Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448352/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-R1j-448352.jpeg 5 3818 678

Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka je typická pro autorovo celoživotní téma i způsob tvorby. Vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Druhé vydání.... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Vyšehrad

L’homme qui plantait des arbres , 1953

Josh
01.01.2021 5 z 5

V jednoduchosti je síla! Vše v tomto příběhu vypadá úplně jednoduše. Přitom každé další přečtené slovo zaplňuje duši něčím velkým, jak to? Možná proto, že je v něm člověk, který má svůj sen, cíl, pravdu a neuhne. Každý jeho krok je pevný a na jeho konci je z kapky oceán…. a k tomu nádherná grafika! Opravdu kniha, která má svou cenu.
Moje sbírka osobních TOP knih je tímto rozšířena! Myslím, že je to opravdu skvělý tip na dárek:o) Zvláště kapesní verze....

capricorn__
16.12.2020 5 z 5

Nádherná povídka, která mi zpočátku připadala velice jednoduchá, poprvé jsem ji přečetl a na konci si řekl: "Hm? A co v tom je?" Jenže pak jsem si přečetl kontext této povídky, to, co vedlo autora k tomu, aby ji napsal, povídku jsem přečetl znovu, a pak jsem všechno pochopil. Je to jedna z povídek, která s každým čtením nabývá na kráse a kouzelnosti. Trochu mi připomíná procházku lesem, kde neexistuje nic jiného než klid a svoboda, proto se k ní rád vracím.

Petoklad
15.12.2020 5 z 5

Nádherná kniha, která otevírá srdce. Dnes se může jevit příliš jednoduchá, ale je třeba chápat období jejího vzniku a tehdy byla přelome, úkazem.

Standa24
12.12.2020 4 z 5

Krásná a inspirativní povídka. Poprvé jsem ji četl před mnoha lety, ale stojí za to přečíst si ji znovu, hlavně v této uspěchané internetové době.

Šura
06.12.2020 3 z 5

Jednohubka k večeři. Pěkné. Doplněno příjemnými ilustracemi. Ale to má být jako celá kniha? Není to trochu málo? Čekala jsem něco jiného.

Jeronym
29.11.2020 3 z 5

Knížka, jejíž dobu přečtení můžete počítat v řádech minut. Možná sekund...
Krátké, stručné. U vydání Vyšehrad 2009 oceňuji celkové provedení a líbivé ilustrace.
Je tam rozhodně hlubší myšlenka. Ale takových je... Takže mám pocit jak kdyby mi unikla pointa.
Vzhledem k celkovému hodnocení mě to svádí k sebemrskačství, protože mě prostě tak moc nezaujala.
Nakonec kdo ví - třeba mi ten příběh ještě utkví v hlavě. Právě pro jeho jednoduchost.

Juagustin
04.11.2020 4 z 5

Poprvé jsem knihu četl před 15 lety a tehdy mě uchvátila. Teď se mi do ruky dostalo toto krásné vydání ilustrované Pavlem Čechem. Příběh má stále velkou sílu ve své prostotě a přímosti. Na druhou stranu mě rušily dvě okolnosti: písmo na barevném podkladu se mi špatně četlo, ale to je chyba mých očí, ne knihy;-) A pak mě rušilo nevypnutelné matematické podvědomí: přece 10.000 vzešlých stromů ve sponu 1 metr zasazených za 3 roky znamená 1 hektar, za 30 let 10 hektarů - tedy na ploše zhruba 300 x 300 metrů! Tedy těžko les široký 11 kilometrů, nebo dokonce nutnost docházet sázet 30 km od obydlí... Já vím, je škoda si kazit dojem z knihy takovými přízemními kupeckými počty;-)

Kuci12
02.11.2020 4 z 5

Přečteno za jeden večer po víkendu, kdy jsem sama byla součástí skupiny, která sázela nový les. Ten pocit, kromě toho, že Vás všechno bolí, je úžasný. Máte pocit, že tohle mělo smysl a že jste zanechali malinkatý otisk na té velké, zatím ještě modré planetě, ale kdo ví, co bude stát za sto let......Slovy klasika: “ Kdybych věděl, že zítra bude konec světa, ještě dnes bych šel a zasadil jabloň.“

fruitbueno
02.11.2020 5 z 5

Z textu sálá obrovská pokora vůči tomu, co člověka v mnoha ohledech převyšuje. Příroda, smysl života, neutuchající snaha udělat svět lepším místem. Krásný klidně plynoucí text, který vás okrade jen o pár minut času, ale zanechá ve vás dobrý pocit a pokoj v duši.

jendah97
29.10.2020 5 z 5

Pokud hledáte důvod, proč žít, přečtěte si dvě krátké povídky: Muž, který sázel stromy a Krásné srdce (z povídkové knížky Bruna Ferrera – Balzám pro duši). V nich je vše (nebo alespoň mnohé :-) ): poznávej člověka a Boha, buduj svůj život na věcech, které přesahují práh věčnosti a buď “obyčejným hrdinou”, který den za dnem rozsévá zrnka pravdy, lásky, dobra.

S ohledem na kontext knihy se určitě dá ještě dodat: Rovněž spravuj dobře zemi, do níž Tě Bůh stvořil a kterou Ti svěřil k opatrování – zajímej se o ni, pečuj o ni, zkoumej ji, nakládej s ní, co nejlépe, aby nesla hojný užitek! Na konci svého života pak odevzdej Ti svěřené, v lepším stavu, než v jakém jsi to přijal.

farmař132
21.10.2020 5 z 5

Muž který sázel stromy
Tento příběh je dle mě typickým příkladem lidské houževnatosti a píle. Je zde vidět, že když je člověk trpělivý , nebojí se práce a nenechá se zlomit neůspěchem, může z toho vzniknout něco opravdu překrásného. V této knize je krásně vidět propojení člověka z přírodou a tak by to podle mne mělo být všude. Pro nás pro všechny by měl být Elzéard Bouffier příkladem. I přes to, že je povídka poměrně krátká, má velkou hloubku. Každý by se u ní měl pozastavit a popřemýšlet o ní. Je to krásně napsané dílo, dobře se čte a je velmi inspirativní.

