Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44693/bmid_na-vetrne-hurce-Agb-44693.png 4 4697 739

Děj románu slavné anglické spisovatelky se odehrává v tajuplném, ponurém prostředí samoty uprostřed mokřin, na usedlosti Větrná hůrka. Její majitel Heathcliff získal nového nájemce pro svůj statek v Drozdově. Pan Lockwood se shodou okolností dostává na Hůrku, kde prožívá strašidelné noční dobrodružství. Hrubost a nevlídnost obyvatel samoty ho tak udivuje, že začíná pátrat po jejich osudech. Od své hospodyně se dozvídá Heathcliffův příběh o nenaplněné lásce ke Kateřině Earnshawové, o citu, který jako zhoubný oheň zažehl jeho duši i srdce, až shořely docela. Slyší i historii Heathcliffovy nenávisti a nenasytné touhy po pomstě, která se po Kateřinině smrti stává jedinou náplní jeho života. Do dramatických osudů hrdinů však znovu zasahuje láska - tentokrát jako spravedlivá odplata. Zlo hyne, dobro zůstává na zemi, aby obrodilo ubitá a utýraná srdce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Wuthering Heights , 1847

wildprincess
22.10.2015 2 z 5

Knihu jsem si přečetla ze zvědavosti, protože jsem o ní hodněkrát slyšela...bohužel mě zklamala, nebavila mě.... pro mě nudný příběh, docela jsem se musela přemáhat, abych jí vůbec dočetla.

Evda
06.10.2015 2 z 5

Upřímně, hned ze začátku, "na férovku"...Konečně jsem ji dočetla! :o)
Bylo to pro mě čtení na hoodně, hoodně dlouhou dobu, a protože nemám ráda, když něco nedočtu, po několika měsících jsem konečně došla do konce. Pořádně jsem se začetla až několik kapitol ke konci knihy.
Když jsem s knihou začínala, vůbec jsem netušila, do čeho jdu. Ne, že bych čekala podobu s mojí nejoblíbenější Pýchou a předsudkem, ale myslela jsem, že kniha bude patřit k mým oblíbeným z anglického romantismu. Vždyť z tohoto období patří k nejznámějším.

Kniha na mě působila opravdu velmi depresivně. Krutý příběh se snad ještě krutějším hlavním hrdinou. Všichni odpouští, ..až na něj. Možná právě proto hodnotím tak, jak hodnotím. Teď napíši větu, kterou si budu odporovat, vzápětí ale vysvětlím. Kniha je celkem "čtivá" (výborně napsaná..opravdu ;)), avšak pro toho, koho ten příběh nijak nedeprimuje.
Opravdu obdivuji ty, kteří v knize našli to, co hledali a patří k jejich oblíbeným, ba nejoblíběnějším. A upřímně lituji, že já jsem to v ní nenašla. Opravdu jsem chtěla a snažila se.
Možná s odstupem času se k ní vrátím a zkusím jí alespoň trochu "přijít na chuť". :)

dennie3
28.09.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Celý děj je neskutečně reálný a pokřivenost postav je skvěle vyobrazená. Děj mě celou dobu bavil. Sice Emilyina Větrná hůrka stále nemá na Charlottinu Janu Eyrovou, ale pořád je to moc dobré dílo.

LUCIICKOVAA
17.09.2015 5 z 5

Jedním slovem: úchvatné!

ivunk
15.09.2015 4 z 5

Kniha jsem četla občas s obtížemi, ale je pravda že jsem se k ní asi po 5 letech vrátila znovu a ráda ji přečetla znovu, je to velmi silný příběh s krásně popsaným prostředím.

Esk
09.09.2015 odpad!

Je velmi málo knih, o kterých mohu říct, že jsem je nedočetla .. ale tahle patří mezi ně. Bojovala jsem do posledních sil, ale dál než za polovinu jsem se nedostala. Nesympatické postavy jedna vedle druhé, hrubé jednání, vztahy, do kterých se nedá vžít .. vůbec nechápu, proč to číst a nečím tak negativním si zatemňovat mozek. Je mi líto, že to musím hodnotit jako ztrátu času a to nejnudnější, co jsem z povinné četby kdy četla :/ Zároveň gratuluji všem, kteří si knihu oblíbili. Pravděpodobně jste v ní byli schopni najít něco, co mně úplně uniklo...

gigieretino
06.09.2015 5 z 5

Nemám moc ráda romantické knižní příběhy, ale musím uznat, že tato kniha mě překvapila a patří mezi mé nejoblíbenější knihy.

magdice
27.08.2015 4 z 5

Není to typ knihy, která by mě strhla tak, že bych nemohla dělat nic jiného než jen myslet na to, až si k ní zase sednu. Občas byl děj pomalý, jako kdyby se jedna věta opakovala stále dokola, což nebyla pravda, jazyk je složitější ale velmi bohatý. Při prvním čtení jsem trochu bojovala se jmény. Měla jsem z knihy pocit jako když se díváte na nudný film, ale hudba v pozadí Vás očaruje-tedy občasné pasáže knihy nudné, ale v pozadí děj, který stojí za to číst.

Taťka Hraboš
27.08.2015 4 z 5

Přes nepochybné literární kvality - skvělá psychologie postav, bohatý jazyk, silný příběh a další - jsem se do téhle knížky nějak nemohl začíst. Asi proto, že mi žádná z postav nepřirostla k srdci.

