Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169331/bmid_na-vetrne-hurce-hgG-169331.jpg 4 4695 738

Slavný romantický příběh se odehrává v tajuplném prostředí samoty uprostřed mokřin, kam přichází nový nájemce, anglický gentleman Lockwood. Ten nečekaně prožije strašidelné noční dobrodružství a začne pátrat po osudech nevlídných a drsných obyvatel usedlosti. Z úst služebné vyslechne příběh, na jehož počátku stojí nenaplněná láska, cit, jenž jako zhoubný oheň spálil duši Heathcliffa a zanechal v ní jenom pustošivou nenávist a touhu po pomstě. Román vyšel poprvé roku 1847 pod mužským pseudonymem Ellis Bell a zprvu nezaznamenal valný úspěch; autorka nedlouho po vydání zemřela. Teprve ve 20. století byl znovu objeven a je považován za stěžejní dílo anglické literatury. Román se dočkal celé řady filmových zpracování – poprvé roku 1939, nejnovější adaptace je z roku 2011.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Wuthering Heights , 1847

rusalka1
20.03.2011 3 z 5

zo začiatku ma táto kniha veľmi neoslovila, ale po smrti Kataríny staršej to bolo čoraz zaujímavejšie. Aj keď je to zatiaľ kniha ktorú som najdlhšie čítala :D dodatok k 12.5.- už to nieje kniha ktorú som najdlhšie čítala :D

RostiLily
18.03.2011 5 z 5

Velmi, poutavá, čtivá a zajímavá kniha s dokonalým propracováním jednotlivých postav. Nic moderního, klasika ale vážně stojí za to si ji přečíst. Myslím že i puberťáka po chvíli tak správně "chytne". Vážně doporučuji.

zlovlk
23.02.2011 4 z 5

Zpočátku jsem kdoví proč čekal něco na způsob gotického románu; nejspíše díky strašidelné scéně v ložnici.
Kniha si ale připravila jiný způsob hrátek se čtenářem. Pobyt mezi nesympatickými postavami, pyšnými a drsnými, neuhlazenými, ten nemůže skončit jinak než frustrací. Občas jsem musel knihu odkládat, abych se podíval, že slunce stále ještě svítí, ptáčkové pořád ještě zpívají a tak dále.

Velké city se zde zkrátka neprojevují žádnými romantickými deklamacemi na útesu nad rozbouřeným mořem. Kdykoliv vyvře na povrch láska, bývá to obvykle ke škodě všem. Atmosféra je stejně hořká a bezútěšná jako větrem bičované slatiny kolem.
Většina hlavních postav mi připadne silně psychologizovaná - žádné charakterové typy popsatelné jednou větou. Dopředu se nedá dovodit, jak se kdo zachová, stejně jako ve skutečnosti.

Pokud máte zbytečně dobrou náladu a chcete se jí zbavit, přečtěte si Větrnou hůrku.

Slečna L.
23.02.2011 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Ponurý děj, propletené vztahy, nenávist i láska, skvělé vykreslení hrdinů (Heathcliff je jednou z nejlepších literárních postav - alespoň pro mě). Doporučuji! :)

tandula
23.02.2011 3 z 5

Já Vám nevím....vůbec jsem se do té knížky nemohla začíst a jakmile jsem začala na chvíli přemýšlet o něčem jiném, ztratila jsem pojem o tom, co se v těch pár řádcích stalo (což se mi běžně nestává). Odložila jsem ji asi po 140 stranách...

Pájice
17.02.2011 4 z 5

Kniha o nenávisti a zkažené lásce. Popisy slatin jsou vynikající. Příběh poutavý. Líbilo se mi, skvělá kniha :)..

MartyMcFly
03.02.2011 odpad!

Nikolivěk. Této "působivé pouti" (anotace je dnes nějaká vtipná) jsem se dlouho vyhýbal. Nakonec jsem ale knihu zkusil a byl jsem zklamán jak nudně je vše depresivní (a to temné věci mám normálně rád), ploché postavy (tentokrát tím nemyslím dámy, ni pány) a tak nelogické jednání, které odporuje dokonce i logice chaosu (pokud nějaká je).

