Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2421 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

Mateo67
01.10.2022 3 z 5

Druhý pokus a dobojováno. Tentokrát jsem knihu poslouchala, chtěla jsem jí dát ještě jednu šanci. Ano, tentokrát jsem “dočetla” až do konce, ale kniha mě opravdu nezaujala a nepřesvědčila. Nepomohla jí ani audioverze. Byla nemastná neslaná stejně jako její předloha.

MichaelaS081
29.09.2022 5 z 5

Super napínavé

jajcak
24.09.2022 4 z 5

Super, čtivé. Theo je borec. Líbí se mi právě ty biologické věci.

TeriLoch
18.09.2022 5 z 5

Opravdu velmi napínavé a čtivé. Četlo se samo. Jen těch odborných věcí, biologie,.. bylo možna zbytečně moc a někdy to bylo trochu otravné, ale jinak prostě skvělý příběh a sympatická hlavní postava Theo Cray. Doporučuji určitě celou sérii !! :)

ArwenAragorn
17.09.2022 5 z 5

81%
..."Viděla jsem ji tam stát, jako by něco poslouchala. Chystala jsem se na ni zavolat, a potom jsem to uviděla, hned za ní. Zaječela jsem dřív než ona. Myslela jsem, že je to medvěd. Byl to takovýhle stín." Amber zvedne ruce do oblouku nad hlavou. "Myslela jsem, že je to medvěd na zadních. Jenže najednou se začal pohybovat jako člověk, a potom vyrazil k Chelsea. Ona mě slyší křičet, a pak se rozkřičí sama. A potom nebylo nic. V těch stínech jsem ji neviděla. Najednou tam bylo ticho, fakt děsný ticho."..
_________________________________________________________________________________________________________________
"Co to sakra děláš, Theo?" zeptám se sám sebe.
"Snažím se přežít," odpovím si. "Snažím se přežít."
Tak tohle byl skvělý thriller! Od začátku byl pro mě dechberoucí, hrozivý, napínavý, s originální zápletkou. Theo se mi moc líbil s tím jeho bádáním a na co všechno přišel a akční konec byl úžasný. Knížka se mně zdála lepší než série se Sloan. Uvidím, co další díly.
Určitě doporučím!

Mišutamyš
25.08.2022 4 z 5

Začátek sice byl trošku rozvláčný a té biologie tam bylo až zbytečně moc, ale potom jsem se začetla a knížka mě chytla. Postupně všech těch vědeckých věcí ubyde, zůstane jen to, co vědět potřebujete, abyste byli v obraze. Zato přibude akce. A to takové, jakou byste od vědce - biologa nečekali.
Byly chvíle, kdy jsem si říkala, že to je už trochu přitažený za vlasy a nikomu prostě nic tak dokonale nevychází, ale za to, jaký je Theo sympaťák, jsem to autorovi ráda odpustila.
Jen tak dál, jdu na Hračkáře :-)

Niki08
20.08.2022 4 z 5

Bylo to napínavé, svižné, čtivé... Za mě 4*

Scheril89
19.08.2022 3 z 5

neurazí, nenadchne

jaHanicka
19.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Za mě: fantastická práce. Tak propracovaný a doslova vypiplaný příběh jsem už dlouho nečetla. Samozřejmě, nejde o literaturu faktu (díkybohu), takže sem tam může něco ujet do nereálna, pořád je to stravitelnější než mnohá současná filmová tvorba. Theo je extrémně sympatický, kéž by takhle kvalitní byli i skuteční profesoři :-D
SPOILER
Neuvěřitelně mě potěšilo, že to nebyl ten mechanik, ten se moc nabízel...

ElessaRiverbow
15.08.2022 5 z 5

Páni, tohle bylo vážně něco! Už dlouho jsem nečetla nějakou pořádně děsivou detektivku, u které jsem neměla žádné tušení, jak to nakonec dopadne. Ze začátku jsem se sice nemohla pořádně začíst, nejspíše proto, že nejsem zvyklá číst knihy z pohledu mužské postavy, ale po několika kapitolách už to bylo dobrý. Stránky rychle ubíhají, kapitoly jsou krátké a zápletka je zajímavá. Hlavní postava Theo mi byl sympatický. Moc se mi zamlouvaly jeho metody vyšetřování, i když mi někdy trochu vadilo, že se mu vždy vše povedlo najít. U knihy jsem se párkrát i zasmála. Konec byl za mě dobrý, spoustu akce a nečekaný vrah. Rozhodně si od autora přečtu i další knihy.

Misa101
07.08.2022 4 z 5

Velice čtivé, akorát akční scény se mi zdály trochu neohrabané a některé linky až moc urychlené, i tak se ale moc těším na další knihy. Námět knihy je super a postavy taky fajn. Hlavní důraz je dán na hlavního hrdinu Thea a jeho unikátní vyšetřovací metodu. Theo ke všemu přistupuje z ryze vědeckého hlediska, což mu občas pomůže, občas přitíží, v každém případě všechny jeho akce mě bavily.

