Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36762/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-9RL-36762.jpg 5 3818 678

Mistrovská povídka z roku 1953 v překladu Jiřího Reynka a s ilustracemi Pavla Čecha. Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Je o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí".... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Literární čajovna Suzanne Renaud

L’homme qui plantait des arbres , 1953

čtenářkaBára
25.08.2020 4 z 5

Knihu jsem přečetla cestou do práce. Objevila se mezi našimi svatebními dary, vlastně ani nevím, kdo nám ji dal. Každopádně jsem po ni sáhla jako po první. Zaujala mě svou velkostí a hlavně názvem. Příběh je krásný, poetický a dosti mě zasáhl. Uvědomila jsem si, že mravenčí každodenní práce, může vést ke globálním důsledkům. To by mě mohlo inspirovat v mé touze něco dokázat.

Musím si dohledat, zda pan Elzéard Bouffier opravdu existoval. A mám velkou chuť se jet podívat k vesničce Lazer, na pastýřem zasázené stromy. Věřím, že tam opravdu jsou.

Bája89
15.08.2020 3 z 5

Vizuálně i obsahově velmi zdařilá záležitost. Lidské, poetické a kouzelné. Rychle čajové čtení o muži, který svůj život zasvětil sázení stromů. Muži, který se natolik ponořil do svého úkolu, že ho bez povšimnutí minuly i dvě světové války.

Artim
03.08.2020 5 z 5

Povídka o muži, který sázel stromy. To je vše a má přes 90 % hodnocení. Cooo???
No to jsem si během 20 minut musel ověřit na vlastní oči. A ověřil.
Jde to úplně proti všemu epochálnímu, hrdinskému, tragickému, co bylo napsáno. Jde to jednoduše mimo proud a cílí to na to skomírající pouto, které s přírodou ještě jako lidé máme.
Vyhodí vám to všechny vlastnosti moderního uspěchaného člověka z hlavy a zanoří vás to k myšlence, co je smyslem vašeho života. Donutí vás to zastavit a zamyslet se.

stagno
01.08.2020 4 z 5

Půvabná povídka,kterou čtu jako poctu a dík všem lidem,kteří s pokorou,neokázale
a s obdivuhodnou důsledností dělají to,co považují za správné a smysluplné.

béčko
01.08.2020 3 z 5

Úžasná pastva pro oči i pro duši.

Lenka0007
27.07.2020 4 z 5

Jednohubka s krásnými ilustracemi.

lucie5197
12.07.2020 5 z 5

,,Také vítr roznášel některá semena. Když se objevila voda, objevily se také
vrby i vrby košařské, louky, zahrady, květiny, a tak i jakýsi důvod žít."
Úchvatné, inspirující.. tolika moudra v tak krátké knížečce.

Khamul1
11.07.2020 5 z 5

Krátké, ale krásné a moudré. V jednoduchosti je síla.

daneczech
24.06.2020

Mám takový skromný pocit, že tato kniha mi dala i přes svou "krátkost" mnohem víc než kdejaká jiná. Na nic si nehraje, je skromná, neplýtvá slovy a dává si za cíl udělat svět lepším. Podobně jako Elzéard.

gerzova_
21.06.2020 4 z 5

Krásný a klidný příběh. Žádné složité zápletky, ale zároveň něco zajímavého a inspirujícího. Mohl by být ještě o něco delší.

ddd666
21.06.2020

Klidná a krásná. To, co ten muž dokázal, je obdivuhodné a inspirující. Přála bych si, aby byla delší, ale skončila, jak měla.

Kerolka_P.
20.06.2020 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších a nejčastěji čtených knížek, kterou jsem už mockrát někomu věnovala. Navzdory svému nevelkému rozsahu se nejedná o záchodovku ani oddychovku, ale o velmi hlubokou knihu, za jejíž hlavní poselství považuju fakt, že každá kapka v moři (v tomto případě strom v lese :) ) se počítá! Zbaví vás výmluv typu "to stejně nemá cenu" a zvedne vás ze židle. Anebo váso tom alespoň donutí přemýšlet.

