Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy

Globální bestseller - vychází ve 34 zemích - dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist hraje Daniel Craig)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3658/muzi-kteri-nenavidi-zeny-3658.jpg 4.75564

Milénium (1.)

Män som hatar kvinnor (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

bajinecka

Pro me spis utrpeni, nez ctenarsky zazitek...
300 stran bylo totalne nudnych a pro me zbytecnych, temer nic se zde nestalo - a nezajimalo me, jak se kdo nepodstatny dostal na misto, na kterem prave zastaval pozici, ani me nezajimalo, mezi jakymi pocitaci s jakymi vlastnostmi si Lisbeth vybirala. Stejne tak bylo podle me zbytecne dozvedet se kazdou hloupost o jednotlivych clenech klanu Vangeru - knizka by se mohla radikalne zkratit a az pak bych ji povazovala za kvalitni detektivku/thriller.
Zato pote se to pekne rozjelo, konaly se 'klasicke' detektivni postupy, ktere vedly k nejakym objevum. Konec s dlouhym popisem happy endu me vsak opet zklamal.
Shrnula bych to tak, ze nerozumim humbuku kolem knihy - a dalsi dily cist nebudu.

JulieJames

Ufff, z knihy mám rozporuplné pocity. Dlouho na mě čekala v poličce, ale díky letošní výzvě jsem se k ní konečně dostala. Musím říct, že děj mě začal bavit až tak po dvousté stránce. Povídání o žurnalistice a ekonomických kriminalistech mě nelákal a tak jsem si říkala, jestli tohle je opravdu ten boom, který všichni vychvalují, ale byla jsem odhodlaná to dotáhnout. Detektivní zápletka to prvotní zklamání vcelku převálcovala, děly se tam dost tajuplné věci a jsem opravdu spokojená, autor se ve vymýšlení opravdu vyžil, ale mně tam ten "boom" faktor, po kterém bych si řekla "Jo, to je ona, matka všech detektivek" tak trochu chyběl. Nicméně ji doporučuji a rozhodně se chystám na další díly.

Aterianna

Konečně si mohu ve svém seznamu odškrtnout ze sekce severské krimi titul, kde se z autorů nachází například Nesbo nebo Kepler, velikána tohoto odvětví- Larssona a jeho Muži, kteří nenávidí ženy. Narozdíl od děl již zmiňovaných autorů, nesledují Muži stejnou zajetou strukturu, které by čtěnář přihlížel jako cestující ve vlaku na již vyjetých kolejích. Ono se to časem omrzí, nebo tedy mně osobně. Larsson naopak na mne působí jako autor díla, které je něčím vyčnívající a osvěžující, nenudící jen klasickou krimi-román strukturou. Je obohaceno dalšími prvky. Ovšem v tomto případě je třeba potom brát na vědomí, že blízkost autora s novinářskou oblastí je více, než zřejmá (pro někoho možná až zdlouhavá a příliš prokreslená součást příběhu) a ví, jak věrohodné detaily této společenské sféry podat. Společně s postavami tvoří perfektní komplex. Především chci vyzvihnout Lisbeth, která by mi normálně jako typ člověka (a jedno jestli v reálném světě nebo v tom knižním) šla v něčem proti srsti, ale tentokrát mi přirostla, jak se říká k srdci tak, že jsem se rozhodla pokračovat v trilogii.
Příběh může býrt sebelepší a zápletka jakkoliv šokující, ale bez postavy, o kterou byste se báli a soucítili s ní, by to vše splynulo a zůstalo ležet na dně knihovny bez další reflexe. Ale v tomto případě je to pravý opak. Další kniha, o které se ráda pobavím.

Petr1977

Tak když začal čas dovolených, řekl jsem si, že si přečtu nějakou detektivku. Severskému krimi jsem se zatím vyhýbal, ale když to všichni tak chválí... Prvních 150 stránek mě příliš nechytlo, říkal jsem si, co na tom všichni vidí... No ale pak to chytlo rychlý a zajímavý spád a už jsem se od knihy nemohl odpoutat. Je to fakt brilantní kniha. Těším se na další díly.

