Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448352/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-R1j-448352.jpeg 5 3831 3831

Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka je typická pro autorovo celoživotní téma i způsob tvorby. Vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Druhé vydání.... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Vyšehrad

L’homme qui plantait des arbres , 1953

mol378
02.01.2020 5 z 5

Krásné, při poslechu v podání Marka Ebena jsem ani nedutala. Dojemné, důstojné, vizionářské, s velkým přesahem, přitom žádná didaktická suchařina. Doporučuji.

alekis
25.12.2019 5 z 5

"Když uvážíme, že jediný člověk, odkázaný jen na prosté zdroje fyzické i
duševní, dokázal, aby z pustiny vznikla země kananejská, zdá se mi, že člověk je
přece jen obdivuhodný tvor. Ale když pomyslím, kolik bylo třeba vytrvalosti a
ušlechtilého úsilí, aby se dosáhlo takového výsledku, pociťuji hlubokou úctu
k tomu starému venkovanu bez jakéhokoliv vzdělání, který dokázal úspěšně
dokončit dílo, hodné díla božího."

Mám pocit, že v informacích je uvedený špatný počet stran. Povídka je to kratičká... ale stačí. Cesty ke štěstí a k fungujícímu řádu jsou vlastně velice jednoduché a přímé... ovšem, po takové cestě dokáže jít možná jeden jediný člověk ze... ze všech lidí na planetě.

kuchkuch
25.12.2019 5 z 5

..zůstane jednoznačný pocit - Já chci taky, kéž bych to svedl. A třeba z toho každému aspoň něco zbude pro jeho konání..

MartinaMartina
23.12.2019 5 z 5

Krátká povídka, vhodná k zamyšlení

befel
09.12.2019 5 z 5

Jako sen.. Krásné ... něžné.. pravdivé..

evonra
21.11.2019 5 z 5

Skvostný příběh o mimořádné síle lidské vůle, trpělivosti, naději...

katerina0540
10.11.2019 5 z 5

Úžasná knížka.

lakyh
09.11.2019 5 z 5

V jednoduchosti je krása, naprosto jednoduchý velmi krátký příběh, který ale může být velmi inspirativní i v dnešní době, navíc je v něm spousta pravdy ohledně fungování krajiny jako celku, a dneska si to málokdo uvědomuje.

bari6868
05.11.2019 5 z 5

Skvělá kniha o tom, jak jeden muž vrátil do krajiny život.

Anna27
01.11.2019 5 z 5

Krásná myšlenka a poselství. Ilustrace od pana Čecha jsou kouzelné.

brocolli
28.10.2019 5 z 5

velice zajímavá a krásná myšlenka

WeirdoAnne
10.10.2019 5 z 5

Moc krásná povídka, která je sice krátká, ale mám pocit, že ve mně něco zanechala a opravdu mi něco dala. Lépe vystihující slovo nejspíš neexistuje, takže ho použiji ještě jednou. Krásné.

Velekněžka
10.10.2019 5 z 5

Nikdy nevíte s kým máte tu čest...

józi.odkudkam
08.10.2019 5 z 5

První světová? Druhá světová? Náš evropský Johnny Appleseed (https://cs.wikipedia.org/wiki/Jonathan_Chapman ) je má obě těžce na párku a tak si chodí po horách, dělá pasáka houfu ovcí a sází stromy.
Kouzelně jednoduché podobenství o míru, jenž klíčí v duchu, co pýchy nezná, ni sváru.

JokerCZTv
08.10.2019 5 z 5

Z krátkého vyprávění po sázení stromů a sčítání kaštanů,žaludů či bukvic vzniklo dokonalé dobrodružství nad kterém jsem opravdu slintal a chci si takové menší ještě jednou z opakovat. Opakování je matka moudrosti. ( přečteno celkem tři krát, musím doporučit ) :)

Jana_Hlus
03.10.2019 4 z 5

jooo, v jednoduchosti je síla, a tato povídka fakt silná je (4/5).

Taďoch2
01.10.2019 5 z 5

Nejvyšší čas sázet!

Jitty82
25.09.2019 5 z 5

Kniha malá formátem, velká svou myšlenkou. Kniha je pohlazením po duši. Je o vytrvalosti, vůli, ochotě. I jeden člověk může udělat něco opravdu velkého.

meluzena
16.09.2019 5 z 5

Jímavý jednoduchý příběh.
Není pravda, že člověk sám nic nezmůže. Může ovlivnit hodně. Pozitivně - jako třeba v této knize - nebo negativně - stačí se podívat do historie (i současnosti).

alef
13.09.2019 5 z 5

„člověk je přece jen obdivuhodný tvor“

Řekněme si to na rovinu, za výše uvedený citát je třeba přidat velmi výrazné OVŠEM … ovšem za předpokladu … a přesně o tom si přečtete v této útlé knížečce :-).
Máte totiž v rukou kratičké vyprávění, v podstatě takový novodobý mýtus, je to totiž náš celkem běžný způsob, jak si vysvětlovat svět kolem nás a zdůvodňovat svou činnost v něm (a to už od nepaměti).
Takže, máte v rukou kratičké vyprávění – podobenství, ve kterém ale nenajdete žádné bohy – pomocníky, ani jiné nadpřirozené síly, jen pastýře Bouffiera a vypravěče, který se rozhodl podělit se s námi o zvláštní příběh jednoho muže, který „objevil znamenitý prostředek, jak být šťastný“.
Muže, který utekl ze světa, mimo lidské společenství a zvolil si život v přírodě – v souladu s přírodou, z počátku proto, aby našel klid po smrti své ženy a syna. Náš vypravěč se v kraji postrádajícím snad úplně všechno potkal s mužem, nestarajícím se o okolní svět (vč. zuřící světové války všude kolem), žijícím v naprosté pustině bez života a přesto plným sebejisté důvěry … v moc přírody, které pečlivě a s důvěrou naslouchal – a tak do vyschlé krajiny navrátil život.

Nemůžu jinak, než dát tomuto prostému podobenství plný počet * a děkuji uživateli „opic 12“ – níže, za bezva komentář :-) (přiznávám, taky „závidím prostou čistotu, jako smysl života“).

A taky závidím Vergonským jejich Bouffiera, když se totiž tak podíváte na „výsledek“ jeho celoživotní práce … „Válka, kterou jsme právě přečkali, nedovolila ještě, aby se život plně rozvinul. Ale Lazar vstal z hrobu. Na nižších úbočích pohoří jsem viděl políčka s ječmenem a ještě nezralým žitem. V pozadí v úzkých údolích se zelenaly louky. Stačilo jen osm let, dělících nás od té doby, a celý kraj zářil zdravím a blahobytem. Na místě zbořenišť, která jsem viděl v roce 1913, stojí nyní čisté a pečlivě omítnuté usedlosti, svědčící o šťastném a pohodlném životě. Začaly zase téct staré prameny, napájené dešti a sněhy, jež lesy zadržují. Vodní toky byly regulovány. Vedle každé usedlosti, obklopené javorovým hájem, voda přetékala z nádrží kašen na koberec svěží máty.“

Říkám si, že bychom ho v té naší krajině, kterou jsme svou činností taktéž pomalu odnaučili zadržovat vodu … taky moc potřebovali :-).