Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370/bmid_modlitba-pro-katerinu-horovitzovou-iwA-370.jpg 4 2332 2332

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl vlastní existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy. Samostatné knižní vydání šesté, v EMG první.... celý text

lucie.8
23.06.2014 1 z 5

Od téhle knihy jsem čekala víc. Nakonec mě vůbec nepřekvapila. Bylo to celé takové nezáživné (vlakem tam a zpět) a předvídatelný konec.

nickym
16.06.2014 3 z 5

Zajímavé jak ten průvodce zbohatlíků dokázal lhát. Tajně věřím, že takoví lidé v naší společnosti již nejsou....

exitus
26.05.2014 4 z 5

Musím se přiznat, že kdyby knihu nenapsal Arnošt Lustig, asi bych jí nedočetla. Takhle jsem se do čtení trochu nutila, v zásadě to pak stálo za to. Příběh je velmi smutný,protože je od počátku jasné, jak to dopadne a čtenář, který nikdy nebyl v ohrožení života nemůže pochopit tu naději, kterou si lidé v knize zachovávali až do úplného konce. Jazyk je krásný, ale náročný. Povinná četba i pro neškoláky.

kakaol
29.04.2014 4 z 5

Kniha čtena jako "povinná četba" protože maturita se neúprosně blíží...
Některé pasáže byly (očima studentky čtoucí povinnou četbu) poměrně nudné, nad některými momenty mi zůstával rozum stát - převážně v místech promluv pana Brenskeho. Možná i pro tyto momenty Lustigem popisované jen jakoby nic jsem se rozhodla přečíst i jeho sbírku povídek Démanty noci a byla jsem mile překvapena. Po dlouhé době jsem si totiž přečetla něco doopravdy neuvěřitelného. Něco tak neskutečně skutečného, až z toho mrazí. Jsem zvědavá na Ditu Saxovou...

Ladys
08.04.2014 5 z 5

Kontrast mezi až básnickým stylem psaní a dějem. To je to, co knize dává ještě vetší grády. Až pomalý začátek postupem času nabírá na síle a i když člověk už tuší, kam se příběh ubírá, stejně ho síla textu žene až do neodvratného konce.

Verrrunka
04.04.2014 3 z 5

I přesto, že je to v podstatě kniha dobrá, nemohla jsem se stále začíst, vpravit se do děje a už byl konec

wersl
06.03.2014 4 z 5

Mohlo by se zdá, že v poměru ke strhujícímu závěru se první půlka děje jen nesměle vleče, ale myslím, že i tato část má svůj nepopíratelný význam. Vždyť i mnohá hudba má svoje preludium, mířené právě tak aby přiblížila atmosféru a umě tak v lidech udržovalo napětí, které jak už jsem zmínil postupem času gradovalo. V neposlední řadě by byl svět ochuzen o úžasné věty, které právě v době popeleční středy nabývá skutečného významu :

"Jeho oči opakovaly jen něco, co s jeho prací už nesouviselo,
že tento popel bude nezničitelný a nesmazatelný: neshoří, protože
už je sám zbytkem ohně, nezledoví, jen se promísí se sněhem a ledem, a nevyschne
žárem slunce, protože už nelze vyschnout nad popel; nikdo z živých mu nebude
moci nikam utéci; bude obsažen v mléku, které budou pít ještě nenarozená
batolata, i v prsu, který jim jejich matky podají; zůstane v květinách, které se
rozvinou ze svých lodyh, i v pylu, jímž je opylí včely; bude i v hlubinách
země, kde se teprve mění zetlelé lesy v uhlí, a v nebeských výších, kde každý
pohled lidských očí, znásobených teleskopem, narazí na nezbadatelný obal,
kroužící kolem celého tohoto červivého pozemského jablka, v pohledu
a dechu každého člověka; a kdo si napříště položí dotaz,
z jakých látek je vzduch, který dýchá, bude povinen vzít v potaz tento popel;
bude obsažen v knihách, jež nejsou ještě napsány, v končinách,
kam ještě nevkročila lidská noha; nikdo se ho nezbaví;
bude to dotěrný i laskavý popel z mrtvých, kteří zahynuli bez viny."

