Mnich, který prodal své ferrari

Mnich, který prodal své ferrari https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35569/mnich-ktery-prodal-sve-ferrari-35569.jpg 4 1406 1406

Kniha patřící mezi nejznámější klasická díla s duchovní a psychologickou tematikou. Tato „úchvatná knížka, která přináší potěšení i poznání“, jak se o ní vyjádřil Paulo Coelho, byla přeložena do třiačtyřiceti jazyků a inspiruje miliony čtenářů na celém světě. Vypráví příběh o slavném a bohatém právníkovi Julianu Mantlovi, jenž se ocitl na pokraji smrti, když jednoho dne v přeplněné soudní síni utrpěl infarkt. Jeho fyzický kolaps je provázen krizí duchovní, která jej donutí hluboce se zamyslet nad neutěšeným stavem svého života a vydat se hledat odpovědi na nejdůležitější otázky lidského bytí. V naději, že nalezne štěstí a splnění svých snů, vypravuje se Julián Mantle na putování do nedostupných indických končin obydlených prastarou východní kulturou. Zde se postupně seznamuje se starobylou moudrostí a filozofií, která jej naučí objevovat, kultivovat a ovládat skrytý potenciál vlastního vědomí, těla i ducha. Někdejší slavný advokát, který se postupně oprošťuje od svého dosavadního životního stylu, prochází hlubokou osobní proměnou. Příběh Juliána Mantla čtenáře krok za krokem provází na cestě k sebepoznání a ke smysluplnému a vyrovnanému životu.... celý text

Duchovní literatura New Age
Vydáno: , Portál

The Monk Who Sold His Ferrari , 1997

Inika
26.02.2014 1 z 5

Čím dál jsem se knihou prokousával, tím víc mi nebylo jasné proč Sharma tuhle knížku vůbec napsal. Mnicha, který prodal své ferrari chtěl možná pojmout jako beletrii, která k jeho "učení" přitáhne davy; učebnici zabalenou do poutavého příběhu; motivační příručku s návodem na dlouhý a naplněný život, ale ani jednoho nedosáhl.
Příběh je plný nesmyslů (třeba lotos kvetoucí vysoko v Himálaji), nelogičností (např: mniši v Himálaji si předávají učení po 5000 let, ale používají neindické výrazy jako nadčasový princip "joriki") nebo naprostých úletů kdy se baví dva vysokoškolsky vzdělaní právníci a jeden druhého se ptá "A to je čtení opravdu tak důležité?". Lacinou snahu o zvýšení věrohodnosti svých pouček pohřbil Sharma také tím, že příběh zasadil do exotické Indie, kde mnich prohlašuje, že je potřeba žít podle moudrosti Kaizen.
Některá z jednotlivých mouder třeba mají přínos a hodnotu a dokáží člověka určitým způsobem oslovit. Jenže R. Sharma vytvořil rychlokvašenou změť pátého přes deváté a bohužel tím ve výsledku devalvuje hodnotu těchto několika věcí, které v knize dávají smysl.
Kromě toho americký systém přednášek, který použil v jednotlivých kapitolách (nejdřív řeknu o čem budu mluvit, pak to povím a nakonec řeknu o čem jsem mluvil) pohřbívá i ty zbytečky literární hodnoty, která by se v tom při velké snaze dala najít.

Ravabi
20.02.2014 4 z 5

Kniha obsahuje pár pěkných rad pro život, spoustu námětů k zamyšlení a po přečtení má člověk chuť úplně přehodnotit a převrátit svůj život vzhůru nohama. :)

Ita
15.01.2014 5 z 5

Těžká literatura.
Svědčí o tom i fakt, že jsem ji měla rozečtenou přes půl roku. Ještě přesněji - před několika měsíci jsem ji odložila s tím, že je to na mně moc silný kafe.
Předevčírem jsem po ní sáhla znovu.
Vyndala jsem ji tedy z poličky a řekla si, že to přeci jen zkusím dočíst.
Vyplatilo se to. Přinutilo mě to zamyslet se a konečně VIDĚT věty (černé na bílém), které se několik týdnů nazpátek vynořují z okolního světa a snaží se dostat do mého podvědomí.
Přečtu si ji ještě jednou, aby se mi pořádně dostala pod kůži.

Anre3
05.01.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila velmi. Již dříve jsem četla knihy s podobnou tématikou, ale musím říct, že Sharma a jeho styl se mi líbí dost.

