Nalezení

Nalezení
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536959/bmid_nalezeni-66276563ba95f.jpg 5 380 380

Policista Tomáš Volf série

< 5. díl

Minulost se vrací bez varování. Pátý případ Tomáše Volfa. V kanceláři soukromé vyšetřovatelky Evy Černé se objeví zoufalý otec pohřešované Elišky. Dívka způsobila tragédii, utekla a zřejmě si chce ublížit. Rozjíždí se intenzivní pátrání a na místo dorazí i Tomáš Volf, který vyrůstal v nedalekém maloměstě. Vyšetřování však otevírá staré rány místních obyvatel. Tomáš se vrací k létu, které chtěl navždy vytěsnit z paměti. Jenže právě jeho vzpomínky mohou být jedinou šancí k nalezení zmizelé. Čas neúprosně běží.... celý text

Jane2016
14.09.2022 5 z 5

Já si po dočtení knížky Nalezení od Jiřího Březiny uvědomila, že vlastně nemám oblíbeného autora krimi z Čech! Ze zahraničních autorů miluju Chrise Cartera a nedám na něj dopustit, ale co se týče našich domácích vod, tak jsem až do přečtení této knížky oblíbence neměla. Upřímně se i velmi divím, že jsem na tohoto autora nenarazila dříve, ale jak se říká, lepší pozdě nežli později. V blízké budoucnosti se proto pustím do dalších knih, kterými jsou: Promlčení, Polednice, Vzplanutí a Mizení.

Musím říct, že mi styl ve kterém je kniha napsaná sednul jak ulitý - kratší kapitoly, zajímavý námět a po celou dobu čtení zde nechybí napětí. Na obálce knížky si lze všimnout ocenění dvojnásobného držitele nejlepší české detektivky a já nemůžu jinak než souhlasit.

Tato kniha je už v pořadí pátým dílem ze série Policisty Tomáše Volfa, ale vůbec se nemusíte obávat toho, že byste děj nepochopili aniž byste četli předchozí díla. Pro mne je tento pátý díl prvním setkáním s autorem a absolutně jsem neměla s ničím problém, tudíž knihy na sebe nenavazují a můžete je číst i na přeskáčku.

Knihu tedy hodnotím nadmíru kladně a těším se na další knižní zážitky s tímto autorem.

Mojepočteníčko
14.09.2022 5 z 5

Po knize Deset malých černoušků od Agathy Christie jsem už po detektivce sahat nechtěla. Jednou se namlsáte a nemáte potřebu si tu chuť kazit. Jenže to jsem ještě neznala příběhy Jiřího Březiny.

Tomáš Volf plánuje dovolenou. Navštívit rodiče, pobýt na chatě, užít si par dní klidu. Jenže pak mu zavolá bývalá kolegyně Eva Černá, která hodlá v místě jeho původního bydliště vyšetřovat zmizení mladé dívky.

Tahle dvojka má za sebou už nejeden případ. Jenže já z toho neznala vůbec nic. Bylo to perfektní! Dvě dějový linky, krátký a čtivý kapitoly, sympatičtí vyšetřovatelé. Bylo to věrohodný, nepřekombinovaný a napínavý.

Rozumějte - já tu knížku jeden den začala číst a druhý ji dočetla. Tváře mi hořely, zamykala jsem se s ní, kde se dalo, jen abych mohla aspoň chvíli číst. Takže JO, takhle dobrý to prostě bylo! A proto hodnotím plným počtem hvězd a rozhodně doporučuji!

Anží
14.09.2022 5 z 5

Ačkoli detektivní žánr miluju, nechápu, jak je možné, že jsem doteď nečetla žádnou knihu od Jiřího Březiny. Protože právě Nalezení (a věřím, že i ostatní jeho knihy) splňuje všechna má očekávání, která od detektivek mám.

Jedná se i pátý díl série s policistou Tomášem Volfem, ale pro pochopení děje vůbec není nutné znát předchozí příběhy. Je to samozřejmě plus, protože sem tam se nějaká zmínka objevila, ale na zápletku to nemělo žádný vliv.

