Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169331/bmid_na-vetrne-hurce-hgG-169331.jpg 4 4703 740

Slavný romantický příběh se odehrává v tajuplném prostředí samoty uprostřed mokřin, kam přichází nový nájemce, anglický gentleman Lockwood. Ten nečekaně prožije strašidelné noční dobrodružství a začne pátrat po osudech nevlídných a drsných obyvatel usedlosti. Z úst služebné vyslechne příběh, na jehož počátku stojí nenaplněná láska, cit, jenž jako zhoubný oheň spálil duši Heathcliffa a zanechal v ní jenom pustošivou nenávist a touhu po pomstě. Román vyšel poprvé roku 1847 pod mužským pseudonymem Ellis Bell a zprvu nezaznamenal valný úspěch; autorka nedlouho po vydání zemřela. Teprve ve 20. století byl znovu objeven a je považován za stěžejní dílo anglické literatury. Román se dočkal celé řady filmových zpracování – poprvé roku 1939, nejnovější adaptace je z roku 2011.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Wuthering Heights , 1847

safirkaa
02.04.2013

Hodně zamotaný a propletený příběh, člověk se občas až ztrácí v čase, ději i osobách, ale jinak příběh dobrý. Donutí člověka soustředit se i na detaily.

Kate.S
31.03.2013 5 z 5

Nechápu, jak může být někdo tak krutý a surový. Z počátku by mě nikdy nenapadlo, že takový Heatcliff bude. Autorka zde bravurně líčí smutný příběh. Zajímavý pro mě byl styl psaní jako vyprávění jedné postavy. Nelly mi byla už od začátku sympatická a velmi jsem si ji oblíbila. Také jsem měla ráda Edgara. V některých částech se mi nelíbilo, jak se Catherine chová. Jak matka, tak i její dcera. U tohoto románu jsem se v knihkupectví zastavila už mockrát, ale nikdy jsem se neodvážila si knihu pořídit. Teď ale vím, že bych určitě nelitovala, protože je to opravdo mo krásný příběh, ke kterému se určitě ještě vrátím.

l.ennca
25.03.2013 5 z 5

Skvělé vykreslení postav a krajiny. Kniha mě bavila od začátku až do konce.

Tripedalia
16.03.2013 3 z 5

Musím přiznat, že mi dala tahle kniha pořádně zabrat, ale nakonec jsem se přece jen prokousala až k závěru.. Rozhodně bych ji nenazvala knihou o lásce, té jsem tam mnoho neobjevila.. Naopak, většina postav je vysloveně zlá.. A hlavní hrdina je člověk, který se snaží se samotou a odstrkováním vyrovnat tím, že se chová tak, aby ho všichni nenáviděli... A upne se k jediné osobě, která ho viděla takového, jaký je a nepřehlížela ho... A ze závěru jsem měla pocit, jako by se v něm autorka vyrovnávala s blížící smrtí.. Bohužel mě Větrná hůrka nijak neoslovila, ani žádná z postav.. proto jen 3 hvězdy..

Simuše
10.03.2013 5 z 5

Na Větrné hůrce je jedna z těch knížek, která šlape na paty genialitě. Postavy sou obdivuhodně vykreslené, příběh rafinovaný.
V době romantismu byla "akční" ženská postava, jakou bezesporu Kateřina je, něčím naprosto novým a troufalým. O to víc si Emily Brönte zaslouží náš obdiv, její kniha byla v časech svého vzniku revoluční.
Těm, kdo se jako já ztrácel v labirintu postav, doporučuji udělat si rodokmen. Tak můžete naplno proniknout do spletitosti vztahů a ocenit jak mistrně je Emily dokázala propojit.
Živě vylíčená krajina Anglie pohroužená do pochmurné atmosféry tak typických vřesovišť a bažin udává tón celému dílu.
Knížka ve vás dokáže při čtení doslova rozehrát orchestr citů: láska, strach, flustrace, nenávist, obdiv, sympatie, lítost, radost, smutek i naděje.

kolacky
05.03.2013 4 z 5

Úžasná atmosféra! Miluju starou Anglii a Emily ji rozdává plnými hrstmi.

