Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy

Globální bestseller - vychází ve 34 zemích - dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist hraje Daniel Craig)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3658/muzi-kteri-nenavidi-zeny-3658.jpg 4.75188

Milénium (1.)

Män som hatar kvinnor (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Chesterton
včera

Naprosto souhlasím, že osobnost Lisbeth je zábavná i lidsky přitažlivá. Asi hlavně kvůli ní jsem vydržela nejen ekonomické pletky, ale i mnoho drastických zvrhlostí. Nicméně napětí a spád mi vše vynahradilo. I rozuzlení mi přišlo komplikované a když jsem po čase slyšela cd myslím, že knihy by šly zestručnit a získaly by na půvabu.

reader4ever
12. listopadu

Upřímně? Knížka celkem rychle utekla a zdlouhavý začátek jsem narozdíl od ostatních zde komentujících zvládla víceméně rychle. Četla jsem ji jen kvůli čtenářské výzvě a jinak bych se k ní pravděpodobně nikdy nedostala. A myslím že bych v podstatě o nic nepřišla. Možná je chybou moje neznalost ekonomických pletek a tudíž ztrácení se v jejím vysvětlování v této knize ale prostě jsem se pro příběh nedokázala nadchnout. Bavila mě jen osobnost Lisbeth. Navíc celkové rozuzlení všech vražd a případů ztracené slečny mi přišlo přehnané a kýčovité. Nevím, nemyslím si že by tu mělo být hodnocení devadesát tři procent. Ale každý to vidí Jinak :)

krevetinka
12. listopadu

Ke knize jsem se musela nutit. Mé nucení jsem po dvou měsících vzdala, tohle prostě nešlo. Skončila jsem zhruba na stránce 170. Nudilo mě neustálé hrabání se v rodinné historii a ve všech příslušnících Vangerovy rodiny, přišlo mi naivní si myslet, že takový případ vyřeší prachobyčejný novinář, když to za celých 40 let nedokázala policie ani detektivové.
Pevně věřím (a vidím), že kniha má velký počet příznivců, já se mezi ně bohužel řadit nemohu...

Allla9
09. listopadu

Celé Milénium hodnotím plným počtem hvězdiček. Těším se na pokračování Dívka v pavoučí síti.

Anna 13
08. listopadu

Po pár kapitolách jsem to chtěla vzdát. Byla jsem poměrně znuděná, zklamaná ze světa financí, ve kterém se dost dobře neorientuji a zmatená z tolika postav stejného příjmení. Doporučuji si na rodinu Vangerů vytvořit rodokmen hrdinů, abyste se v začátcích příběhu dobře vyznali a nic vám neuteklo.
Jsem vděčná všem komentujícím zde na databázi za to, že knihu tolik vychvalovali a mne přesvědčili, že příběh stojí za to. Dala jsem knize šanci a zařekla jsem se, že ji přečtu a objevím důvod, proč jí tolik lidí miluje.

Jsem nadšená. Bylo to neuvěřitelně napínavé, čtivé a děsivé. O hrůznějších a drastičtějších způsobech vraždění jsem ještě nečetla. A o takových lidských kreaturách také ne... Kniha má zvraty, spád, napětí, je absolutně dokonale a bezchybně promyšlena.

Neumím si představit, co by bylo, kdybych knihu nepřečetla...
Všem, kterým se začátek nelíbí, zrazuje je tloušťka knihy nebo se knize nechtějí tak dlouho věnovat doporučuji, aby to prostě vydrželi. Jinak se ochudíte o opravdu brilantní požitek z četby. Velmi kvalitní krimithriller. Ve svém žánru to nejlepší, co jsem zatím četla.

Lisbeth a Mikaela miluju. Úžasný literární páreček!

Trochu se obávám dalších dílů, ale stejně se do nich pustím, protože nedokážu žít s tím, že v nějaké další knize žije Lisbeth a já ji tam nechám opuštěnou...

Poslední dvě stránky knihy fyzicky bolí...

Atak
08. listopadu

O této knize jsem slyšel od přátel jen samé dobré věci a musím s nimi souhlasit, dobře napsaný příběh který mi sice dal na začátku zabrat než jsem si utřídil jména zúčastněných, ale potom to byla jen a jen paráda.