Klarutianus
19.06.2020 5 z 5

Skvělá kniha, která v každém něco zanechá. Rozhodně všem doporučuji k přečtení! :)

Kate72
18.06.2020 5 z 5

Moc hezká knížka, přečtenou ji máte za slabou čtvrthodinku, ale příjemně vás pohladí na hezky dlouho. Škoda, že takových knížek není víc.

LadyCharlene
15.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Tak to byl fofr. I na 50 stranách se může skrývat důležité poselství. Krásný popis, příběh je něžný jako letní vánek a ilustrace vám navodí překrásnou atmosféru francouzského venkova. Kniha není pouze o muži, který sázel stromy, je to o muži, který pustině vdechl život. Tuto novelku by si měly přečíst "hlavy pomazané", třeba bychom za pár let místo betonových přehrad a věčně vyschlé půdy mohli řešit jak to té naší planetce v zeleném hávu sluší. Akorát konec pro našeho hrdinu asi nebyl úplně pěkný, člověk zvyklý na svobodu, přírodu a svůj klid skončí v důchoďáku. Tady je i vidět, že nevděčnost je věčná.

Nikola_
12.06.2020 5 z 5

Krásný příběh, který by si měl každý přečíst..

skalek
08.06.2020 5 z 5

Krásná povídka k zamyšlení.

Lizard
05.06.2020 4 z 5

Útlá knížečka s povídkou k zamyšlení, která je doplněná krásnými ilustracemi, a kterou přečtete opravdu za malou chvilku. Myslím, že výše úvedený popis knihy "o muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí" je dostačující. Nejde mi nějak napsat více, tuto malou knížečku si prostě musíte přečíst a sami se nad ní zamyslet - tento silný příběh si o nic jiného neříká.
Někde jsem četla, že autor vycházel ze skutečnosti...? Pokud ano, je pro mě tento příběh o to silnější.

Skala317
28.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Krátka textom a hlboká poznaním. Ukazuje, že ak by sme každý urobili len to, čo cítime v srdci, bol by svet krajším. Raz som počul jeden príbeh.

Začal horieť les. Všetky zvieratá z lesa utekali, len malý vtáčik prišiel k jazeru, zobral trochu vody do malého zobáka a letel k lesu, aby oheň hasil. Tu ho vidí iné zviera a povie mu. "Prečo to robíš? Nevidíš, že si malý a oheň takto nikdy neuhasíš?" Nato mu vtáčik odpovedal. " Pokiaľ by sme začali všetci hasiť, oheň by sme uhasili"...

Zvieratá však namiesto toho, aby oheň hasili, utekali z lesa v snahe zachrániť sa. Mysleli len na seba. No vtáčik myslel na iných. Hoci nemohol oheň sám nikdy uhasiť, robil čo práve v tej chvíli cítil, že je správne. On konal srdcom, nie rozumom. Rozum by mu povedal- si blázon, tento oheň nikdy neuhasíš. Si príliš malý a bezmocný. No srdce v ňom ticho volalo a hasilo oheň bez ohľadu na to, či to je, alebo nie je možné.

Táto kniha je aj o tomto. Keď človek robí, čo cíti a čo práve môže, dokáže veľa. Hoci sa to tak na prvý krát niekedy nemusí zdať. Krásna kniha s večne živým posolstvom.

verunb
23.05.2020 5 z 5

Něžný příběh o tom, že právě malí lidé dělají obrovské věci.

stromy francouzská literatura budoucnost lesy poselství

Jean Giono
francouzská, 1895 - 1970
1998  91%Muž, který sázel stromy
1995  90%Hlasy země
1934  91%Člověk z hor
1936  91%Kéž tonu v radosti
1994  73%Silné duše

Kniha Muž, který sázel stromy je v

Přečtených5 609x
Čtenářské výzvě1 103x