Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216060/bmid_muzi-jsou-z-marsu-zeny-z-venuse-Dww-216060.jpg 4 345 76

Absolutní klasika. Nejslavnější kniha o partnerských vztazích, jaká kdy byla napsaná. Teď konečně také elektronicky. Kdysi, za pradávných časů, se Marťané a Venušanky setkali, zamilovali se do sebe a navázali šťastné vztahy, protože uznávali a respektovali vzájemné rozdíly.

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: ekniha , Práh

Men Are From Mars, Women Are From Venus , 1992

E_Lan
23.03.2019 5 z 5

Trefná kniha. Musel jsem se mnohokrát zasmát a dát autorovi za pravdu. Navíc výborně namluveno. Je to velmi dobré si toto přečíst a snažit se podle toho jednat. Přijde mi, že mi bylo odhaleno (o fungování ženy a mě samotného) něco, co mi v životě dále velmi pomůže. A nebylo toho zrovna málo v této knize.

Peleus
03.01.2019 2 z 5

Nedávno jsem viděl jeden díl seriálu Simpsonovi, konkrétně 27. řada - Dívčí kód, kdy se Líza spolupodílí na vynalezení chytré aplikace, jež umí předpovědět následky chování lidí na sociálních sítích, a tudíž i upozornit na případné negativní dopady takového chování. Nemohl jsem si po přečtení této knihy nevzpomenout na závěrečné poselství, které umělá inteligence z aplikace nakonec sdělí občanům Springfieldu: "Možná by se vaše společnost neměla spoléhat na to, že ji program varuje před důsledky vlastních činů. Lidstvo se musí naučit přemýšlet před tím, než... Váš druh má nakročeno k tomu být absolutními a úplnými idioty. Vylepšit nepotřebuje technologie, ale vy."

Jistě řada z vás namítne, že tu míchám hrušky s pomeranči a publikace Johna Graye pojednává o zcela jiném tématu, navíc jinou formou. A budete mít svým způsobem pravdu. Nicméně pointou mého zamyšlení a asociací je skutečnost, že místo toho, aby lidé spolu MLUVILI, mysleli na ZÁJMY a POCITY i toho druhého a zjišťovali pravdu skrze naslouchání a empatii, hledají příručku, návod, soubor pokynů v knihách jako je tato. Což je o to víc smutné, neboť kromě základní myšlenky (několikrát opakované a rozebírané z různých úhlů) je daný kus literatury o ničem. Autor postavil celou knihu kolem jednoho dobrého postřehu.

Vzhledem k tomu, že mu to stačí k prodejům a slávě, musím konstatovat, že alespoň někomu kniha skutečně změnila život k lepšímu. Dobře ty, Johne!

barca7361
21.12.2018 5 z 5

Tuhle knihu bych doporučila naprosto všem! Ať už jste single a nebo v páru, potřebujete si jí přečíst, ale oba! Ženy pochopí, proč se muži chovají tak, jak se chovají a muži zase naopak pochopí ženy. V knize jsou ke všemu uvedeny příklady a také rady, jak postupovat v jakých situacích. Vše je o komunikaci a s touto knihou se dá v partnerství nádherně pracovat.

anetch
08.11.2018 4 z 5

Skvělé přirovnání ze života. :)

angloumene
05.11.2018 4 z 5

Moje předběžná skepse vůči obsahu této knihy byla opravdu zbytečná. Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše skutečně nabízí řadu typických situací, která si obě pohlaví obvykle vykládají trochu odlišně. Navíc to, že si s někým nerozumíte často vede k hádce, které pokud se opakují často eskalují až do frustrace obou partnerů.

Kniha se podle mého názoru hodí nejvíce těm, kteří chtějí pracovat na svém dlouhodobém vztahu. Ti kteří utíkají od partnera k partnerovi by měli zvolit spíš něco jiného. Tak jako tak se ale čtenáři dostane pár rad, které může využít i v jiných, než milostných vztazích.

Pokud mám mluvit konkrétně, tak jsem doteď nikdy pořádně nechápala, proč se partner vždy rozzlobí, když mám pocit, že by mu při řešení dané situace pomohla pomocná ruka. Odpověď je nasnadě - nabídku pomoci může brát jako důkaz mé nevíry v jeho schopnost vše vyřešit. Od teď se pro jistotu budu řídit pravidlem, že mužům budu pomáhat teprve, až si o to sami řeknou :)

AaronŠvec
30.09.2018 4 z 5

Ke knize jsem přistupoval dost skepticky, ale byl jsem mile překvapen. Spousta popisovaných situací je jako vystřižena z našeho partnerského soužití a nejednou jsme se u knihy s přítelkyní zasmáli.

Jako hlavní přínos knihy vidím v tom, že člověku ukáže, že jde na stejnou situaci nahlížet ze zcela odlišných pohledů. A už jen toto uvědomění – že danou větu nebo chování si protějšek může přebrat (a často přebírá) naprosto nečekaným a nepochopitelným způsobem – může řadě lidí výrazně zlepšit partnerský vztah a vzájemné pochopení.

Na druhou stranu jsem se za celou dobu čtení nedokázal přenést přes dualistické dělení na Marťany a Venuše. Chápu, že autor potřeboval nějakou chytlavou metaforu, ale jak sám v úvodu přiznává, lidé se nedělí pouze na dva typy. Spousta žen se v některých situacích chová více „mužsky“ a naopak. Nemluvě o 16 osobnostních typech MBTI apod.

