Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou. Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista. Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36497/divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-zSO-36497.jpg 4.64805

Milénium 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
Vydáno, Host

Luftslotter som sprängdes, 2007

Kniha Dívka, která kopla do vosího hnízda

JAnD
11.10.2019

Kniha přímo navazuje na předchozí díl a řeší otázky, které v něm vyvstaly.
Děj je natolik strhující, že jsem jí po chvilkách přečetl za jediný den.

Johncze
03.10.2019

Velice uspokojivé zakončení komplexně vystaveného příběhu a nespočtu zainteresovaných postav. Opět výborně napsáno a často se jde hodně do hloubky (místy až příliš, spousta věcí se opakuje, jak je objevována/vyprávěná různými postavami/skupinami). Závěr v soudní síni byl na mé očekávání a s ohledem na to, jak se to celé budovalo, trochu zkrácený. Ale jinak moc příjemné počtení. Jedna z nejlepších trilogií v tomto žánru.

milena8281
28.09.2019

Skvělé, napínavé, poutavé, čtivé, možná nejlepší z celé trilogie. Neuvěřitelně jsem si to užila, bavilo mě to tolik, že jsem přečetla skoro na 1 zátah. Škoda, že nevíme, kterým směrem chtěl autor pokračovat. Další díly si určitě přečtu, zajímá mě, kam se osudy hlavních postav posunou a s čím budou bojovat příště.

Ossinky
23.09.2019

Řekla bych, že třetí díl je trochu víc političtější než ty předchozí ale chápu, že ke správnému odhalení, vysvětlení a aby na konci vše zapadlo do sebe je potřeba vysvětlit. Celou trilogii Milénium bezpochyby řadím k tomu nejlepšímu, co jsem ze severské krimi četla.

skableska
18.09.2019

I třetí díl super! Trilogie uzavřena,vše do sebe zapadlo....i přesto,že další knihy s Lisbeth a Mikaelem už nenapsal Larsson,přečtu si je...
Smutne,že Larsson nedokončil,co měl v hlavě,bylo by to ještě super poctěni!!!

HanaMalina
22.08.2019

Super zakončení trilogie Milénia. I přes velké množství stran jsem se dobře bavila a kniha mě napínala až do úplného konce. Moc mě mrzí, že autor už další pokračování napsat nemůže, bylo to perfektní počtení.

22.08.2019

U posledního dílu trilogie Milénium se už nekonalo žádné velké překvapení, ale nadšená jsem byla definitivně i tentokrát ;-). Jen je velká škoda, že autor sám už žádné pokračování nenapíše... Já v sérii pokračovat nebudu, tato kniha byla svým způsobem dobře uzavřená a já jsem se závěrem spokojená. O příběhu jako takovém je opět těžké psát, aniž bych musela spoilerovat. Jsem ale ráda, že jsem Mikaela a Lisbeth potkala a určitě na ně hned tak brzy nezapomenu :-). A Vám, pane Larssone, vřelé díky, že jste celou trilogii stvořil...

ciaram
14.08.2019

Tak a mám celou trilogii doposlouchanou a tímto se Stieg Larsson posunul na první místo v mém žebříčku severských autorů. Smekám před autorovým umem budovat napětí, splétat a rozvazovat nitky, vystavěním jednotlivých charakterů, které nejsou zaměnitelné. A především za úžasné vykreslení Lisbeth. V jeden moment mi sice přišla jedna situace strašně hloupá, vzhledem k předchozímu popisování schopností postav, a bála jsem se, že to sklouzne někam, kam nemá (viz složka). Naštěstí se to však docela elegantně vyřešilo. Takže za mě 5* z pěti.

JarmilaNovotna
10.08.2019

Prima na dovolenou k vodě!

Dada077
29.07.2019

Prečítané jedným dychom a zároveň bez dychu :). Mne už Zalaščenko prišiel tak trochu za vlasy pritiahnutý, s rezervou beriem aj zrudy, ktoré počas záverečného boja zomierajú na štyri razy (brat), ale ak kedy niekto vo Švédsku položil základy dobrého napínavého a gradujúceho thrilleru, tak u mňa je to Larsson.

Marci70
22.07.2019

Tak ani třetí díl nezklamal!

pavels36
01.07.2019

Opět skvělé pokračování. Akce,zápletka,psychologie,život i konec prostě super! Doporučuji

Daduna
25.06.2019

Třetí díl a pořád stejně skvělý. Nemám co víc napsat...

Světluška4
24.06.2019

Skvělé zakončení trilogie. Celý příběh se zde postupně rozmotává, výjdou na jevo i nečekané věci a dle mého měla tato kniha velmi hezký závěr. Přečetla jsem všechny tři díly a i když to byly dlouhé knihy, stálo to za to.

