Mistr a Markétka

Mistr a Markétka https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2110/bmid_mistr-a-marketka-q88-2110.jpg 4 2799 420

Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj „příběh novodobého Fausta“ začal Bulgakov psát v r. 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita) , 1967

Hrděbor
20.10.2018 5 z 5

Kniha zábavná ale ke konci už zdlouhavá.

eliska2669
15.10.2018 4 z 5

Jedna z nejvíce WTF knih, co jsem kdy četla. Na mě asi až moc. Pamatuju si z toho jen změť charakterů, u kterých jsem nikdy zrovna nevěděla, jestli to teda je ten ďábel, nebo ne, přejetí tramvají a to jak je nějaká holka nahá na plese.
Myslím, že se mi líbily ty pasáže s Pilátem, ale vůbec jsem nenašla žádnou spojitost s příběhem.

Dáma s hrnstjm
24.09.2018 5 z 5

Po čertech dobré... ale v těch všech postavách aby se čert vyznal! Mnohaletý čtenářský rest splněn, vrchol zdolán, vzpomínka na Annušku a její rozlitý olej však navždy zůstane!

sara4635
18.09.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Četla jsem ji k maturitě a všechy přesvědčovala, že si ji musí taky vybrat. Poměrně těžké pro mě bylo neztratit se v ruských jménech a tak se mi občas vedlejší postavypostavy zamíchaly.

Isew
16.09.2018 5 z 5

O četbu této knihy jsem se v průběhu let pokoušela několikrát. Vždycky jsem skončila velmi brzy. Tentokrát to bylo jiné. Od první části knihy jsem se nemohla odtrhnout. Pak přišla část nazvaná Markétka a já se asi na tři týdny zadrhla. Nemohla jsem se dostat přes ples. Když ples skončil, tak už to znovu bylo velmi čtivé. Ono to vlastně bylo čtivé i na tom plese, ale nějak jsem se s tou popisovanou realitou nedokázala sladit. Několikrát jsem si myslela, že to nedám. Tak jako dřív jsem měla chuť knihu odložit. Jenže výzva mě nakopla a jsem ráda, že jsem knihu poprvé dokončila. Její poselství mi hodně připomnělo Tajemného cizince od Marka Twaina (jednu z mých nejoblíbenějších knih). Je to jedna z knih, jejíž obsah nezapomenete ani po mnoha letech. Právem je považována za jednu z nejlepších knih, co kdy byly napsány.

hermína14
10.09.2018 5 z 5

Bulgakov to psal nehorázně dlouho, mně to taky trvalo přečíst "věky"...a v obou případech to stálo za to:). A vzhledem k dokonale padnoucím ilustracím Borise Jirků knihu obdivuju dvojnásobně!

dadako
04.09.2018 5 z 5

Dlouho jsem se na tuto knihu připravoval (ležela mi v knihovně) a nějak se k ní ne a ne dostat. Nakonec mi k jejímu přečtení pomohla Výzva. Kniha je prostě super. Úplně mě dostala.

Dani25
27.08.2018 3 z 5

Veľmi zvláštna kniha, filozofia a rozprávka v jednom. :)

IvikaS
21.08.2018 4 z 5

Zvláštní kniha, dobře se četla.

Rihatama
16.08.2018 5 z 5

Fantaskní, absurdní, ironické, skvělé. A setsakra hodně odvážné. Na dobu, kdy dílo Bulgakov tvořil a stvořil. Ocitáme se mezi sovětskými literáty v Moskvě někdy kolem 30. let a v příběhu biblických rozměrů. Bůh, ďábel, Pilát Pontský, Ježíš. Vedle Mistra a Markétky je snad nejvýznamnější postavou tohoto groteskního Bulgakovova faustovského příběhu ďábel v lidské podobě Woland, který si bere na paškál všechno a všechny. Jediná cesta z průměrnosti je šílenství. Stejně tak cesta jak umlčet oponenty je prohlásit je za blázny. Bulgakov vytvořil geniálně globální panoptikum. Mistra a Markétku jsem si právě přečetla potřetí. A nejspíše ne naposledy. Zcela mě uchvátila a já v ní stále a znovu nalézám něco nového, hlubokého, pronikavého.

daniel3117
08.08.2018 5 z 5

Moje snad vůbec nejoblíbenejší kniha.

sinead-jana7029

18.07.2018 5 z 5

Rusové umí...

RADIN
24.06.2018 1 z 5

Podľa mňa je kniha nudná a nezáživná,ani som ju nedočítal.

sararachel
09.06.2018 4 z 5

Skvělá kniha, která člověka zabaví. I přesto mi příjde, že ruští autoři mají společné ty zdlouhavé pasáže, které člověka od příběhu trochu odrazují.

Sova15
06.06.2018 2 z 5

Z knihy jsem poněkud rozpačitá, nějak nevím, co k ní dodat. A to se mi často nestává. Nebyl to můj šálek kávy, ale některé pasáže se mi líbily.

Romanka89
28.05.2018 5 z 5

Velmi zvláštní kniha, která se nedá k ničemu přirovnat, realismus, fantasy, všechno dohromady, četlo se velmi příjemně. Příběh Piláta mě osobně místy rušil, i když do příběhu zapadal. Těžko dokážu popsat pocity z této knihy, každému doporučuji.

Čtenářská výzva 2018: Poslední kniha (již nežijícího autora).

Aliii
15.05.2018 4 z 5

Velmi zajímavé čtení. Bulgakov mě dokázal vtáhnout do děje a úžasně vykreslit slovy atmosféru. Zda byla atmosféra vykreslená pravdivě nebo ne, to už pro mě nehraje tak úplně roli. Důležité je, že autor napsal silný a poutavý příběh - včetně příběhu Piláta (a to nemám biblické příběhy příliš v lásce).

špulo
13.05.2018 5 z 5