Stromy
15.11.2013

Rozhodně stojí za to si tuto publikaci přečíst, působivá je tak jako tak. Musím doporučit. Možná si z ní více vezmou ti,co jsou v pracovním, kariérním, podnikatelském, prostě větším než běžném zápřáhu a "ZODPOVĚDNOST" jim ničí vlastní život, pomalu nebo rychle, ale jistě...Jde jen o jediné, najít zase sám sebe a zůstat se sebou.

cathyblack
08.10.2013

Knihu, kterou jsem si dnes koupila a teprve ted k ní čtu komentáře, jsem vlastně ani kupovat nechtěla. Sákryš, doufám, že jsem neudělala chybu, prozatím je to takové "rychlé". Uvidíme jak dále...

Gyl
09.08.2013 5 z 5

Někdo tady píše, že je to kniha demotivační a že v oblasti motivačních knih je to odpad...Kde je napsáno, že jde o motivační knihu? Motivačních knih jsem přečetl tuny, některé mě vyburcovaly tak, že jsem ani nemohl usnout, byl jsem úplně mimo a ve finále mi nedostatek spánku ubíral energii potřebnou k práci, takže efekt nula. A nebo možná ano - nervy v kýblu, arytmie, paranoia a jiné duševní poruchy. U téhle knihy, která obsahuje pár jednoduchých návodů, jsem si uvědomil, že není smyslem života se uhonit k smrti a že je možné pracovat, mít z toho radost, dosáhnout přiměřeného úspěchu a užít si ho. Užít si dny volna a peníze, které vám dávají svobodu dělat to, co vás baví, věnovat se sám sobě, přátelům a rodině. Protože na co je ferrari, když vás to ve třiceti zabije?

Vzkaz pro nechapacka84: s mnichy se Julian mohl domlouvat rukama nohama, asi tak jako každý když potká cizince kterému nerozumí, a pokud nebyl úplný debil, tak se třeba postupně naučil jejich řeč, na to u nich byl dost dlouho.

nechapacka84
27.06.2013 odpad!

Hodnotenie tejto knihy na tomto servru ozaj nechápem. Výraz telešoping ala Horst je uplne presný. Toto nieje motivačná kniha, toto je demotivačná kniha !!!
A AKO SA KUA JULIAN SO SIVANSKÝMI MNÍCHMI DOHOVÁRAL???
A mimochodom, ešte jeden zenový príbeh o prázdnom šálku, a prisahám že danú knihu spálim

BooksLucyKing
16.06.2013 4 z 5

Úžasná kniha plná pravdy. Kdyby jsme se tím, co v ní je nápsáno, všichni opravdu řidili, určitě by se nám žilo mnohem líp... Tahle kniha se nedá zhltat a jjedno přečtení asi nestačí, aby člověk všechno pořádně vstřebal. Líbilo se mi, jak na konci každé kapitoly, tam ta daná moudrost byla shrnuta do kostky, tak jsem se v tom aspoň úplné neztratila, i když jsem občas něco zapoměla.

pecka02
09.06.2013 5 z 5

jedna z těch knih o tom, jak je vlastně jednoduché být šťastný a spokojený ...mám je ráda, ale neumím podle nich žít...každopádně po jejím přečtení jsem byla zalitá vlnou optimismu o tom, jak málo stačí, aby se nám hodně změnil život...

Klamm
03.06.2013 1 z 5

Očekával jsem, že půjde o příběh u kterého si odpočinu a který mě bude nenásilně, jen tak mezi řečí ovívat duchovnem jako lehký vánek. Ale bohužel. Celý děj se odehrává na prvních několika stránkách, zbytek je výklad Juliánovy filozofie. A to mě hrozně štvalo, ten ani ne tak dialog jako monolog. Ty nekonečné návody na život podávané s takovou jistotou a patentem na pravdu. Je to Sharmanův průjem jeho teorií, vyvolaný tak trochu účelově klystýrem jenž představuje v současnosti zájem o esoterní učení. To by dokázal napsat kdejakej jouda co má alespon trochu načteno v této oblasti. Knihu nezavrhuji, jsem si vědom že může mít velký přínos pro mnoho lidí. Zvláště pak pro lidi od 15 do 30 let. Od 30 let výše, pokud je to jejich první setkání s tímto tématem.
Mimochodem znáte knihu Pět Tibetanů? Kde vzal asi Sharman nápad na tu řídkou omáčku kolem jeho filozofie?
20%

Arianne
25.05.2013

Ještě než jsem se dopracovala k polovině, bylo mi jasné, že nic jako "přečteno" u této knihy nelze. Je to nauka, kterou si člověk bude pročítat pořád a pořád dokola, v každé konkrétní situaci hledat určité pasáže a nasávat energii, která z knihy nenásilně vyzařuje.

