Mít a nemít

Mít a nemít https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16782/bmid_mit-a-nemit-TQY-16782.jpg 3 257 26

Román Mít a nemít vznikl v třicátých letech, v době hospodářské krize, která dotvářela autorův pohled na společenské problémy. Hemingway se k námětu několikrát vracel, původně ve dvou povídkách, a stopy tohoto postupu na příběhu zůstaly. Skládá se z vyprávění několika osob a rozpadá se na dvě části: na příběh Harryho Morgana, pevného, statečného muže jenž však v daných podmínkách nemůže bojovat o svou existenci jinak než mimo zákon. A na historii spisovatele Richarda Gordona, složitého intelektuála, na hony vzdáleného skutečnému životu. Hemingway svým strhujícím vyprávěním tak konfrontuje dva světy - svět těch co mají, a svět těch, co nemají. Není třeba říkat, že Hemingwayovy sympatie jsou na straně chudých a jejich bojů, kdežto prázdná společnost boháčů vyvolává jeho odpor. I když je příběh Harryho Morgana příběhem životního ztroskotance, je to zároveň příběh člověka, který se rve se životem. Jeho boj je osamocený a proto beznadějný. Ale v čtenáři zanechává pocit mužné síly a nezdolné odvahy k překonávání životních překážek.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

To Have and Have Not , 1937

Vlado84
05.05.2016 4 z 5

Ernest.. jeden z mojich najobľúbenejších autorov. Téma celého diela je tak nadčasová, až to bolí. A asi aj vždy bude. Mať a nemať. Dá sa to aplikovať na xzy situácií, dejov, udalostí v živote človeka. Áno, niekedy ´ťažkopádne´ rozhovory, monológy.. Už keď som začal čítať som mal pocit, ako by ma niekto vyhodil z idúceho vlaku a ja som sa ocitol uprostred nejakej dejovej línie, ktorá už dávno žila svojim životom, čiže mi zostávalo jediné - zladiť krok :)
Hlavný hrdina, ktorý celý život pracuje a dostane pár drobných.. aby uživil svoju rodinu. A keď nemá na výber - pretože možností nájsť si súcu prácu je minimum, ak vôbec nejaká je - odhodlá sa aj k nebezpečným a nemorálnym pracovným príležitostiam. Na druhej strane sú ´jachtári´ s opálenými tvárami od večného slnka, v uhladených, dobre padnúcich oblekoch a šatách.. s vačkami, z ktorých vždy trčí nejaká bankovka. No neriešia morálku, vlastnú už vôbec nie - a preto im nie je cudzie nežiť monogamne.. utrácať na chľast a hazard.
To je ale obraz aj dnešných dní, žiaľ.
Pravdivá kniha. Odporúčam ;)

MartinaF
05.06.2015 3 z 5

Román je plný dialogů (občas mi přišlo, že jsou dost nesouvislé, kdy jeden mluví o koze a druhý o voze). Příběh o Harrym Morganovi je fajn, líbil se mi. A najednou, kde se vzal, tu se vzal, objevil se Richard Gordon. Nevím, tato část spolu s popisem obyvatel na lodích by tam nemusela být, s příběhem nemají nic společného (aspoň mi to tak přišlo).

mgeisselreiter
04.10.2014 3 z 5

Román se rozjíždí velmi slibně, je psán čtivě a poutavě. Bohužel později se v kompaktním příběhu Harryho Morgana začíná objevovat úplně jiný příběh nějakých lidí. Z románu začíná být pěkná slátanina a to, co vypadalo na 75%, je najednou degradováno na nějakých 55%. Také mi vadí to, že z knihy přímo čpí pach alkoholu - je cítit, jak se autor sám s tímto démonem potýká a přenáší to do svých děl. Celkově 70% a 3*, 3.10.2014.

Milhaus
16.06.2014

Nuda :(

panjan
07.10.2011 4 z 5

Námět této knihy je mi docela blízký a sympatický, ale nebylo to přesvědčivé. Působilo to nekompaktně, bylo to takové rozvláčné, rozbředlé.

Archeix
30.11.-0001 4 z 5

Na románu je vidět, že vznikl spojením a rozšířením povídek o pašerákovi Harrym Morganovi, do nichž byl v závěru zakomponován protikladný příběh spisovatele Richarda Gordona. Skládá se totiž z několika volně souvisejících událostí, jež jsou vyprávěny různými vypravěči, a působí tak značně nesourodě. Přesto je čtenářský zážitek z větší části silný, protože úsečný styl Hemingwayova vyprávění s charakterem Harryho Morgana i charakterem příběhu souzní dokonale.

„Člověk,“ řekl Harry Morgan, dívaje se na oba dva. „Jeden člověk sám nemá. Teď už nikdo sám ne.“ Ustal. „Ať je sám jako pěst, člověk sám nemá tu nejmizernější a nejzkurvenější šanci.“
Zavřel oči. Trvalo mu dlouho, než to ze sebe dostal, a než k tomu poznání přišel, stálo ho to celý jeho život.