Moje dětství na draka

Jaké bylo dětství v roce 1973? Sladká vzpomínka pro rodiče, rozpustilý příběh pro jejich děti… Vitacit, Pedro, hlasatelky v televizi, tranďáky i úžeh kvůli mrkváčům! Jestlipak si ještě pamatujte na tu počeštěnou zkratku CCCP, ve které figuroval car a carevna? A jak si s takovou delikátností poradil Šárčin tatínek - kutil, umělec, sem tam nervák a topič myší?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379633/big_moje-detstvi-na-draka-ota-379633.jpg 4.340

Kniha Moje dětství na draka

vikaa

Tak jsem se vrátila na pár hodin v čase a téměř jako vrstevnice autorky jsem si zavzpomínala na své dětství a dospívání. A přestože mé dětství bylo také na draka, bylo krásné, protože jsme byly mladé, naivní a myslely jsme si, že nám svět jednou bude ležet u nohou. A jaký si to uděláš, takový to máš:-) Občas nešlo se neusmívat, kniha je laskavá a dýchá z ní nostalgie.

Mandalka74
01.07.2021

Autorka je blogerkou a v této knize vzpomíná na své dětství 1973 - 1981, za socialismu.
Prožijeme s ní školní léta až do doby, kdy odjíždí na internát. Vypráví radostech, i starostech s lehkostí a humorem. Povídá o rodičích, i o zážitcích s babičkou a s dědou. Později o svých spolužácích, historky ze školy. V knize jsou i deníkové zápisy, které si psala a tam se dozvídáme o prvních láskách, i zklamáních.

Kniha se mi moc líbila. Líbí se mi i po grafické stránce. V knize jsou ilustrace, i fotky. Při čtení jsem si zavzpomínala na své dětství. Vyrůstala jsem ve stejné době.
Knihu jsem dostala od Katušky Hutyrové a ještě jednou moc děkuji. Určitě se ke knize vrátím a podívám se po dalších knihách autorky. Doporučuji především těm, co tu dobu zažili. Mladší čtenáři se mohou dozvědět něco o dětství v socialismu, kdy ještě nebyly mobily, ani internet.

Marekh
21.01.2021

O této knize jsem už slyšel v minulosti a když jsem viděl video na tuto knihu a další knihy, které autorka napsala, které natočila Katka na svém YouTube kanálu, tak mě to ještě více nalákalo, abych si knihu přečetl. Podíval jsem se také na autorčin web, kde prezentuje svoje knihy a rovněž na její video, které trvá jednu hodinu. Musím říci, že se mi líbí autorčin projev, její postoj k životu a obecně vztah ke knihám. Byl jsem tedy hodně zvědavý, jak se mi kniha bude líbit. Za poslání knihy děkuji Katce Hutyrové, která napsala také anotaci k této knize, která se nachází na zadním přebalu knihy a která je moc pěkně napsaná. Knihu hodnotím na 80 %.

Kniha je vyprávěna z pohledu dítěte – Šárky (autorky), která vzpomíná na své dětství za socialismu v letech 1973 – 1981. Jedná se o biografii, kniha je členěna do krátkých kapitol, je vhodná pro děti a také dospělé, kteří se narodili a žili v době socialismu a chtěli by si připomenout dobu, ve které žili a na kterou vzpomínají. Pokud by se rozhodli číst tuto knihu současné děti a něčemu by neporozuměli, mohou se zeptat rodičů a rodiče jim všechno vysvětlí. Kniha je moc pěkně zpracovaná včetně fontu písma, ilustrací až po soukromé fotografie autorky. Rovněž je moc pěkná úvodní ilustrace na deskách knihy. Autorka knihu prokládá také deníkovými záznamy, které si psala během dětství a dospívání. Autorka pracovala na knize rok a půl, a pokud bych mohl použít slova, které napsala Katka ve své anotaci, vybral bych následující, které by charakterizovaly tuto knihu: lehkost, humor, dobrá nálada, pohlazení po duši. V některých okamžicích jsem se zasmál nahlas, což se mi u knihy příliš nestává, a naopak v některých okamžicích jsem měl slzy na krajíčku.

