Rudý kapitán

Rudý kapitán https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249028/bmid_rudy-kapitan-N5F-249028.png 4 752 192

Při rekonstrukci starého hřbitova objevili dělníci v jedné z rakví lebku, do níž byl vražen velký hřeb. Bylo jasné, že nebožtík zemřel násilnou smrtí. Na místo hrůzného nálezu byli přivolání detektivové z oddělení vražd - začínající Richard Krauz a zkušený Eduard Burger. Kolotoč vyšetřování se roztočil. Detektivové záhy zjišťují, že nebožtíkem je bývalý kostelník z kostela svaté Barbory. Vyšetřování však probíhá k nelibosti všech - vyšších míst i církve samé. Proč? Krauz s Burgerem i přesto pokračují v pátrání...... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Červený kapitán , 2007

laepus
04.10.2016 4 z 5

Moje první Dánovka a přiznám, že kvůli upoutávce na film jsem knihu zhltnul rychle ještě před návštěvou kina. Už ze slova zhltnul je patrné, že do mě doslova spadla. I když mi byly některé názory policajtů vyloženě protivné, bral jsem to tak, že jsou to stejně jen fízlové a smyšlené postavy. Děj je krásně zamotaný a propletený ve čtyřech časových (dějinných) rovinách, přesto není problém se v ději i postavách orientovat. Je také vidět, že autor sloužil nebo stále slouží u kriminálky, protože suchých a zárověn uvěřitelných policejních hlášek bylo plno. Pro mě vynikající napínavá detektivka.

Kakho-Oto
03.10.2016 3 z 5

Kniha se čte určitě dobře, nicméně se jedná o román se smyšleným dějem. Templářská dějová linka je pro příběh stěžejní, ale zároveň se jedná o těžko uvěřitelnou věc: jednotliví členové, kteří znají cestu ke zlatu, mlčí, i když je zrůdní protivníci mučí jakkoliv - a to již po několik staletí!! O StB si nedělám iluze, ale tak jak v knize se nechovali snad ani v padesátých letech (v osmdesátých letech určitě ne). Zvěrstva prováděná běžnými faráři není ani potřeba komentovat... Němci nezaznamenávali přesný popis mučení - proč by to dělali? Pobavil profesor historie Barták - Dán si představuje historika jako osobu, která zná z hlavy snad všechna známá fakta o historii, což je samozřejmě zhola nemožné a tudíž velký nesmysl. Navíc profesor tvrdí, že dopadení parašutisté byli na místě zastřeleni - tomu by tak bylo jenom v případě, kdyby se partyzáni bránili se zbraněmi v ruce. V opačném případě by je Němci zajali a poté by se je snažili získat pro sebe (konfidenti - viz Čurda, rádiové protihry). Historickým nesmyslem je též tvrzení, že Státní bezpečnost vznikla až po únoru 1948. Ve skutečnosti byl celý SNB založen již v roce 1945, brzy po válce.

Kraken126
23.09.2016 5 z 5

Nemá to chybu, ale má to mnoho chybiček. Autor precizně dokázal zmapovat část novodobých dějin o kterých se mlčí a dlouho mlčet bude. Bureš je toho důkazem. Baba Jaga se škorpionem, přestřelka na nádraží jsou slabé články věrohodnosti děje. Trochu nejasný a rozpačitý závěr. Podobné jako u Jo Nesbo. Nicméně pan Dán norského krále severské krimi Jo Nesba vysoce převyšuje a je mi mnohem bližší. Audio je skvěle namluvené. Přes drobné chybičky dávám hodnocení nejvyšší a autorovi skládám hlubokou poklonu.

ivulka15
09.09.2016 3 z 5

Svižně a čtivě napsané ale zápletka s templáři byla trošku slabší.Doufám,že tahle doba už je opravdu pryč.

rodak
08.09.2016 4 z 5

Dobrá detektivka ,perfektni hovory policistu.Dej s Templarema malinko slabsi ,ale za sebe spokojen.

Skawin
01.09.2016 4 z 5

Detektivky moc nečtu, ale styl pana Dána mě chytl. Jasné, svižné, čtivé. Bohužel doba byla taková jaká byla, ale pan Dán se tohoto tématu zhostil se ctí.

teery.ts
18.08.2016 5 z 5

Velmi čtivá detektivka, oceňuji i humor, kterým je kniha protkána, občas jsem se musela smát i nahlas :-) Příjemná změna po těch všech severských detektivkách. Rozhodně se chystám na další knihu!

babsi66
15.08.2016 3 z 5

Moje první detektivka od Dána. No popravdě, tři hvězdičky dávám jen díky svižnému tempu vyprávění.

Zápletku pro mne zabila pointa na téma templáři a jejich poklad. Smotat dohromady Templáře, Gestapo a Státní bezpečnost bylo na mě trochu silný kafe. Jak v knize několikrát zaznělo "Tohle je jak z románu". Ano, je. Bohužel v prostředí porevolučního Československa to celé na mne působilo přehnaně.