Karolll.ppp
06. listopadu

Kniha má obecně sice skvělý hodnocení, ale já osobně ji odložila už po několika kapitolách, jednoduše sem v ní neviděla nic z toho, co v oblíbené knížce potřebuju a rozhodně nezměnila můj odmítavý postoj k tomuto žánru. Ale sto lidí, sto chutí.

smatralka008
01. listopadu

Super kniha od začátku do konce jsem hltala každé slovo a nepřestávala mě bavit. :-) Kdo má rád detektivky doporučuji :-)

Len2očka

Knížka se mi líbila,ale TOP to pro mě není.

kikiodvi

Stieg Larsson přesvědčil, že psát umí! Prvních 80 stránek je hodně popisných, ale potom se děj rozjede naplno. Takže se nenechte odradit. Znáte ten pocit, když si chcete dát pauzu po dočtení kapitoly...a najednou zjistíte, že už jste přečetli dvě další? Přesně to způsobuje první díl Milénia!

ddkk

Jedna z nejskvělejších detektivek (série), kterou jsem kdy četla. Škoda, že mám k dispozici jen 5 hvězdiček. Celé Milénium je promne za 10!

hroneczek

Jako úvodní kniha Larssonovy trilogie je z počátku trochu roztahaná, dalo mi zabrat u knihy zůstat a překonat počáteční nudu. Ale kniha se nakonec rozjela neuvěřitelným způsobem a touha přečíst další díly byla nepřekonatelná.

tyjá

Úžasná knížka, chvílemi
jsem byla opravdu ráda za rodokmen rodiny Vangerů.
Spoiler: byla jsem se zeptat faráře a on mi potvrdil, že dané útržky jsou opravdu z Bible (některé jsou brutální, tak jsem byla na pochybách o jejich pravdivosti) a když se vyjmou z kontextu, mohou znít drsně.

svitim

Knihu jsem několikrát odložila, začátek neskutečná nuda a konec taky.
Zajímavé bylo pouze ,,vyšetřování,,případu Harriet, což je zhruba prostřední třetina knihy, a to je teda dost málo.....

Ildi

Kniha fajn, len ma prekvapil až takýto veľký záujem. V rebríčku najčítanejších kníh by som určite vedela uviesť iné knihy...

Eridan

Larsson má hodně popisný styl, což má jeden klad a jeden zápor. Občas vás ty popisy nudí, na druhou stranu jsou hrdinové tak plasticky vyobrazení, že máte dojem, že vám každou chvílí zaklepou na dveře a získáte k nim neobyčejný vztah. Když jim jde poté o život, hltáte každou další stránku, jen abyste se dozvěděli, zda to přežili. Zápletka i pátrání je fajn, pár zlomů a propletení postav se mi zamlouvalo. Hvězdičku strhávám za (na můj vkus) až přílišnou brutalitu a občas zbytečné sexuální scény (ano, zvyšuje to prodejnost).

lenka666

Po zdlouhavém začátku výborná kniha.

boxas

Tý jo...!!!
Už dlouho jsem nečetla něco, co by mě tak bavilo jako tahle kniha!

yvett

Zprvu jsem nečekala, ze mne kniha bude bavit. Prodírala jsem se stránkami a uvažovala o tom, že ji odložím a někdy se k ní vrátím. Ještě, že jsem to neudělala :-)
Zvědavost, jak se bude vyvíjet děj, ta nejde popsat, to si lze jen prožít. Po přečtení už chápu význam vět recenzentů - že kdo neholdoval nikdy detektivnímu žánru, tomu se po přečtení dostane pod kůži.. No a já se chystam číst další díl.
Příjemný prožitek!

jana4920

Musím dát 5 hvězdiček. Celé Milénium od Larssona je jednoduše klasika a první díl, Muži, kteří nenávidí ženy je zdaleka nejlepší

bara1447

Začátek byl pro mě opravdu těžký, ještě asi u strany 150 jsem měla chuť knihu odložit, ale vydržela jsem a jsem za to ráda, bylo to napínavé a nepředvídatelné.