Elis.n
18.08.2015 2 z 5

Nepochybuju, že po písemné stránce je román výborný, ale po té obsahové byl pro mě naprosto hrozný.
Neměla jsem ráda ani jednu postavu. Možná jsem občas sympatizovala s Catherine ml., ale ta mě taky dost štvala.Takhle depresivní čtení asi není nic pro mě. Heathcliff věší štěňátka a Catherine st. je zase rozmazlená holka, která touží po pozornosti.
Pardon, vím, že je to pro mnohé oblíbený román, ale u mě teda ani jedna ze sester Brontëových nezabodovala.

radkamiz
04.08.2015 5 z 5

pro mě, klasika!!!!!!!! Miluji atmosféru tohoto příběhu, čtu si ji pravidelně :-) nesmí chybět v mé knihovně!!!!! filmové zpracování z roku 1970 s Timothym Daltonem úúúúžasné.

ewisek22
31.07.2015 2 z 5

Ufff, z knihy mám velice nelibé pocity. Já myslela, že to bude terno a že konečně kápnu na nějakou klasiku, která se mi bude fakt líbiti. Ovšem tohle podle mně nemá s romantikou ani s duchařinou nic společného...vracím se ke Kingovi a Sparksovi:)

Disease
31.07.2015 2 z 5

Teda, nečekal jsem až takovou Červenou knihovnu. Holt "klasika" asi v některých případech znamená, že je kniha dostatečně stará. Asi bych si neměl doplňovat vzdělání za každou cenu. Navíc jsou ve vydání od Našeho vojska 2011 podivné zásahy (auto)korektora.

wiix
27.07.2015 5 z 5

"Hlavný zmysel môjho života je Heathcliff. Keby všetko vyhynulo a on zostal, ja by som cez neho žila ďalej. A keby všetko zostalo a jeho by nebolo, celý vesmír by mi bol cudzí - nepatrila by som doň. Moja láska k Lintonovi je ako lístie na stromoch. Áno, čas ju zmení, ako sa zmenia stromy v zime. Moja láska k Heathcliffovi sa podobá zemi pod nohami. Možno v nás nevzbudzuje bujarú radosť, ale je nevyhnutná. Ja som Heathcliff!"
Romantika s príchuťou psychickej poruchy vo viktoriánskom období Anglicka zmiešaná s mystickým príbehom lásky medzi mužom zvláštneho pôvodu a krásnou ženou. Toľko búrlivých udalostí v rámci jednej dejovej línie, dokonale prepojených a smutnozaujímavých. Nikdy nič neprekoná sestry Brontëove!

Tyeen
22.07.2015 3 z 5

Dlouho jsem se přemlouvala k tomu, abych si tuto knihu přečetla, ale celkem jsem se těšila. Je to přece "klasika". Nicméně musím souhlasit s předchozími názory, kniha dobře poslouží lidem, kteří mají dobré nálady na rozdávání a chtějí se jí zbavit :) Není v ní snad vůbec nic pozitivního, kromě závěru, který mi alespoň lehce vynahradil protrpené stránky. Na druhou stranu ale autorka má velmi pěkný a poutavý styl vyprávění, líbil se mi i jazyk, jakým je dílo napsáno. Nejvíce mě zaujalo líčení krajiny a vřesovišť, stejně tak i počasí nebo obydlí. Bohužel jsem nenašla ani jednu postavu, ve které bych našla úplné zalíbení, snad až na služebnou Ellenu. I tak jsem příběh celkem rychle přelouskala, a to nejen proto, abych to měla za sebou :) Nevím však, zda se ke knize ještě někdy vrátím.

iv.86
14.07.2015 2 z 5

Kniha mě málem zabila...Bohužel. Těšila jsem se na ní, ale byla jsem ráda, jak jsem ji dočetla a to se divím, že dočetla.

Karolína18
13.07.2015 5 z 5

Kniha je plná sobectví a utrpení a ačkoliv jsem v ní nenašla jedinou bezvýhradně sympatickou osobu, u každého jsem dokázala objevit alespoň jeden názor nebo argument v hádce, vysvětlení pro své činy, díky kterým jsem je nechtěla úplně zavrhnout. Z počátku jsem si oblíbila Heatcliffa, ale dlouho jsem se nemohla přenést přes jeho mstivé odhodlání ublížit každému, kdo mu nějakým způsobem ukřivdil nebo kdo se do jeho satisfakce prostě jen špatně - možná spíš nešťastně - narodil. Pak mi ale došlo, že stejně jak vášnivě a odhodlaně miloval, musel stejným způsobem i nenávidět. Rozhodně jsem nečetla naposledy.

Padla Hvezda
13.06.2015 3 z 5

Od této knihy jsem nečekala nic vyjíečného a nic vyjímečného také nepřišlo, je to ovšem klasika, takže špatné čtení to rozhodně nebylo - existují ovšem lepší knihy, než společenské romány.

luthien
12.06.2015 5 z 5

Neobyčejně silný a drsný příběh, také bych řekla, že není tolik o lásce, jako spíš o odpuštění a pomstě, překonávání vlastní povahy, schopnosti žít s druhými lidmi...Je to opravdu hluboký příběh, který snad v každém něco zanechá.
Více zde: http://malacandra.blog.cz/1108/na-vetrne-hurce-emily-bronteova

Obuvník
08.06.2015 4 z 5

"Můj milý Heathcliffe. Ty jeden všiváku. Nenávist ti trhá duši na cáry. Nemám tě rád. Nic naplat, přesto jsi tou postavou, díky které jsem se u knihy dobře bavil. Páni, já ti snad dokonce i fandil!"