Lethania

Tak tohle byla jízda od úplného začátku až po skvělý závěr! Kniha se četla velmi rychle a napětí se co stránku stupňovalo. Závěrečné odhalení bylo fantastické a uvěřitelné. Jsem ráda, že jsem se konečně odhodlala k četbě této trilogie. Rozhodně jsem nečekala, že z toho bude taková pecka, jak se prezentuje. Kniha bude u mě zaujímat jedno z předních míst mého osobníhu žebříčku nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. Všem doporučuji a už se chystám na druhý díl.

Rave

Přečteno už dvakrát a rozhodně ne naposled. Knížka, kterou začnete číst a nechcete jí odložit. Máte pocit, že jste součástí příběhu, neviditelný pozorovatel. Postupné odhalování je tak fascinující a logické, až vám bere dech. Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četla!

MortRainey

Klidně i 6 hvězdiček!!! Další z bestsellerů, které jsem si nechal "ujít" a nechal tak uzrát;-) Souhlasím se všemi pětihvězdičkáři, každý detail je do detailu dotažen;-) Nikdy čtenáře neumoří, naopak pamatuje si ho a případně znovu pro souvislost vyhledá! Prostě můj další splněný knižní rest, který za čekání stál! Už se těším na četbu dalších dvou, bohužel, zbývajících Larssonovek z Milénia!!!

D_yabel

Severské krimi nějak zvlášť neholduji, ale tohle byla pecka. Syrovost, brutalita a chladnokrevnost. Tato slova na vás skáčou z každé stránky. U většiny knih konec alespoň trochu odhadnu, ale tady jsem nic nečekal. Proto hodnotím tak vysoko (mimo skvělé postavy, prostředí, atmosféru a vlastně všechno).

kristyna7259

Kniha, nad kterou musím přemýšlet i dva roky po přečtení! Zatím jsem nenašla konkurenci. Kouskem sebe doufám, ale i nedoufám, že přečtu lepší

iveta3867

tento thriller řadím mezi nej.. takhle napnutá a zabořená do příběhu jsem nikdy nebyla.. líbil se mi super nápad příběhu.. opravdu úžasný, doporučuji..

Matita310

Sérii Milénium mám doma už delší dobu a konečně na ní přišla řada. Musím říct, že prvním dílem rozhodně nejsem zklamaná. Děj se skládal z více příběhů a byl velice překvapivý. Za mě super! Jdu se pustit to druhého dílu

ZuzanaHabi

Nepamatuji si, že bych četla lepší příběh než Milénium. Geniální story, geniální autor, napínavé čtení, něco fantastického. Excelentně zfilmováno ve švéd-dáns-něm-nors. koprodukci (ne te americké).
Všem vřele doporučuji. Musíte ale přečíst celou sérii od S. L.

Koukolína

krásně se čte, super

Sjuzz

Kniha ma zo začiatku moc neupútala. Raz to bolo o nejakom starcovi Vangerovi a kvetoch, o Michaelovi a nejakom procese a Wennerströmom, o Lisbeth a jej nešťastnom živote s poručníkmi. Samozrejme ako v každej knihe, všetko so všetkým súvisí.

Michael napísal zlý článok a odsúdili ho lebo nemal dôkazy(mal,ale nesmel prezradiť zdroj). Najal si ho Vanger aby rozlúštil tajomstvo, na oplátku mu ponúkol informáciu o Wennerströmovi. Michael si myslí, že starému Vangerovi preskočilo, no po čase ho vyriešenie záhady pohltí, keď nachádza dôkazy, ktoré pred rokmi vyšetrovateľom unikli. Pomáha mu pritom hackerka Lisbeth, ktorú si predtým najali na “preklepnutie” Michaela. Na rok odchádza na vidiek aby sa venoval záhade Harriet. Mala som problém zapamätať si všetkých Vangerovcov a priradiť si ich kam kto patrí. Podarilo sa mi to asi v polovici knihy.

