Nevíš dne, nevíš hodiny

Nevíš dne, nevíš hodiny https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434955/bmid_nevis-dne-nevis-hodiny-DXU-434955.jpeg 4 447 111

V Bibli najdeme poučné sdělení o tom, že člověk vůbec netuší, kdy se přiblíží jeho konec. Když se však někdo postaví osudu, jsou z toho obvykle jen problémy. A detektiv Richard Krauz je tu od toho, aby osudové problémy řešil. Tak tomu bylo i v památný den na přelomu tisíciletí – na silvestra 1999. Dvě hodiny před půlnocí zavolali Krauze na hřbitov k náhrobnímu kameni postříkanému krví. Krev nebyla na hrobě jediná zvláštnost, záhadnější bylo čerstvě vytesané datum úmrtí – zítřek, první den nového milénia. Na první pohled hloupý vtip, ale detektiva Krauze přejde smích ve chvíli, kdy mu z operačního střediska ohlásí, že majitel hrobu hodinu po půlnoci opravdu zemřel. Osud si s ním krutě zahrál, ať plánoval svoji smrt jakkoli precizně, někdo ho předběhl. Muže střelili do zad způsobem vylučujícím sebevraždu. Oddělení vražd má před sebou další hlavolam, ale zdaleka ne jediný. Magická noc dělící dvě tisíciletí jim přinese vícero překvapení, a překvapení na oddělení vražd většinou stojí někoho nevinného život.... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Nevieš dňa, nevieš hodiny , 2019

Chesterton
07.03.2024 5 z 5

[četba ČRo]
Přelom tisíciletí, Sylvie Krausová je na šrot a detektivům začíná rok zapeklitými případy. Silvestrovský požár a noc na hřbitově... Dokonale popsán drsný večírek s krutým finále a vyšetřování trochu z protekce...Po delší době poslech v češtině a bylo to dobré. Spokojenost.
5/5

mataj
06.03.2024 4 z 5

Všechny díly série DD, které jsem do této doby četla, ale většinou poslouchala, byly ve slovenštině. Tentokrát jsem se díky ČRo rozhodla využit možnost poslechu v češtině, a i když mi to tak nesedělo, co se dá dělat, zvyk je železná košile, bylo to stejně dobré.

Tída
06.03.2024 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha na ČRo, velmi dobře načteno. Cením si nápadu použít začátek nového milénia a kolem tohoto data vystavět celý příběh, vlastně dva. Jen by mě zajímalo, zda je linka se Sabinou napsaná podle skutečnosti, protože jestli ano, tak mě trochu děsí, že se policie angažuje víc, když se jedná o jednoho z jejich řad. Autor vlastně na rovinu přiznává, že v případě "běžných" lidí, by celé vyšetřování dopadlo jinak.

hanap
06.03.2024 5 z 5

Děkuji Črozhlasu za příjemný zážitek. Dominik Dán a jeho detektivové v čele s
det. Krauzem nezklamou.

NikyTaky
06.03.2024 4 z 5

Poslechnuto v rámci čtení na pokračování na ČRo :) příjemně namluvené, děj byl fajn, svižně ubíhal, napětí se teda moc nekonalo, ale za mě velmi povedené :)

helenkan
06.03.2024 4 z 5

Opět pěkná detektivka i když tentokrát byla méně napínavá. Aspoň mě se zdálo. A detektiv Krauz jako vždy chytrej sympaťák. V podání Petra Stacha jsem si to skvěle vychutnala. Jeho čtení nemá chybu.

Kingomolka
06.03.2024 4 z 5

Přečteno jako audiokniha ze čtení na pokračování na Českého Rozhlasu.
Moc se mi knížka líbila :)

bod
23.02.2024 1 z 5

Nedočteno, ztráta času vůbec nechápu to nadšení....