KarolKula
06.06.2019

Libi se mi, ze se vlastne po celou dobu cteni trilogie pohybujeme v kruhu, coz jsem si samozrejme uvedomila u cteni posledni dilu. Ze zacatku jsem trudnomyslne pomyslela, ze ta medialni tahanice me bude nudit, ale pak mi doslo, ze to tak muselo byt, protoze hlavnim hrdinou je nejen Lisbeth, ale take Mikael - novinar. A ze vsechno to,co se podarilo ututlat, musi vyjit na povrch a ze media jsou tim nejsilnejsim mediem. Libi se mi, ze za vsim podstatnym a dulezitym stoji zena, miluju Lisbeth a Eriku, jsou to neskutecne silne osobnosti se schopnosti premyslet a s ochotou vyckavat, bez potreby ublizovat nevinym. A domyslete si, kolik spiny o ruskem zbehovi jeste vychazi na povrch pri zaverecne scene.

stoun25
03.06.2019

Perfektní dokončení předešlých knih. Čtivé, napínavé.

DericCaster
26.05.2019

Opravdu krásná trilogie. Skvěle vymyšlený a neméně skvěle napsaný příběh. Děj třetí knížky nebyl zas až tak přakvapivý, ale to mu neubralo nic na čtivosti a napínavosti. Čtu pomerně hodně a často se mi stává, že si musím knížku připomenout, abych si vzpomněl... Nicméně jsou i takové, které utkví v paměti a tato trilogie k nim, v mých očích, jednoznačně patří. Dekuji!

Maanna
03.05.2019

Pokud člověk přimhouří oči nad některými nelogickými částmi - třeba proč se Lisbeth Sekce nějak elegantně nezbavila v době jejího dospívání, pokud bylo jasné, že s ní budou problémy, tak je to chytlavé a napínavé čtení s patřičným happyendem. Dobré bylo proplétání a rozplétání jednotlivých linek, které vygradovalo během soudu, a celkem věrohodně na mě působila i Lisbethina reakce po něm. Jen tam zase nemusel být ten epilog s Niedermanem. Tahle postava mi prostě do celého příběhu nesedla. Přišlo mi, že se tam omylem dostala z nějakého komiksu o superhrdinech (proti kterým jinak nic nemám).

valky
02.05.2019

Nejlepší kniha z celé série. A řekla bych, že asi nejlepší kniha vůbec. Dokonalé, mistrovské dílo. Jen těžko se mi smiřovalo s tím, že už nebudu číst o Lishbeth....
Larsson byl mistrný spisovatel, a je ho opravdu neskutečná škoda. To, s jakou lehkostí dokázal vyprávět příběh Lisbeth, jak do sebe zapadal každičký dílek...

valky
12.04.2019

Pro mě - nejlepší knihy vůbec. Měla jsem trochu problém se začíst do první knihy, ale zhruba od poloviny jsem četla už jedním dechem a nemohla jsem se odtrhnout. Druhá kniha byla svižná, ale ten konec... Nemohla jsem jít ani spát a musela jsem otevřít třetí díl, u kterého jsem bez dechu od první stránky. Třetí díl je určitě nejlepší z celé série. Komplikovaný příběh, do kterého Vás ale autor od prvního dílu vtáhne tak, že se v nitkách příběhu vůbec neztrácíte. Naopak. Po přečtení Milénia mám opravdu pocit, že tyto knihy nic nepřekoná.

