Mléko a med

Mléko a med https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353613/mid_mleko-a-med-waJ-353613.png 4 1539 373

Sbírka básní a krátké prózy o přežití. O lásce a ztrátě, násilí a zneužívání, o ženskosti. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a každá má jiné poselství. Jedna se snaží léčit zármutek, jiná zase bojuje s všudypřítomnou bolestí. Čtenáři nabízí cestu od nejhorších životních momentů ke smíření a hledání radosti. Ta je totiž všudypřítomná, jedinou podmínkou je chtít ji vidět.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Omega

Milk and Honey , 2015

Pettinka
26.02.2018 5 z 5

Mně je celkem jedno jestli mělo jít o klasickou, moderní nebo rádoby poezii. Je mi to fakt buřt. Knížku jsem si koupila (ano, podlehla jsem reklamě, jelikož na mě vyskakovala snad všude) a myslím si, že to nebyl špatný kup. Mám ráda různé citáty, myšlenky. A to splňuje. V básničkách nebo v rádoby básničkách, jak někdo píše v komentáři, jsem se i viděla, usmála. Neříkám, že úplně v každé jsem našla myšlenku, ale ve spoustě ano a dostaly se na seznam mých oblíbených "citátů". Já vlastně poezii vůbec nerozumím, takže nemůžu soudit a nevyhledávám ji, ale tato knížka mě fakt potěšila. Takže já jí těch 5* dám, protože si to zaslouží a vím, že je to kniha, kterou znovu otevřu, abych si přečetla mé oblíbené úryvky! :) A to vůbec nemluvím o vzhledu knížky, který se mi taky moc líbí!

Edona
25.02.2018 5 z 5

Na začátek musím podotknout, že jsem četla knihu v originále, neboť překlad pro mě ubírá na kvalitě. Knihu jsem objevila s kamarádkou v knihkupectví, okamžitě jsme si začaly recitovat a naprosto jsme knize propadly. Ne kvůli mainstreamu, ne proto, abychom šly s davem.. Ale obě jsme se v ní našly. Pro mě má kniha opravdu velkou hodnotu, neboť ve mě dokázala vzbudit emoce, donutila mě plakat i smát se.. A taky vzpomínat. Hádám, že lidem, kteří si prožili něco z toho, se kniha líbit bude. Já jsem se v hodně básních našla, až neskutečně moc. Naprosto doporučuji v angličtině, nejlépe si recitovat. Pohlazení po duši.

Foxie89
24.02.2018 5 z 5

V jednoduchosti je krása. A je umění dokázat říct tolik v pár řádcích:)

netty
20.02.2018 4 z 5

Rupi. Žena, která dokázala mé pocity přenést na papír. Děkuji!

anna246
20.02.2018 1 z 5

Vůbec mě nenadchla.. Má krásnou obálku, ale obsah je pro mě obrovským zklamáním :(
Poezií bych to už vůbec nenazvala..

AnnaNes
19.02.2018 3 z 5

Nevím, co napsat. Vypadá to, že "poezii" asi nerozumím a knížka mě osobně moc neoslovila. Vlastně nechápu proč je z toho takový fenomén.
S něčím jsem se i ztotožnila.

Nickky

neboť v ní nacházím jen
smutná
rozervaná
až hrubá slova
která někdo položil na papír
a nechal je tam jednoduše ležet.

Petusa242
15.02.2018 1 z 5

Prý moderní poezie....ani v nejmenším se toto nepodobá poezii. Nazvala bych to spíš sbírkou básní a útržků z autorčina růžového deníčku. Velice přeceňovaná kniha.

kikiodvi
15.02.2018 3 z 5

Masivní propagace napříč internetem vyšvihla Mléko a med na vrchol žebříčku prodejů. Stojí ale za to?
Spíš než poezii bych tuto knihu označila jako sbírku myšlenek, pocitů a postřehů autorky - dá se říct takový deníček. Některé stránky jsou hodně osobní; Rupi Kaur do knihy promítla část sebe a na jejích řádcích nepřímo vyzývá k zamyšlení. Jako pozitivum beru, že každý si může knihu interpretovat podle sebe, někdo s v ní možná dokonce najde. Část myšlenek z knihy jsem už v jisté podobě viděla i četla, nejedná se tedy o nic světoborného. Jedno přečtení mi stačilo, domů bych si jí určitě nekoupila.

Devorah
14.02.2018 3 z 5

Tomu říkám tah na branku, mladá poetka svou prvotinou dobyla svět, nebo alespoň jeho většinu. Nejprve se její kniha objevila snad na všech knihomolských instagramových účtech v cizině, poté se rychlostí laviny šířila i do našich končin. Skvělý marketing. Když se mi dostala do ruky ( v originále) ocenila jsem minimalistický obal a celkově vyznívající obsah knihy, ale ruku na srdce, o to až tak nejde, že?
V básních využívá minimum slov, někdy i dobře zvolených, to jí nemohu upřít, ovšem některé z nich - pro mě spíš motivační moudra - jako by byla vytržena odněkud z nástěnek na pinterestu a dalších sociálních sítích.
Shrnuto podtrženo, je to hodně individuální kniha o ženských tématech, silných prožitcích a pohledu do ženského nitra....záleží na každém jak moc velkou jí dá šanci.

