Muž jménem Ove (filmová obálka)

Muž jménem Ove (filmová obálka) https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508949/bmid_muz-jmenem-ove-muz-jmenem-ove-filmo-hLh-508949.jpeg 5 4450 4450

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků ho sice vystřídali už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání vykonávat funkci strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi humorně ztvárňuje řadu důvěrně známých situací. Je to kniha, jež má svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Timkim
24.02.2024 5 z 5

Teda, tak jak jsem se dříve u autora zklamal, tohle je naprosto úžasné. Nerudný dědek s velkým srdcem. Možná se mi to líbilo i proto, že se v něm začínám malinko poznávat. Ne moc, ale pár věcí mám stejných. Dokonalé a možná ještě Frederika vezmu na milost. Plný počet 100%

Hana62
23.02.2024 5 z 5

Laskavý humor, hluboké myšlenky, neotřelé fráze, konec bez patosu. Moc se mi knížka líbila, vřele doporučuji.

ma_Run_ka
23.02.2024 5 z 5

Vtipně napsaný příběh o životě, lásce i stárnutí a v neposlední řadě o přátelství. Ukazuje čtenářům, že lidská vlastnost "zásadovost" nemusí být vždy negativní vlastnost pro člověka. Spousta myšlenek, nad kterými jsem se zasmála, ale i zamyslela. Na druhou stranu také smutek - z osamění, které může člověka ke konci života potkat.
Těším se na film s Tomem Hanksem v hlavní roli "Muž jménem Otto" (v kině jsem bohužel neviděla).

david6273
19.02.2024 5 z 5

Děkuji čtenářská výzvo! Příběh chlápka, který veme za srdce svou upřímností v mezilidských vztazích. Na první pohled zapšklý zásadový dědula, jehož pozoruhodný životní příběh stále není u konce. Prsty v tom mají nově přistěhovalí sousedé, kteří dají do pohybu nečekanou sérii událostí. Události, které změní osudy lidí, kteří v to už možná ani nedoufali.

dana_vrana
14.02.2024 5 z 5

Dojemné, vtipné, trochu nutící k zamyšlení se nad vlastním životem, nad vlastními hodnotami, věrnostní a vztahy. Krásná knížka, kde se v krátkých kapitolách střídají pohledy na to, kým Ove byl a proč se stal tím, kým se stal. Ale rozhodně se nestal špatným člověkem.

EvaHonsová
13.02.2024 5 z 5

Vtipně napsaná kniha o stárnoucím muži, který toho moc nenamluví, ale o to víc umí pracovat rukama a není pro něj žádná technická záležitost problém. Kniha se čte velmi dobře a vede člověka k přemýšlení, což mám moc ráda. Ove se stává pro řadu lidí nepostradatelným, i když si to vůbec neuvědomuje. Má nádherný ryzí vztah ke své ženě, za života i po něm, až to hřeje u srdce.

linda0534
12.02.2024 5 z 5

Je to skoro dva roky, kdy jsem naposled brecela, bylo to kdyz zacala valka na Ukrajine. Ne ze bych pak mnohokrat brecet nechtela, ale neslo to. Neco se ve mne vyplo a trvalo to presne do doby, nez jsem rozecetla Oveho. Behem cetby jsem pak brecela mnohokrat, nekdy z dojeti a nekdy strasne zoufale. Ove je jedna z nejlepsich knih, ktere jsem kdy cetla a pokud mu to dovolite, vytahne z vas to nejlepsi, co ve vas je. Uz nikdy se pak nejspis nepodivate na druheho cloveka bez toho, abyste si uvedomili, ze ma za sebou svuj osobni, jedinecny pribeh a ze nejspis stoji za to. Jo, a jestli tuhle recenzi ctete nekdo, kdo pracujete na LDN nebo v domove duchodcu, zkuste poprosit rodiny pacientu o jejich fotku za mlada a par informaci o tom, kdo ten ktery clovek doopravdy je. Tahle fotka nad posteli by mozna delala divy. Oveho dam klidne naroven Shakespearovi. Ove je kniha, ktera meni svet.

hanzmb
10.02.2024 5 z 5

Už dlouho jsem se chystal na nějakou autorovu knihu. A teď mám strach, že jsem hned na začátku narazil na to nejlepší a další knihy už této kvality nemohou dosáhnout. Ten příběh má neskutečnou sílu. Nevím, zda měl autor nějaký vzor (typuji, že ano, tohle se nedá jen tak nafabulovat), ale i přesto něco takového vytvořit ve 30 letech je něco neskutečného. Nejde o zápletku, ale především o sílu osobnosti hlavního hrdiny. Sám jsem v životě pár podobných bubáků se zlatým srdcem potkal a byly to osobnosti, na které se nedá zapomenout.

maryska09
08.02.2024 5 z 5

Tuhle skvělou knížku čtu poněkolikáté a pokaždé mě dostane. Je skvěle napsaná a plná citu. Doporučuju všem.

