Navždycky

Navždycky https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449843/bmid_navzdycky-XIc-449843.jpg 3 785 256

Mei Bradleyová se pomalu smiřuje s tím, že dopis z Bradavic už nedorazí. Tuhle nespravedlnost naštěstí zmírňuje čokoláda, kterou fakt miluje! Když už jsme u toho, miluje i svého nejlepšího kámoše Travise, ale to mu nemůže říct, aby všechno nepokazila. U jejího úhlavního nepřítele Liama není co pokazit, protože s tím válčí už od třetí třídy. Přestane Liam někdy prudit? Uvidí Travis v Mei víc než jenom kamarádku? A dojde konečně i na vysněné rande?... celý text

slepÝVoko
25.10.2020 5 z 5

Výborná oddechovka na tohle šedé období. Zamilovala jsem se do Liama na první dobrou hlášku (jako zlaté mozky :D)!!! No a Trevis :)) Tak se jmenuje náš pes,osud? Nemyslím :))
Smekám před Olou. Protože ikdyž nejsem cílovka, tak bych se chtěla hned vrátit na střední a prožít takový románek.
Jedinou výtku, kterou jsem našla je vazba knihy - špatně se rozevírá a nejde pohodlně držet jednou rukou.
Ale i tak jí to odpouštím. Protože Liam. :D

makik111
25.10.2020 5 z 5

Úplně skvělá kniha. Bavila jsem se od začátku do konce. Moc se mi líbily autorčiny hlášky a při některých pasážích jsem se opravdu nasmála. Všechny hlavní postavy jsem si oblíbila, obzvlášť Ava je nepřekonatelná. Kniha je velice příjemná oddychovka, která člověku zvedne náladu. Těším se na další knihu od autorky.

nonameperson04
24.10.2020 5 z 5

Za mě skvělá kniha, moc mě to bavilo a čtení jsem si užívala. Za mě jedna z nejlepších knížek roku. :)

zazinka2
21.10.2020 5 z 5

Moc milounký příběh. Od začátku je vám jasné, jak to dopadne (ok, tak až od strany 40 :D ), ale stejně to čtete a máte z toho radost :)

Bezkyne9
19.10.2020 5 z 5

A ja naplno rikam, ze to miluju! :D Chtela jsem podporit zacinajici ceskou autorku, vedela jsem, do ceho jdu a maximalne si knizku uzila :D ... Mam rada autorcin humor a tady se mi ho dostalo vrchovate, stejne jako cokolady, sladkych feel-good momentu a odkazu na Harryho Pottera... U dekovacky jsem brecela smichy (a dojetim, ano, priznavam), tedy mohu rict, ze mnou kniha pohnula, ackoliv se nejedna o nijak hluboky pribeh... a to mi prijde hodnotne a opravdove :) Dekuji a tesim se na dalsi! :D

martinakraus
19.10.2020 3 z 5

Bylo příjemný si na chvíli "odskočit" od mé oblíbené heavy contemporary a různých fantasy/sci-fi/dystopií a přečíst si taky něco, na co nepotřebujete zapojovat moc mozkových buněk. :D
Každopádně se mi ale potvrdilo, že fluffy romantický knížky nejsou žánr pro mně (ve smyslu že sem tam si to přečíst můžu, ale můj "hlavní" žánr to rozhodně není. Jedna z hlavních věcí, která mi v tom, abych si knížku naplno užila, vadila, byl absolutní nedostatek komunikace postav. Jasně, ta knížka by byla o tolik kratší, kdyby si všechno řekli narovinu, ale ty "konflikty" nemusely být jen o tom, že někdo někomu něco neřekl nebo že někdo něco nepochopil a podobně.
Další věc je fakt, že mi k srdci nepřirostla nejen hlavní hrdinka, ale taky hlavní "love interest" - Mei a Liam. Jsem zastánce toho, že ne všechny postavy se musí lidem líbit, že s nimi musí souhlasit a mít je rádi. Takhle jsou prostě některý postavy psaný. Pro mě taková byla Mei. Ale jsem si jistá, že Liam byl napsaný přesně tak, že ho po čase máte milovat... A já jsem prostě pořád #teamTravis! A i kdybych nebyla, tak rozhodně nefandím Liamovi, to bych byla radši, kdyby Mei skončila s Avou! Nebo kdyby se vykašlala na lásku a starala se o Liamovy ségry! :D
Over all to ale není špatný čtení. Jasně, má to svoje mouchy, ale těch si všimnete spíš pokud jste už starší čtenáři. Jestli plánujete tuhle knížku číst a vadí vám klišé, chování puberťáků (ať už u nás nebo v amerických filmech) a čekáte nějakou extra přidanou hodnotu, životní poslání a návod na světový mír, tak to radši nechtě dětem a dovolte jim ještě řešit problémy stylu "Jak mu jako mám říct, že se mi líbí?" :)

