Mrtvá a živá

Mrtvá a živá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417218/bmid_mrtva-a-ziva-v7t-417218.jpg 4 1091 230

Mrtvá a živá série

Nejslavnější román Daphne du Maurierové Dramatický příběh s tajemnou a ponurou atmosférou líčí osudy Maxe de Wintera a jeho druhé manželky, s níž se po smrti své první ženy, oslnivě krásné Rebeky, která zemřela za podivných okolností, seznámí na dovolené v Itálii. Po svatbě se spolu přesunou na de Winterovo velkolepé sídlo Manderley, v němž však stále přežívá Rebečin duch. Na Maxovu mladičkou a nezkušenou druhou ženu, která zde nejdřív prožívá nejšťastnější dny svého života, pomalu začínají padat stíny minulosti. Někteří z jejich nejbližšího okolí novomanželům štěstí nepřejí a tajemní duchové minulých tragických událostí jsou znovu vyvoláni. Události nabývají stále dramatičtější spád a hlavní hrdinka musí napnout všechny síly, aby dokázala odvrátit hrozící katastrofu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery Historické romány
Vydáno: , Motto

Rebecca , 1938

vivalamuff
13.12.2016 5 z 5

Nesmrtelný příběh talentované Daphne Du Murier. Ze začátku se děj vleče a až s postupem stránek přibývá napětí. Konec je naprosto fabulózní. Nečekaný, ale konečně jako by všechno zapadlo do sebe a každá kapitola měla svůj význam.
Mrtvá a živá je jedna z mých nejoblíbenějších knih, ráda se k ní vracím, stejně jako k Hospodě Jamajka...

Klárai
26.11.2016 5 z 5

Pořád se k téhle knize vracím. Patří mezi moje nejoblíbenější.

aginecka
19.10.2016 5 z 5

Nejlepší autorka, kterou jsem četla. Jedinečný styl, kterému nic nepřebývá ani nechybí. Tolik emocí a napětí a přitom se nikdy nepodbízí!

Pajina68
27.07.2016 5 z 5

Nádherný příběh. Tahle kniha se mi hrozně moc líbila. Později jsem viděla i několik filmových verzí, ale kniha byla nejlepší.

fruitbueno
21.06.2016 4 z 5

Tak dlouho jsem čekala, odkud a kdy vyskočí duch, až jsem se ho nedočkala! Nutno dodat, že naštěstí. Promyšlený příběh, sympatické postavy, mistrná zápletka, nezbývá než doporučit ke čtení!

carcassonna
19.06.2016 3 z 5

Viem, ze kniha ma vela fanusikov a chapem preco, kniha ma temnu atmosferu, opis Manderley a okolia bol podmanivy a autenticky a niektore postavy boli zaujimave a to je prave to, co mne vadlo, pretoze som od postav znova cakal vac, nejake hlbsie pohnutky napriklad od pani Danversovej, de Winter mal vzbudit dojem tajomneho, hlbokeho a vyzreteho muza,ale obcas mi prisiel ufnukany a ta jeho nova bezmenna manzelka, tak ta ma stvala uplne - ja viem, ze to bolo umyselne, mala casom vyzriet a zmenit sa,ale zmenila sa tak nahle a na zaklade uplnej banality, ze som to "nezjedla" ...knha je dobra, dala sa citat,ale ako vravim postavam chybala vacsia hlbka a deju lepsia prepracovanost, bolo to niekedy v tridsiatych rokoch napisane, verim, ze v tej dobe to bola pecka,ale ja to musim zaradit do cervenej kniznice s prvkami detektivky, urcite nie k nejakym napinavym psychologickym dielam.

Taťka Hraboš
11.06.2016 5 z 5

Autorka dokáže mistrně navodit atmosféru a napětí, takže i když má v sobě tato knížka i některé rysy červené knihovny a v zásadě je to detektivka (byť atypická), není to žádná laciná četba. Už dlouho mě žádná kniha tak nevtáhla do děje, měl jsem problém se od ní odpoutat a věnovat se svým každodenním povinnostem.

ber-tram
03.06.2016 4 z 5

Odseknout začátek a nastavit konec, vyleze z toho slušná psychologická detektivka; takhle se jedná pouze o – byť mimořádně jakostně a poutavě napsanou – červenou knihovnu. Trkly mě tři tajuplné zajímavosti:
1. netušená souvislost s bezprostředně předtím čtenou knihou Talentovaný pan Ripley: v obou se nad někým zavře hladina, a pachateli to projde…
2. pár dní na to, co jsem si Mrtvou a živou půjčil z knihovny, si mě mezi oblíbené uživatele telepaticky zařadila S1M0NE, která obdivuje právě autorku tohoto díla,
3. hlavní hrdinka má podle svého nastávajícího nevšední jméno, přestože za celou dobu vůbec nezazní; vypravěčka tak zůstává zcela anonymní, jakoby vlastně byla hrdinkou vedlejší. 27/16

lábuska1
19.05.2016 5 z 5

Opravdu napínavé čtení, skvělá spisovatelka.

beluca
27.04.2016 5 z 5

Též kniha mého mládí, jedna z těch lepších :-).

