Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248256/bmid_divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 4 2165 527

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. ???Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal??? --- trochu scestná informace, když poté ještě stihl napsat 2 díly, ne? První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

Ivetaa
17.11.2015 4 z 5

Přečetla jsem celou sérii najednou. Chyba. Po přečtení pár stránek v každé z knih mi přišel děj roztahaný a místy nezáživný až nudný. Přesto mě čtení bavilo a doporučuji přečíst - ale postupně a s větší přestávkou mezi jednotlivými díly...

mrvikovak
14.11.2015 3 z 5

Dobře napsaná a chytrá knížka, ale pro mě bohužel první půlka hrozně nudná. Poslouchala jsem jako audioknihu a jen díky výbornému Martinu Stránskému jsem vydržela.

maple34
12.11.2015 3 z 5

Z mé strany provázeno velkým očekáváním. I přesto, že jsem se snažil oprostit od srovnávání s Larssonovým stylem a přistupovat tak ke knize bez předsudků, poznal jsem na několika místech, že to prostě není Stieg. Příběh je chytře propleten, je znát, že si autor dal na zápletce záležet. Příběh však není tak strhující, jako předešlé díly série. A to především na místech, kdy je slibně rozplétaný příběh rázně utnutý či ledabyle shrnutý v jedné větě. Myslím, že především na konci knihy je patrné jakési nedotáhnutí příběhu. Všechno skončí lusknutím prstu, přitom právě na konci jsem knihu hltal jedním dechem. Shrnutí - fajn čtení, do kterého se již podruhé neponořím

MiFloKo
12.11.2015 4 z 5

Na Dívku v pavoučí síti jsem se děsně těšila, už od chvíle, kdy jsem jí zahlédla na pultě knihkupectví. Ihned večer jsem se na ní lačně vrhla. Čekala jsem stejné vtáhnutí do děje, od kterého se nelze odtrhnout jako v prvních třech dílech. Bohužel začátek knihy byl táhlý, nezáživný. Odložila jsem jí a četla dohromady asi čtrnáct dní. Pravda je, že okolo poloviny se to rozjelo a už jsem měla chuť dozvědět se jak to dopadne a tudíž jsem četla, kde se dalo.
Larsson to není, ale autor se snažil chytit vláken, které měl dostupné a rozvinout příběh dle vlastní fantazie a hlavě, aby Larsseho čtenáře nezklamal. Na můj vkus Lisbeth dost vyměkla.
Příběh byl zajímavý, problém aktuální a po přečtení ve mě zanechal stopu toho, že dnes opravdu člověk neví, kde, kdy a kým je sledován.

Stále se Lagercrantzeho snažím vnitřně za tu druhou polovinu knihy omlouvat a odpustit mu ten začátek. Asi mu odpustím i pravděpodobné pokračování, už vím, co mohu očekávat. :)

Ivana11
12.11.2015 5 z 5

Bylo to super, trošku pomalejší rozjezd, ale jinak paráda.

Kvitko123
11.11.2015 2 z 5

Poslední díl Milénia byl pro mě poměrně zklamáním. Možná je to tím, že těsně před Dívkou v pavoučí síti jsem během týdne přečetl původní trilogii. Larssonova tvorba byla dokonalá. Jen málokdy se mi stává, že mě děj natolik pohltí, aby mi běžná realita připadala fádní a bezobsažná. Jednoduše jsem byl vtažen příběhem a nic dalšího mě nezajímalo. Žil jsem jen knihou a Lisbeth.

To se mi bohužel tentokrát u Lagercrantze nestalo. Kdybych měl hodnotit knihu samostatně, tak bych ji zařadil mezi průměr, který přečtu a za nedlouhou dobu zapomenu. Nenadchne, ale ani neurazí. Bohužel pokud srovnám Dívku v pavoučí síti s původní trilogií - ještě ke všemu čerstvě přečtenou - tak nelze hodnotit kladně. Jistě chápu nadšení fanoušků Milénia (sám sebe mezi ně řadím), kteří lační po pokračováním a dalším románu s Lisbeth a Mikaelem. Kdybych sám několik let čekal na další novelu, tak bych jistě hodnotil o stupínek lépe, jelikož počáteční nadšení a euforie by jinak nedovolily.