Princezna22

Tak tohle byla naprostá pecka! :) Super,super a ještě jednou super...

nikol1774

Jsem ráda, že jsem se donutila si tuto knihu přečíst. Je to hodně zajímavá kniha a i když jsem předem znala děj a konec moc jsem se těšila až se ho dozvím znovu. Bylo to hodně pěkně napsané. Nemohu se však rozhodnout zda knihu popsat jako detektivku či jako psychologický román, je to něco mezi tím. Přesto fakt super, všem doporučuji.

p.pavlina

V první čtvrtině knihy jsem se musela hodně soustředit na děj, abych neztratila orientaci v souvislostech. Jinak to bylo velmi zajímavé čtení a v brzké době se vrhnu na další díl.

LadyHip

Detektivky jsem nikdy nečetla. Tuhle knížku jsem dostala pod stromeček a uložila do knihovny s tím, že jednou, možná... Pak jsem se připojila ke čtenářské výzvě a hledala knihu se čtyřmi slovy v názvu. A oko mi padlo na křiklavě růžový hřbet. Ani tak se mi do ní moc nechtělo - film jsem viděla, vím, jak to dopadne... Nakonec jsem se rozhoupala, začetla a zhltla jedním dechem. Je to poprvé, kdy mě mrzí, že jsem si pustila filmové zpracování. Je pravda, že jsem se díky tomu lépe orientovala v postavách, ale to bylo asi jediné plus. Bylo mi líto, že jsem znala celý příběh už na začátku, protože mám ráda ty momenty překvapení a velkých zvratů a odhalení. O to jsem tedy přišla, ale i tak to byla jízda. Okamžitě jsem si zamilovala Lisbeth, ta je v knížce výborná. Skvělý příběh, silné postavy, nezasvěcený čtenář neví na čem je... Nějakou dobu si říkám, co všichni na těch severských detektivkách mají. Tak teď už to vím! Doporučuji.

Targa Dall

Super svizny detektivni krimi roman. Vice dejovych linek, zajimave postavy.

Jessie26

Kdybych si v recenzích nepřečetla že po několika stránkach s politickým náhledem příběh bude stát za to, po pár listech bych zřejmě knihu odložila, protože ten začátek je vážně zdlouhavý. Ale pak už je to pecka! Lisbeth jsem měla ráda od prvního okamžiku a Mikaela vlastně taky. Super zápletky, skvělý děj, posledních 150 stránek se nedalo odkládat. Těším se na pokračování. Za mě super!!

ThomasRuhe

Kvůli veliké oblibě a skvělému hodnocení, jsem měl od knihy velká očekávání.
První polovina je taková seznamovací a rozjezdová, což je pochopitelné, když se Blomkvist musí prohrabat materiály o rodině Vangerů a čtyřicet let starým případem.
Poté co spojí síly se Salanderovou ( to je hodně originální postava) a pátrání začíná býti úspěšné, se mé dojmy z příběhu vylepšily. Tato detektivní část je opravdu velmi dobrá.
Já sice nejsem velký fanoušek severské krimi, takže mé hodnocení je spíše střízlivé, ale rozhodně si zaslouží 70%.

JelloBiafra

Dnes už v podstate kultové knižné dielo, ktorého príbeh je až epický. Pátranie novinára Mikaela "Kalle" Blomkvista po temnom tajomstve klanu Vangerovcov ani na chvíľu nenudí a hustá atmosféra knihy čitateľa spoľahlivo zamrazí. Keď som knihu pred dvomi rokmi čítal, nemohol som ju ani po chvíli odložiť a neustále otázniky v deji mňa nútili čítať ďalej a ďalej. Ani na chvíľu som sa nenudil. Larsson bol geniálny rozprávač a každá z postáv je tu vykreslená do najmenších detailov. Do toho sú tu pridané švédske reálie i množstvo zaujímavostí. Bez výhrady najväčší "geroj" je tu ale postava samotnej Lisbeth Salanderovej. Je to jedna z najsilnejších postáv, s akou som sa v knihách kedy stretol a symbolizuje archetyp síce čudáckej, ale cez to všetko životom ostrieľanej bojovníčky, ktorá sa nevzdáva. Jej charakter je v ďalších dieloch postupne vypiplaný do absolútnej dokonalosti.

