Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44693/bmid_na-vetrne-hurce-Agb-44693.png 4 4697 739

Děj románu slavné anglické spisovatelky se odehrává v tajuplném, ponurém prostředí samoty uprostřed mokřin, na usedlosti Větrná hůrka. Její majitel Heathcliff získal nového nájemce pro svůj statek v Drozdově. Pan Lockwood se shodou okolností dostává na Hůrku, kde prožívá strašidelné noční dobrodružství. Hrubost a nevlídnost obyvatel samoty ho tak udivuje, že začíná pátrat po jejich osudech. Od své hospodyně se dozvídá Heathcliffův příběh o nenaplněné lásce ke Kateřině Earnshawové, o citu, který jako zhoubný oheň zažehl jeho duši i srdce, až shořely docela. Slyší i historii Heathcliffovy nenávisti a nenasytné touhy po pomstě, která se po Kateřinině smrti stává jedinou náplní jeho života. Do dramatických osudů hrdinů však znovu zasahuje láska - tentokrát jako spravedlivá odplata. Zlo hyne, dobro zůstává na zemi, aby obrodilo ubitá a utýraná srdce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Wuthering Heights , 1847

evis_ka
05.02.2016 5 z 5

Jedna z mála knih v povinné četbě na střední škole, která mě opravdu nadchla. Na vztahy mezi postavami bych sice občas uvítala nějaký diagram, neboť ta provázanost je tam na mě občas až moc složitá :D ale chystám si knihu přečíst znovu a už se na to velmi těším :)

zlatka2001
04.02.2016 2 z 5

Tak tohle na mě bylo příliš ukňourané a plné pro mě nepochopitelných emocí. A přitom se o této knize zmiňuje tolik spisovatelů, jako třeba ve Stmívání. tak nějak jsem ráda, že jsem si mohla odškrtnout.

Vera Silent
30.01.2016 5 z 5

Nečekejte přesládlou romantiku, tohle je psychologická studie. Zda se vám kniha bude či nebude líbit, závisí v první řadě na tom, jestli si oblíbíte hlavní představitele. Za mě především Heatcliffa, poněvadž, ač mi Cathy přišla jako sebevětší koza a potvora, to, co se bude dít s Heatcliffem, mě protáhlo se zájmem celou knihou. Takže prvním lákadlem je prostě Heatcliff a jeho osud.

V pozitivním smyslu mě docela dráždilo, že vypravěčem nikdy nejsou hlavní postavy, protože jsem si furt musela říkat, co si asi myslí nebo co si říkají, když u toho zrovna není všetečná Nelly. To je lákadlo číslo 2.

Za třetí mě bavilo srovnávat knižní předlohu s filmem. Ve filmu je Heatcliff o to větší parchant, o kolik jsou ostatní postavy nevinnější a dobré. Pro mě skoro nesnesitelná blbka Isabella v knize je ve filmu nevinnou obětí. I Cathy, hlavně dcera, nebo Linton jsou ve filmu zobrazeni pozitivně. Linton v knize? Toho by nevystál ani svatej...

Škoda, že autorka zemřela tak mladá, její dílo mělo obrovský potenciál!

JaneM.LionLain
26.01.2016 5 z 5

Pro mne osobně je to jedna z nejsilnějších knih. Snad od první stránky mě neskutčně bavily snad všechny postavy. Takové magory opravdu pohledat. Kniha je barvitá, dráždivá, vzrušivá a opravdová. Kateřinu bych nejraději zadupala do země a vlastně kteroukoliv, co by se motala kolem Heathcliffa :) Je těžké ho, i přes všechny jeho odporné vlastnosti, nezamilovat. A do toho to počasí... Sečteno a podtrženo, tahle kniha patří ke stálicím a do učebnic.

Pro zajmavost ke knize mě dostala píseň od Kate Bush - Wuthering Heights

Percabethka
24.01.2016 1 z 5

Kdybych měla možnost oživit jednu jedinou postavu ze všech knih, které jsem kdy četla, pak bych si vybrala Heathcliffa - abych si s ním mohla osobně vyřídit, jak se choval k ostatním! :D Vím, že ho částečně ovlivnilo to, jak ho Kateřinin otec rozmazloval a ostatní se k němu naopak chovaly hrozně, ale i tak. Nesnášela jsem ho a Kateřinu taky. Ostatní postavy jsem měla ráda, ale protože se celý příběh týkal hlavně Heathcliffa a Kateřiny, knihu to nezachránilo. A nepřidávala tomu ani ponurost, která celou knihu protkávala. Za mě jedna z nejhorších knih co znám.

Viky007
22.01.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih už od třinácti let. Jo, málokdo chápe, proč se mi tolik líbí. Já prostě miluji tu psychologii postav, která je zde úžasně vykreslená. Člověk může nenávidět Heathcliffa, ale ve skutečnosti je to nepochopená postava. Takhle ho utvořilo okolí. Částečně za to může i Kateřina, které bych občas nafackovala. No a pak už to šlo ráz na ráz: pomsta a jedna tragédie za druhou.
Osobně si myslím, že každý knihomol by si měl toto dílo povinně přečíst. Je zde tolik myšlenek, že po dočtení to budete v hlavě zpracovávat ještě několik dní.

nygmasriddle
22.01.2016 5 z 5

Nádherná kniha. Přečetla jsem ji jedním vrzem i přes to, že jsem na všechny postavy měla strašný vztek.

