Bestie

Bestie https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75672/bmid_bestie-EMz-75672.jpg 4 809 185

Detektivní příběh inspirovaný skutečnou událostí, případem sériových vražd žen v různých evropských městech, páchaných jedním pachatelem v 80. a 90. letech 20. století.

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , XYZ (ČR)

Beštia , 2006

CharlesWard
07.06.2019 1 z 5

Od autora jsem předtím nic nečetl, jen jsem o něm slyšel. A teď jsem rád. Celou dobu mi přišlo, jako bych četl strohou zprávu z policejního archívu, kterak jde hlavní hrdina např. ukrást shnilá jablka z obchoďáku aby mu následně v patách pobíhali sveřepí strážci prodejny. Prostě peklotyčná nuda bez jakékoliv jiskry, která se v závěru vlastně sama ne /vyřešila.

DJANKA
07.06.2019 4 z 5

Na začátku jsem se do knížky nemohla začíst, vadil mi autorův styl psaní. Ale tak po 20 stránkách jsem si zvykla a vlastně mi tento styl vyhovoval. Má to spád a žádné zbytečné řádky o ničem. Knížku jsem hltala a to, že je inspirovaná skutečností a vrah vlastně stále žije, je pro mě dost děsivé.

Lucka Most
31.05.2019 5 z 5

Je to drsný. Líbilo se mi, že pan Dán popsal i dětství Ondřeje. Slyšela jsem jako audio a zas jsem toho moc nenaspala :)

rekon
29.04.2019 5 z 5

Další neskutečný až děsivý příběh, úplně mě vtáhl do děje. Z představy, že je to podle skutečných událostí, mě úplně mrazí. Škoda jen, že v té době už byl zrušen trest smrti, taková bestie by ho určitě zasloužila.

hrabalikoval
28.04.2019 3 z 5

Nenechá Vás to chladným. Je to kniha, která se prostě musí dočíst. Příběh je až nepochopitelný na to aby to byla pravda. No není každá knížka hezká a tahle určitě nepatří mezi ty s “hezkým příběhem”.

pavel9410
26.04.2019 4 z 5

Napinave a az na obcasne ulety s nostalgii po totaci mi to dost sedlo. Ani jsem netusil, ze je to psane podle skutecneho pripadu.

stesa
07.03.2019 1 z 5

Tak Dominik Dán bohužel není autor pro mě. Dostala jsem se akorát přes prolog a první kapitolu a byla jsem ráda. Pro mě autor píše úplně nesrozumitelným stylem, postavy splývají přes sebe a dialogy jsou až trapně banální. Měla jsem pocit, že čtu první dílko studenta tvůrčího psaní, takže za mě bohužel ne.

Zorka
07.02.2019 5 z 5

Přestože nejsem nadšený fanoušek detektivek, knihu Dominka Dána jsem přečetla jedním dechem. Vždycky mě zajímaly příběhy inspirované skutečností a psychologické profily lidí, jejichž chování se nějakým způsobem vymyká. Příběh Ondřeje Riga jsem neznala a začala se o něj zajímat až po přečtení knihy. A znepokojuje mě skutečnost, že někdo takový je stále ještě naživu, a loni dokonce požádal (i když poté žádost stáhl) o podmínečné propuštění. Autorův styl psaní je velmi čtivý, svižný, žádná zbytečná slova ani přílišná strohost. Nechybí ani vtipné promluvy a trocha humoru na účet policistů. Takže za mě ano.

ju-ro
12.01.2019 3 z 5

Príbeh beštiálneho masového vraha Ondreja Riga je ďalším príbehom zo série z "Našho mesta", ktorý čitateľa drží v neustálom napätí. Z opisov jednotlivých vrážd a myšlienkových pochodov psychopata behá mráz po chrbte. Sila zážitku sa znásobuje o to viac, keď vidíme ako dlho polícia bezradne pátra po vrahovi a doslova čaká, kde sa objaví ďalšia obeť. Keďže ide o príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, zvažoval som, či budem naďalej spávať pri otvorenom okne. :)

mi-380
04.01.2019 4 z 5

Případ se táhne časem i prostorem. Amnestovaného magora známe tentokrát už od začátku, putujeme s ním v letech 1990 až 1992 Evropou a sledujeme jeho nechutné řádění a zoufalé únavné a unavující policejní pátrání. Jak už název napovídá, tento příběh má opravdu hororový nádech, což (pokud kombinujeme četbu s poslechem) umocňuje dramatická slovenština Jozefa Vajdy.
75 % (zatím 448 hodnotících s průměrem 88 %).