Jaruš7
10.08.2016 5 z 5

Skvělé, je v ní tolik česko-slovenského naturelu, že pocit, že nám mohou takového autora ve světě jenom závidět, je pocit hřejivý. Velmi pozitivně hodnotím výklad historie Řádu s.z., je to obohacení obsahu, spolu se svérázným humorem a některými typickými jevy té doby , je to kniha napínavá , čtivá.

wooloong
10.08.2016 4 z 5

Hezky vykreslená doba, se Svobodnými zednáři to už bylo ovšem na hraně a v dlouhém výkladu starého profesora vyloženě rušilo nespisovné vyjadřování. Jednu smrt na konci si mohl autor ušetřit, ta byla zbytečná a sloužila jen k vyřešení Krauzova dilematu, který vlastně dilematem díky okolnostem ani nebyl.

beran25
24.07.2016 4 z 5

Na Slovensku umí napsat pěknou akční detektivku.

jan8470
18.07.2016 4 z 5

Tohle bude zlé. Dominik Dán mě uhranul svou knihou Uzel. Jeho popis stavu a postupů slovenské policie a slovenské státní policie těsně před pádem komunismu byl fascinující.
Rudý kapitán který se odehrává už po revoluci k tomu měl přinejmenším ve své první polovině neskutečně našlápnuto, ale díky zápletce která jako by vypadla z dílny Dana Browna se to celé jaksi pokazilo. Mnozí čtenáři si stěžují, že kolegové Richarda Krauze jsou nevýrazní a že dialogy šustí papírem. Ta první námitka je pravdivá, nicméně příběh je veden tak, jak je veden a tomu se musely podřídit i postavy. Tady to Dominik Dán zvládl alespoň podle mě velice elegantně. Dialogy jsou absolutně stejné jako u jiných autorových knih a neměl jsem s tím problém. Trochu mi vadila málo využitá postava kolegy Canise. Naopak přesun děje na Moravu mi přišel osvěžující.
Pro mě sice čtivá a vlastně i řemeslně zvládnutá kniha, nicméně mnohem slabší než Uzel.

šipek
18.07.2016 3 z 5

Knihy od tohoto autora mám rád, ale tato kniha se mi zdála slabší. Přesně to vystihl zde komentář - callahanh. Mám na tuto knihu totožný názor.

HŠ
11.07.2016 4 z 5

Hvězdičku dolů za poslední část knihy, která se mi zdála až moc překombinovaná. Dialogy vtipné, nasmála jsem se.

edith79
24.06.2016 5 z 5

Tak tohle mě asi moc bavit nebude... To jsem si myslela na začátku čtení. Omyl ! Bavilo mě to a moc. Zase trochu jiný druh vyšetřování, ale četla jsem jedním dechem.

Hella
11.06.2016 2 z 5

Definitivně jsem se utvrdila v tom, že mi styl Dánova psaní nesedí, zejména dialogy kriminalistů. Prostě mi "nejdou snadno přes oko".

hanap
29.05.2016 5 z 5

Mě se kniha líbila, přidám brzy nějakou další.

callahanh
26.05.2016 3 z 5

Těžko říct, jestli to bylo překladem, ale přiznám se, že Rudý kapitán mě až tak neoslovil. Dánovi nelze upřít, že píše čtivě a svižně a děj vlastně ubíhá směle dál. Zároveň se mu povedlo příběh umístit do atraktivní doby těsně před rozpadem Československa, čímž má zvláštní atmosféru a troufnu si říct, že docela věrně zachycuje období, kdy se mohlo prakticky vše a staré struktury musely převléknout kabáty. Postava policisty Krauze je poměrně sympatická, jenže jeho kolegové nejsou tak výrazní a jsou to spíše figurky, takže jsem měl trošku problém je rozlišit. Moc mi nevyhovovalo ani střídání několika rovin, kterých se mi zdálo být až příliš. Dialogy mi někdy přišly hrozně toporné a nepřirozené, stejně tak určité popisy a akce, která byla asi zbytečně filmová. Zakomponování Svobodných zednářů nebyl špatný nápad, ale zdál se mi trochu nevyužit, některé věci se dle mého tak úplně nevyjasnily. Ve výsledku tak Rudého kapitána považuji za lehce nadprůměrnou knihu, která splní účel oddechovky, ale o moc víc nenabízí. 60%

LuckaH2
18.05.2016 4 z 5

Cetla jsem slovensky a hodne dobra kniha
+) vtipne hlasky, napinave(temna historie, stb...)necernobile postavy, perfektne popsana mista(uplne jsem tam byla)
Ale!:
-) to Velke Tajemstvi?? Proc ne neco originalnejsiho? To me zklamalo, a trochu moc hrdinskych scen ale Bond(preziju, utecu...).
Ale doporucuju k precteni, musime vedet co se v historii delo za zverstva(i kdyby z toho byla pravda jen 1/8).

martin3683
01.05.2016 4 z 5

Tak dlouho jsem narážel na billboardy a plakáty s Oldřichem Kaiserem, až jsem si řekl, že bych měl vlastně chuť na nějakou českou (pardon slovenskou) detektivku. A protože si nerad kazím zážitek z příběhu zfilmovanou verzí, netrvalo moc dlouho a prvních 100 stránek bylo za mnou.
Když zůstaneme ještě chvíli u filmové tvorby, tak bych knihu přirovnal k takové kombinaci Případů 1. oddělení a Šifry mistra Leonarda ve slovenském podání. S Brownem má autor společnou ještě jednu věc. Píše velmi čtivě, příběh frčí světelnou rychlostí a než se nadějete, jste ve třetině a není již žádné síly ve vesmíru, která by vám zabránila číst dál. Naštěstí autor není takový extrémista jako Dan Brown a i ty konspirační teorie drží v mezích a často si z nich sám utahuje.
Když to navíc zasadíme do porevolučních reálií, StB ještě živá a všudepřítomný strach z police (jsou to už naši nebo stále ještě oni?), tak to všechno nějak hezky funguje a baví číst.
Nečekejte žádné literární veledílo, pro mě je to navíc první kniha od Dominika Dána, ale pohodové a svižné čtení. Dostanete detektivku, kde je celkem brzy jasné, kdo je vrahem, ale přesto vás zajímají ty okolnosti a Velké tajemství, pro které stojí vraždit.