Kniha je kratší než předešlé romány a je to na ní znát. Pomalý start by mi ani nevadil – spíš bych ještě očekával podrobnější popis vývoje hlavních postav, zejména když se poskočilo o několik let dopředu – a autorův styl také většinou ne (až na pár výhrad). Bohužel co se mi příčilo, byla nekorigovaná jízda příběhem, kdy děj postupně neplynul, ale nějak se stával. Mikael nešetřil případ, nerozkličoval zápletku a nezjišťoval pravdu. Ona se na něj doslova vyřítila a byla mu velice rychle sdělena. Knize chybí postupné zrání, neustálé napětí a dost to na mě působí, jakoby se autor potřeboval vypsat (což je u Lagercrantza paradoxní). Z Lisbeth se stala Super-žena, jež je schopná bez problému složit trénované zabijáky. Ostatní postavy působí fádně a nedostatečně vykresleně a bez seznámení z předchozích knih, bych o nich téměř nic nevěděl. Zmizela veškerá originalita. Jakoby je autor jen nakopíroval z předchozích dílů. Zejména ke konci pak autor skáče z jednoho charakteru na druhý. Snaží se dodat napětí přerušováním děje, což už pak působí poměrně otravně a narušuje kontinuitu. Samotná zápletka působí nevěrohodně (a jako fanoušek fantasy/sci-fi snesu téměř vše) a zasloužila by rozpracovat a zejména dodat patřičnou hloubku.

Pokud bych knihu přečetl jako samostatné dílo, tak budiž. Dívka v pavoučí síti rozhodně ale není plnohodnotným pokračováním Larssona. Nezbývá jen doufat, že se další pokračování psané perem jiného autora alespoň o něco více přiblíží úrovni původní trilogie.

PS: Současné prodeje ukázaly, že se Milénium stále těší obrovské oblibě, a možná se tedy dočkáme důstojného pokračování. Už jen proto, že série má skvělý finanční potenciál, který by ji mohl nadále udržet naživu.

estrellka
10.11.2015 4 z 5

Mně se kniha moc líbila, sice jsem měla problém se ze začátku začíst, ale pak jsem se od ní nemohla odtrhnout :) Změnu autora bych nepoznala, protože pokračování je napsané podobným stylem jako předchozí díly. Na první díl (který je můj nejoblíbenější) sice nedosahuje, ale je to důstojné, čtivé a velmi dobré pokračování. A vzhledem k otevřenému konci doufám, že bude napsán další díl :)

Eicherik
07.11.2015 4 z 5

Čtvrtý díl série hodnotím o jeden pentagram níže, nežli předchozí knihy. Stieg Larsson byl nepochybně lepší. Hlavní postavy z předchozích dílů jsou zde výrazně matnější. Nejsem příznivcem nastavovaných kaší, ale kniha je i tak dostatečně čtivá. Na netu se psalo i o vhodnosti pokračování série Milénium jiným autorem. Já Davida Lagercrantze za tento krok neodsuzuji. Pokud vyjde i další díl Milénia a dostane se mi do ruky, tak si jej s chutí přečtu.

BlackBlade
07.11.2015 3 z 5

Někde mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec se přikláním ke 3. Tuším, že to bude mít další pokračování, je tam dost otevřených konců, Milénium a Lisbeth Salanderová má dobrý potenciál i do budoucna. Jak píší ostatní, je to dobré a důstojné pokračování, doplňuje to střípky z dětství Lisbeth, ale nemá to tu kvalitu / náboj, jako původní trilogie. Nicméně - pokud se vám líbily původní tři knihy, přečtěte si i tohle :D

dalia1769
06.11.2015 4 z 5

Nevím, jak moc se na tom podílí překlad a skutečnost, že původní Milénium jsem četla už před několika lety, ale já osobně bych nepoznala, že se změnil autor. Myslím, že i stylem se podařilo na předchozí knihy navázat, i když by mne zajímalo, jak hodlal v příběhu pokračovat sám Larsson (myslím, že jsem někde četla, že měl již část dalšího dílu napsanou). Nicméně Dívku v pavoučí síti považuji za dobrý thriller, setkali jsme se s většinou známých postav, jejich chování odpovídá předchozím knihám, příběh byl napínavý a četl se dobře. Trochu nudné mi připadaly pasáže týkající se složitého prostředí tajných služeb a průmyslové špionáže, nejzajímavější byly části týkající se Lisbeth a autistického chlapce. Znovuobjevení Kamily napovídá, že nás čeká minimálně jeden další díl.

matom76
05.11.2015 5 z 5

Lidi (čtenáři), buďme rádi , že někdo Milénium znovu oživil a já doufám, že bude pokračování. Jinak kniha se mě líbila, dobře se četla je napínavá, snad jen Lisbeth mohla být tvrdší. Za mě pět.

Manyna
03.11.2015 4 z 5

Larsson byl Larsson...nicméně mně se to líbilo. Uznávám, že mě to nepohltilo tolik, jako u předchozích dílů a napětí by se rozhodně nedalo krájet, ale zase oceňuji autora, že přijal takovou výzvu. Fajn, jednou to vyšlo, jen doufám, že se nerozhodne napsat pokračování, jelikož ten konec zůstal tak nějak otevřený.

