Miniaturista

Miniaturista https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230819/bmid_miniaturista-yyQ-230819.jpg 4 312 94

Jednoho podzimního dne roku 1686 klepe na dveře velkolepého domu v nejbohatší části Amsterodamu osmnáctiletá Nella Oortmanová. Přijela z chudé venkovské rodiny, aby se ujala role manželky zámožného kupce Johannese Brandta, avšak místo milujícího manžela ji přivítá jeho odměřená sestra, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes později vrátí z cest, věnuje Nelle velice zvláštní svatební dar – skříňkovou repliku jejich domu. Nella si do ní objedná zařízení od tajuplného miniaturisty a od té chvíle se začnou dít prapodivné věci… Román zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu sedmnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Miniaturist , 2014

eiramka
30.01.2016 4 z 5

Nemůžu uvěřit, že tohle je prvotina Jessie Burtonové - protože je to opravdu skvělá kniha! Magická, poutavá, se silným příběhem, nekonvečními postavami , tajemstvím . Odehrává se v Amsterdamu v 17. století . Mladá Petronella Burtonová (mimochodem skutečná historická postava) se po rychlém dohodnutém sňatku ocitá ve svém novém domově - cití se ztracená, osamělá, v domě tráví čas se svou švagrovou a dvěma sluhy - její muž jí jako svatební dar daruje dům, vlastně domeček pro panenky a příběh může začít. Miniaturista Vás uchopí do svých tenat a nepustí , knížku nebude snadné odložit a Vy budete číst do dvou do rána.

Paja85
16.01.2016 3 z 5

Na knihu jsem se těšila a za mě trochu zklamání...nápad s miniaturistou pěkný, ale potenciál nevyužitý.

DAD55
14.01.2016 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala, jednak tím, jak seznamuje se životem bohatších lidí v Amsterodamu v 17. století a hlavně tím jak ukazuje, že ti nejslabší mohou mít nakonec nejvíc síly.

VeruFreckles
10.01.2016 5 z 5

Jednoznačně knížka, u které se vyplatí trochu zatnout zuby. Ano, taky se mi na začátku zdál text kostrbatý (těžko říct, jestli je to překladem?) a děj zdlouhavý. Ale vydržte 100 stran a nebudete litovat!
Z hlavní hrdinky, která je na začátku takovou hloupou a nezkušenou Nanynkou, se vyloupne osobnost. Osudy domu a jeho obyvatelů mě pohltily a dramatické události mě nenechávaly chladnou. A k obálce není co dodat!

Agynek
18.11.2015 5 z 5

Kniha je skvělá a napínavá - velmi mile mne přikvapila

VlastVanDam
03.11.2015 4 z 5

Začátek nepříliš záživný, ale jsem ráda, že jsem vydržela do konce, stálo to za to...Člověk si pak uvědomí, že dnešní doba není až tak zlá, jak se může zdát.

Ranuncul
27.10.2015 2 z 5

Další z knih se zajímavým obalem a názvem,ale obsah nic moc.I když druhá půlka knihy je lepší,znovu rozhodně číst nebudu.

martiiinkajjj
04.10.2015 1 z 5

Knížka se špatně četla, proto jsem se nemohla ani začíst...čekala jsem od této knihy víc...za mě veliké zklamání.

ondras666
24.08.2015 2 z 5

Neskutečně jsem se na tuhle knihu těšil a potom jsem ji ihned přečetl. A? Přišlo velké zklamání.
Z počátku tajuplný děj, později vcelku předvídatelné pokračování. Kniha dobrá jako sonda do života rodiny kupce v dané době. To je tak možná jediné plus.

kusma
22.08.2015 2 z 5

Tak krásný název, půvabná obálka a proti tomu zklamání. Nečetlo se mi to dobře... Občas zvláštně nesmyslné rozhovory, u nichž jsem se občas ztratila a nevěděla, kdo zrovna mluví. Slovosled mi přišel také občas nešťastný a občas jsem větu pochopila až na podruhé, někdy ani to ne. Děj mě nenadchnul ani mě nedržel v napětí... Navíc mi ústřední téma nepřišlo dostatečně využité. Škoda.

kikies
29.06.2015 3 z 5

Příjemná kniha podávající svědectví o životě v Holandsku v 17. století. Zajímavé, obohacující a ano, i trochu temné a mystické. Docela mi chybělo víc prostoru pro tolik tajemnou miniaturistku, ale zajímavých postav a situací tam bylo i tak dost. Nejedná se o bůhvíjaký zázrak a vrchol mezi historickými romány, ale slušné a čtivé dílo se zajímavou zápletkou to je...