Maguša
03.03.2013 5 z 5

Ačkoli sestry Brontëovy nosí stejné příjmení, v dalších směrech se od sebe dokonale liší. Větrná hůrka si mě naprosto získala (na rozdíl od Jany Eyrové). Je to můj názor, který opravdu nikdy nezměním. Hůrku jsem četla 3x a nikdy mně nezklamala. Vím, že je chybou, srovnávat tyto sestry, ale ono se to tak nějak nabízí, když jsem Janu Eyrovou pomalu nemohla dočíst (a důvody jsem zmínila v komentáři u knihy) a u Hůrky to bylo úplně naopak. Hltala jsem každé slovo, Emily to prostě umí podat, nevykecává se, s ničím se nepárá, vždyť všechno, co by se snad dalo popsat v miliónech slov, se tvoří v mysli čtenáře samy, jakoby se napojovaly na samotné Emilyiny myšlenky. Doufám, že teď to nikdo z vás nechápe tak, že si myslím, že je kniha předvídatelná. To ne. Je jen přímá a neřeší hlouposti. Bere věci tak, jak jsou a ty špatné hodnotí emotivními výstupy postav, stejně jako ty dobré. Emily také dokázala, že je mnohem odvážnější než její sestra. Charaktery postav překračují hranice, a jejich vlastnosti nesplňují očekávání, např. Kateřina se chovala spíše jako kluk, než děvče.
Charlotte se zabývala popisováním prostředí víc než Emily. Emily šla do hloubky duše člověka a zkoumáním všech zvrácených i nezvrácených citů. Jako by byla váženým divákem všech životních scén dvou rodin, měla ovladač a vždy když chtěla, zmáčkla stop, pozorně pozorovala emotivní situace a podle potřeby i přetáčela zpátky, aby scénu viděla zas a v jiném světle. Překvapivě neodsuzovala všechny špatné činy, hledala jejich příčiny a později některé z nich i ospravedlnila. Emily Brontëová je pro mě naprostou bohyní romantismu a vždy jí zůstane.

LucyResl
21.02.2013 5 z 5

Perfektní kniha se skvělým dějem, pestrou slovní zásobou. Doporučuji číst v angličtině.

kattyV
15.02.2013 5 z 5

Vždycky přemýšlím, zda se mi více líbí Jana Eyrová nebo Větrná hůrka. Asi by člověk neměl srovnávat jen proto, že to napsaly sestry. Ale řekla bych, že Větrná hůrka je romantičtější a dramatičtější. Více si dovedu představit přírodu a většina hrdinů je mnohem rozporuplnější. V každém případě, jedna z knih prověřená věky.

Dáma s hrnstjm
24.01.2013 5 z 5

Kniha patří k mým nejoblíbenějším, četla jsem několikrát v různých překladech a ráda se k ní vracím. Postavy jsou perfektně propracované, mají zajímavé charaktery. Líbí se mi zvláštní nevlídnost postav, ve které se odráží nevlídnost prostředí mezi vřesovišti. Líbí se mi, jak i ve flegmatických (snad až nudných) osobách dokáže nenávist vykřesat nečekané reakce. Líbí se mi, že v knize platí a je skvěle vykreslen princip "zoufalá doba vyžaduje zoufalých činů." Líbí se mi, jak autorka vystihla, že i děti dokáží být rafinovaně zlé. Podle mě je kniha mistrně napsána, forma vypravování mezi dvěma osobami je naprosto přirozená a čtivá. Doporučuji, ovšem pro slabší povahy může být drsnost v knize přílišná.

juvelinokivi
23.01.2013 4 z 5

Možná trochu nespravedlivě hodnotím jen čtyřmi hvězdami, ale postava Katky mi hrozně lezla na nervy. O to víc jsem si vychutnala druhou část románu - která je, bohužel, filmaři dosti opomíjená (přitom jen první část bez druhé nedává smysl).

Katuska001
23.12.2012 odpad!