KatChiss
18.10.2020 4 z 5

Na začátek chci říct, že romanťárny nečtu a je jasné, že nejsem cílovka, takže nevím, jak podstatný můj názor bude :D Kdybych si tuhle knihu přečetla ve 13, rozhodně by to byla moje srdcovka a asi bych se nevydala cestou fantasy. Jenže jsem ji četla o 10 let déle, takže u toho fantasy zůstanu. Nicméně… dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Byla to high school romanťárna, která byla děsně předvídatelná a plná klišé. Ale! Bylo tam taky spoustu narážek na popkulturní filmy a seriály jako je třeba Harry Potter, Star Wars, Stranger Things, Avengers, The Greatest Showman, John Wick, Fantastická zvířata atd. Bavil mě ten humor a sarkastické narážky. Vím, že většina z těch, co to četla, nemělo Mei rádo, ale já se v ní dost viděla. Ano, nás všechny štvalo to, že víc s lidmi okolo sebe nekomunikovala, ale ruku na srdce, jak byste se v těch letech zachovali vy? Smekám před vámi, jestli byste byli ke všem upřímní. Já bych byla nejspíš stejný zbabělec jako ona. A díky bohu za kamarády jako je Ava. Joa mimochodem, to rande na dálku, když bylo Mei špatně? To je nejlepší rande, který jsem nikdy neměla! :D
Takže kolem a kolem, ten příběh mi nepřinesl nic nového, ale bavilo mě to, jak byl napsaný. Oceňuji všechny ty fotky, které Ola nafotila. Vážně jsem se snažila, abych na nich našla něco, co by nesedělo, ale nic jsem nenašla :D

lena.o.knihach
18.10.2020 3 z 5

Storku Jsem tu a mám čokoládu jsem četla několikrát a vždycky jsem se na konci přiblble uculovala. Nikdy mě nenudila. Sáhla jsem po ní, když jsem potřebovala dobrou náladu a chtěla jsem na pár minut vypnout. Přesně k tomu měla sloužit i kniha Navždycky.

Na mě ale tak dobrý dojem neudělala a vždycky se budu raději vracet ke storce a hned vám řeknu proč.

Z pár zpráv si můžete jen domýšlet další detaily o postavách. Jaké jsou to osobnosti a jak se chovají, když si zrovna nepíšou. Kniha mi ale vše objasnila. Hlavní hrdinka Mei je trapná a je jenom dobře, že to o sobě říká, protože má naprostou pravdu a Travis na mě neudělal vůbec žádný dojem. Mei sice špatný, ale aspoň nějaký udělala. Travis nestál za nic. Takhle jsem si je ze storky teda nevysnila.

Líbila se mi romantická linka od nenávisti k lásce. Tu jsem v příběhu nečekala (nečetla jsem totiž anotaci) a příjemně mě překvapila. Liam navíc nebyl tak špatná postava. Nejlepší ale byla stejně Ava. Občas bych čtveřici posadila do lavic na základní školu za jejich chování a názory a rozhodně ne za volant. Vážně mi na svůj věk vůbec nikdo neseděl.

Méně je někdy více - hlášky z Harryho Pottera. Já ho mám sice ráda, ale nic se nemá přehánět. Někdy mi přišlo, že tam už dlouho z Pottera nic nebylo, tak tam honem něco šoupnem, i když se to tam nehodí na 100 %.

Od knihy jsem čekala mnohem víc. Občas jsem si říkala, jestli mi někdo nepopisuje nějaký teen film. Chyběla tomu hloubka.

Celkový design Navždycky se vážně povedl. Na té nádherné obálce můžu oči nechat!

2,5 hvězdičky zaokrouhluji na 3⭐️

Lenka_S
16.10.2020 odpad!

