Mistr meče

Mistr meče https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388746/bmid_mistr-mece-zZc-388746.png 4 69 24

Léta 1531 až 1535, Francie za vlády Františka I., zvaného "Rytířský král", kdy v Evropě začínají bratrovražedné války mezi křesťany… Zvítězí meč, zbraň rytířů či rapír, zbraň kupců? Zůstane bible v latině nebo se začne tisknout i v jazyce prostých lidí? Neúprosný střet starého s novým v příběhu souboje o úřad Králova Mistra meče...... celý text

Literatura světová Komiksy Historie
Vydáno: , Josef Vybíral

Le Maître d'armes , 2015

Ivan Kučera
14.12.2023 4 z 5

Drsný, pochmúrny komiks z roku 1535. Tým je povedané všetko, asi je zbytočné písať viac. Dorisona ako scenáristu nie že nejak extra nemusím. Proste v ňom nevidím žiadny enormný talent, skôr mi pripadá ako šikovný človek, ktorý sa vyskytol v správny čas na správnom mieste, zaplnil dieru na trhu a už v nej zostal zabetónovaný (stopercentne sa mi od neho páčil azda len bombový Dlouhý John Silver). Dorison vie vytvoriť pútavé postavy, vyberá si atraktívne prostredia a doby, ale scenár ako celok zvykne odfláknuť, ako aj v tomto prípade, kedy sa dočkáte takých bolestivých klišé, ako že hrdinu majú na kolenách, informuje ich, že v najbližšej dobe ich zabije, začnú sa smiať... a on ich zabije. Alebo zvádzajú ukrutný súboj záporná a kladná postava, kladná zvíťazí, chystá sa záporáka prebodnúť... a objavia sa zvyšné záporné postavy a zabránia jej v tom pod hrozbou zavraždenia priateľa. Toto ozaj nepovažujem za špičkovú scenáristickú prácu, Xavier. Kresba Francúza Joëla Parnottea je super, krásne nakreslený komiks. Je skvelé, že u nás vychádzajú takéto veci a v takomto sexi formáte. Štvrtá hviezda za kresbu.

Luigi1
11.12.2023 5 z 5

Vynikající kresba i četba,čtenář si ani neuvědomuje,že je součástí děje

OldaB
22.07.2023 4 z 5

Rozhodně to umí vtáhnout do děje. Ideální na léto, navíc se člověk leccos dozví z historie.

Denny456
25.05.2023 4 z 5

Taková jednohubka. Hezky nakreslená s nosným příběhem. Myslím, že by to mohlo být i kratší než celé album, ale hluchá místa se daly rychle přejít. Jinak klasická Evropa, kterou Vybíral umí vydávat.

Terva
15.05.2023 4 z 5

Rok 1531.
V této nejisté době
se temnota středověku
pokouší zadusit první záblesky renesance . . .
Brzy se zrodí nový svět.

Když už člověk nemá nic, čest je to jediné, co mu zbývá.

Ponořil jsem se do temného středověku a nasál atmosféru. Je to brutální, leč živočišný svět plný zrady, krve a hlavně soubojů o vládu a život. Musím uznat, že souboje meči jsou opravdu velmi výstižné. Pravděpodobně je to proto, že tvůrci jako poradce k tomuto příběhu vyzvali odborníka na historický šerm. Tím je Lutz Horvart z HEMA. (Více v zajímavosti u této knihy.) Je fakt, že souboje jsou hodně realistické a čtenář si je užívá. Avšak nejde jen o souboje. Historický příběh má i jiné, horší souboje. Tím myslím souboje mezi lidmi. Náboženství je mocné, ale začíná se rozdělovat.

Malá ochutnávka:
Pochopil jsem, že všechny pravdy, které nám předkládají na tomto světě, pocházejí z Bible. Dokud zůstane v latině, budou si ji moci přečíst jen ti nahoře! Ve Vatikánu, na Sorbonně nám budou dál lhát o tom, co se v ní píše! Dál nám budou tvrdit, že Bůh si přeje, aby oni byli bohatí a my žili v bídě. . .