Děj knihy se odehrává v rodném městě hlavního hrdiny Tomáše, kam taky přijíždí jeho kamarádka Eva. Společně se snaží rozluštit vraždu, která se odehrála před patnácti lety, a je možné, že je spojená se zmizením mladé dívky v současnosti.

Děj se vyvíjí plynule a logicky, vše na sebe hezky navazuje a všechny střípky do sebe postupně zapadají. Hlavní hrdinové jsou velmi autentičtí a působí věrohodně, díky čemuž si je hned oblíbíte.

Myslela jsem si, že vím, kdo všechny zločiny spáchal, ale ten závěr mě opravdu překvapil :)

Nalezení moc doporučuju a jdu si přečíst předchozí knihy!

annettka1098
13.09.2022 5 z 5

Kniha mne chytla hned od samého začátku. Krátké kapitoly, jednoduchý styl i jazyk jsou zárukou čtivosti. Autor navíc postavil příběh na reálných a uvěritelných základech. Celý příběh je osvěžen kapitolami z mládí policisty Tomáše Volfa, při kterých mi občas přeběhl mráz po zádech. Jsem ráda, že jsem mohla kouknout Tomášovi "pod pokličku", protože tuhle osobní rovinu policistů mám v detektivkách ráda. Oceňuji, když je vyšetřoval čtenáři přiblížen jako prostý člověk a není to někdo s nadlidskými silami, kdo vyřeší případ formou telepatie a dedukce.
Občas jsem dopředu uhodla další kroky vyšetřovatelů, ale je pravda, že mám už v detektivkách načteno. Prostě jednali systematicky a logicky. Kdo jednal pro mě nelogicky byl pachatel při dopadení. Možná to byla část jeho profilu a je vlastně dobře, že jsem jeho jednání nepochopila, ale já bych klidně uvítala v tomto směru ještě pár stránek navíc.

Celkově hodnotím tento díl na výbornou a upřímně nechápu, jak to, že mě tak dobré knihy, jehož autor již dvakrát získal ocenění za nejlepší českou detektivku, do dnes minuly.

HODNOCENÍ: 90 %

lexikon_tf
13.09.2022 5 z 5

Jak to, že jsem od Jiřího Březiny doteď nic nečetla? Velká chyba! Navíc, autor pochází z mých milovaných Budějc. O důvod víc doplnit si četbu jeho série s vyšetřovatelem Tomášem Volfem. Začala jsem tedy od konce - pátým dílem série s názvem Nalezení, kniha vychází 15. 9. 2022.
Nutno říct, že neznalost předchozích dílů ze série vůbec nevadí, autor tu a tam odkáže na minulé případy, ale pro dokreslení mi to stačilo, protože jsem se stejně nemohla odtrhnout od aktuálního případu.
Ztratila se náctiletá Eliška. Měla hlídat svého mladšího brášku, avšak malý chlapec je záhy nalezen mrtev a jeho sestra se vypařila. Vypadá to na tragickou sourozeneckou rvačku, ale čím více se noříme do případu, vyplouvají na povrch i velmi staré skutečnosti, jejichž účastníkem byl kdysi shodou okolností tehdy dospívající Tomáš Volf. A možná proto se pak stal tím, kým je nyní.
Co se stalo tehdy v létě před 15 lety? Na co se teď již dospělý Tomáš Volf snažil celá léta zapomenout?
Vyšetřovatel Tomáš Volf se i přesto, že má dovolenou a chtěl odpočívat, zapojuje do pátrání po Elišce, jejíž zmizení se událo blízko jeho rodného města. A právě Tomášovy vzpomínky na ono osudné léto, kdy byl ještě kluk, jsou velmi důležitým pojítkem pro nalezení Elišky.
Musím velmi pochválit styl autorova psaní a propracovanost děje. Sledujeme vyprávění v současnosti, které se smysluplně prolíná s případem odehrávajícím se kdysi dávno. Moc se mi líbilo sledovat neúnavnou operativu vyšetřovatelů, vždycky mě baví nahlédnout tak trochu pod pokličku policejní práce. Zápletka knihy je originální a vyprávění i prostředí jsou tak autentické, že čtenáře vtahuje do dění. U mě se tedy tento pocit dostavil a jsem za to autorovi vděčná a rozhodně si nenechám ujít už žádnou jeho knihu!