Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248256/bmid_divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 4 2165 527

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. ???Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal??? --- trochu scestná informace, když poté ještě stihl napsat 2 díly, ne? První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

Wilik
21.02.2016 4 z 5

Me se to moc libilo. Hlavni hrdinkou je opravdu Lisbeth, ale ja ji mam ráda. Prvnich par stranek je neprehlednych a trochu jsem se ztracela v postavach a kybersvete. Ale pak jsem četla bez dechu

koczanska
18.02.2016 4 z 5

Také se musím přidat na stranu těch, kteří knihu doporučují. Ze zvědavosti jsem si knížku přečetla a četla se mi hrozně snadno. Děj měl spád. S čím ale taky musím souhlasit, jsou téměř až nadpřirozené vlastnosti hlavních postav (Lisbeth je nejlepší hackerka všech dob a Michael zase novinářem staletí). Když od toho odhlédnu, knížka vážně v pohodě.

kubla111
17.02.2016 2 z 5

Rozvleklé, bez napínavého děje, jen se zde pouze přiživuje autor na známých postavách, které nejsou ani vyvedenější, jen dokonalejší s téměř supermanovskými schopnostmi. Nene, tato kniha neměla vůbec být napsána. pouze a jenom původním autorem, který i třetím dílem trilogie ukázal, že pokračovat znamená nutně polevit, jak to obvykle bývá u filmů. Já knihu nedoporučuji.

Jamka
15.02.2016 5 z 5

Byla jsem k pokračování trošku skeptická, přeci jenom není to Larsson. Pokračování je však skvělé, ale mile mě to překvapilo. Za mě výborné a doporučuji.

beran25
12.02.2016 odpad!

I ten nejobyčejnější člověk v knize má Nobelovu cenu. Kdo by tomu věřil ...

čika
03.02.2016 2 z 5

najskor som myslela, ze sa mi kniha tak zle cita len "vdaka" unave a pre mna troska menej zabavnej krimizapletke - nakoniec som sa nedockala ani ziadnej psychologickej kresby ci rozpracovania vztahovych linii, uveritelnych a niekam smerujucich dialogov alebo aspon mrazivej akcie ci naladoveho popisu....zial, velmi plytke a zbytocne

pocitac311
31.01.2016 2 z 5

Pôvodnú trilógiu Milenium som videl vo filmovej verzii a bol som ňou uchvátený. Po tejto knihe som siahol v nádeji na kvalitné pokračovanie príbehu.
Nemôžem porovnávať štýl Larssona a Lagercrantza, ale aj oproti filmu pôsobia postavy málo uveriteľne. Lisbeth má schopnosti komiksovej superženy, Mikael naopak nepôsobí veľmi akčne a investigatívne. Dobré postavy sú príliš dobré s krištáľovo čistým charakterom, tie zlé sú zlé a navyše podávané ako nesympatické alebo hlúpe. Príbeh je niekedy príliš detailný v popise vedeckých a počítačových záležitostí a tiež mám pocit, že autor píše o veciach, ktorým nie celkom rozumie - tak ako to komentuje fauxthum.
Dobrý príbeh napísaný pre mňa nestráviteľným štýlom.

Finn69
30.01.2016 2 z 5

Tak trochu zbytečná kniha, zdá se mi. Byl jsem zvědavý jak si Lagercrantz s dalšími osudy Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové poradí, recenze byly docela dobré, takže jsem se celkem těšil.
Bohužel, bylo to docela zklamání. Mikael dělá v knize v podstatě jen stafáž, sám s ničím nepřijde a jen čeká na telefony - to mi přijde docela málo na investigativního novináře. Z Lisbeth oproti tomu autor udělal superhrdinku bez stopy nejistoty, ke skvělým hackerským dovednostem přidala i schopnost poradit si se třemi profesionálními zabijáky nebo holýma rukama složit dvoumetrového chlapa. To není Lisbeth, to je James Bond.
Jinak je to dovedně napsané, docela ve stylu Stiega Larssona, ale už to prostě není ono.

tomvall
28.01.2016 3 z 5

Kdyby autor netlačil tolik na pilu a neudělal ze všech hlavních postav téměř nadpřirozené, bezchybné bytosti, mohlo to být skvělé pokračování úžasné trilogie. Souhlasím s komentáři Black Jacka a kristeen pode mnou.
Na druhou stranu úplný průšvih to taky není, jako oddychové čtení poslouží kniha celkem dobře. Jen atmosféra a náboj původní trilogie jsou bohužel pryč. Škoda.

delfin69
28.01.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem si pokračování trilogie koupil a očekával spíše zklamání. Ale byl jsem mile překvapen. Smekám, před tím jak nový autor navázal na svého předchůdce. Děj je místy strhující a jistě vás pohltí jako mne...jen ten konec mohl být malinko lepší. Přesto se těším adoufám na další pokračování...

