Na východ od raja

John Steinbeck vo svojom denníku nazýva tento román prvá kniha. A vskutku, Na východ od raja je priamočiary a pôsobivý ako všetky staré príbehy. Ide o kompozične košaté rozprávanie o niekoľkých generáciách Traskovcov a Hamiltonovcov, ktorých búrlivé a prepletené osudy pripomínajú biblické rozprávanie o páde Adama a Evy či o bratovražednom súperení Kaina a Ábela. Steinbeck v tomto diele vytvoril svoje najpodmanivejšie postavy a spracoval klasické literárne témy – hľadanie vlastnej identity, nevyspytateľnosť lásky a fatálne následky jej absencie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482582/big_na-vychod-od-raja-FfX-482582.jpeg 4.71703

Vydáno: , Slovart (SK)

East of Eden, 1952

Kniha Na východ od raja

DenisaMue

Tohle je tak skvělá kniha. Je v ní úplně všechno, příběh příběhů, dalo by se říct a vždycky se k ní ráda vrátím! Kdo nečetl a neví, co by, dejte si ji!

booklovertina

Nie je to tak dávno, čo som skladala nadšené ódy na Steinbeckovu knihu Neznámemu Bohu, no ak som pri nej hovorila o úžase, prekonaných očakávaniach či priam neskutočnom spôsobe, akým autor dokázal zachytiť dychberúce scenérie, nebolo to nič v porovnaní s románom Na východ od raja, ktorý (ako som mala možnosť presvedčiť sa) je za Steinbeckov magnum opus označovaný celkom oprávnene.

Generačný román, rodinná sága, modernejšie prerozprávanie jedného z najznámejších biblických príbehov či možno z každého čosi – na tom, ako Na východ od raja označíme, až tak nezáleží, dôležitejšie je, že je to vskutku majstrovské dielo americkej literatúry. Príbehy Traskovcov a Hamiltonovcov totiž nie sú len príbehmi daných rodín, nie sú len kúskom popísaného papiera, ale sú príbehmi nás všetkých.

Steinbeck sa so svojimi postavami nemaznal, z generácie na generáciu z nich doslova žmýkal dušu, obnažoval ich v celom ich hneve a bolesti, no čas od času im doprial aj závan príjemných chvíľ. Vychádzať s nimi nebolo vždy ľahké, no tvárou v tvár ich nedokonalostiam si uvedomíte jedno – Steinbeckove postavy sú až bolestivo ľudské.

Balansovanie na hranici dobra a zla, putovanie po známych chodníčkoch i hľadanie si vlastnej cesty, nenávisť, zatracovanie aj odpúšťanie. Cnosť a hriech či možnosť voľby, ktorá nám bola daná. Steinbeck život v Salinaskom údolí ani zďaleka nevykreslil len čierno-bielo, práve naopak, dal nám možnosť uvedomiť si, že i dobrota v sebe ukrýva kúsok zla (a naopak), respektíve že svetlo bez tmy existovať nemôže.

Možno sa pri prvom strete s románom zháčite, možno vás jeho hrúbka privedie na pochyby, no nenechajte sa odradiť, Na východ od raja za ten čas stojí. Výborné, výborné a ešte raz výborné.

MatBla

Jedním slovem - krása...

regulax

Skvělé! Fascinující charakteristiky, popisy postav a prostředí. Hrozny hněvu byly pro mě napínavější, ale zde bylo zase citlivé biblické poselství.

moneta

...a síce od doby Adama Traska uplynulo viac ako sto rokov, nič zásadné sa v ľuďoch nezmenilo. Sme nepoučiteľní. Desivé.

Fascinujuca, absolútne strhujúca kniha.

WugWugs

Všetky výhrady, ktoré by som mal, sa rozpadajú pod nákladom slov a viet pokladaných za sebou s nepochopiteľnou kamennou istotou do strašného celku, tejto strašnej knihy, strašnej ako Starozákonný Boh.

Hanka44

Tolik lidství v jedné knížce... fascinující

jerisno

No ... nechce se mi do toho, ale i já na sebe musím "bonznout", že jsem celé tohle veledílo přečetl v práci (bylo to před 40 lety, tak je to snad už promlčené), ale nedalo se odtrhnout.
Asi jsem tím naboural výrobní plán (a až teď mně zpětně došlo, proč jsme na tom nebyli tehdy ekonomicky zrovna nejlépe), ale moje duše našla uspokojení.
Jedna z nejhezčích knih, co jsem měl v ruce.