Rapeh
24.09.2023 4 z 5

Nevím jakými superlativy opět hodnotit knihu od Dána. Knihou od tohoto autora prostě neuděláte chybu

callahanh
21.05.2023 4 z 5

Další knihu Dominika Dána asi nemá smysl sáhodlouze hodnotit, protože jde znovu o čtivé dílo se sympatickými postavami, jejichž pošťuchování a špičkování je vlastně tím nejlepším, protože na čtenáře přenáší přátelskou atmosféru jinak neveselého povolání. Autor tentokráte umístil příběh do magického roku 2000 a jeho prvních měsíců, které přináší dva případy, které jsou hodně smutné a ve své podstatě úplně zbytečné. Na Dánovi je zkrátka znát, že je bývalý (?) policista, protože se soustředí na onu potřebnou rutinu a ukazuje, že většina vražd není chladnokrevných, ale spíš výsledkem momentálního afektu, v tomto případě je navíc vrah i tak trochu smolař. Nic zásadního pochopitelně čekat nejde, ale oddechovou a kvalitní žánrovku ano, což pravověrným fanouškům Dána stačí. 70 %

items
04.05.2023 5 z 5

Tak akurát vtipov, iba trošku Krauzovej geniality, minimum vraždenia pohľadom, náznak Agathy Christie, veľmi dobre som sa bavil.

Hrabalka007
21.04.2023 3 z 5

Kniha super, hvězdičku ubírám za překlad. Vím, že ve slovenštině je "ja som, my sme", ale aby to bylo do češtiny přeloženo bez toho našeho "j" na začátku, z toho mě bolely oči. Věty jako "já sem tam byl", i když je to přímá řeč, mi připadaly strašlivé.

tonysojka
24.03.2023 4 z 5

Napínavé, čtivé a vtipné.
Dominik Dán a jeho partička se představuje v té lepší kondici.

Pavlina50
21.03.2023 3 z 5

Tak po mém druhém pokusu čtení knihy Dominika Dána jsem se asi ubezpečila, že ty další už asi nechám ležet. Ne proto, že by byly špatné - to si rozhodně netroufám tvrdit, ale zjistila jsem, že mě prostě styl jeho psaní nesedí. Nápad a námět detektivky byl prima, ale přišlo mi, že minimálně 80% knihy tvoří přímá řeč, z toho možná až polovina běžných chlapských dialogů o věcech vůbec nesouvisejících s případem. Zřejmě má tento styl napomáhat autenticitě a uvěřitelnosti běžného chování a mluvy pracovního kolektivu či rodiny, ale mě to spíš celý příběh rušilo a tentokrát mi kupodivu výjimečně opravdu chybělo více beletrie..... a hlavně.....ty hovorové chlapské řeči mě vůbec nebavily. Ale chápu, že je to jen otázka osobního vkusu nikoli kvality díla.

Jaruš7
06.03.2023 5 z 5

Dva případy co zase stály za pozornost.
Problémy, za kterými nestojí surová zášť, vyhrotí situace do zatrpklosti a hořké dani z blbosti, jenž směřuje ke křížku.
Realita v ohňostroji pravděpodobnosti skutečného dramatu.
Pracovní režim důsledně striktní, ale bez slovních bodyčků by parta nebyla ta Dánovská.
Samozřejmě čtivost zaručena a předvídavost si prohraje s vašim egem, to autor umí, dát trumf nakonec.

Citát co mi líbil pro rozjitřenou duši :"Co si nepamatuješ, to se nestalo."

playada
09.02.2023 4 z 5

Sugestivně vyobrazený požár v panelákovém bytě. Úplná hororovka. Nechcete zažít. Radši opatrně se svetlicemi.

mataj
05.01.2023 4 z 5

Opět výborný příběh, respektive dva. Přesně na Silvestra 1999, na přelomu roku 2000 je za zvláštních okolností nalezen mrtvý ředitel významné firmy, který si dal předem na náhrobní kámen vyryt datum své smrti, a to souhlasí. Krauz má smůlu, protože má službu zrovna na Silvestra a tudíž se nemůže přidat k oslavám, a tak má na starosti první případ nového milénia. A to by v tom byl čert, aby ho nevyřešil. Ale ani ostatní členové party nezahálejí, a vyberou se objasnit podezřelé úmrtí mladé dívky, která zemřela při bujarých silvestrovských oslavách...

17.12.2022 5 z 5

Jako vždy plný počet :o)

17.12.2022 5 z 5

Jako vždy plný počet "o)

07.12.2022 5 z 5

Opět perfektní, víc nejde napsat, protože jak jsem pročítala předchozí komentáře, bylo v nich řečeno vše, není třeba opakovat, že DD píše návykově.

krimi

Dominik Dán
slovenská, 1955
2016  89%Smrť na druhom brehu
2007  91%Cela číslo 17
2005  83%Popol všetkých zarovná
2012  89%Uzol
2013  89%Básnik

Kniha Nevíš dne, nevíš hodiny je v