Mimo dosah

Mimo dosah https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399336/bmid_mimo-dosah-vLH-399336.png 4 67 24

Schweblin napsala postmoderní vícehlasou hypnotickou novelu, která se čte jedním dechem. Těžko určit, jestli je to sen, realita, horor či noční můra. Příběh odehrávající se na argentinském venkově tematizuje hledání bodu zlomu, jediného okamžiku, kdy jsme jedním banálním krokem odbočili ze své cesty a řítíme se k nevyhnutelné katastrofě, jakkoliv jsme se snažili pro sebe i své blízké najít záchrannou vzdálenost. Seznamujeme se s Amandou na nemocničním lůžku, kde jí dělá společnost David a pomáhá jí svými otázkami rekonstruovat, co se přihodilo s její dcerou Ninou a proč se jejich pečlivě střežená záchranná vzdálenost prolomila. Ve snaze najít onen konkrétní bod trvá nekompromisně na detailech a nutí Amandu vrátit se v čase, jako by skládali puzzle. Je to důležité, musí to stihnout co nejrychleji.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

Distancia de rescate , 2014

Roux
08.05.2019 4 z 5

Mimo dosah jsem kupovala zároveň s Navrátilkou. Kniha mě zaujala obalem, ale i úryvkem, který jsem si přečetla hned v knihkupectví a po přečtení mi skutečně zamrazilo.

Kortexo
04.05.2019 5 z 5

Kniha mně zaujala a koupil si jí.Přečetl jsem z nadšením, už dlouho jsem tohle nezažil, koupit si knihu jen podle pocitů a být tak spokojený a ohromený.Jeden z těch příběhů, který se snažíte od začátků pochopit a každou stránků si užíváte, ale jakékoliv odměna v rámci logiky a děje se nedočkáváte.Absolutně jsem román nepochopil, ale zůstal mi v hlavě a položil jsem ho na viditelné místo, abych se k němu rozhodně vrátil.Má jen 136 strán, takže není problém s odstupem se k němu vrátit.Rozhodně si seženu i další knihy od autorky.Svěží vítr do myšlení i částečně hororů.
Silně mi to atmosférou připomíná film: Matka! z roku 2017 od režiséra Darrena Aronofského.

soukroma
01.05.2019

Uf...toxická jednohubka neprozřetelně pozřena, takže následky mít bude. V krátkém formátu autorka poskládala (naznačila) hned několik odpudivých témat a rovin, nic neupřednostnila ani nevyloučila, to se potom v tom ubohý čtenář pořádně utápí. Nepříjemný dojem nevolnosti ulpí.
Nepochopila jsem, ani oč šlo, a už vůbec ne, proč o to něco autorce vůbec šlo, takže nehodnotím.

Mám výhradu k překladu titulu, Mimo dosah je prostě matoucí; slovenská verze Záchranná vzdialenosť přesně odpovídá a vhodně napovídá.

čika
30.05.2018 5 z 5

Veľmi znepokojujúca kniha na jednorazové zhltnutie. Nadhodené témy, ako aj samotný názov knihy sú spracované symbolicky, ale zároveň naliehavým súčasným jazykom. Preklad by miestami zaslúžil viac pozornosti.