Monique66
20.10.2020 5 z 5

Příjemná povídka, ideální na propršené odpoledne. I jedinec může ovlivnit svět k lepšímu.

Pavla79
07.10.2020 5 z 5

Krásný příběh, který zanechá krásný pocit...

Jarka_rybář
02.10.2020 5 z 5

Úžasný příběh muže, který pochopil... A jeho pochopení dokázalo změnit ten kousek světa v němž žil.
Velký příběh na malém prostoru.

ondras666
26.09.2020 5 z 5

Sice povídka na pár stran, ale svým obsahem připomíná ságu...
Krásný příběh jednoho muže, co chtěl udělat svět lepší.

Massek
26.09.2020 5 z 5

Skvělé dílko, vše shrnuté v tak malém formátu a přesto nevím co bych dodal, především bych to neuměl tak prostě a výstižně vyjádřit jako autor. Tak snad jen okomentuji skvělou grafickou podobu knihy, je to takový malý vydavatelský skvost (mám vydání Literární čajovny 2006) a pochválím i animovaný film, který jsem kdysi viděl a který určitě také nedělá své kvalitní literární předloze ostudu.

Šnek86
25.09.2020 3 z 5

O čem je název, je i kniha.Příjemný příběh k přemýšlení.

Marekh
25.09.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem slyšel hodně pozitivních reakcí, a tak jsem se také rozhodl, že se pustím do čtení. Knihu jsem si stáhnul v elektronické podobě z Internetu a následně jsem si ji vytisknul na 9 papírů formátů A4, abych ji nemusel číst v počítači. Kniha je poměrně krátká, do půlhodiny jsem měl knihu přečtenou. Kniha se mi líbila. Líbila se mi myšlenka pastýře, který sázel stromy a něco pozitivního udělal pro přírodu, aniž by za to očekával nějakou finanční odměnu. Povídka by se dala označit za ekologickou.

Na YouTube jsem si také poslechnul audioknihu, kterou načetl Marek Eben, a kromě načteného textu vidíme také animace z původního filmu. Toto zpracování se mi také hodně líbilo. Knihu určitě doporučuji si přečíst, případně si poslechnout audioknihu. Knihu hodnotím na 100 %.

Vzpomínám si, že táta přibližně před 40 roky vysázel břízy v blízkosti našeho domu. Pomáhal mu přitom jeden známý. Původně jsem si myslel, že je vysázel, když jsem se narodil, ale už si nevzpomíná, kdy přesně to bylo, ale to není podstatné. Důležité je, že břízy se uchytily a vyrostly do obrovské výšky a jsou zdravé. Mám je každý den před očima. Pokud by každý člověk během svého života zasadil pár stromů, tak by to určitě prospělo přírodě a také lidem.

Chovat se ekologicky v dnešní době je určitě zapotřebí. Myslím si, že po roce 1989 je ekologie v ČR na mnohem vyšší úrovní, než tomu bylo za komunismu. V současnosti je otázkám ekologie věnován daleko větší prostor, než tomu bylo v minulosti, třídění odpadů je samozřejmostí, byly přijaty nové zákony vztahující se k životnímu prostředí apod. Někteří lidé se věnují ekologii aktivně, někdy mám pocit, že zacházejí až do extrémů, a naopak jsou lidé, kteří se o ekologii nezajímají, je jim to vcelku jedno, co se děje s naší planetou. A existuje skupina lidí, kteří stojí mezi těmito dvěma skupinami, patří do takového zdravého středu. V současné době patří mezi největší ekologické problémy PLASTOVÉ VÝROBKY a možná časem VYHOŘELÉ PALIVO Z JADERNÝCH REAKTORŮ.

Kniha je určitě nadčasová a ukazuje, že každý člověk, pokud bude chtít, se může zasloužit o zlepšení životní prostředí vlastním přičiněním, byť v malém měřítku v celkovém rozsahu, například tím, že bude třídit odpad, bude dále zužitkovávat plastové výrobky (víčka u PET lahví), vyčistí les od odpadů, které do něj nepatří, anebo třeba tím, že zasadí nějaké stromy, jako tomu bylo u hlavní postavy v naší knize - Elzéarda Bouffiera.

Vzpomínám na jedno rčení, ve kterém se říká, že každý muž by měl ve svém životě postavit dům, zplodit syna a zasadit strom. Pokládám si otázku, co když ani jednu z vyjmenovaných činností nesplní? Bude stále patřit mezi muže? :) :) :) 

yoker
06.09.2020 5 z 5

Úžasná kniha! Je z ní cítit to provázání člověka a přírody, které ještě nedávno bylo každodenní samozřejmostí ...

Afilada
03.09.2020 5 z 5

Poklad

stromy francouzská literatura budoucnost lesy poselství

Jean Giono
francouzská, 1895 - 1970
1998  91%Muž, který sázel stromy
1995  90%Hlasy země
1934  91%Člověk z hor
1936  91%Kéž tonu v radosti
1994  73%Silné duše

Kniha Muž, který sázel stromy je v

Přečtených5 608x
Čtenářské výzvě1 103x