Nerad používám slovo přehodnocená (nebo přeceňovaná), ale tahle kniha si to zaslouží. Budiž tedy můj první odpad. A snad na dlouhou dobu i poslední.

LAIdOLL
20.01.2011 5 z 5

Dokonalý obraz lásky a nenávisti... doporučila bych každému :))

Kormorán
10.01.2011 5 z 5

Srdeční záležitost a jedna z knih,které mě skutečně ovlivnily.Heathcliff je nejlepší literární postava,jakou znám.

petulkaaaaaa
30.11.-0001 5 z 5

Jestli se o knihách dá říci, že jsou srdeční záležitost, pak právě se jedná o toto dílko. Nejmladší ze sester Bronteových napsala příběh plný lásky v prostředí, kde jedinou kladnou vlastností hlavních hrdinů, je právě jejich silná láska! Heathcliff a Catherine jsou pro mě ztotožněním dokonalé lásky, která se možná může zrodit jen a pouze v anglickém drsném prostředí!!! Bravo, tleskám!

eleonen
30.11.-0001 3 z 5

Pro mě to bylo šokující, na 19.století jsem počítala s větší konzervativností a uhlazenějším způsobem.Myslím, že i na dnešní dobu by byly některé dialogy (a i počínání) silné kafe.
Příběh je velmi poutavý a čte se dobře.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Úplně jsem se do příběhu vžila a Kateřině bych často s chutí dala pár facek!

monii
30.11.-0001 5 z 5

Naladěná romantikou z předchozích Austenovek a Jany Eyrové jsem se jednoho pozdního zimního večera za doprovodu mrazivého větru svištícího za okny natěšeně pustila do četby věhlasného románu Emily Brontë. Představa byla jasná – zpříjemnit si ponurý večer. Když jsem dočetla k oné děsivé pasáži, kdy ledová ruka klepe na okno vystrašeného muže, představivost jela na plné obrátky a následující noc nebyla moc klidná… Od té doby jsem příběh Větrné hůrky četla ještě několikrát, ale vždy si vybavím svůj první večer strávený s Kateřinou a Heathcliffem, jak mi tuhla krev v žilách a po zádech přejížděl děsivý mráz.

Angelic
30.11.-0001 2 z 5

Kniha se cte velice dobre, presto me zklamala mala propracovanost postav. Ztotozneni s nejakym z * hrdinu* nepripada v uvahu, jelikoz i ony charaktery jsou silne nesympaticke, snad vyjma na starou dobrou Nelly. Pribeh je zajimavy, tajemny a rozhodne poutavy, ale porad mi tam * neco* chybelo.

Márinka
30.11.-0001 4 z 5

Za krátkého života autorky, dožila se pouhých třiceti let, ani dlouho poté se příběh lásky a nenávisti, štěstí i naprostého zmaru, zasazený do baladické přírody yorkshirských vřesovišť, nedočkal úspěchu. Ani jedna z postav totiž není jednoznačná a byť je to příběh romantický, nekončí žádným klišé, jaká známe z červené knihovny.

lenikaspi
30.11.-0001 5 z 5

Na Větrné Hůrce je jednou z mých nejoblíbenějších knih.. četla jsem ji už tolikrát a pořád se mi líbí stejně jako při jejím prvním čtení. Dokonalé propletené a zamotané vztahy, zajímavé postavy.. určitě doporučuji.

Mary
30.11.-0001 4 z 5

Zamotané rodiné vztahy a příšerná pomsta člověka, který všechno ztratil. Můžu jen doporučit.

stopni
30.11.-0001 4 z 5

Moc se mi libíla - celý je děj je velice propletený rodinnými vztahy hrdniny a nečekané zvraty, kterých se v knize najde spoustu, čtenáře přitáhnou k dílu ještě víc. Vřele doporučuji, i přestože jsou některé scény víc jak drsné - prostě pravý realismus, který určitě zaujme.