Hakate

Kniha, která připoutá, pohltí a nepustí. Skvělé uvažováni i povahový Kontrast hlavních postav, kteří se okamžitě stanou přáteli. On, společenský, přátelský, milý vtipný starší novinář. Ona, uzavřena, asocialni, apatická mladá hekerka. Spolu však dovedou nemožné. Jejich okamžitá spolupráce tak nevyřeší jen přes 30 let nevyřešenou rodinou záhadu ale odkrývají mnohem vic. Knihu mohu jen doporučit. K sérii jsem se vrátila po letech z důvodu vydání nového díla a Lisbeth i Mikaela jsem si oblíbila stejně rychle jako kdysi.

novina

Po delší době dávám pět hvězd. Do příběhu jsem se začetla poměrně rychle a musím říct, ze jsem se od něj nemohla odtrhnout.
Líbilo se mi Mikaelovo uvažování, jak přišel na spoustu maličkostí vedoucích k vyřešení případu i po takové době. Jak to s Harriet dopadlo - to pro mě bylo opravdu překvapení.
Na konci jsem ztratila iluze o části rodiny, ale i o Henrikovi a to jsem ho celou dobu měla za sympatického staříka.

PeM
09. záříodpad!

Opravdu....veeelmi rychle putovala i se svými kámoškami pokračováními zpátky do knihovny. Tohle teda fakt ne, už od začátku ne a ne se začíst a pro mě se to teda nerozjelo ani omylem. Mám ráda severské krimi, ale tuhle slátaninu už v životě nevezmu do ruky. Film jsem zkoukla jen do půlky, taky děs.

mulderka

Když už jsem se podívala na film, proč si i nepočíst... Tak jsem to dala. Ale... jako na všech severských detektivkách, které mi zatím prošly rukama, hrozně mi vadila autorova totální citová nezaangažovanost, jako by svým hrdinům nijak zvlášť nefandil. Prostě suché konstatování studeného čumáka - takhle to bylo a je. A přitom, co by se dalo vyždímat napětí aspoň z té jediné akční scény, jen kdyby se chtělo!! Řvala bych nad nevyužitými možnostmi. Asi jsou ti Skandinávci fakt úplně jiná mentalita.

Lodrich

Kniha, která mě vrátila ke čtení beletrie. Doslova jsem se nemohl dočkat pokračování.

SadUnicorn

Chvíli jsem měla problém se začíst, ale pak už jsem měla problém se odtrhnout. I když mi byl Mikael z nějakého důvodu dost nesympatický, do Lisbeth jsem se prakticky zamilovala. U scén s jejím novým poručníkem se mi chtělo zvracet, ale přesto jsem knihu neodložila. A vyřešení zmizení Harriet mi vzalo dech.

MonicaMonique

Nemůžu pochopit, proč mi trvalo tak dlouho, než jsem se pustila do knížek tohoto spisovatele. Naprosto mně tenhle příběh pohltil. Hned se jdu vrhnout na další díl

sabulicka

Ke knize jsem sáhla až po zhlédnutí filmu. Hodnotím ji velice kladně. Byla velice dobře napsaná, rychle se četla (na to jak jsem pomalý čtenář), děj byl napínavý.

Yarwen

Novinář Mikael Blomkvist s hackerkou Lisbeth Salanderovou se pokoušejí rozmotat klubko záhady okolo zločinu spáchaném v rodině Vangerových před několika desítkami let. A nejen proto má toto klubko notně prohnilý střed.
Z mého pohledu je třeba vyzdvihnout solidní příběh i složitost zápletky, jakožto dobrou dedukci v pátrání. Na druhé straně autor ohýbá reálnost děje i chování postav tak, aby mu to zapadalo do mozaiky, nevyvaroval se ani včlenění svých feministických a demagogických názorů do textu, jakkoli má na to právo - nicméně v míře, kterou lze akceptovat, byť např. názor, že u mladého děvčete je zcela běžné, aby během pár let vystřídala 50 partnerů, považuji za extrém. Za mě 50% a do dalších dílů půjdu, když už jsem jako dárek dostal ten čtvrtý...:)