Vše se děje jménem boha. Tvrdý příběh o víře, která pomalu slábne a mění se na jinou . . . víru. Jöel Parnotte příběh nejen, že nakreslil, ale sám si ho i vybarvil. A všechno jsou to povedené kresby. Barvy nejsou křiklavé. Výraznější je jen krev, která z příběhu přímo teče. Xavier Dorison se snažil zachovat historickou podstatu příběhu o cestě do Ženevy s překladem bible, která by tam měla být ve francouštíně vytisknuta. Nakolik to souhlasí s historickou skutečností, to už asi nikdo nezjistí. Avšak toto dobrodružství by mohlo býti i pravdivé. Rozhodně jsem se u něj nenudil a doslova hltal každé slovo a velebil všechna komiksová okna.

Citát: Naše Matka církev, musí vyvolávat strach. Pro jejich dobro.

Pár věcí by se však knize dalo vyčíst. Například absence Skicáře nebo Alternativních obálek. Se svými 100 stranami je příběh prostě velmi krátký. Jeho cena je také diskutabilní. Ale protože jsem komiks koupil na Světě knihy o něco levněji, než se současně prodává, mám tuto starost už za sebou.

Citát: Vy učenci jste všichni stejní. Kdykoliv namočíte brk do inkoustu, pak teče krev chudáků.

Jaruš7
19.12.2022 4 z 5

Komiks jenž uchvátí kresbou, příběh má svou ideu, jenže ta tu sílu k nadšení vyzařuje jen ze zadání konfliktního soudu královské zbroje.
Odtajnění "Knihy knih" má za následek krveprolití a revoltu ve jménu víry.
Schází ženský prvek s intriky pro dobu tak bohatou na historické zvraty.
Pozitivum - obohacení o dějinné události té doby.

Nelíísek
21.04.2022 4 z 5

neskutečně povedená kresba a ještě lepší děj

1972Sixo
23.10.2021 4 z 5

Vrcholný stredovek a Francúzi chcú bibliu vo francúzštine! (u nás ju v staroslovienčine používali o päťsto rokov skôr!!!) A tak jediný francúzsky preklad putuje do tlače krvavou a dobrodružnou cestou temnými a chladnými hvozdami. Ono vlastne ani neide o znemožnenie ju dať vytlačiť, ale skôr o osobné spory a nedorozumenia jednotlivých aktérov, bez pridanej nadprirodzenej hodnoty. Kresba by mohla byť aj lepšia a font písma v bublinách je na hranici čitateľnosti. A chýbal mi tam tiež nejaký textový dodatok, ako to s prekladom vlastne v skutočnosti bolo.

Recidivista
11.10.2021 5 z 5

Zhruba do strany 20 som mal kvôli stredovekej fádnej móde v postavách dosť zmätok, potom to však už bola jedna skvelá jazda bez hluchých miest. A na konci som lapal po dychu, akoby som pod vodou a na jeden nádych práve preplával celý bazén. Scenár a aj detailná kresba sú na jednotku. Jediná drobná výhrada je k zvolenému typu písma, niekedy sa to čítalo horšie.

Tento komiks nie je pre slabé povahy, krvi je tam viac ako na bežnej transfúznej stanici, pričom červená farba silne kontrastovala so všadeprítomnou zasneženou krajinou (Tarantino approves). Dúfam, že moje deti túto knihu tak skoro neobjavia.

Príbeh má aj jednu nezabudnuteľnú „horolezeckú“ bojovú scénu a aj vďaka nej nemôžem dať inak, ako za plný počet.

10/10

ludek.n
19.07.2021 4 z 5

„Král neřídí jen království… Svými činy ukazuje, co je dobro a co zlo, co je pravda a co lež, co je přijatelné a co je zakázáno. Král je příkladem pro všechny své poddané. A když se člověk podívá na krále… to první co uvidí, je jeho meč.“ Xavier Dorison se ve svém scénáři k tomuto komiksu ovšem nezabývá králem, ale jeho mistrem meče. Tím, který cti staré hodnoty, jako jsou čest a trpělivost i tím, kterého zajímají jen peníze a snadná vítězství. Jejich vzájemný konflikt začíná na prvním panelu a končí na posledním. Mezitím si užijeme drsných způsobů, vražedných bojů, křiku, krutosti, krve a násilí. Hlavu nám zamotá něco málo teologických rozprav, poznáme sílu vůle a nezměrné odhodlání splnit poslání. Kresba Joëla Parnotta je precizní a vypadá velmi dobře. Skvěle má zvládnuté pohybové sekvence, takže všechny ty švihy, údery a kopy máte před očima jako z partesu. Zimní krajina přidává příběhu na mrazivosti, na druhou stranu se nevyhneme jisté barevné monotónnosti. Příšerně mě iritovaly ledové krystalky rozeseté všude po panelech. Také letteringu je v některých místech více než dost a ve velkých plochách, což jde samozřejmě na úkor kresby. I přes tyto výhrady je Mistr meče solidní zábava.

