Mlýn na mumie

Mlýn na mumie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334711/bmid_mlyn-na-mumie-NYt-334711.jpg 4 863 863

Komisař Durman je sympatický prasák vyšetřující sérii bizarních vražd. Hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku. Ostatně celá tato staropražská detektivka působí opulentně: zažijete v ní honičku na střechách ghetta, navštívíte nejstarší pražský bordel, s císařem Maxmiliánem si odskočíte do Mexika a v proslulém pouličním Kandelábru si pochutnáte na jehněčím srdíčku „nadívaném do jedné komory frikasé z jater a do druhé z brzlíku“. Všechno možná působí starosvětsky, ale píše se nešťastný rok 1866: rok války Němců s Němci, jímž symbolicky počíná moderní nacionalismus a jiné -ismy, komunismus nevyjímaje. Durman má sice před sebou ještě pět zdánlivě idylických desetiletí, žije však zároveň v době, kdy se rozorávají mohyly a parní mlýny melou kosti starých bojovníků na spodium pro cukrovary. A ten bílý prášek je již drogou naší doby. Jedno je pro mě jisté: Stančík vytvořil nejpražštější knihu současnosti, a kdyby dnes psal Angelo Maria Ripellino novou Magickou Prahu, nemohl by tento majstrštyk v pojednání o pražské literatuře pominout. (Bogdan Trojak)... celý text

e-Lisbeth
01.09.2016 5 z 5

Zábavné, originální... komisař Durman získal mé sympatie.

Nifredil
09.08.2016 3 z 5

Až si budete chtít přečíst pornografickou detektivku napsanou se znalostí ohromné spoustou historických reálií a přitom vtipnou, tak doporučuji. Musíte absolutně hodit stud za hlavu a užívat si to. Je to přehnané, je to neuvěřitelné v tom, jak je to přesycené nepravděpodobným dějem, ale je to skvělé. A ten jazyk. To je také nádhera, i ten tak nějak přetéká, nadouvá se. Jedním slovem bukolické. Po všech stránkách je to bukolické, včetně té nadsázky, s kterou to autor pojal. Co je trochu nepovedené je ten konec. Nějak se všechny ty linky nepodařilo nakonec spojit v jeden celek a vyznívá vedle všeho toho závratného předchozího rozkvětveného šílenství podivně jednoduchý až nedořečený. Nicméně, už pro tu formu stojí za to tuhle knihu číst.

Belbo
21.07.2016 2 z 5

Absolutní vítězství formy nad obsahem, skoro se chce říct pábitelská postmoderna, ale pak by muselo být velké ALE... Něco geniální, něco špatné, něco svižné a něco naopak utahané, něco má nápad a jiné je zas jen manýrou možnosti vyprávěním popisovat. .... Sláva poživačnosti

saez
19.07.2016 4 z 5

Hodně jsem se bavila. Hodně dobře jsem se bavila. Jen konec přišel nějak moc rychle a malinko nedotaženě.

Vec1980
17.07.2016 4 z 5

Všechno se dá říct nečekané. Dějinami protknuté a osobnostmi podtržené a to ať už
z dávné historie a nebo hrfinově současnosti (Maxmilián I. Mexický, Jan Neruda, Prusko-rakouská válka ...). Děj mimo realitu zasazený do ponuré Prahy, Paříže nebo Mexika druhé poloviny 19.století.
Težkou soudit. Pokud z pohledu ON tak 5* (květnatý popis pražských bordelů a policejních konzultací v nich). Pokud z pohledu ONA tak 3* se stejným odůvodněním :-)

chanahd
30.06.2016 3 z 5

Zvláštní, groteskní, bizarní a nezapomenutelná kniha.
A ty kulinářské části :-)
Jen konec mi přišel takový moc rychlý.

radek3060
29.06.2016 5 z 5

Vzláštní. Vtipný. Ale ten konec mohl být trochu lepší

houbaaa
29.06.2016 5 z 5

Takto si představuji zábavné čtení!

kristleko
05.06.2016 4 z 5

„Komisař Durman se na prvním rohu chystal zahnout vpravo do Liliové ulice, kde bydlel, když tu mu do chřípí vnikla hutná směsice tibetského pižma, pačule, labdána, ambry, santalu a rozdrážděných kund, prostě typická vůně bordelu.“ Je to zábavné, je to hravé, je to frivolní, kouzelně to evokuje dobu národního obrození v Praze, má to krásný jazyk a hýří to vtipem. Ale taky se to po první ze čtyř stovek stránek trochu omrzí. Pak naštěstí přijde „teologické rekomando“ a leccos je odpuštěno, ale bohužel zůstává dojem z určité nedotaženosti skvělého nápadu.

Эva
02.06.2016 3 z 5

Navnaděná zdejšími komentáři, skvělým hodnocením a oceněním Magnesia litera jsem se konečně dostala k přečtení. A velké zklamání. Ano, uznávám, nemám nadhled, chybí mi smysl pro tento humor. Ano, pochopila jsem, že nejde o klasickou detektivku. Ale... Zprvu okouzlující jazyk se mi rychle omrzel, zprvu originální jména postav mi po pár stránkách přišla trapná a předvídatelná, zprvu napínavý příběh se scvrknul do pouhého popisování sexuálních praktik a zvráceného obžérství, zprvu ucházející hlavní postava se mi zprotivila a ve finále mě vůbec nezajímalo, kdo je vrah, ale jestli už to teda dočtu. A kdybych se nebála, že mě zdejší uživatelé ukamenují, dala bych ještě o hvězdičku míň...