elzajan
29.03.2016 5 z 5

Začátek byl pro mě lehce nezáživný, ale později jsem knihu nemohla odložit. Autorka výtečně vykreslila postavy a vcelku komplikovanou zápletku. Na konci jsem jsem už málem nepopadala dech, jak jsem jej v napětí zadržovala, rozhodně doporučuji přečíst :)

mamba27
26.02.2016 5 z 5

Moc pěkná, jen vyžaduje hodně soustředění na dlouhá souvětí a ne běžně používaný slovosled

Jirinamac
25.02.2016 5 z 5

Knížka mého mládí. Čte se dobře

BrozaM
23.02.2016 4 z 5

Musím říct, že začátek knihy se trochu vlekl, ale všechno jsem si to vynahradila v druhé polovině, kterou jsem vyloženě zhltla. Dost mě mrzel konec, ale možná to bylo to nejlepší řešení. Jak jinak za sebou spálit mosty? :)

petra4080
23.02.2016 4 z 5

Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knížek. Začátek je trochu pomalejší, potom děj nabere spád a nemůžete se odtrhnout. Napínavý romantický příběh s nečekaným koncem.

kyssling
15.02.2016 4 z 5

Někam se ztratil můj komentář, tak aby někomu (mě :-) ) náhodou nechyběl ... Pamatuji si velmi příjemné překvapení při četbě ... Skvělé vykreslení postav i celkem napínavý závěr, který jsem nečekal ...

26e
24.01.2016 5 z 5

Čítala som ju ešte ako veľmi mladá, jedna z mojich obľúbených... rada som sa k nej vrátila aj neskôr po rokoch... samozrejme som sni nenechala ujsť ani jej filmové spracovanie... ostatné za mňa asi všetko povedal SteveP1 .. Takéto knihy pre mňa sú láska na celý život... Keď čítam niektoré súčasné...už pri ďalšej zabúdam na tú pred...

Netopyr07
22.01.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem asi před 15 lety MILOVALA. Zas si ji budu muset oživit.

domi88
21.01.2016 5 z 5

Knížka je krásně napsaná, ten jazyk, slova, slovní spojení. Tak barvité, nesrovnatelné s moderními knihami. Zpočátku jsou tak krásně popsány lidské charaktery, ze kterých přesně chápete jednání a smýšlení postav. Mistrovské. A na konci? Jak to bylo napínavé? Žádné střílení, krev a pistole... Tohle jen dokazuje jak jsou nynější "bestsellery" prodejné :( Raději 150 Kč za takovouhle knihu z antikvariátu, než 500 za ty braky!!!

SteveP1
03.01.2016 5 z 5

Je to tajemné, je to romantické, je to dramatické, vcelku napínavé, je to mírně depresivní - a hlavně je to mistrovsky a krásně napsané, takže pro mně byla radost něco takového číst. Od autorky jsem četl již několik skvělých knih a tuhle jsem kapánek odkládal s obavou, jestli mě “chytí” jako ty ostatní, protože téma knihy je přece jen spíš “ženské” a “dívčí”. Jak se ukázalo, obavy byly naprosto zbytečné, protože kniha mě po několika stranách naprosto pohltila a nedalo se od ní odtrhnout.
Schopnost autorky vybudovat strhující až hypnoticky sugestivní atmosféru, postupně gradovat napětí, dokonale popsat prostředí, přírodu, naprosto věrně vykreslit charaktery a psychologii jednotlivých postav, jejich pocity,nálady, myšlení, způsob uvažování atd. je opravdu nevídaná a fascinující. Jsou to postavy skutečné a živé, z masa a kostí, a jazyk du Maurier je bohatý a krásný.
Vše působí naprosto opravdově, plasticky,hmatatelně a uvěřitelně, člověk má občas pocit, že je sám součástí dění a jeho neviditelným pozorovatelem, a že postavy samotné má na dosah ruky. Děj románu nebudu prozrazovat, jen bych zmínil malou zajímavost, a sice tu, že se v knize vlastně vůbec nedovídáme jméno hlavní postavy, která příběh vypráví. Víme jen, jaká je - obyčejná mladá dívka, skromná, nezkušená, citlivá, křehká a zranitelná, s čistou a krásnou duší, toužící po lásce, a proto i tak trochu naivní. Všemi ostatními je vnímána jen jakási “ne-Rebeka”. Absence identity, jména hlavní hrdinky má tak zřejmě symbolizovat a podtrhovat její nízké sebevědomí a pocit vlastní nedůležitosti, což je - dle mého názoru - ze strany autorky svým způsobem geniální tah.
Knihy Daphne du Maurier mi vždycky připomenou, co je to skutečná a kvalitní literatura, co je to výjimečný talent a nadání.
A je dobré si to připomínat, protože při čtení dnešních plytkých trháků a rádobybestselerů (a to i těch často podbízivě orazítkovaných zlatou pečetí “SVĚTOVÝ BESTSELLER”), které mě z neznámých důvodů lámou rekordy v prodejnosti, na to totiž kolikrát zapomínáme….

zfilmováno tajemství psychologické romány gotické romány

Daphne du Maurier
britská, 1907 - 1989