Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448352/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-R1j-448352.jpeg 5 3822 3822

Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka je typická pro autorovo celoživotní téma i způsob tvorby. Vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Druhé vydání.... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Vyšehrad

L’homme qui plantait des arbres , 1953

fearless
20.05.2020 4 z 5

Krásný příběh s velkou a vznešenou myšlenkou, ale představte si, jak o to silněji a přesvědčivěji by tento příběh zapůsobil, kdyby se jen byl stal... Musím podotknout, že mne zklamalo, že se jedná o smyšlenou postavu s nemalou pokorou, vytrvalostí a schopností splynout s přírodou, a stejně tak o smyšlený děj, který byl protkán nádherou, statností i pokojností přírody (zejména stromů).

Worbitka89
16.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha, nebyla k sehnání, tak jsem ji ručně přepisovala, tak moc mě zaujala.

karel.bedrich
13.05.2020 5 z 5

Skvělá knížka!

miri.f
06.05.2020 5 z 5

K této povídce jsem se dostala zcela náhodně a musím říci, že jsem ji přečetla jedním dechem. Bylo krásné představit si život člověka, který zcela nezištně vytváří domov a krásnější svět pro další generace. Kéž bychom tímto způsobem jednou dokázali uvažovat a konat všichni...

Tomha
04.05.2020 5 z 5

Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí. Lépe se tento skvost vážně charakterizovat nedá. Strhující kniha.

jaroiva
30.04.2020 5 z 5

Kdysi jsem četla knížku, teď mi známá pouštěla audioknihu načtenou Markem Ebenem a taky super.

Gweny
27.04.2020 5 z 5

Tohle není jen tak ledajaká povídka. Tohle je příběh jakoby z jiného světa, který se ale odehrává v tom našem světě, v naší historii. Je o nezdolné práci člověka, jejíž přínos pocítí o několik desetiletí později část lidstva.
Muž, který sázel stromy je pro nás všechny určitým vzorem. Každý můžeme svět kolem sebe měnit tak, aby z toho měly naše děti a vnoučata prospěch. Jde jen o to mít dostatek trpělivosti a nečekat vděk, uznání nebo snad slávu. Dělat to, co umíme nejlépe, svědomitě, vědomě a s plným nasazením.
Sama sebe jsem si představila jako člověka, který odejde z práce, z domu někam do ústraní, do hor a započne tam s podobným způsobem života. Ta představa mi nedala vůbec tolik práce, abych ji jednoho dne třeba nedokázala uskutečnit.

jednorozka
25.04.2020 5 z 5

Miluju tento pribeh, slysela a cetla jsem ho uz nekolikrat.

Janniska
12.04.2020 5 z 5

Nejůžasnější vyprávění které znám.Miluju ten příběh od puberty.Znám film,knihu i mluvené slovo.Tisickrát jsem si tenhle příběh pouštěla před spaním i teď v dospělosti.Malý formát knihy,velká síla vyprávěného příběhu!

Parwana
10.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha, jejíž četba mi vždy zvedne náladu a na jejíž stránku najdu jenom čistou krásu. Četla jsem ji dnes již podruhé a určitě ne naposledy. V této době rozhodně zvedne náladu.

milary
08.04.2020 5 z 5

Nějakou chvíli mi unikal, "Muž, který sázel stromy"... A pak jsem si užila trojnásobně.
Příběh: ten zcela přímočarý děj, tak nezvykle nekomplikovaný, až měl člověk chuť nakukovat stránkám za rohy, protože... takhle jednoduché to přece nemůže... nebo může..?
Poslech: asi neexistuje nikdo, komu bych to vyprávění s přesahem věřila víc, než Markovi Ebenovi.
Obraz: úchvatná animace v krátkometrážním filmu, který režíroval Frédéric Back. Neuchopitelná, mihotavá, jednoduše krásná.
A navíc, bylo hezké dostat se k tomu příběhu ve velikonočním týdnu...