Amalberga
13.02.2018 3 z 5

Komentář Habany přesně vystihuje moje pocity vůči této knize. Neměla jsem velké očekávání, a ničeho velkého se mi nedostalo. Rupi Kaur mi namazala med kolem huby, a pak mi nalila do chřtánu zkyslý mlíko. Asi tak nějak. Rozhodně nečekejte nic hlubokého. Je to taková slepenina facebookových citátů a mouder, místy připomíná jednoduchý undergroundový alternativní popík pro hipstery. Některé "básně" jsou pozitivní, jiné spíše feministické. Pár z nich bylo skutečně trefných a objevných, ale od takové vychvalované knihy by chtěl člověk víc. Spousta básní mi vůbec nic neřekla (pokud to nebylo jazykovou bariérou, četla jsem knihu v originále), připadaly mi krapet ploché a samoúčelové. Dál se mi několik básní přímo hnusilo, protože v nich autorka (lyrický subjekt, chcete-li) popisuje, jak žena, která bude s jejím ex po ní, s ní bude neustále srovnávána a nikdy nebude jako ona. Není to vůči té druhé ošklivé a jedovaté?
Kniha mi přijde poměrně přeceňovaná, ale pokud pomůže k oživení poezie a přiměje čtenáře sáhnout po další poezii, proč ne. Já si půjdu radši přečíst Smuténku od Skácela, tomu říkám moderní poezie.

Habana
11.02.2018 3 z 5

V jednoduchosti je krása, v mléku je škraloup.
Asi tak bych popsala sbírku básní Rupi Kaur. Je fakt, že knihy vybírám dle toho, co si o nich v kostce přečtu nebo jaký mají obal, či poslední fakt... je ve slevě? Rupi měla zajímavý reklamní tahák "plné zneužívání a sexu a všech jiných nechuťáren co má Habanka ráda". Ale bohužel to není TO (ne není to King), co jsem očekávala. Kniha mi slouží velice dobře, když mám hodně vína a proto již není černobílá, ale místy rudá a růžová. A taky počmáraná. To ve mě asi evokovaly ty holé stránky a nechci si připustit, že bych vyhodila tolik peněz za poloprázdnou knihu. Na to jsem moc velký škrt.
Sbírka se rozděluje do čtyř kapitol a každá má své NĚCO. Z toho poslední kapitolka je taková zašívárna pro feministky.

Prostě náš kvapný život nejspíš potřebuje rychlou literaturu, ale i přesto že Kaur ospravedlňuje svou knihu jako moderní poezii, není v tomto díle vůbec nic, co by mě natolik uchvátilo. Teda pokud už nezdolávám druhou lahev vína. To už je samozřejmě Mléko a med vrcholný dílo, které musím dopisovat.

kdu
11.02.2018 3 z 5

Asi jsem čekala dle ohlasů víc. Poezii čtu velmi výjimečně a tahle mě nezaujala. Autorka se hodně zpovídá, na můj vkus někdy až moc a až příliš přímočaře. Někdy mě více bavily ilustrace než samotný text..
Navíc formou mi to moc nepřipomínalo básně, ale spíš pár vět z deníku..?

Deny95
07.02.2018 5 z 5

Moc zajímavá kniha, ke které se budu ráda vracet. Během čtení, se ve mě probouzelo spoustu emocí a pocitů. Kniha se mi líbila Taková srdcovka.

_Žanet_
06.02.2018 3 z 5

Kniha mě celkem zklamala. Četla jsem na ni tolik dobrých recenzí, že jsem čekala vážně nějaký velký bum. A ono ne. Poezii nečtu, ale myslím si, že tohle mělo k poezii hodně daleko. Některé básně nebo spíš citáty měly hloubku, ale ostatní ani trochu. Bohužel mi přijde, že jde většina lidí s davem a tím pádem považují knihu za skvost vzhledem k tomu, jak je teď kniha naprosto všude. Z celý knihy se mi líbily jen prostřední dvě kapitoly, takže za mě průměrné čtení.

Momana
06.02.2018 odpad!

Nechápu, opravdu nechápu, jak mohli lidé vyměnit a uprednostnit podobny typ """poezie""" pred něčím, co ma realnou a ne jen predstiranou hloubku. Kniha velmi letí, stala se silným mainstreamem, ale obsah je tak laciný a jednoduchý, že by to zvládl napsat zák druhého stupně ZŠ při vyučování. Přijde mi, že teto knize lide přisuzovali hloubku aniž by ji rozuměli. Za mě katastrofa, přeceňovaná slátanina co si na něco hraje. S poezií nesrovnatelné.

mmmisulka.r
06.02.2018 5 z 5

Za mě dokonalá kniha, plná emocí, utrpení, lásky... prostě života!

asanita
04.02.2018 5 z 5

Knihu jsem četla v originále a vážně mě zaujala. Zejména se mi líbila část loving a healing, protože byly o dost optimističtější než zbývající části. Už se těším, až si od autorky budu moci přečíst další díla a knihu rozhodně doporučuji!

Alethea_k
03.02.2018 5 z 5

Sbírku nelze ohodnotit snad jinak, než 5*. Důvod je prostý. Každý si někdy prošel rozchodem/ztrátou partnera. Pokud se někdo nedávno rozešel, dokáže si díky knize urychlit průchod těmito 4 fázemi, ve kterých se v daný okamžik najde. Člověk si tak uvědomí, že není jediný na světě, kdo se cítí zrazen a podobně, a všechno je ve výsledku v pořádku. Četla jsem v originále a okamžitě se zamilovala i do ilustrací. DOPORUČUJI.

ela111111111
01.02.2018 5 z 5

Kniha mě dojala, ano, sice se v ní i dají objevit stále užívané fráze, ale nejenom... Dá se nad tím zavřít oči, protože spousta věcí z nich to zamaže. Nakonec jde stejně o to, jaký mám postoj a tím se dívám na svět - tím tady tedy nalézáme nakonec lásku k sobě.