Eillen
15.08.2020 5 z 5

"Když už člověk nemá nic, čest je to jediné, co mu zbývá."

Myslím, že není třeba více slov. Žádná jiná nevystihnou lépe tento komiks.

Arwen777
12.05.2020 4 z 5

Středověk, dva mistři meče, spor o lepší zbraň, čest, vytrvalost, cena přátelství, boj za správnou věc, spor o překlad bible, náboženské spory - to jsou historické kulisy. Plus krásná kresba zachycující krutou zimu, hory, přírodu a samozřejmě souboje. Nechybí napětí, pronásledování, boje a obětování se ideálům.
Četbou jsem strávila příjemné odpoledne, příběh se mi líbil a kresba je krásná, doporučuji.

Ran
11.05.2020 5 z 5

Tato kniha je výborným čtenářským zážitkem. Příběh a grafika jsou naprosto skvělé. Zvraty v ději jsou velmi dobře napsané a umístěné.

adam5955
08.02.2020 5 z 5

vyborne zpracovane, silny pribeh, kazdy list jsem precetl, prohlidnul, prohlidnul, prohlidnul... prohlidnul a precetl :D zadny super hrdina, nadprirozene schopnosti, proste jen silny, stary pribeh, ktery budete hltat od prvni az po posledni stranu...jdete do toho

adevr
04.01.2020 5 z 5

Tenhle komiks stál za přečtení i za prohlížení... zpočátku jsem se sice trochu obával že to nebude takový nářez, jak se nakonec ukázalo,jenže jsem se spletl, takže nakonec byla výsledkem naprostá spokojenost.

sackettboy
02.01.2020 5 z 5

Výborný grafický román z obdobia naboženských rozkolov.

jarynek
30.12.2019 5 z 5

Další povedený příběh od Xaviera Dorisona využívající jeho oblíbenou šablonu osamělého hrdiny, který pro nějaký důvod (čest, pomsta, slib, ...) neváhá nasadit život, aby dosáhl svého cíle. Dorison však vždy dokáže vytvořit nové kulisy, v nichž se jeho příběhy odehrávají a těchto kulis využít k dobrodružnému a napínavému příběhu. Ne jinak je tomu i u Mistra meče a knihu mohu jen doporučit.

Turlogh
03.10.2019 4 z 5

Vcelku povedený komiks o dvou šermířích staré a nové školy.

Pigface
24.09.2019 4 z 5

Žádný velký přemýšlení se nekoná, stejně jako na přelomu středověku a novověku. Výživná, drsná jednohubka o staré křivdě a splaceném dluhu v době, kdy se měnily poměry v Evropě. Kdy Evropa jen neochotně opouštěla staré, do té doby stovky let neměnné pořádky. Změny často bolí a i osudy postav tohoto komiksu jsou plné bolesti. A také cti, protože ta jediná ti zbyde, když už nic jiného nemáš a záleží na tobě, jak s ní naložíš.
Námět a příběh polapí, stejně tak i grafika. Líbilo, díky Vojto ;o)

špulo
10.09.2019 5 z 5

Fajn historická dobrodružka v temnejšom ladení a v klasickej kresbe. Morbídnym by som to nenazval, hoci pár brutálnych scén tam je. Humoru ani za kosoštvorcový chlp, ale atmosféra je príjemne drsná. Občas ma až striaslo. A žiaden sex. Ani náznakom. A ani mi tam nechýbal. Proste, taký poctivý komiks starej školy na vážnejšiu nôtu...

rytíři komiksy

Xavier Dorison