Kniha je pohodová, čte se lehce, nevyskytuje se v ní žádné násilí. Čtenáři, kteří chtějí nalézt klid a odpočinek a chtějí zavzpomínat na „staré časy“, tak si knihu mohou přečíst.

Knihu si přečetla také moje mamka a knihu hodnotí na 90 %. Řekla mi, že u knihy si odpočinula, zavzpomínala na minulost a během čtení se také s radostí zasmála. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Člověk nemá nikdy litovat toho, co prožil. A všechno s něčím souvisí a vždy je určitě nějaký důvod, pro vše prožíváme.

Na každém konci je krásné to, že něco nového může začít.

los
10.01.2021

takové psaní o ničem, prostě na draka

oblakaknih
08.01.2021

Je fajn začít nový rok s kvalitní knihou, kterou si naplno užijete. A přesně toho se mi s Moje dětství na draka dostalo!
Námět tohoto příběhu je pro mě nové a téměř neobjevené téma, to taky dodává příběhu na originalitě. Díky této knize jsem opět měla možnost dozvědět se něco o naší historii, ale zároveň se třeba najít v běžných příhodách z dětství.
Velkým plusem je, že autorka popisuje svůj osobní příběh. Nebojí se odhalit všemožné události a myšlenky, které mohou být považovány i za osobní. To se mi moc líbilo a občas jsem se musela i zasmát.
Jelikož autorka čerpala ze svých vlastních zápisků, styl psaní skvěle seděl k věku hlavní hrdinky. Zároveň byl jednoduchý, strohý, ale přesně seděl k situacím.
Dalším velkým plusem byly potom tučné zápisky do deníku, které mě na příběhu bavily snad nejvíc.
Zpracování knihy je překrásné. Originální formát, jednoduché ilustrace,… Opravdu skvělý čtenářský zážitek.
Kniha se mi dostala do rukou v podstatě náhodou, ale jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Možná se jednou pustím i do pokračování.
Moc doporučuji!

vera2927
07.08.2020

Knížku jsem vyhrála za odpověď v anketě na country radiu a jsem za to moc ráda... Je to přívětivé čtení, přestože to je o dětství na draka...:-) . Jsem ročník 1966, počítám, že jsme s autorkou přibližně stejně staré, takže mne knížka vrátila ke vzpomínkám i na mé dětství... tenkrát měla většina dětí stejné oblečení a žila v bytech se stejným nábytkem, ale zjistila jsem, že některé zážitky autorky mám jak přes kopírák ... :-) Knížka je napsaná chytrou holkou pro chytré holky a kluky... nemusí se složitě popisovat děj a pocity... "stačí správně napsat holou větu" a člověk to cítí stejně jako autorka.... a co mne úplně odrovnalo, tak hra na Čtyři z tanku a pes, kde Šárka vždycky hrála Šarika... :-)

Sali88
12.06.2020

Jsem dítě 20.století, a proto ráda čtu knihy, které se v tomto století odehrávají. Moje dětství na draka se sice odehrává v 70.-80.letech a ne v mých dětských devadesátkách, přesto jsem si čtení užila a při některých momentech na své dětství díky knize zavzpomínala.

Autorka tu vypráví o svém dětství, trablech s rodiči i ve škole. O návštěvách prarodičů a svých zážitcích. Moje dětství na draka je oddechová kniha, při které nemusíte přemýšlet. Díky vyprávění očima dítěte se vrátíte i do vašeho dětství, popřípadě se můžete vžít do dětských let vašich rodičů. Poznáte nebo si připomenete, jaké to kdysi bývalo, jak se žilo, a jak to vše autorka prožívala jako dítě.

hapac
06.05.2020

S autorkou nás spojuje věk a tak vím, o čem píše - něco jsem prožívala stejně něco trochu jinak v jiné části republiky, ale díky této knížce bylo fajn se alespoň na chvíli vrátit do časů dětství a dospívání. A díky za připomenutí voňavé gumy....

Ovšem
Ovšem