Knihu jsem začala číst v rámci společného čtení, ale i když to nikdy (do dnešního dne) nedělám, tak jsem to vzdala a knihu odložila. Vím, že nejsem cílová skupina, ale to jsem nebyla ani u knihy Čarodějky malostranské, která, byť je psaná pro stejnou věkovou skupinu, se mi líbila. Tady mě vyloženě nesedla hlavní hrdinka, která se od samého začátku chová jako rozmazlený spratek a z nejlepšího kamaráda (do kterého je, jak se dozvídáme hned v první kapitole, zamilovaná) si dělá hadr na podlahu. Je mi lito, ale tohle pro mě bylo fakt šlápnutí vedle.

Murasaki
16.10.2020 4 z 5

Tak zaprvé - ta obálka je vážně nádherná a zpracování uvnitř knihy v podobě chatových konverzací jakbysmet. Z prvního prolistování jsem byla nadšená. Jediné co bych vytkla, tak se mi kniha špatně otevírala a po chvilce čtení na zádech mě opravdu bolely ruce. :D No, to bylo k technické stránce, pojďme se podívat na samotný příběh.
Samozřejmě je to kniha plná klišé, která všichni moc dobře známe. Ihned po přečtení anotace jsem si dala dvě a dvě dohromady. Ale i přesto, jsem se na celý příběh každý večer těšila a bylo to něco, co mi po těžkém dni zlepšilo náladu. Krásná, příjemná oddechovka u které se dá vypnout. A přesně to mladá maminka na mateřské po večerech potřebuje. :D Myslela jsem si, že už jsem z takových sladkých příběhů vyrostla, ale jak se zdá, tak asi ne.
Jo a mimochodem, pokud právě držíte dietu jako já, po všech těch zmínkách o čokoládě se s ní můžete rozloučit.
Po celou dobu čtení jsem si děj přehrávala v hlavě jako film a musím říct, že jako film bych to viděla ráda. :D Jen teda mě občas fascinovaly myšlenkové pochody Mei. A halo?! Jak nemohla znát Zaklínače?! Zbožňovala jsem všechny reference na mé oblíbené filmy a seriály.
Navždycky je první knihou, u které jsem poděkování dočetla až do samotného konce a upřímně jsem se u něj dost nasmála.
Určitě se ke knize časem zase vrátím, až budu potřebovat něco sladkého. :)

ValerieU.
16.10.2020 5 z 5

Tahle kniha vám nezmění život, ale může k lepšímu změnit blbý den, poskytnout útěk od všednodenní reality, trochu vám snížit hladinu stresu." a vystihla tím vlastně všechno, co o knize potřebujete vědět. Je to miloučká středoškolská romance, která vás pobaví a zlepší vám den. ????
Já si knížku neskutečně užila a moc se mi líbila. Knížce bych normálně dala 4????/5, ale tato si mne získala natolik, že jsem se rozhodla dát plný počet hvězd a to hlavně kvůli Ole (ne, že by mne nutila.) Protože když Olu aspoň trochu znáte a sledujete na sítích, nemůžete si nevšimnout těch skvělých narážek na Oly humor a zájmy a to mne na tom bavilo úplně nejvíc, to, že je tam zmíněné nasírací umění (doufám, že v další knize budou i ošklivé děti! a další Oloviny (na tohle slovo si beru patent). ????
Shrnuto, podtrženo, knihu doporučuji komukoliv, kdo si rád zlepší den nějakou hezkou contemporary. Nečekejte od toho literární skvosty, ale čistě zábavu a myslím, že nebudete zklamaní =) ❤️
#zarecenzuj
NAVŽDYCKY
nofreeusernames
CHARAKTERISTIKA:
Romantika 9
Napětí 3 (vždyť už od začátku tušíte jak to skončí!)
Humor 9
Realističnost 7 (takový slaďák fakt není možný :D)
Náročnost 4
Typická středoškolská romance, 2 nejlepší kamarádi, úhlavní nepřítel a miloučká romantika.
HODNOCENÍ:
- při čtení máte pořád chuť na čokoládu
+je to celé takové celé Awww
+Oly smysl pro humor
+popkulturní narážky
Celkové hodnocení 4????/5

Horselen
16.10.2020 5 z 5

Možná, že moje hodnocení není tak docela objektivní, ale fakt je, že tahle knížka mi vykouzlila úsměv na tváři.
Chvílemi mi sice přišla dlouhá, ale na zlepšení nálady je parádní. A při poděkování jsem se upřímně bavila.