Román předchází velká pověst o veliké lásce a tak jsem se rozhodla knížku přečíst, jsem ale velmi zklamaná, spíš než román o lásce převažuje dojem o zlu, zlobě, nenávisti a surovosti většiny postav, podtržené pochmurností vřesovišť. Do knížky jsem se nemohla vůbec začíst a několikrát jí odložila a přečetla u ní dalších pět knížek. Tento román si určitě nikdy nezopakuji.

Konfety
22.12.2012 3 z 5

Tato kniha mě celkem zklamala, čekala jsem něco víc. Skoro všechny postavy mě byly něčím protivné. Postava Lockwooda se mi jevila jako zbytečná.Nevím jak přesně vyjádřit názor na dějovou linii, ale asi bych řekla, že je divně "zpatlaná".Ale v nejbližší době si musím přečíst Janu Eyrovou abych mohla porovnat sestry :)

honajz
16.10.2012 3 z 5

Mno, tak chápu, že ve své době to asi bylo ve viktoriánské Anglii hodně odvážné, hlavně co se pohledu na vynucené křesťanství týče, ale dnes kniha nemá moc co nabídnout, chybí jí nadčasovost, ozvláštnění a uvěřitelné drama, jež by bylo aktuální i po letech jako třeba u antických tragédií. Postavy mi nepřijdou příliš prokreslené, ačkoliv se autorka snaží o co největší nejednoznačnost, vadí mi i postava Lockwooda, na niž je čtenář nachytán nejprve jako na hlavního hrdinu, aby byl pak v podstatě jen trpným posluchačem a s dějem neměl nic společného. A samotné ty postavy Katky a Heathcliffa a dalších jsou podle mne tak strojené a prvoplánové, nevidíme do jejich duší kromě pár záblesků nějakých emocí, že jako čtenáři jsou mi ukradené. Navíc kniha začíná spíše jako groteska, i ona "duchařská" scéna je spíše komická, aby se z toho po dalších pár stránkách stala spíš taková červená knihovna naruby. Tím, že vyprávění jako vede služebná, se autorka připravila o hodně možností popisů a vhledů do postav i krajiny, i o onu komiku, pokud byla chtěná.

Lily96
16.10.2012 5 z 5

Tato knížka patří k mým nejoblíbenějším - zaujal mě jak děj, tak způsob, jakým to bylo popsáno (myslím tím retrospektivní vyprávění), tak i jazyk. Vtáhlo mě to do děje, že jsem nemohla přestat. Společně s Pýchou a předsudkem a Janou Eyrovou patří k mým nejoblíbenějším.

Je to zvláštní, ale já jsem sympatizovala spíše s Heathcliffem než s Kateřininým manželem, i když byl Heathcliff takový...krutý. Přála jsem jim, aby byli spolu - s Kateřinou.

Nejvíce se mi líbilo, jak dokázala Bronteová skvěle zobrazit, jak rychle a jednoduše se může láska, to nejhezčí, co člověk může zažít, změnit v nenávist a touhu po pomstě - tedy ty nejhorší vlastnosti. Číst o tom, jak Heathcliff zasvětil celý život plánování a uskutečňování pomsty, protože ho někdo odtrhl od jeho lásky, je z toho nejsmutnější.
Rozhodně doporučuji!

03.10.2012 4 z 5

Tato knížka neurazí...

Kaihomielisyys
29.09.2012 4 z 5

Nějak nevím, jestli dávám knize dobré hodnocení kvůli knize samé, anebo proto, že tolik zbožňuji Ralpha Fiennese ve filmovém zpracování... :)

nelcisko
25.09.2012 5 z 5

(SPOILER) Nevím proč, ale i když byl v knize Heathcliff líčen jako nesprávný člověk, já si ho oblíbila. Nelíbilo se mi, jaké konal činy po smrti Kateřiny, ale soucítila jsem s ním. Proto si myslím, že kniha je velmi dobře napsána, jelikož jsem se dokázala vžit do hodně postav a dokonce i do této. Je to moje srdeční záležitost :)

dafy
19.09.2012 5 z 5

lepší knihu jsem nečetla... velice dobre napsaná A propracovaná.. jako bych byla v ději..