The_Black_Jack
27.01.2016 2 z 5

Původní trilogii Milénium jsem četl už před pár lety, takže nemůžu srovnat jak moc se liší styl či sloh navazujícího autora. Děj této knížky vychází z původních postav. Zpočátku je knížka těžkopádná, seznamující a popisná. Později se rozjede v neuvěřitelný spletenec postav a organizací. Což by nevadilo - původní Milénium na tom stavělo a fungovalo to. Ale autor se tím nepáral a použil tradiční "profláknuté" agentury, ruskou mafii a motiv supervynálezu. Další problémem jsou vyhrocené schopnosti postav (hlavně Lisbeth), kde jí z chytré hlavy povýšily na absolutní supermozek. Tím pro mě kniha najednou klesla do škatulky klasické špionážní literatury. Příznivcům Milénia bych ji doporučil jako hodně oddychovou knihu.

kristeen
26.01.2016 2 z 5

Knížka by mohla nést podtitul Večírek superhrdinů. Hlavní hrdinku patrně málokdo v něčem překoná, vedle mentálních schopností vládne téměř nadpřirozenými schopnostmi fyzickými (a to navzdory stále proklamované malé výšce a vyzáblosti). Vedle ní ovšem nezaostávají ani ostatní hrdinové - ne nepodobní těm komiksovým, kteří některým z nich propůjčili krycí jména. Rychlost úsudku novináře Blomkvista či schopnost nonverbální komunikace tajemné Kamily, to vše ve výsledku přispívá k tomu, že celý příběh působí značně nerealisticky. Všichni zúčastnění jsou doslova machři ve svém oboru, a s takovými knížka snadno přichází o veškeré napětí, protože předem stejně víte, jak to dopadne...

1v8na
25.01.2016 5 z 5

V knize najdeme naprosto úžasný příběh. Je propracovaný, čtivý, výborný.
Oproti Larssonovi se více zabývá počítačovými programy a matematikou, ale i přes to, že jsem občas nerozumněla hantýrce počítačů a softwaru, byl příběh výborný.
Hlavně charakter a povaha určitých postav byl vykreslen geniálně. Velmi mě zaujala postava Augusta Baldera - autistického chlapce a savanta - jeho povaha byla popsána celkem do hloubky a s Lisbeth si velmi rozuměli.
Konec příběhu je opět otevřený a dává prostor pro další pokračování....
Bude Milénium pět?
Já bych to celkem i uvítala....

Gareth16
22.01.2016 5 z 5

Knižní Milénium jsem začal od konce pouze se znalostí filmového zpracování. Jestli tohle nedosahuje kvalit předchozích třech dílů, tak už se nemůžu dočkat Larssona, protože tohle byla ku**vská jízda! První polovina knihy byla sice trošku zdlouhavá, navíc čtivosti nepomáhala ani složitost řešeného tématu, ale poté se děj rozjel a hutná atmosféra mě nutila nepřestávat číst. Pět z pěti.

mazlak
21.01.2016 4 z 5

Musím se přiznat, že po této knize jsem šáh, aniž bych si povšimnul, že autorem je jiná osoba. Kniha mne však prekvapila z hlediska závěru. Jako by si tentokrát autor ponechával prostor pro další pokračování. V předchozích dílech nic takového nebylo. Děj byl z počátku dost pomalý a takřka mne neupoutal. Pak to teprve chytlo tempo a tak dávám čtyři.

loskatos
21.01.2016 2 z 5

Možná jsem četl jinou knihu než většina zdejších čtenářů. Ve formě textu je znát úporná snaha přilbížit se stylem psaní Larssonovi. I se to dost daří. Ale i když styl je podobný, atmosféra, stavění příběhu, jsou úplně jinde. Dvě a půl hvězdy.

Hrefna
20.01.2016 5 z 5

Opravdu bych nepoznala, že knihu nenapsal Larsson, ale nedokážu pochopit, jak někdo může tak dokonale napodobit sloh někoho jiného. Děj byl napínavý, temný, místy odborný, ale vždy bylo vše maximálně vysvětleno, bez toho aby se příliš vzdálil od samotného příběhu. Těším se na další pokračování a vůbec mi nevadí, že už to pro mě není moc reálné - myslím, že by se toto vše dělo kolem jedné osoby.

Klára90
20.01.2016 5 z 5

Kniha mě bavila od první stránky až do konce! Příběh mi možná občas přišel trochu překombinovaný,ale vůbec mi to nevadilo. Občas jsem nebyla nejchytřejší z "počítačových řečí", ale v pohodě jsem pochopila tolik,kolik jsem potřebovala k správnému vjemu knihy.Napínavé čtení,nutilo mě to začít novou kapitolu a číst,číst,číst, i když už jsem chtěla dávno spát. Ale to je úděl každé dobré knihy :-)

slyvuska
19.01.2016 4 z 5

začátek byl trochu zdlouhavý, ale pak se to pěkně rozjelo...

terizek
18.01.2016 5 z 5

Tento díl byl velmi čtivý, nemohla jsem se odtrhnout, příběh dobrý...konec byl možná trochu moc "šťastný" dalo by se říct