Scheila
15.10.2020 3 z 5

Je to usměvavá, milá, lehce čtivá kniha, která neurazí. Nečekejte velké zvraty nebo životní moudra, snad jen jedno a to že jídlo všechno vyřeší :D Postavy byli dost prdlý, ale přišlo mi že všechny vlastně stejný. Kdyby Liam a Trevis nebyli pojmenováni a já nevěděla s kým se Mei zrovna baví, asi bych to nepoznala. Styl jejich chování mi přišel naprosto stejný. Nebýt jmen nerozeznám je. Kamarádka Mei také nebyla zrovna výrazná, ale to o ní vlastně už víme z knihy. :D ten typ který si nikdo nezapamatuje. Prostě mi postavy přišli na jedno brďo, potrhlý, stejný humor, stejně vyjadřování... Ještě bych jen podotkla, že čtvrt knihy jsou jen hlášky z filmu a knih, které mají dodávat vtipnost. Občas se to povedlo a občas mi ten humor připadal až vynucený.
Každopádně, když budu chtít číst něco pro pobavení a zlepšení nálady, opět po ní sáhnu. :)

Lenka.Vílka
15.10.2020 odpad!

Základní fakta:
Mám sice instagram, ale nemám tucha, kdo je autorka, protože nejsem žádná "instagirl", jenom to dělám pro sebe. Abych nezapomněla. A baví mě fotit.

Díky komentářům zde vím, pro koho autorka knihy pracuje, jinak bych neměla tušení.

Čili dává smysl, proč zde měla kniha tři dny po vydání víc komentářů než největší světové bestsellery. Zaujalo mě z toho důvodu hodnocení knihy. Všechna nadšená hodnocení jsem tedy očekávala od kamarádů a dalších "instagirls". (Pokud to používám špatně, sorry, už mi není šestnáct.)

Mám trochu problém s komentáři uživatelů (ek), kteří používají při popisu knihy a žánru anglické výrazy, které asi znají všichni z goodreads a instagramu, ale já jsem česká holka, angličtinu používám, když vyjde moje oblíbené album, abych věděla, o co tam tam jde...

Nečetla jsem původní povídku, ze které kniha vychází, protože je mi víc než...pst, bez komentáře :D

***

Tenhle komentář je tedy z pohledu někoho, kdo to má už trochu srovnané, ale to není důvod, proč jsem knize dala špatné hodnocení.

Beru to tak, že je kniha určená pro mladší čtenáře. Autorka s nimi pracuje, tak ví, co chtějí. Hromadu klišé? Ano, přesně tak. Problém je tedy už v anotaci. Když je anotace: "Holka, co šílí po svém kamarádovi, ale zároveň jí vytáčí jinej", tak každá rozumná duše ví, jak to skončí. (No, a taky jsem se to dočetla v komentářích, protože ne všechny jsou označeny spoilerem. Což chápu. Protože to není vlastně spoiler.) A je jedno, kolik člověk má načteno. Rozhodla jsem se tohle všechno vymazat ze své hlavy a přečíst, co mám v ruce. No...

Mám asi problém s tímhle konkrétním přístupem k vedení knih. Myslím, že těch klišé a stereotypů máme ze zahraniční literatury až až. (Protože ty všechny myšlenky máme právě odtamtud. Plus různý seriály.)

Autorka to napsala a zasadila asi do nějakýho fiktivního americkýho městečka. Protože tam jsou studenti klasicky rozdělený, samozřejmě top jsou holka s gelovejma nehtama, co na sebe chrsrnou peroxid a fotbalisti (nebo tady měli basket? Chápete? Je to tak zaměnitelné, že už ani nevím, a pro děj naprosto nepodstatné.) a co si pamatuju, v každém podobném dílku je táborák skoro na stejné úrovni společenské důležitosti jako ples (kde když nemáš kluka, tak jsi tááák trááápnááá). Ano, mám problém s tímhle nepřírozeně zvráceným přístupem. Za co se stydí? Česká realita není dost dobrá? Asi proto na mě kniha působila jako špatně napsaná hlavní linka jedné série 90210.