Mynny
27.05.2016 5 z 5

Skoro dokonalé. Poslouchal jsem jako audioknihu a několikrát se rozchcechtal nad autorovými vtípky, většinu času obdivoval jeho hru s jazykem a napjatě sledoval detektivní příběh, který vás protáhne nejrůznějšími zákoutími Prahy i Mexikem a představí širokou škálu postav a postaviček. Zmatený a celkově nepovedený závěr mě přesto donutil uvažovat o čtyřech hvězdičkách, nakonec ale za pět. Určitě doporučuji.

Leechmyi
26.04.2016 4 z 5

Hravé, dekadentní a zábavné čtení, které se ale na mnoha místech nakonec přejídá. Komisař Durman je šovinistický nenasytný prase a podobné mínění mám teď trochu i o autorovi - tý "srandy" tam přecijen je až moc.

Značka: Po steampunku to smrdí na sto honů!

Alena_S
11.04.2016

Hezky psané, příjemný sloh překvapivě pasuje do mnoha dějových extrémů, čtením se člověk rozhodně pokochá. Nechybí spousta zajímavých postřehů a myšlenek. Když pominu některé úplně jakoby odtržené pasáže ve stylu "městem zmítají brutální vraždy, ale já objevil tajemství orálního sexu a jsem spokojen, ještě tak pivo kdyby bylo.." (není citací), což mi chvílemi kazilo dojem z hlavní postavy a lidstva vůbec, moc jsem si to čtení užila. Jenom nevím, kam se mi během četby ztratilo předsevzetí každému na potkání knížku doporučit...

Carlita.cte
01.04.2016 5 z 5

Mlýn na mumie je dekadentní detektivkou, magicko-groteskním výletem do devatenáctého století, kdy se schylovalo k rakousko-pruské válce u Hradce Králové, brakovým thrillerem stejně jako erudovaným kukátkem do obrozeneckého hnutí. Poživačný komisař Durman se vydává po stopách tajemného vraha poštovních doručovatelů, a u toho si vždy udělá čas na dobré pivo, chutnou krmi a návštěvu věhlasného vykřičeného domu Jeruzalém.

Romi156
31.03.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla. Hravá, zábavná, fabulující a rozhodně překvapující. Zejména jsem si oblíbila úvodní citace každé z kapitol, z nichž však občas trošku zamrazí - stejně, jako ze světa druhé poloviny devatenáctého století. Pobavily mě vsuvky v podobě popisu často bizarních jídel, které - stejně jako řadu explicitních sexuálních scén - nepovažuji za samoúčelné. Už se nemůž dočkat dalšího Stančíkova textu.

kristeen
21.03.2016 4 z 5

Výborně popsané pražské "reálie" spolu s někdy až expresivními popisy jídel a sexuálních styků umocňují u této knížky (ve srovnání např. s historickými romány) dojem výjimečného zážitku. Škoda jen toho konce, který mi přišel trochu moc splácaný až přeplácaný (asi jako žaludek komisaře Durmana) a narušil trochu celkový soulad.

Selket
18.03.2016 3 z 5

Jsem vcelku puritánka, ale tady, vždy, když došlo na nějakou z těch šíleně nereálných momentek, jsem se musela smát. Celá kniha mě bavila svojí hravostí a vzletností.

jefff
17.03.2016 5 z 5

Výborná kniha! Hodně bizarní, zvláštní a v lecčem úžasně nápaditá. Její hlavní zbraní je autorova fantasie a smysl pro atmosféru, naopak knihu sráží snaha o akčnost. Právě v dějovějších pasážích ztrácí kniha sílu a zejména pak ke konci, kdy se do té doby komorní příběh stane zbytečně epickým. Přesto je pátrání komisaře Durmana jednou z nejlepších českých knih, které jsem četl.

MichelleS
17.03.2016 4 z 5

Vybrala jsem si ji v knihovně z novinek ze zvědavosti, co že to bylo naposledy oceněno Magnesia Literou. Po letmém prolistování jsem váhala, zda se do ní pouštět. Navíc pracovně nejblbější období v roce. Tak jsem zkusila, na několika prvních stránkách opakovaně vyprskla smíchem a pak už jsem se jen výborně bavila. Je to nádherně praštěné, okořeněné slovními hříčkami i humorem nejrůznějšího druhu. Rozhodně nečíst při dietě, protože popis možných i nemožných lahůdek člověka táhne k ledničce, přestože tam určitě nemá speciality jako ježky nebo netopýry. Mám chuť zajet do Prahy a jen se tak courat po starých uličkách nebo si aspoň pustit Adéla ještě nevečeřela. Myslím, že tenhle český komisař s přehledem převálcuje tu armádu drsných severských i zámořských kolegů smrtelně vážně honící stále vyšinutější a krvežíznivější padouchy nebo odhalující svět ohrožující spiknutí.

senora01
09.03.2016

Mám přečtenou půlku knížky a jsem hodně rozpačitá, snažím se dočíst do konce - něco fajn, něco otravuje......není to můj šálek kávy.