Jana_Z
06.01.2016 3 z 5

Kniha je dobře napsaná, ale postavy pro mě nebyly úplně sympatické. Vracet se k nim nejspíš nebudu.

Benjiki
31.12.2015 3 z 5

Upřímně, chování postav mi místy přišlo neskutečně nelogické. Hlavně služka mi přišla neskutečně otravná a necitelná, jako naprostý robot s minimem emocí. Začátek ale ujde, příchod hlavního hrdiny do chátrající chalupy jak z hororu. Bohužel tohle nepsal King. Ke knize mám respekt, ale na víc než tři hvězdy to prostě není. 6/10

martiiinkajjj
29.12.2015 5 z 5

Na větrné hůrce??? prostě klasika, kterou by si měl každý milovník knih přečíst. Už při přečtení prvních stránkách má člověk chuť si uvařit čaj a zahrabat se do peřin aby utekl tomu nepříjemnému počasí a atmosféře, která je úžasně popisovaná v knížce :) ideální podzimní knížka :)

IWINDA
21.12.2015 2 z 5

byla mi doporučená, asi jsem moc velká ciťa ale tolika bezpráví a křivd a zbytečných smrtí nemám v knihách ráda.Myslím že snad ten konec stál za to :(
Nesedla mi, čistě můj názor.

ZÓNA
16.12.2015 2 z 5

Nikdy jsem tento druh literatury nečetl. Snad je to historie, snad psychologická sonda do podhoubí jedné britské rodiny. Od počátku knihy je zde až s neskutečným zanícením líčen příběh několika lidí, kteří vyrůstají v prostředí psychického teroru a následně na něj záhy umírají. Výjimkou je hospodyně Nelly, která celé roky přežívá a je vypravěčem i glosátorem.
Literární styl není až tak špatný, ale předlouhé dialogy jsou obrovským mínusem knihy. Nesdílím nadšení kritiků a s klidným srdcem dávám nízké hodnocení.

MichelleS
12.12.2015 4 z 5

Klasické romantické drama, plné vášně a chorobné lásky až za hrob. Nezapomenutelné kulisy vřesovišť a mokřin, pahorků a skal bičovaných větrem a sněhem. Jsou věci, které se nemění - za vším je láska nebo majetek. Lze změnit člověka výchovou?

aninkah
06.12.2015 5 z 5

Jedna z knih, o které jsem přemýšlela dlouho po dočtení.. Výborně vykreslená atmosféra, drsné prostředí blat a rašelinišť, zoufalství.. Kde je hranice mezi láskou, nenávistí, posedlostí? I téměř 170 let po napsání knihy jsou postavy a jejch boj o štěstí a lásku stále živé... Neuvěřitelné.

Anetka73
29.11.2015 5 z 5

Kdo tuto knihu ohodnotil odpadem, ten ji prostě nepochopil. Nic jiného v tom není.

akdar72
29.11.2015 5 z 5

Myslím, že všichni patří do blázince...

andrisek.k
27.11.2015 4 z 5

Nešťastní lidé dokáží být opravdu krutí. Moc se mi líbilo, jakou formou je kniha napsána.
Určitě doporučuji.

Andy74
02.11.2015 4 z 5

Knihu jsem si kupovala ze zvědavosti, přiznám se, že jsem o ní poprvé slyšela při čtení knihy Pravidla moštárny. I přesto jsem se jí nějakou dobu vyhýbala obloukem, já ten studený anglický venkov nedávám ani při horkém čaji a praskajících polenech v krbu!!! Každopádně. Bylo to propletené, bylo to napínavé, bylo to občas úsměvné, bylo to posedlé, vzdorovité, nespravedlivé ..... Tato kniha je jednou z mých TOP pro můj soukromý čtenářský deník za rok 2015.

romana4049
01.11.2015 5 z 5

Ta kniha je pro mě nesmírně hodnotná. Nikdy předtím jsem nečetla jí podobnou. Pokud si dobře pamatuji, autorka se nejspíš záměrně vyhýbala k naznačení fyzického kontaktu mezi hlavními postavami. Já tam ale přímo bytostně postrádala sex. Živočišný, vášnivý a sobecký sex. Kateřina s Heatclifem nejsou červená knihovna, oni nejsou romantika, oni jsou surové a nestydaté zobrazení ošklivé lásky. Knihy si hodně cením pro její dokonalé vykreslení zrady, zbabělosti, zloby, naivity, ponížení, křívdy a žádného zadostiučinění.

natalie8531
27.10.2015 3 z 5

Na této knize se mi líbilo to, jak se v ní postupně odhaluje ukryté tajemství. Chtěla jsem se to dozvědět všechno hned, takže člověk se někdy nedokáže pomalu ani od ní odtrhnout.