A možná mi prostě jenom vadí, že omlouvat se přes telefon je dnes běžná věc i v případě, že ten druhý bydlí ve vedlejším domě. Prostě jsem generace, kdy se v dešti klepalo na dveře a čekalo na verandě, dokud se neotevřou. Což je autorka nejspíš taky, ale píše to pro někoho jiného, než jsem já, to je fakt, ale zase mi to přijde strašně smutný :(

PS: já čtu poděkování vždy. Myslím, že to tak má hodně lidí. Pokud si autorka dělala nějaký průzkum, na mě evidentně zapomněla :(
Ale bylo to hezky ujetý,"...pokud si náhodou myslíte, že je (ta kniha trapná, kontext předchozí věty), tak si to užijte sami pro sebe a neříkejte mi to, děkuju pěkně a uctivě..." z poděkování v knize. Oukej...doufám, že to byl pokus o humor, jinak docela trapný...

farys_books
15.10.2020 5 z 5

Romantikám se většinou vyhýbám obloukem, o to víc mě Navždycky překvapilo. Možná to je taky tím, že romantiku nemám tolik "načtenou", jako třeba fantasy
Bála jsem se, že to bude jenom o tom, jak se holka a kluk dají dohromady a pak se strašlivě milují, tady se to ale ubíralo trošku jiným směrem, takže to nebyla jen přeslazená romantika. I když sladké to bylo, a to nejenom díky všudypřítomné čokoládě.
Mei byla příjemná hlavní hrdinka, i když o všem možná trochu moc přemýšlela. Zato Ava byla strašně fajn vedlejší postava, v té jsem se často viděla. No a kluci... Byli tak pěkně napsaní... ♡ Obzvlášť tedy Liam, který se mi líbil už od začátku.
Knížka se četla úplně sama, obzvlášť messengerové pasáže velmi rychle ubíhaly. A nejen to, příběh byl napsaný velmi chytlavým stylem, který (alespoň mě) nutil číst pořád dál a nezastavovat se. Jen se nad tím samozřejmě nesmí moc přemýšlet, protože jinak tam uvidíte spoustu klišé a typických romantických situací.
A navíc všechny ty narážky na Harryho Pottera, Star Wars, Zaklínače a ostatní věci byly boží!
Abych to shrnula, tak Navždycky doporučuji, pokud si potřebujete oddechnout po těžkém dni, nebo potřebujete rozveselit, či zlepšit náladu. Opravdu pomáhá! Já jsem se například celou knížku strašně culila usmívala do peřiny.
Plusem byla i bonusová kapitola, která byla napsaná z pohledu jiné postavy a byla úžasně sladká.
Největší výtku mám k samotnému provedení knihy - ač je to paperback, tak mi vůbec nešel otvírat a neustále mi při čtení dělal problémy.

Karma011
15.10.2020 odpad!

Fascinuje mě, jak u téhle knihy naskakuje hodnocení i komentáře. To jsem snad neviděla u žádného začínajícího autora. Ale autorka má asi výhodu v tom, že pracuje v nakladatelství a vede ten "dívčí" spolek. Co se týče příběhu, je to velký špatný, ale asi má šanci zalíbit se velice nenáročným čtenářům. Koukám, že v komentářích je jich tady poměrně dost, takže svoje čtenáře si to zřejmě najde. Příběh je sám o sobě velmi podprůměrný, stejně tak jazyk. Jak už tady bylo řečeno, od zaměstnankyně vydavatelství bych čekala vyšší úroveň. Krása jazyka se v tomto případě smrskla na slovo "TRAPNÁ" a už tam zůstala. Budu se opakovat, ale hlavní postava Mei je opravdu příšerně dětinská. Celá ta romance byla jedna velká patlanina, která dohromady nedává žádný smysl a chování postav bylo často v rozporu s logikou. Ty vztahy mezi hrdiny jsem naprosto nechápala, nedokála jsem si je reálně představit. Navíc k tomu všemu si přečtěme milion klišé, neoriginalitu a nevyzrálost textu. Dohromady z toho vychází paskvil.

Jsem si celkem jistá, že i romance pro mladé se dá napsat kvalitně, chytře a vtipně, ale tady se to bohužel opravdu nepovedlo. Tady je snad vše špatně, od postav přes příběh až po jazyk. Knihu asi ocení především ta autorčina fanouškovská základna z instagramu, u obyčejných čtenářů s velkou pravděpodobností neuspěje.

