Reminiscencie

Reminiscencie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517166/bmid_reminiscencie-6575ac132f634.jpg 5 206 46

V kriminalistike platí zásada, že čím skôr sa detektívi dostanú k mŕtvole, tým väčšie majú šance na dolapenie vraha. Inak povedané, čím je prípad čerstvejší, tým je viac stôp na porovnávanie, tým je viac očitých svedkov, tým je lepšia východzia pozícia na vyšetrovanie. Paradoxne sa na jeseň 2008 detektívom z kancelárie stoštyridsaťjeden dostal na stôl najstarší prípad s akým sa kedy stretli. Stal sa pred päťdesiatimi šiestimi rokmi - vedenie od detektívov žiadalo, aby v prípadoch streľby na utekajúcich emigrantov na štátnej hranici s Rakúskom skúmali možnosť obviniť vtedajších členov pohraničnej stráže z trestných činov vrážd. Na Krauzove veľké prekvapenie bolo utekajúcich nespokojencov so socialistickým zriadením neúrekom, bohužiaľ, aj mŕtvych bolo viac, ako by pripustil zdravý rozum. Na skúšku, či je vôbec možné po takom dlhom čase niečo vyšetriť, si jeden prípad vybrali a pustili sa do pátrania. Vražda piatich emigrantov - vrátane dvoch detí - na ostnatých drôtoch v blízkosti Petržalky z roku 1952 vtedy v spoločnosti nezarezonovala, lebo sa o tom písať nesmelo, no po rokoch neslobody sa písať a aj klásť otázky smie. Krauz sa rozhodne vyskúšať, kam až by ho nové otázky v starom prípade priviedli. Otázky, no hlavne odpovede. Čo zistí, je neuveriteľnou zmesou špionážnych hier s detektívnym podtónom, esenciou utrpenia, krvi, nenávisti a fanatizmu.... celý text

hanzmb
28.06.2023 5 z 5

Dvojnásobné retro. Vyšetřování probíhá na podzim 2008, tj. chronologicky díl číslo 32. Ale vyšetřuje se případ až z roku 1952. Není to špatné čtení, četl jsem to jedním dechem. Ale není to typická Dánovka. Té party je tam pomálu a patolog vůbec. Navíc mám alergii na zásahy tajných služeb. Takže bych to strčil někam do autorova průměru. I to je samozřejmě oblast výborných knih. Ta zápletka je zajímavá, ale pořád si myslím, že to nejkrásnější na toto téma napsal Procházka v Přestřelce.

Erzetka
28.06.2023 5 z 5

Starý,dobrý Dán je zpátky. Tohle byla jízda od začátku do konce, přátelé. Nedalo se jinak a přečteno na jeden zátah. Fůůůha, při čtení o bagru mi běhal mráz po zádech. Za mě top dánovka.

tibis
25.06.2023 5 z 5

Ja osobne mam k tejto teme blízko. Otec sluzil v rokoch 1959 -1961 na hranici v oblasti Bratislava - Jarovce. Az po jeho smrti som sa od mamy dozvedel, ze bol v sluzbe posteleny a jeho kolega spolu zo psom zasteleny clovekom, ktory prechadzal hranicu. Ci presiel, alebo bol zadrzany ( zastreleny ) neviem. Po pobyte v nemocnici bol poslany ,, za odmenu '' na dva tyzdne do Moskvy. Zopar cm vyzsie a ja tu teraz nie som. Do civilu mal odijst koncom augusta 1961, ale koli Berlinskej krize ( stavba muru okolo berlina ) bol do civilu prepusteny az koncom roka, tesne pred vianocami. Vianoce stavil u brata v Poprade a na Stefanskej zabave stretol moju mamu. A tam sa zacal MOJ pribeh. Je tazko sudit vtedajsu dobu ocami dnesneho cloveka. 99.9% ludi iba chceli prezit a slusne zit a vychovavat svoje deti.

PPxy
25.06.2023 5 z 5

Je mi 76 a mám problém se čtením, takže většinou sháním audioknihy. Dost si jich půjčuji v knihovně, ale i na síti se jich najde dost a dost Takže tento titul jsem si právě poslechl! Navíc mám slovenštinu rád, protože jako mlaďoch jsem přečetl spousku slovenských knih (SMENA vydávala tituly, které si u NÁS vydavatelé netroufli dát do tisku). A když navíc je dobrý i rétor, pak je to lepší než četba
A tak se přidávám k těm, kteří tomuto titulu dali 5*, protože i já ho pokládám asi za nejlepší, protože si už moc nepamatuji na ty ostatní tituly, které jsem také všechny odposlechl.

Lievan2006
25.06.2023 5 z 5

Suhlasim s ErikouKej, po troch-styroch slabsich knihach je toto konecne stary dobry Dan

ErikaKej
25.06.2023 5 z 5

Tak toto bola celkom pecka! Super pribeh z 50-tych rokov, napínavé až do konca. A ten koniec- na ktorej strane bola nakoniec spravodlivosť? Dej krásne plynie, žiadna omáčka okolo. Dánovi určite sedia tieto návraty do minulosti. Určite odporúčam, za mňa jeden z najlepších príbehov.