Lorrainee
03.11.2015 5 z 5

Zatim za pet hvezd, dokonce lepsi nez v nekterych castech dvojka a trojka. A uprimne? Nevedet ze to nepise on tak to ani nepoznam. Jak dalece za to muze preklad nevim, ale vseobecnou nenavist si ta kniha nezaslouzi.

Polinius
01.11.2015 4 z 5

Ale jo, brak to úplně není ale už to není jako dříve. Postavy už nejsou tak šokující jako dříve, protože je dobře známe a víme co čekat. Pro milovníky románů z prostředí IT 4/5 pro ostatní 2.5/5 prostě průměr.

cameronova
29.10.2015 4 z 5

Za mě velice důstojné pokračování. Hodně jsem ze začátku sledovala spíš formu než samotný obsah, což se však v druhé polovině knihy překlopilo, jen ten konec, ač otevřený, přišel tak nějak zrychleně..... První polovina postupného vtahování do děje o odkrývání karet se mi proto líbila víc. A teď už se těším, jak to bude dál....

tinka1974
28.10.2015 5 z 5

Tři odpoledne. Přesně tak dlouho mi trvalo dostat se do konce. Ani jsem nezaznamenala změnu autora. Lisbeth na straně dobra a tentokrát se objevila i její sestra. Myslím, že to byl dobrý tah. V předešlých dílech se o ní nepsalo a tak ji teď mohli postavit na stranu zla, místo Zalaščenka. Dvě sestry, dvojčata a každá naprosto jiná. Ale to si můžete přečíst sami. Za mě je to zdařilé pokračování a srovnala bych jej se třetím dílem, který mě osobně oslovil nejvíc. Co víc, autor nechal otevřený konec, třeba se dočkáme dalšího pokračování

Adelajda_4
27.10.2015 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla do knihy začíst, pak jsem ale byla nadšena. Sice to nebyl Larsson, ale myslím, že autor se se svěřeným úkolem popral více, než se ctí a čtení mě opravdu bavilo.

Nifredil
26.10.2015 4 z 5

Je tam Lisbeth, Je tam Michael Blomkvist, je tam Erika a je tam vlastně tak nějak všechno, co v Miléniu bylo a má být. A ono to i je jako milénium a přece není. Přiznám se, že jsem měla obavy, jak autor naplní odkaz ságy. Říkala jsem si, že to buď zvládne nebo to bude úplně propadák. Zvládl to a zvládl to na jedničku. Jen mi celou dobu běželo v hlavě, že to vlastně už není Milénium, že je to jiné. Ale on byl dost velký rozdíl už mezi jedničkou a ostatními díly Milénia. Sám Larson jako by vykrádal sebe sama a tady mu spíš někdo vzdal výborný hold a krásně navázal na jeho dílo. Ale až na ty poslední díly, ne na brilantní jedničku. Tak to totiž přesně je. Ta špetička dokonalosti prvního dílu Milénia tomu chybí, jenže ta chybí i dvojce a trojce. Takže: je to hold. Žije to vlastním životem, podobně jako všechny později napsané příběhy Arsena Lupina nebo Sherlocka Hollmese. Přitom to na původní ságu krásně navazuje a drží se to nádherně jejího stylu. Kdo má rád Larssona měl by si to rozhodně přečíst.

DominikV
25.10.2015 4 z 5

Rád vzpomínám na časy ze střední školy, kdy jsem maturoval, a místo maturitních otázek jsem v ruce držel Larssonovu trilogii. Je to určitý pocit nostalgie, která má v mých vzpomínkách své ucelené místo. Proto jsem byl neuvěřitelně rád, že se mí oblíbení hrdinové vrací. Kniha nebyla vyloženě špatná a už vůbec se nedá mluvit o propadáku. Měla své kvality i spád, ale bohužel už tu bylo hodně "všeho ostatního" a málo Lisbeth a Mikaela. Dále mi celkem vadilo, že se již neopakovalo to, co jsem v předešlých knihách miloval- hlavní duo již nebylo o krok před ostatními, ale pouze jaksi tápalo. Tudíž závěrem: Slušná knížka, lehké zklamání. Doufám, že do příště se autor polepší :-)

Ula
25.10.2015 2 z 5

Základní námět - autistické dítě svědkem vraždy otce - fajn. Autor ovšem příliš frajeři s těmi matematickými poučkami. Lisbeth na úrovni zavražděného vědce-génia? Budiž. Ovšem causa Kamila, sebevražda pěstouna, nevlastní sestry a pěstounka, co u kafíčka vykládá mezinárodní top tajemství, na které policie ne a ne přijít .... tak, to už je celkem jiný žánr...přihlouplá telenovela. Jo a ještě mně tam štve ta dnešní "politická korektnost". Křesťané z východu jsou grázlové a vrazi, ostatní jsou super.