Hermiona419
31.07.2022 5 z 5

Senzační kniha! Měla pěkný děj, spád, zápletku. Velmi se mi líbil autorův styl psaní, ich-forma a kratší kapitoly. Postava Thea Craye mi byla sympatická. Trochu mi ale vadil fakt, že kamkoliv Theo ťuknul, tam mu to vždy vyšlo, ale to je jen malinká drobnost. Určitě si přečtu i další knihy od tohoto autora.

Zuuuza
30.07.2022 5 z 5

V rámci žánru to splnilo účel dokonale. Na dovolené jsem až zapomněla chodit do moře, jak se to dobře četlo.
Pár detailů mě tahalo za oči, respektive za mozek, některé věci byly dost neuvěřitelné, ale rozhodla jsem se to neřešit a naopak přidat kredit za odbornou práci, kterou knize autor bezesporu věnoval.

alzbeta4340
28.07.2022 4 z 5

Škoda toho konce. Vysvětlení motivů a příčin chování pachatele slabé, zato neuvěřitelných akcí přehršel. Kniha je ale velice čtivě napsaná, takže určitě zkusím další díly, třeba jejich zápletku autor ještě lépe domyslí...

Kaja1
27.07.2022 4 z 5

Ze začátku mi vadily odborné pasáže, nejsem biolog ani zdravotník, ale pátrání po vrahovi a hlavně Theovy postupy mě nutily číst a číst. Škoda, že nebylo vysvětleno, proč ten člověk, začal vraždit. Chtělo to nakonec nějaké shrnutí....

work
26.07.2022 4 z 5

Mayne se s tím nemydlil a přestože nenapsal bestseller desetiletí, alespoň se pokusil originálním způsobem inovovat dnes všudepřítomný žánr krimi.
Proti ne úplně tradičním způsobem operujícímu zabijákovi tu staví civilní osobu biologa-informatika, který je současně amatérským vyšetřovatelem a současně obětí, a to hned dvojitou - vraha i policie. V hlavní roli je tu věda, která - někdy až příliš neomylně - vede hlavní postavu Thea přímo k pachateli a jeho obětem. Vyprávění je v první osobě a je velmi přímočaré: udělal jsem tohle, pak tohle, pak tohle... Žádné odbočky, žádné zdvojení nebo ztrojení vypravěčských linek. Možná proto se autorovi podařilo od první po poslední stránku udržet velmi vyrovnané tempo, a já se musím přiznat, že jsem si to celé opravdu užil. Jasně, posledních cirka pět kapitol se Mayne neubránil a sklouzl od svého jedinečného způsobu vedení děje po naprosté akční klišé, ale naštěstí jsou kapitoly krátké a netrvá to dlouho. Příjemné letní thrillerovité osvěžení...

_Brunetka_
20.07.2022 4 z 5

Tahle knížka si podle mě opravdu tu nálepku ,,bestseller“ zaslouží. Četla se totiž vážně sama,měla neuvěřitelný spád a člověk se ani chvilku nenudil. K takové velké čtivosti podle mého přispívaly autorovy krátké kapitoly a ich-forma,kterou velmi oceňuju. V knížce se neobjevovaly dlouhé popisné pasáže a ani přílišná akce,kterou mají autoři ve zvyku uplatňovat na posledních sto stranách,kde honí vraha,která mě nudí. Takže velký palec nahoru. Postava Thea se mi docela líbila, i když některé věci moc nedomýšlel a nemyslel o krok napřed. Díky tomu se ale často dostával do situací, nad kterými sice čtenář kroutí hlavou,ale jsou tak vtipné,že se jim nejde nesmát. No, a rozhodně nemůžu nezmínit originální námět,který kniha má,ač se to z anotace nemusí úplně zdát. A skutečnost,že Theo je bioinformatik a kniha je tím pádem doplněna vědeckými fakty mi nijak nevadila. Nebyla nám totiž podávána nijak násilně a naopak byla příjemným zpestřením děje. Konečné odhalení vraha se mi líbilo,ta myšlenka mi přišla zajímavá,ale zároveň je tu jedno ale. U konce mám totiž jednu výtku. Ač se mi líbil,nepřišel mi úplně dotažený. Autor nám totiž nevysvětlil,co zapříčinilo to,že se z normálního člověka mohla stát taková zrůda.

petkasable
14.07.2022 3 z 5

Má první kniha od autora byla ze série pod vodou. Tu sérii miluju, tak jsem si řekla, že tohle bude určitě také dobré. Dobrý nápad na knihu, zajímavý příběh, ale dávám jen 3 hvězdičky.

veronika3141
24.06.2022 4 z 5

Za me urcite zajimava kniha s poutavym pribehem,prvni kniha od tohoto autora a urcte ne posledni moje kniha

Django
23.06.2022 4 z 5

Hlavní postava s netradičním přístupem a uvažováním je velmi příjemná změna. Kniha není vyplněna žádnými hluchými místy a děj má svižné tempo. Bohužel, autorovi jde vykreslení logického uvažování hlavního hrdiny a budování atmosféry více, než akční závěr, který mi přišel slabší, i když jsem v něj doufal. Těším se na další díl.