MamaKnihomolka
14.10.2020 3 z 5

Další kniha, která ovládla Instagram. Autorku delší dobu sleduji a moc mě baví a hlavně je vždycky pozitivní. Sice jsem Storki "Jsem tu a mám čokoládu" nečetla, ale na knihu jsem se těšila.
Recenze jsou buď velmi pozitivní nebo naprosto negativní až útočné přijde mi. Když je kniha o puberťácích tak se tak logicky budou chovat. Takže kdo píše, že postava Mei je trapná a dětinská, tak by mě zajímalo jací byli v pubertě ti, kteří to psali.
Styl psaní je jednodušší, ale čte se dobře. Na čtivosti přidávají i konverzace z Messengeru. Autorka si mohla dát větší práci text vyšperkovat, věřím že by na to měla. A není to útok na autorku, chápu, že napsat knihu není sranda. Co mi tam dost chybělo byl popis. Jak postav tak okolí. Když čtu, ráda si představuji prostředí i postavy, ale tady jsem jaksi nevěděla co si představovat.
Vazba knihy je teda horor. Chtěla jsem číst, ale musela jsem si dávat pauzy jak moc mě bolelo zápěstí a karpály.
Děj je předvídatelný, ale u jaký romanťárny není, že? Podle mě kniha nenadchne, ale ani mě neurazila. Když Ola napíše další knihy, přečtu si je.

lucky4ever
14.10.2020 4 z 5

Nic ohromného, ale velmi příjemná pozitivní knížka, kterou jsem v době velkého stresu potřebovala. Právě, že už nejsem cílová skupina mi znovu umožnila prožít první lásku a puberťáckou zamilovanost. Žádné velké drama či děj plný akce, jen jednoduchý příběh, který vyčaruje úsměv na tváři.

michaela_books
14.10.2020 3 z 5

Netušila jsem, že kombinace čokolády, Harryho Pottera, jednorožce, který prdí duhu, hlavonožce, Showmana a spoustu mnoho dalšího může být tak klišé a geniální zároveň! Vážně… :)
Po knížce Navždycky by se mělo šáhnout pokaždé, když nemáme úplně ideální den, chybí nám dobrá nálada nebo je venku špatné počasí… v tomto okamžiku si musíte vzít do ruky tuto knížku, zachumlat se pořádně pod peřinu a užít si ten nejvíc ňuňu příběh. Zaručeně vám zlepší náladu, protože v ní najdete ty nejlepší citáty z vašich knížek, seriálů a filmů a taky je graficky dokonale zpracovaná…takže se tady objevují vtipné obrázky a smajlíci. Navíc si nepamatuju, kdy jsem se naposledy hihňala jako puberťák…jenom menší varování… doporučuji si ke knížce nakoupit několik tabulek čokolády a pozor, po dočtení budete mít extrémní chuť na snídaňovečeři s obrovským šálkem kakaa.
A příběh? Máme tady sympatickou a zároveň správně praštěnou hlavní hrdinku, která se bojí výtahů a průšvihy se na ní doslova lepí. Ale naštěstí má nejlepšího kámoše Travise a kamarádku Avu, kteří ji pomáhají a společně pořádají ty nejlepší movie night ever. Jenomže Mii se během pár dnů změní život vzhůru nohama a navíc je ten typ člověka, který musí mít všechno dopodrobna promyšlené. Zjišťuje, že asi v minulosti mučila spoustu koťátek, protože vesmír ji to vrací se všemi úroky… A do toho všeho nenávidí spolužáka a souseda Liama, který bydlí naproti a vyměňuje si s ním přes okno už několik let nadávky a urážky v podobě citátů a těch nejtrapnějších malůvek.
Knížku opravdu můžu jenom doporučit, zamilovala jsem si skvělý humor autorky a to už jsem starší čtenářka…ale toto bylo vážně boží a příběh má neuvěřitelné kouzlo. Zažene ty největší chmury a naopak vás příběh nabudí pozitivní energií a budete mít obláčkový pocit, kdy existují jednorožci a duhy.:)

shaunee
13.10.2020 odpad!

A keby viem dať ešte nižšie hodnotenie, tak ho dám, lebo veľa horších kníh som nečítala. Zvládla som 14% a hoci zvyčajne nedočítané knihy z Goodreads vyhodím a nevyjadrujem sa tu k ním, k tejto mám veľa čo povedať.