PS: Máme tu i poučný popis porevolučního obchodování s „průkazy“:
... Zo socialistického kriminalistu sa stal kapitalistický detektív, ani nevedel ako. Odovzdal stranícku knižku a preukaz SZM a povedali mu, že teraz môže pokojne pokračovať v práci a služobný preukaz mu nechajú. Vymenil dve knižky za jednu. Dobrý kauf…

PS2: Chronologicky šestý díl, vydaný jako třetí.
PS3: Pozor, spoiler - http://kriminalistika.eu/muzeumzla/rigo/rigo.html

Klára187
27.12.2018 5 z 5

Výborná kniha, běhal mi z ní mráz po zádech ještě dlouho po dočtení

Tiffany
07.12.2018 3 z 5

Brutalita, ze které mrazí. O to víc, že se jedná o skutečný příběh. Bezvadně zachycená psychologie postav, vyšetřovatelé jsou normální chlapi . Žádní nadlidi a supermani. Příběh se četl dobře.

Kortez
26.11.2018 5 z 5

Má první od D. Dána. Maximální prožitek umocňuje skutečnost že se tyto události staly.

Macicekh
20.11.2018 5 z 5

Velmi povedená detektivka.

Iv8
03.11.2018 5 z 5

Tenhle příběh je opravdu hodně drsný. Určitě stojí za přečtení.

babystar
30.10.2018 5 z 5

Dost děsivé čtení o psychopatickém vrahovi, který si své oběti vybíral náhodně a díky náhodám a cestování po Evropě dlouho unikal před spravedlností. Dost deprimující je, že jeho oběťmi byli lidé, kteří měli tu smůlu, že byli ve špatnou chvíli na špatném místě.

Česneksmedem
21.10.2018 5 z 5

Po knihách Kožené srdce (č. 15) a Kořeny zla (č. 24) jsem si přečetl knihu Bestia (č. 3) a tím pádem jsem měl zpočátku v četbě trochu maglajs. Jakmile se ale objevila tlačenka, byl jsem v obraze.
SPOILER!
Tak jako ne všichni zcela rozumí brněnskému hantecu, tak jsem já měl naopak problém s některými slovenskými výrazy. Jako obvykle pomohl „gůgl“, takže jsem se přiučil a už vím, co znamená například mumák, papek, trt makový nebo odroň. Z těch tří zmíněných knih byla tahle zřejmě nejdrsnější. Důkazem jsou následující dvě ukázky: „Váňa nejedol“ a druhá „Váňa sa vyvracal. Nažralo sa sedem túlavých psov“.
Dost jsem se i zasmál. Velice se mi například líbil dárek mašiny, která zvládne z nuly na sto za tři vteřiny nebo hláška: „Psí štěkot do nebe nedoletí“. Taky se dozvíte, co znamená CHDRD.
Co mě trochu překvapilo bylo, že hned od začátku všichni vědí, že vrahem je slovenský „Řek“. Došlo i na zvířátka, konkrétně to byl bičíkovec poševní. Zajímavá havěť, zvláště, pokud ji má někdo jiný než vy. Další zdařilá kniha od DD, kterou jsem měl to potěšení přečíst!

medlovice
20.10.2018 5 z 5

Nářez. Jízda. Psycho. Síla.
Ne krvavé vraždy a krutost ale styl psaní a charaktery postav. Moje první setkání s dílem Dominika Dána .A hodně lituju, že knihovna v Boršicích má ještě týden zavřeno. Musím dostat další knihu !. Autor má cit a talent popsat nejen brutalitu ale i jednání a myšlenky zločince. Ano, hodně popisů místa činu byla popsána drsně až příliš, ale já doufám, že nikdy neuvidím vraždu a obět vraždy a nemohu tak srovnat pocity.

boxas
13.10.2018 4 z 5

Autor zná prostředí, o kterém píše, a na knize je to dobře vidět. Umí také napsat svižné a leckdy i vtipné dialogy, snaží se udržovat napětí, nevyhýbá se ani téměř hororovým popisům místa činu. Bohužel však v prostřední části ztrácí kniha tempo a vylíčení jednotlivých událostí se stává poněkud monotónní.

ivoiro
16.08.2018 5 z 5

Opět plný počet bodů za knihu popisující skutečné události, které se odehrály v Našem Městě (pro neznalé Naše Město = Bratislava).