inngrid
22.03.2013 3 z 5

Oproti iným kníham s touto tématikou a na tent oštýl sa mi veľmi páči, že tu su priamo konkrétne rady - cvičenia ako a čo robiť aby bol človek kludnejším - vačšina týchto knih býva len obkec tu su niektoré správne veci - je tu i pár krásnych myšlienok, autor píše presne štýlom ktorý mam rada ale i napriek tomu som miestami mala pocit, že ma tá kniha nudí :)

between
25.01.2013 2 z 5

Ze začátku mě to chytlo a příběh vypadal zajímavě. Brzy se z toho však stal nudný výčet technik bez příběhu. Ačkoliv to obsahuje zajímavé myšlenky, tak je to vleklá "učebnice", která se ze začátku snaží tvářit jako příběh.

Safienka
24.01.2013 5 z 5

Dílo, které obsahuje nesmírné množství pravd a zajímavých postřehů k životu. Do rukou se mi dostalo pouze díky tomu, že jsem slyšela jednu paní, která o něm vyprávěla, jaká to je pro ní bible, ke které se neustále vrací a vracet bude. Je to kniha, kterou člověk zhltne napoprvé a potom v ní hledá stále nové a nové informace, které jsou opředeny pravdou a životem sivánských mnichů.
Hlavní hrdina knihy je úspěšný právník. Jeho přítel Julián má stejnou profesi, ale jednou dostane infarkt a dá se říct, že po této události zmizí z povrchu zemského. Odebere se hledat nový život do Himalájí k mnichům, kteři se mu stávají učiteli života. Dozvídá se zde, jak zlepšit svůj život, jak ho naplno využívat, být zdravější, pln energie a hlavně šťastnější. Rozhodne se, že tyto naučené, cenné praktiky bude šířit dál. Vrací se zpět do svého starého světa, ač už jako jiný člověk. Navštěvuje našemu hrdinu - neznalce, kterému začíná svá moudra předávat.
Kniha se čte velice dobře. Doporučuji všem. Věřím, že se k ní ještě mnohokrát vrátím a zjistím, že tam je pro mě opět něco nového. Proto knihu zařazuji do své knihovny, aby byla co nejblíž k možnému nahlédnutí.

LordSnape
21.12.2012 2 z 5

Kniha psaná formou dialogu mezi dvěma lidmi. První, proměněný právník Julián poučuje a ukazuje techniky, jak žít lepší život. Do půlky to funguje dobře a kniha je velmi čtivá, ale pak se začíná vše dokola opakovat a poučovaný začíná spíše nabývat podoby "omezence", který se neustále na vše blbě ptá a nic nedokáže pochopit. Samotný příběh o zázračné proměně za jeden měsíc pak nevěřím ani za mák, jelikož mysl se musí trénovat delší dobu, aby se dostavily nějaké přívětivé výsledky. Stejně tak i příběh o hledání štěstí a kláštera v horách je trochu přitažen za vlasy a zní velmi nevěrohodně. V rámci motivačních knih a New Age je to takový nadhodnocený průměr.

devilkaa
16.10.2012

Veľmi kvalitná knižka, obsah je skutočne veľmi obohacujúci, poskytuje návod ako môžeme duchovne rásť. Uvedomíte si pri nej veci, o ktorých viete aj sami, že sú pravdivé, len vám to musí niekto povedať aby ste si ich uvedomili. Momentálne sa nachádzam len v polovičke knihy, ale už sa začínam riadiť radami, ktoré nám autor servíruje ľahko stráviteľným spôsobom.

Ak sa vám táto knižka páči, odporúčam Silu prítomného okamihu, ktorá je na podobnú nôtu, len pre pokročilých.
Príjemné čítanie :)

Pilgrim
23.08.2012 5 z 5

Tohle byla knížka, ke které jsem musel nejdříve dozrát. Napoprvé jsem ji nedočetl ani do poloviny. Po více než roce jsem se k ní vrátil a přečetl ji skoro celou najednou. Pokud chcete dát svůj život do pořádku a jste na to připraveni, může vám tahle knížka pomoci najít správný směr, kterým vykročit.

dadu
05.06.2012 5 z 5

Každý si z této knihy může vzít rad kolik chce, aa každému slouží z jiného účelu než ostatním. Proto se hodnocení této knihy tolik liší. Pokud hledáte knihu, která vám otevře možnosti jak najít v životě to co hledáte, pak Mnich, který prodal své ferarri je pro vás ta pravá kniha na začátek.

James
12.12.2011 5 z 5

Tuto knihu můžu jedině doporučit...pokud budete chtít, může velice pozitivně ovlivnit Váš život...kéž by si ji přečetlo víc studentů práv, a nejen nich.