Na dně v Paříži a Londýně

Na dně v Paříži a Londýně https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12066/na-dne-v-parizi-a-lo-12066.jpg 4 582 90

Orwellovy zážitky z doby, kdy se jako tulák pohyboval mezi chudými.

Literatura světová Fejetony, eseje Literatura faktu
Vydáno: , Votobia

Down and Out in Paris and London , 1933

Jessica007
06.11.2016 5 z 5

Výborná, čtivá kniha. Oceňuji, že ji Orwell napsal, není tak známá, což je škoda. Kniha je autentická, dobře vše popisuje. Prostě doporučuji.

Zouhee
26.10.2016 5 z 5

Famózní. Dokument konkrétní doby a místa, čtivé, zajímavé, dobře napsané... Možná je to tím, že mám tento "jednoduchý", skoro žurnalistický styl ráda, ale opravdu se mi kniha líbila na plných 5hvězd.

tarasnica
14.04.2016 4 z 5

Velice čtivě a zábavně napsané, knihu jsem přečetl velmi rychle. Někdy se mi příběh zdá až moc stereotypní, proto jsem nehodnotil pěti hvězdami. Na druhou stranu, život chudáka stereotypní je.

wiix
12.04.2016 3 z 5

Prekvapivo príjemné čítanie, avšak budem mať asi mainstream názor, pretože Farma zvierat a 1984 sa mi páčili väčšmi.

b_boccacci
18.02.2016 5 z 5

Nemyslím si, že tato kniha je horší, než autorovo dílo 1984 nebo Farma zvířat. Docela mě mrzí, že není více známa a vyzdvihována alespoň zčásti tak, jako výše zmíněné knihy. Přečetla jsem ji i poslechla jako audioknihu a musím říct, že mě zaujala snad více, než 1984 a Farma zvířat (přestože 1984 velice ovlivnilo mé vnímání světové literatury). Rozhodně jsem ráda za to, že je (minimálně) Orwellovy fanoušky čtena, protože je podána velice poutavou a zábavnou formou a zároveň popisuje životní zkušenosti, které kdejaký spisovatel sice ve svých počátcích mohl zažít, ale většina z nich byla postupem času nejspíš příliš hrda na to, aby napsali o něčem takovém. Knihu a autora doporučuji kde jen to jde, protože dokud se budou číst autoři jako je Orwell a knihy jako je tato, svět nejspíš není ještě úplně ztracen.

SuperFrankie
11.05.2014 5 z 5

Tahle kniha není tak skvělá jako Orwellovo veledílo 1984, to ne, ale je úplně unikátní. Ve světové literatůře nenaleznete žádný jiný titul, který se zabývá spodinou tak důkladně jako právě Na dně v Paříži a Londýně. George nás ve svých vzpomínkách protáhne nejnuznějšími čtvrti Paříže a životem tuláka v Anglii. Díky jeho vytříbenému stylu a velmi povednému překladu se při čtění cítite, jako kdybyste koukali Orwellovi přes rameno, když pracoval jako umývač nádobí, nebo se toulal. Tohle vám žádná jiná knížka nenabídne.

Veliká škoda, že od roku 1996 ji u nás nikdo nevydal a tak je strašně těžké ji sehnat i v knihovnách. Já si svůj výtisk musel vypůjčit až z Vrchlabí, tak jsem ho oskenoval a dal na ulož.to. Tady je link, aby si knížku mohli užít i méně šťastní fanoušci božského George:

Skip
17.09.2013 5 z 5

Tato kniha je něco jako román esej. Orwell v ní popsal své zkušenosti ze 30. let minulého století, kdy se pohyboval na samém dně společnosti. V Paříži žil v těch nejhorších hotelech, kterým se "hotel" ani říkat nedalo, s minimem peněz, často i bez nich, poznal, co je to hlad a dny, kdy jde jen o to sehnat někde kousek chleba. Když dostal práci, tak dělal umývače nádobí a velmi sugestivně popsal, jak to chodí v zákulisí luxusních hotelů, kde umývač nádobí je na nejnižším stupni v zaměstnanecké hierarchii. V Londýně se pak pohyboval mezi tuláky, přespával v odporných noclehárnách, zase hladověl a poznával nejrůznější typy lidí. Nedělal to jako nějaký salonní levičák, který si na čas odskočil mezi lidi s tím, že až bude nejhůř, vždycky se má kam vrátit a zase si spokojeně žít a kasat se, že poznal, co je to bída. On na dně opravdu byl a proto je tato jeho kniha upřímná.

Dáma s hrnstjm
10.05.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Skutečné příběhy a zkušenosti ze života se mi vždycky čtou dobře, i když je účelně nevyhledávám - ale ještě nikdy jsem nenarazila na tolik lidské bídy a utrpení, tolik zvláštních setkání, tolik beznaděje. A hle, on to není popis zaplivaného zapadákova, ona je to Paříž, je to Londýn, ta krásná a pompézní velkoměsta... Ten kontrast je až děsivý! Doporučuji všem, kteří si rádi stěžují, že se mají špatně. A také doporučuji všem, které zajímá, jak se žilo chudým ve 30. letech 20. století v Paříži a Londýně. Ale upozorňuji, že se vám možná občas udělá špatně a některé scény vám utkví v paměti navždy. Výjev na obálce knihy je naprosto vystihující.

Kapis
01.02.2013 4 z 5

Hodně zajímavé počteníčko, bavilo moc. Sice mám takové salátové vydání, jiné, než je zde v záhlaví, ale tato forma k obsahu sedla přesně jak prdel na hrnec;-)

Romaine
19.03.2011 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha od Orwella. Popisy prostředí, postav, .. příběh, .. totálně mě to dostalo.

anglická literatura vzpomínky sociální problémy

George Orwell (p)
anglická, 1903 - 1950