Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169331/bmid_na-vetrne-hurce-hgG-169331.jpg 4 4704 740

Slavný romantický příběh se odehrává v tajuplném prostředí samoty uprostřed mokřin, kam přichází nový nájemce, anglický gentleman Lockwood. Ten nečekaně prožije strašidelné noční dobrodružství a začne pátrat po osudech nevlídných a drsných obyvatel usedlosti. Z úst služebné vyslechne příběh, na jehož počátku stojí nenaplněná láska, cit, jenž jako zhoubný oheň spálil duši Heathcliffa a zanechal v ní jenom pustošivou nenávist a touhu po pomstě. Román vyšel poprvé roku 1847 pod mužským pseudonymem Ellis Bell a zprvu nezaznamenal valný úspěch; autorka nedlouho po vydání zemřela. Teprve ve 20. století byl znovu objeven a je považován za stěžejní dílo anglické literatury. Román se dočkal celé řady filmových zpracování – poprvé roku 1939, nejnovější adaptace je z roku 2011.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Wuthering Heights , 1847

Sedlmajerka
14.09.2012 5 z 5

Má oblíbená kniha, ke které se stále ráda vracím. Doporučuji nejprve přečíst a potom se podívat na filmové zpracování s Timothy Daltonem (film by se měl spíše jmenovat Kate a Heathcliff, jelikož obsahuje zhruba třetinu knihy a ještě má překroucený konec), ale Dalton je tam tak úžasný, že si Heatcliffa zamilujete a odpustíte mu při druhém přečtení knihy cokoli!

Graine
15.08.2012

Označila bych jako knihu mého srdce... Obdivuhodné, že Emily Brontë, která většinu času strávila na odlehlé faře svého otce, vynikala takovou fantazií, mistrně vládla jazykem a vytvořila tak geniální dílo.

jurcek
29.06.2012 5 z 5

Ťažko sa mi hľadajú slová... Toto je úplná pecka. Bez príkras. Bez kalkulu. Žiadne citové vydieranie. Skvelý text. Jeden z najlepších . Ako povedal Montezuma : Legenda.

Montezuma
26.06.2012 5 z 5

Surrealisty milovaná klasika a není se co divit, obsahuje totiž vše, co jim bylo tak drahé: šílenou lásku, výživné plivance do tváří pokojného měšťanstva a nakonec sebezničení podané tak surově a magicky až z toho běhá mráz po zádech. Emily lážo plážo předběhla dobu o 100 let, načež umírá na tuberkulózu zapříčiněnou, mimo jiné, vodou kontaminovanou průsakem z místního hřbitova. Jednoduše legenda.
P.S.: nikdy jsem nepochopil, proč takový překlad názvu...Na Větrné hůrce, co to jako je?...nějaká staročeština asi...Bouřlivé výšiny, to má jinačí grády!

Jitulka
26.06.2012 4 z 5

Kniha mě docela překvapila, nečekala jsem, že bude tak čtivá ... Příběh se mi líbil, líbila se mi atosféra, kterou autorka dokázala vykreslit detailním popisem krajiny ... člověk má opravdu pocit, jako by se tam nacházel také. Teď jen přemýšlím, jestli se mi líbila víc, než Jana Eyrová :) :)
Doporučuji. Je to klasika.

Miken008
20.06.2012 5 z 5

Klasika, která se nezapře.. snad jen skákání z jednoho děje do druhého mi trochu činilo potíže, ale postupným prokousáváním knihy jsem si na něj zvykl. Příroda je popsaná mistrně, úplně jsem cítil, jakobych tam byl :) Filmová verze je nic moc...

Lenois
18.06.2012 5 z 5

Na 100% budu číst několikrát :-) Úžasný příběh plný lásky, nenávisti, pomsty..... Toto je opravdu paní spisovatelka a její dílo mě vtáhlo do dějě od první stránky a hodně úryvků se mi nesmazatelně vrylo do paměti. Doporučuju ;-)

Verousek
14.06.2012 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Děj mě vtáhnul do sebe a celkově jsem měla přečteno během dvou dnů. Musím říci, že jsem se malilinko ztrácela, ale jinak krásný příběh :)

Skawin
14.06.2012 5 z 5

Dobře vykreslený příběh o tom, jak může člověka celoživotně zatvrdit ponížení , absence respektu a nenaplněná oboustranná láska.

