jedním z "nich". Prožíváme tak na stránkách knihy rozporuplné pocity, myšlenky a názory, které se jen velice vzdáleně přibližují smrtelnickým seznamům "pro a proti".
Ačkoli se mi velice líbí až témřeř fylozofické pojetí upírů a závěr, který se vymyká z klasických love story fantasy (tleskám), nemohu dát víc než 3*. Mnohé situace jsou zmatečné a prvoplánové, některé postavy postrádají dimenzi a celý ten svět je tak trochu nahlavu. Pochopitelně nevíme, jak by dopadla naše drahá Země, pokud by se někdy vyplnily katastrofické předpovědi o konci světa, ale proboha, modlím se, aby to nebylo takhle trapný a vysílaný live na YouTube.

Dobruš
Dobruš
25.01.2022 5 z 5

od této spisovatelky mám přečteny zatím dvě knihy a musím říct, že mne obě zaujaly. Nejchladnější dívka je vlastně můj první román o upírech. Děj v knize krásně odsýpá a člověk s každou stránkou čeká, jak se bude vyvíjet dál. Knihu jsem přečetla během dvou dnů a bylo těžké se od ní odtrhnout. Co mne trochu mrzí je otevřený konec. Velice ráda bych se dozvěděla, jak to bylo dál. Na druhou stranu si může čtenář v hlavě vytvořit konec sám podle sebe, což je příjemné zpestření oproti většině knih, kdy se dozvídáme, jak to dopadlo.

Štítky knihy

upíři

Kniha Nejchladnější dívka ve Městě chladu je v

Právě čtených11x
Přečtených611x
Čtenářské výzvě53x
Doporučených38x
Knihotéce441x
Chystám se číst359x
Chci si koupit92x
dalších seznamech10x