Začnem jediným pozitívom - štýl písania je... použiteľný. Reálne si viem predstaviť, že by autorka bola schopná napísať v pohode knihu. Ale čo z toho, keď je všetko ostatné zle?
Niekde som počula, že písanie tejto knihy trvalo dva mesiace - zrejme hodinu denne a do toho rátam aj epizódu seriálu a prestávku na záchod. Keby knihe venuje mesiace, či možno roky, miesto spísania všetkých možných stereotypov a odfláknuteho deja a postáv... mohla by napísať niečo pomerne kvalitné, lebo ten potenciál a talent tam je. Toto mi prišlo ako "potrebujem nutne peniaze, tak napíšem prvú vec, čo mi napadne bez ohľadu na kvalitu".

Hlavná postava je neskutočne nesympatická a detinská. A trápna (čo je prívlastok, ktorý bol na prvých 3% spomenutý asi 10x - a to nepreháňam. Keby hráte drinking game, tak do piatich minút máte otravu alkoholom). Toto je prvá YA kniha, kde má hlavná postava 5 rokov - alebo sa tak aspoň správa. Plus jej vek som nikde nezachytila (ale nedá sa povedať, že by som hltala každé jedno slovo). A keď už spomínam moju neznalosť, tak nemám šajn, kde sa to odohráva. Vo fiktívnej krajinke, kde chodia päťroční na strednú? Who knows. Dávalo by to zmysel jedine vtedy, keby ide o pomocnú školu a to by bola riadne necitlivá reprezentácia.
A to, že má "kamarátku", s ktorou dva roky sedí v lavici, ktorá je tam pre ňu a pomáha jej a ona o nej nič nevie, lebo nikdy sa neobťažovala ju spoznať, až kým sa to teraz nehodilo jej...
Moja teória je, že autorka si pri každej situácii povedala - Ako by sa k nej postavil normálny človek? Ako by asi reagoval? A potom spravila pravý opak.

Ďalej tu máme dvoch chalanov - dokonalého Travisa, ktorý sa otáča za každou sukňou (čo je napísané ako niečo dobré), ale je nezaujímavý, nudný a poslušný ako psíček. Bol vo viacerých scénach v tých 14%, ale jeho povaha je úplne nijaká. Doslova len postava stvorená ako objekt Meinej túžby, ale rovnako by mohol byť aj pekným peračníkom.
Ďalej je tu Liam, pri ktorom som po 20. stranách zistila, že oni sa s Mei neznášajú. Dobre, že mi to autorka povedala, lebo na základe deju a ich interakcie by som to nikdy neuhádla, nakoľko si venovali dosť veľa pozornosti. Ich dynamika bola ale aspoň málinko zaujímavá. A že si navzájom pozerali do okien... to nie je ani trochu creepy.

S kamarátkou sme viedli diskusiu, či je toto dobrá kniha vrámci žánru. Ja som však spomenula autorky ako Kasie West, Kelly Oram, či Zuzka Šulajová, ktoré sú jasným dôkazom, že aj dievčenský román (ako by sme to kedysi nazvali) sa dá napísať inteligentne, milo a vtipne. Kamarátka potom poznamenala, že to bol asi ciel aj pri tejto knihe. Nuž, možno, ale ciel a realita okolo seba neprešli. Realita je v Čechách, Ciel v Austrálii a ani jeden z nich neopustil svoje miesto.

Koniec som si nechala naspoilerovať od inej kamarátky a ukázalo sa, že som ho uhádla na 8%.

Spomínala som už, že to bolo horšie, než kniha, ktorú som doteraz považovala za najhoršiu knihu roka? Tam som sa aspoň párkrát zo zúfalstva zasmiala, tu som sa akurát rozčuľovala celých dlhých 14%. Fakt som nečakala zázraky, ale vedzte, že táto kniha by NIKDY nevyšla, keby Ola nepracovala pre Albatros Media. Rukopis by skončil v koši po prvých vetách. V poďakovaní sa píše: Mohla bych poděkovat těm více než 20 000 lidí, co si přečetli storku, která je základem této knihy. Bez vás bych nikdy neposbírala dostatok odhodlání k tomu hodit ty chaty na papír a napsat k nim nějakou omáčku - aspoňže teda Ole nechýba sebareflexia, lebo nič viac ako odpad omáčka tá kniha nie je.
Úprimne, to poďakovanie ma bavilo ako jediné.