Kdyby autor ženy a muže tolik nezjednodušoval, ocenil bych knihu více.

martinkaLLL
26.03.2018 3 z 5

Zajímavá knížka. Je to dost pravdivé, ale ke konci už se to dost opakovalo a vůbec mě to nebavilo ani číst. Myslím, že by se to dalo zkrátit, aby si to udrželo čtenářovu pozornost a lépe to vnímal.

MíšaS.
21.02.2018 odpad!

Přečteno jen kvůli Čtenářské výzvě - hrůza.
Zjistila jsem, že jsem chlap, protože ty kraviny, co prý mám jako žena dělat, nedělám... A už jen ze sebeúcty bych se k nim nesnížila --- pro hnidopichy --- ano, mám partnera, již 10 let.
Nechápu, co ta příručka může někomu dát. Pár všeobecných rad, co snad ví, každé malé dítě už od školky.

tygřík2
17.12.2017 5 z 5

Tuto knihu nechť nečtou ti, kdož si myslí, že jsou dokonalí.
Ostatní se zábavnou formou dozví, např., že když si žena chce o něčem mluvit se svým mužem, prostě si o tom chce promluvit, srovnat si myšlenky a chce, aby ji jen poslouchal. Kdežto muž si myslí, že žena chce něco řešit a od něj očekává řešení. Tak je to dáno od přírody ženám a tak mužům. A když to jeden o druhém neví, konflikt je za dveřmi.
Pan Gray se svojí teorií Marsu a Venuše mi byl často moudrým rádcem, když jsem začínala svou kariéru manželky. A má můj neskonalý vděk dodnes.

wiix
02.12.2017 1 z 5

Tak toto nie. Tieto pseudopsychologické, motivačné či svojpomocné knihy o rozdieloch medzi pohlaviami a typológiou ľudí by mali zakázať. Je to v podstate beletria, ale tak nezaujímavá a zbytočná, že si neviem predstaviť, komu toto príde oddychové či zaujímavé.

dadako
28.11.2017 5 z 5

Musím přiznat, že mi kniha pomohla. Něco z ní jsem začal okamžitě používat a i když manželka knihu nečetla (a pochybuji, že si jí někdy přečte), pozoruji, že změny mého chování se odrážejí i v jejích reakcích a to aniž by si to uvědomovala. Věci, které mi ve vztahu chyběli tu najednou jsou...

ElikaBendova
22.10.2017 5 z 5

velmi pravdivé až je to děsivé. Dokud jsem nepřečetla tuhle knihu, netušila jsem proč se vztahy rozpadají a v mužích jsem se absolutně nevyznala. Tahle kniha mi pomohla pochopit jejich chápání a vnímání světa...určitě mi v budoucno hodně pomůže.

HaničkaVodička
20.10.2017 5 z 5

Tvrdíš, že ženy jsou "divné" a nelze je pochopit? Nebo, že "muži" fungují na nějakých zvláštních principech? Pak popadni knížku a listuj, listuj a čti a čti :-).

d.p.
04.09.2017 5 z 5

Výborná kniha, klidně bych jí v 15 zavedl jako povinnou četbu :)

Kerolajnacek
02.09.2017 5 z 5

Ze začátku jsme se nudila. Ale po pár kapitolách jsme se začala dozvídat i něco užitečného. Četla jsem ji před 8 lety. Byla jsem v začínajícím vztahu vím že mi hodně přinesla. Do dnes spoustu rad používám a opravdu jsou super

PavlineCZka
17.08.2017 3 z 5

Myšlenky dobré, ale pořád se opakují. Mým záměrem bylo přečíst si s partnerem a vyměňovat si dojmy, něco se o sobě vzájemně naučit, zasmát se sami sobě ... nicméně je to téměř nereálné. Kniha není psaná zrovna čtivým způsobem, tedy partner ji nerad čte, malá písmenka a při současném řádkování asi 0,5 (ano, ať žije ekologie) je to nezábavné!

pifffka
25.07.2017

Asi jsem úplně odjinud. Přišlo mi to takové pro příliš málo chápavé. Je naprosto jednoznačné, že se muži od žen liší. O tom snad nemůže pochybovat nikdo. Ale i žena od ženy se liší a zrovna tak muž od muže. Ta přirovnávání a zobecňování v knize mi přijdou přinejmenším dětská. Asi zalezu do své jeskyně.

InesRodriguez
21.06.2017 3 z 5

Ano, obecně by se dalo říci, že muži přemýšlí jinak, než ženy. A to je ve skrze asi nejzásadnější a zároveň nikterak objevné hlavní sdělení této knihy. Nic víc, nic míň. Modelových situací spousta, ale po kapsách nikdo příručky nenosíme, takže pokud "to" není ve vás, je to asi jen jedna z mnoha knížek na toto téma.
Toleranci, lásce a upřímnosti - tedy základním kamenům každého vztahu - se naučíme pouze žitím, ne čtením :)

molt
19.05.2017 2 z 5

Už jsem četl pár knížek o typologii osbonosti a určitě pltí více než tohle. Podle Johna Graye jsou všichni muži ISTJ a ženy ENFP. Jediná preference, která souvisí s pohlavím je F/T-typologie funguje, už se mi to několikrát potvrdilo.
Vzorová je společností ( a nemalým přičiněním autorů jako je John Gray) vnucován, ženám a mužům jako vzor jejich chování, snad proto se autorovy soudy občas blíží k pravdě, ale pořád tu zůstává velká rezerva.

Thromulus
15.05.2017 5 z 5

Skvělá kniha popisující psychologické postupy mysli mužů a žen. Nejlepší na této knize je, že vám toho spoustu řekne a přitom je psaná vtipně a ne nijak odborně jako jiné knihy o psychologii.