Arwen777
07.04.2020 5 z 5

Nádherné podobenství o prosté lásce ke krajině, nesobecké potřebě udělat něco pro budoucí pokolení a záchranu pustiny, která dříve byla živá.
Naděje, že i jeden člověk dokáže učinit mnoho dobrého, když chce, a že to má smysl. Zamyšlení pro nás, kteří život jen konzumujeme, jestli to nejde dělat jinak.
Útlá knížečka, krásné ilustrace a velké poselství.

"Když si uvědomíte, že tohle všecko vyšlo z rukou a srdce toho člověka, bez přispění techniky, pak je zřejmé, že lidé by mohli dokázat to, co Bůh - i v jiném oboru, než jen v ničení."

Barbanka
23.03.2020 5 z 5

Nádherná povídka ! Dnes v době kdy čelíme pandemii, karanténě, depresím z toho co bude dál, bychom měli číst víc takových příběhů o naději, moudrosti a pokoře. Abychom si uvědomili, že vše se děje z nějakého důvodu a každý z nás má možnost v životě něco změnit.

LuiCJ
21.03.2020 5 z 5

Túto knihu mi jedného dňa podala mama. Že si ju mám prečítať. Položil som ju na poličku a dlhú dobu sa s ňou nič nedialo.

Po istom čase som si ju zobral do školy a počas niekoľkých vyučovacích prestávok a hodín som ju mal prečítanú. A veru stála za to.

Neskutočne obdivujem autora za to čo dokázal dať do 64 stránkového príbehu. Svetová literatúra toho skrýva veľmi veľa a Muž, ktorý sadil stromy je presne jedna z tých, hlboko filozofických poviedok duchovnej literatúry. Áno, ten príbeh JE JEDNOZNAČNE NA ZAMYSLENIE.

Stromy v Provensalsku ako hlavné objekty boli zvolené autorom Jeanom Gionom ako skutočne nádherný symbol. Avšak NIE LEN symbol. Vytrvalé zalesňovanie a prístup, ktorý mal Elzéard Bouffier - hlavná postava príbehu je skutočne hodný inšpirovania sa. Poukazuje na to, ako je skutočne starostlivosť o životné prostredia a téma ekológie dôležité a, že ako je možné pokojnou vytrvalosťou a odhodlaním dosiahnuť obrovské veci. V tomto príbehu to bolo vytvorenie lesa, v našom svete možno jeho záchrana.

Sfilmovanú verziu si určite čoskoro pozriem a dúfam, že tento príbeh odohrávajúci sa vo Francúzsku 20. storočia bude inšpirovať každého k odovzdanosti a odhodlania ísť za dobrým cieľom.

Pine
03.03.2020 4 z 5

Jak pár stránek dokáže zasít hlubokou myšlenku. Kéž by si každý ve svém dobrém konání našel smyl. Nadčasový příběh, kdy skutečný význam má dávat, nikoli brát. Také jste po přečtení měli touhu jít a zasadit strom?

dominika1636
01.03.2020 5 z 5

Dokonalý příběh! Kraťoulinká povídka, kterou by si měl přečíst každý. Ilustrace dokážou člověka dokonale vtáhnout do prostředí, kde se děj odehrává. Usměvavá povídka, která pohladí na srdci a zároveň člověka donutí k zamyšlení.

LunaL.
24.02.2020 5 z 5

Knížka, kterou máte přečtenou hned, ale musíte nad ní dlouho přemýšlet! Krásný inspirující příběh.

Magdalena5
21.02.2020 5 z 5

Přečteno i poslechnuto, silný příběh v podání Marka Ebena nemá chybu.

michal2601
18.02.2020 5 z 5

Jeden z nejkrásnějších příběhů, jaký jsem četl. Opakovaně se ke knize vracím. Vřele doporučuji.

jan.votoupal
16.02.2020 5 z 5

Když tak přemýšlím, co bych o této knize napsal, nemám snad nic co by již nebylo řečeno. Prostě skvělá, skvělá povídka.