Dolik13
07.02.2024 4 z 5

Tento autor má rozhodně osobitý styl, který v obrovské konkurenci spisovatelů jen těžko někdo napodobí. To se týká i této knihy.

Sarkastický, ironický příběh, kdy na začátku dostanete protivnýho a arogantního dědka, který irituje snad každého, směřuje k tomu, že tak nějak tušíte, jak to nakonec dopadne, a to je důvod, proč ubírám hvězdičku.

knidopel
06.02.2024 5 z 5

Muž jménem Ove byla kniha, u které jsem se nahlas smála a zároveň mi u ní i ukápla slza. Tuto knihu jsem si poslechla načtenou Janem Vlasákem a poslech jsem si dost užila, hlas pana Vlasáka mi k Ovemu padl jako ulitý.

Je pravda, že ze začátku jsem se poslechem musela trochu prokousat, protože mi Ove lezl neskutečně na nervy. :D Ovšem později jsem si jeho zásadovou a svéráznou povahu oblíbila.

Po poslechu knihy jsem si pustila i film, kde Oveho (Otta) hraje Tom Hanks a film můžu rozhodně také doporučit, ačkoliv je pravda, že mi místy scházely vnitřní prupovídky, které měl v knize Ove neustále ke všem a ke všemu.

Atara16
04.02.2024 5 z 5

Krásná kniha, co pohladí po duši, rozesměje.

Ísačop
02.02.2024 5 z 5

Kniha co pohladí na duši, rozesměje i rozpláče zároveň..

Víc slov není potřeba!

Mruskulka
30.01.2024 5 z 5

Moc krásný příběh muže, kterému zemřela žena. Jediná osoba, kterou v životě miloval a které se nemůže vzdát. Oveho srdce ale sms každou stránkou taje. Mě se to moc líbilo. Pohodové čtení.

mirek7450
29.01.2024 5 z 5

Úžasný příběh vzácného muže, kterému jsem ve svém věku moc rozuměl...

LenkaMacak
28.01.2024 4 z 5

Skvělý příběh. Začátek byl pro mě pomalejší, trvalo, než jsem se začetla, ale o to víc se mi kniha pak líbilo. Ove je správný svéráz, někdy mě rozesmál, někdy naopak rozesmutnil. 4/5*

Pišta33
26.01.2024 odpad!

Nechal jsem se nachytat vysokým hodnocením které nechápu. Děkuji pár jedincům hodnotícím knihu podobně jako já: Jedna nekončící nuda. Po jedenácti kapitolách knihu odkládám.

Lejčís
24.01.2024 5 z 5

Do ironizujícího vyprávění Fredrika Backmana jsem se zamilovala na první dobrou, takže ani tato, pro mě v pořadí již třetí jeho kniha, určitě nebude mou poslední. Je jen málo příběhů napsaných tak dobře, že z nich na jedné straně umíráte smíchy a na druhé slzíte dojetím. Autorův neskutečný talent vykreslit i nesympatickou postavu tak, že ji milujete, chápete a souzníte s ní, je zkrátka geniální.
Muž jménem Ove je jednou z těch knih, které Vás přinutí k zamyšlení nad vlastním životem, uvažováním, chováním či manželstvím, případně mezilidskými vztahy. A právě příběhy s takovým přesahem jsou hlavním posláním literatury, pokud u čtení nechcete pouze odpočívat nebo se vzdělávat.
Lehce napsaný, vtipný, přesto hluboký a důležitý příběh zahřeje u srdce každého, kdo ví, jak těžký umí život někdy být..

Lenka541
23.01.2024 5 z 5

Moc hezký a dojemný příběh. Z počátku jsem se nemohla do knížky začíst, ale s každou další stránkou mi byl Ove čím dál víc milejší a zábavnější. Určitě stojí za to si knížku přečíst.

katma
23.01.2024 5 z 5

Jak už zde bylo několikrát zmíněno, kniha je napsaná, tak že v jeden moment člověk sedí a směje se a za chvilku má slzy na krajíčku. Kniha je skvěle a čtivě napsaná. Kdy nelze říct nic jiného, než že doporučuji si jí přečíst.