cérka
26.06.2015 4 z 5

Palec nahoru a 5 hvězdiček za obálku knihy, ta mě velmi zaujala a kvůli ní jsem si knihu půjčila :-).
Velmi dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, ale nakonec to přišlo. Začala jsem "hltat" jednu stránku za druhou, dokud nebylo dočteno. Dávám 4 hvězdičky, příběh je zajímavě podaný, žádná laciná zápletka, postavičky nádherně popsané a i ta slzička ukápla.

tisha8409
25.06.2015 1 z 5

Jsem v polovině. Nenacházím to, o čem je popis knihy - hledám mystiku, úžasnost, miniaturistu a místo nacházím jen popis divnýho domu, neustálý čumění klíčovýma dírkama, jednu mladou venkovanku - nyní "paní domu", která se cpe "mužovi" a když zjistí, proč ji nechtěl, přesto jí to pořád vrtá hlavou.
Drzá služebná, upjatá švagrová, černý pomahač, který vzbuzuje dle mne nepřiměřené reakce a k tomu čísi oči, upřené na "hrdinku".
Dobovost, překrývaná neustálým popisem stavu kanálů a obchodní "realitou", mne nudí.
Dočtu to jen pro zvědavost z konce a napíšu svůj konečný verdikt, ale už teď mne to popravdě "nebere". Při pohledu na obálku jsem čekala manželku třeba týranou, které se v domečku zjevují v panáčcích budoucí výjevy z jejího soužití s mužem ... jakési proroctví.. což se jaksi nestalo.
Koukám, že dát na přehnané doporučování v podobě recenzí zvučných jmen člověk nesmí .

Salonka
19.06.2015 3 z 5

Námet podľa anotácie veľmi veľmi fajn, ale... presne ako v komentároch píšu ostatní čitatelia, niečo sa nám stratilo a niečo tomu chýbalo, čo myslíš, Jessie? :-) Príliš veľa povrchne rozpracovaných tém, to dielu uberá šťavu. Línia miniaturistu v kontexte knihy vyznieva prvoplánovo, škoda, že nie je nosnou.

Hodnotím ako nevýrazný priemer, neurazí, nenaštve, (až na zopár výnimočných momentov) neprekvapí, ani z neho nemrazí, moje dojmy sú také - nijaké. Na jednom mieste som sa ale pobavila – ako môže mladá žena v roku 1686 v ruke poťažkávať spevník, citujem, ako riadenú strelu? :-)

RADOST
11.06.2015 3 z 5

Působivý a tajemný příběh z Amsterodamu konce 17. století. Vypovídá hodně o tehdejším způsobu života, hospodářství, zákonech, společenských zvyklostech. A především o lidech. Takových, kteří se snaží vtěsnat do předepsaného za cenu nesvobody i velké přetvářky. Ale i takových, kteří odhalené nepravosti hamižně využijí ve svůj prospěch ve jménu zpátečnických zvyklostí. Musela jsem fandit těm, kteří si uvědomili, že věci se mohou změnit.

patricka
10.06.2015 5 z 5

Ze začátku jsem se moc nemohla začít, ale asi od první Nelliny zásilky mě knížka chytla. Moc krásný a dojemný příběh. Události ke konci jsem opravdu nečekala. I já jsem si knížku vybrala podle nádherné obálky a když se k tomu přidal ten dechberoucí příběh... není co dodat.

Marodaro05
29.05.2015 4 z 5

Knížku jsem si vybrala hlavně kvůli přebalu (nesuďte mě) :D
Začátek byl trochu pomalejší, ale pak se to rozjelo a myslím, že to stálo zato. :) Některé zvraty pro mě byly naprosto nečekané :)

Venezia
29.05.2015 1 z 5

"Najkrajšie čítanie pre spaním" - tak znie reklama. Pravda, pár dní som zaspala ani neviem ako. Bod za obálku.

Schullerka
19.05.2015 3 z 5

Od knihy jsem čekala něco víc a hlavně něco jiného. Anotace knihy mi přijde trochu zavádějící, protože samotný miniaturista je jenom vedlejší linií příběhu, která se objeví opravdu jenom párkrát. A ty dramatické osudy rodiny byly trochu přitažené za vlasy vzhledem k dané době.

Ale jinak se to četlo příjemně, dokonce tam bylo pár věcí, které jsem nečekala, takže takový průměr. :) Nejvíc mi ale vadil ten neuzavřený konec, protože přestože se kniha tvářila jako mysteriózní s všechno vysvětlujícím koncem, nic takového se nestalo a tak mi to od autorky přišlo, jakoby sama nevěděla jak dál psát tak to prostě ukončila. :/

Rinoa18
19.05.2015 3 z 5

Jistě zajímavý a neobvykle pojatý příběh. Vše ale vyšlo tak nějak do ztracena. Těžko vyjádřit, jaký z toho mám vlastně dojem. Buď jsem něco nepobrala já, nebo to mělo opravdu mnohem větší potenciál. Postavy byly ale nepochybně poutavé.