Dindi

Dlouho jsem odolávala. Jakmile ale člověk jednou začne, nemůže přestat. Tahle kniha je jako droga. Opravdu neskutečné!

NikolettaHole

Začátek mě mírně vyděsil, nemám ráda knihy s politickým a obchodním tématem. Jakmile se ovšem dění přesunulo do Hedestadu, tak se to rozjelo. Sice jsem milovnicí Harryho Holea, ale musím říct, že novinář Mikael má taky něco do sebe. :) Pro mě však byla nejlepší postavou Lisbeth. A samotné rozuzlení bylo super :) Sice mě ta myšlenka párkrát napadla, ale i tak se objevili části příběhu, u kterých jsem byla zaskočená.

MOmoMO

Miluju detektivky a musím konstatovat, že Milenium je mým favoritem!

Kaik

Jsou detektivky, které přečtete a jsou fajn. A pak jsou detektivky, ze kterých vás při čtení mrazí v zádech a nemůžete usnout.
Stigu Larssonovi se podařilo napsat fascinující děsivý příběh, který zpočátku možná ani tak nevyznívá...

Investigativní novinář v zoufalství přijme zdánlivě marný úkol nalézt informace o téměř 40 let pohrešované (zavražděné) dívce. Zmizení proběhlo na místě toto času neprodyšně odřízlém od okolí (nehoda na mostě), seznam podezřelých je také omezen (průmyslníkova rodina). Zápletka připomíná klasické schéma zamčeného pokoje - vše je zjevně dáno, ale jak už to bývá, ďábel se skrývá v detailu. Počáteční rozpačité vyšetřování postupně nabírá pekelné tempo, při kterém se vám opravdu nebude chtít knihu odložit.

Chytře napsaný thriller vyniká skvělou severskou atmosférou, postupným budováním příběhu, ale hlavně úžasnými a dokonale vykreslenými postavami - Lisbeth je vskutku unikátní charakter. Přečteno jedním dechem!

Gagarinuvbratr

Knihu som čítal až potom, čo som videl celú filmovú trilógiu. Ale aj tak musím povedať, že to bolo neskutočne napínavé. Lisbeth je celkom čudná, ale aj zaujímavá.

hvězdo.kupa

Na prvních stránkách jsem se chytala za hlavu, do čeho jsem se to pustila, "jakýsi politický a mafiánský kecy". Ale ještě teď jsem v šoku, jak mě ty politický a mafiánský kecy vtáhly a jakou rychlostí jsem se blížila k poslední straně. Nyní mám bohužel za sebou celou trilogii Milénium a vlastně mě to hrozně mrzí. Protože je mi jasné, že tohle asi žádné norské krimi nemůže překonat, a já závidím každému, kdo má tyhle knížky ještě před sebou. Zároveň mě mrzí, že od Stiega Larssona se už nových děl nedočkáme a tak mi asi nezbyde nic jiného, než si tuhle trilogii opět někdy vychutnat. Co se filmů týče, švédská verze je rozhodně lepší, ale na knižní předlohy nemá ani omylem. Milión, pro mě zásadních věcí ve filmu není, a vůbec - já jsem si postavy vyfantazírovala jinak... O:-)

sony09

Žánr, který běžně nečtu, ale dal jsem mu šanci a nelituji ani jedné stránky. Příběh naprosto úžasný a napínavý až do konce.

1987

Hm. Toto bolo ako zle randevu.

Niekedy to tak byva, ked podlahnete okoliu. Vsetci knihu citaju, pocujete same dobre ohlasy, vidite fajn recenzie, autor je sympatak a jeho smrt je trochu tajomna, a navyse sa toho chysta zhostit jeden z najtalentovanejsich hollywoodskych remeselnikov (o ktorom ale viete, ze ma schopnost upliest bic i z hovna).

Mozno som sa len zbytocne nadchol pred tym, ako som sa do citania pustil, no vo vysledku ma kniha neprekvapila a neoslnila nicim.