Za mě palec nahoru !

LiLinka
03.02.2014 3 z 5

První polovina knihy poměrně uspávací a nezáživná... závěr je však strhující. Autobiografické literatuře se málo co vyrovná...

AnneEyre
02.02.2014 3 z 5

Velmi zajímavá kniha. Ale rozběh velmi pomalý, dlouho trvá, než čtenář začne cokoliv chápat a věřím, že to spoustu lidí odradí. I když se děj později trochu rozběhne a čte se lépe, pořád ještě jde o dílo zdlouhavé a nepředstavitelně nudné. Přesto má něco do sebe a stojí za přečtení, pokud má člověk dost trpělivosti, aby dočetl. Jistě vím, že se k ní nebudu vracet.

Ronin Roujin
30.11.2013

Samotná tato obálka ubírá knize minimálně hvězdičku, spíše dvě.

TinaBookBlog
24.11.2013 4 z 5

Autor velice dobře popisuje naivitu a naději Židů, kteří doufají, že přežijí. První polovina knihy sice je trochu nudná, ale knihu určitě doporučuji.

michde01
23.11.2013 5 z 5

Velmi těžká četba hlavně ze začátku. Ráda bych se ke knize v budoucnu ještě vrátila.

AnyMouse
25.10.2013 4 z 5

Po překonání začátku, kdy jsem tomu příliš nerozuměla, se mi kniha líbila, ten konec stál za to.. Nemám slov.

martinka_d
22.10.2013 4 z 5

Děj výborný, jako většina knih s touto tématikou, zaujme skoro každého. Jen mě příjde že Lustig píše velmi složitě, byly stránky, které jsem musela číst na dvakrát a třeba se i vracet, je to těžké čtení ale výborný příběh!

JohnCZ
09.10.2013 3 z 5

Tématika holocaustu je hodně tíživá a možná i proto mám z téhle knihy pocit, že je trochu nadhodnocována. Co si budeme povídat, první polovinu jsem si protrpěl, jelikož to na mě působí strašně utahaně a ztrácel jsem se v postavách. Chybělo mi tam jakési nahlédnutí do jednotlivých charakterů a trochu rozsáhlejší popis prostředí, kde příběh začíná - prakticky jsem znal jen jména, ale netušil, o koho vlastně jde. Jakmile se ale zajatá skupina vydala na cestu, příběh nabral spád a nezastavil se až do strhující finiše, který dojem z knihy trochu pozvedl. Po psychologické stránce je to napsáno skvěle, ale po stránce literární to na mě bylo až moc suché. Kvalitu tomu ale rozhodně upřít nemůžu.

rfa
29.09.2013 5 z 5

První kniha od p. Lustiga, kterou jsem nyní dočetl. Silný lidský příběh na pozadí smutného období lidských dějin. Doporučuji.

Odehnalka
29.08.2013 5 z 5

Arnošt Lustig je skvělý spisovatel, jeho knihy doporučuji všem.

Ivadus
29.07.2013 5 z 5

Hodně těžká kniha, ale určitě by si jí měl každý jednou přečíst, aby se nemohlo zapomenout. Pro mě je Lustigův styl psaní dost náročný, trvalo mi, než jsem si na něj zvykla, ale potom už to bylo snadné. Tragický příběh, šílená doba, pocit tíhy a bezmoci. Přesto doporučuji k přečtení.

Sigas
30.06.2013 5 z 5

Mistrovsky vyprávěný příběh o marné naději, kterou si z nevědomosti či z neochoty vědět zachovávají ti, kdo stojí před branami vyhlazovacího tábora, zatímco z komínů spaloven už vychází páchnoucí dým jejich příbuzných. A vzhledem k tomu, že taková byla skutečnost, přechází často literární zážitek v reálnou hrůzu.

TerJac
26.06.2013 5 z 5

Co k tomu dodat ... to je úžasný pan Lustig. Doporučuji...ostatně stejně jako všechny jeho knihy.