Kájula
18.05.2012 5 z 5

Knížka se mi velice líbila..na začátku jsem se sice ztrácela v těch rodinných vztazích kdo je čí bratranec..a kdo si koho vzal..Ale potom se vše osvětlilo a já jsem se naplo vžila do příběhu..a zcela mě zaujal..nenávist Heatcliffa mě překvapovala ale i přesto miloval Kateřinu nade vše..a jeho chuť po pomstě..fascinující...No nejhezčím bodem knížky nejspíš bylo když se Katka mladší a Hareton do sebe zamilovali..:) I když byl průběh knihy celkem smutný a krutý..konec dopadl dobře...:) Mě se moc líbil tenhle příběh a myslím že se kněmu jednou zase vrátím..

knedlik
30.04.2012 5 z 5

V podstatě se téměř zcela ztotožňuji s komentářem uživatele pet-kyval. Úvod poněkud nepřehledný a nesrozumitelný, až jsem si říkala, že jestli to v duchu tohoto zmatku bude pokračovat, tak ji vážně zahodím. Nezahodila jsem a dobře jsem udělala. Vynikající vykreslení postav, atmosféry, citu. Čtení ve mně vyvolávalo opravdu mnoho emocí a to se jen tak nějaké knize nepovede. S narůstajícím počtem stránek jsem byla netrpělivější a netrpělivější, čím dál tím méně jsem si byla schopna představit, kam až jsou hlavní postavy ochotny a schopny zajít, co se jim odehrává v duších.
Opravdu fascinující příběh, o tom, jak lidé umí nenávidět, trpět a milovat (není-li to všechno jedno a to samé).

Petunnka
05.04.2012 5 z 5

Klasika ... příběh ... román ...

Nibiru
03.04.2012 4 z 5

Tuto knihu lze označit za klasiku a přestože jsem ji četla jako mladá, stále ve mě i po letech zanechává pocit mrazení v zádech z toho, jak se autorce podařilo vystihnout tragické osudy hlavních postav a hlavně spalující vášeň, vedoucí doslova až za hrob.
Nikdy více, v žádné jiné knize jsem na tak strhující a doslova obnažené vystižení citových hnutí postav už nenarazila.
Za ty pocity dávám čtyři hvězdy.

sarekaslukova
31.03.2012 5 z 5

Bylo to pro mně docela velký zklamání (v dobrém :-)), čekala jsem od toho něco jiného. Něco nudnýho o čem se dá předpokládat že to dopadne šťastně láskou Kateřiny a Heatcliffa a ono nic. Pravda chvíli jsem se nudila,
ale bylo to fantastický. Mladí lidé, kteří nemají svoji lásku naplněnou a krutý děj týdle knihy byl fantastický. Moc se mi líbila.

fanciulla
31.03.2012 5 z 5

Kniha o tom, čo môže spôsobiť veľká nenaplnená láska. Čítala som ju ešte v puberte, dala by som si ju znovu, zo zvedavosti ako by na mňa zapôsobila dnes. V slovenčine má krásny poetický názov - Búrlivé výšiny.

KateCullen
02.03.2012 5 z 5

Zvláštní, jak člověk na začátku hlavního hrdinu neboli Heathcliffa miluje a doufá, že se mu všechno podaří, uprostřed knihy ho nenávidí a nejraději by ho vymazal z povrchu zemského a na konci ho přijme takového, jaký je a je rád, že se snad setkal s Kateřinou.

raisen
13.02.2012

Pamatuji si na ono noc, kdy jsem tuhle knihu dočítala. Zbývalo mi kolem stovky stránek dokonce a já se nemohla odtrhnout. Paradoxně si už moc nepamatuji konec, ale co si pamatuji docela živě, je ta atmosféra, kterou jsem při čtení cítila. Tajemný dům, tajemné postavy a pan Heathcliff (snad se tak jmenuje!) byl můj vzor po docela dlouho dobu. Jak já ho obdivovala pro tu jeho nenávist a nedůvěřivost k lidem! A ten nádherný popis! Jak prostředí, tak postav. To je moje!

eniete
10.02.2012 5 z 5

Pro některé jsou hlavní postavy chladné, ale já je beru takové jaké jsou. Myslím si, že Emily Brontëová chtěla především ukázat jaká láska může být a jak člověk může trpět, když je neštastná.Jak se láska může změnit v nenávist. Knihu si můžu přečíst tisíckrát a stejně bude má nejoblíbenější.

miczoken
27.01.2012 3 z 5

Knihu jsem četla (na můj zvyk) celkem dlouho, často jsem ji odkládala a věnovala se něčemu jinému. Když už jsem se konečně ponořila do děje, přišel nějaký zlom, který mě opět zpomalil. Ovšem asi posledních 20 stránek jsem přečetla jedním dechem. Přesto jsem trochu zklamaná.

kusma
25.01.2012 5 z 5

Příběh je napínavý, čtivý, opravdu povedený. Žádná z postav nebyla vyloženě kladná ani mně extra sympatická, neměla jsem oblíbence. Možná i to román zlidštilo, zreálnělo. Větrnou hůrku jsem si představovala krásně temnou, tajemnou, strašidelnou, kdy zejména první noc na ní strávená, člověka vtáhne do románu.
Tato kniha si svou slávu rozhodně zaslouží a doporučuji ji k přečtení.