Elapheg
15.06.2019

Tak tohle byla jízda. Souhlasím rovněž s uživatelkou valky, že třetí a poslední díl od Larssona alespoň pro mne byl nejpovedenější knihou celé trilogie. Naprosto smekám před bohužel již zemřelým autorem, jak mistrnou zápletku dokázal vymyslet mezi švédskou tajnou službou, která se spikla se všemi možnými aktéry proti Lisbeth Salenderové, Mikaelovi Blomkvistovi a všem z časopisu Milénia a všem poctivým švédským policistům, kteří se snaží odhalit skutečnou pravdu o Alexandru Zalaščenkovi, jehož se švédské tajné služby snažily zašít a z jeho dcery Lisbeth museli udělat nesvépravnou osobu zavřenou na psychiatrii, aby její pravdivé verzi o ruském přeběhlíkovi Zalaščenkovi nikdo nevěřil a aby tak tajné služby mohly ukrývat celou svou lež. Agenti tajné služby Švédska, kteří od začátku Zalaščenkova krytí používali nezakonné praktiky k utajení pravdy a neváhali Lisbeth Salanderové zničit život. Lisbeth, která je vynikající hackerkou a néjen díky těmto schopnostem je schopna rovněž získat tajné materiály tajných služeb, tajné smýšlené psychiatrické zprávy o Lisbeth samotné a o tom, kdo Zalaščenko skutečně byl a především tajné informace o aktérech, jenž se celou dobu snažili Lisbeth Salanderovou odstranit a naprosto zkompromitovat. Tyto spisy se dostanou do časopisu Milénia Mikaelovi, policii a vlivným osobám, které zahájí prověřování celého korupčního případu Zalaščenko a Lisbeth Salanderové, naštěstí pro Lisbeth. Lisbeth se samozřejmě i díky Mikaelovi a ostatním novinářům z Milénia, poctivým policistům a vlastním přátelům, jenž jsou na její straně může pustit do boje s tajnými službami o odhalení té vší špíny, jejíž odhalování se nakonec dočkáme i v soudním procesu a v dalších tazích novinářů z Milénia. Tajné služby vědí, že jim jde o samotné vlastní přežití a všem z tajných služeb by zde hrozila tvrdá vazba v případě provalení skutečné pravdy a proto neváhají v tomto boji zacházet do největšcíh extrémů. Půjde zde doslova o život. Celá trilogie je mistrným dílem, ale třetí díl mě naprosto pohltil. Četl jsem mnoho dobrých knih, ale trilogie Milénium předčí mnohé. Zápletka je tak geniální, a přitom vše do sebe zapadá a je předem promyšlené, že je jasné, že o tom musel psát člověk, který do něčeho podobného byl zasvěcen. Děj knihy navíc postrádá brutality, za což dávám opět hvězdičku navíc, přitom to však knize neubírá na gradování děje. I když jsem některý vývoj knihy tušil, stejně jsem byl nakonec překvapen, jak se se všemi, kdo Lisbeth ublížili, hlavní hrdinka nakonec plánuje vypořádat. Podaří se ji očistit své jméno a odhalit utajovanou pravdu? Přečtěte knihu sami. Tato trilogie ve mně zanechala hlubokou stopu, určitě ji mohu jen doporučit a jsem opět smutný z toho, že od tak vynikajícího autora si už nebudu moc nic přečíst. Kniha je zároveň ukázkou o tom, co tajné služby mohou s jedincem vykonat, když se proti němu spiknou a když se záměrně vypouští dezinformace do hlavního éteru a jak se proti jedinci na základě dezinormací může obrátit celá společnost. Na dnešní politickou situaci u nás to platí rovněž. Slovo nakonec. Mistrovské dílo, skvělý čtenářský zážitek. Děkuji pane Larssone.

Tabby
01.05.2019

Tohle bylo skvěle a mistrně zakončený poslední díl celé série. Až mi je líto že to skončilo, tahle celá série je neuvěřitelně skvělá.
Čtivé, napínavé, zajímavé, v určitém smyslu i poučné. Skvěle popsáno, od krajiny že si to dokážete představit až po život lidí. Larsson dokázal, že vše do sebe hezký zapadlo,každý detail jsem mu uvěřila.
Postavy Lisbeth a Mikaela jsem si oblíbila už od prvního dílu a tady k nim přibylo i pár vedlejších postav (Bublansky, Armanskeho, Mikaelova sestra....).
Celé vyšetřování a pátrání po tom co se skutečně stalo a soudní proces jsem si užila, jak tam vše vyšlo najevo, dokonalé.
Tahle série se Larssonovi povedla, určitě se na ní nadřel, je to vidět. A já ji určitě nepřečetla naposledy. :)

sasena
16.04.2019

Ještě jsem sice poslední díl nedočetla a přestože je to psané takovým stylem, že nelze přestat, mám několik výhrad. Celý příběh stojí na velmi slabých nohách a nemůžu si pomoc, ale nevěřím, že tak krutý a někomu téměř vše odpouštějící systém tajných služeb by si nedokázal poradit s něčím tak nepatrným a nedůležitým, jako je dvanáctiletá problémová, na psychiatrii téměř bez jakéhokoliv zájmu nějakých kompetentních úřadů či rodiny hospitalizovaná holka. To se fakt nepovedlo, protože namísto vymýšlení složitého a komplikovaného řešení, aby jí zabránili v prozrazení atd..., což by mohlo ohrozit hromadu důležitých lidí a zřejmě celé švédské tajné služby, ji mohli naprosto snadno zlikvidovat nějakou "běžnou nemocí" a do úmrtního listu napsat cokoliv. Kdo by se o ni zajímal? Vůbec nikoho by to netrápilo. To je fakt věc, která mi ve třetím dílu kazí požitek z četby. Hajzlům procházejí neuvěřitelné bejkárny, "odborný" posudek jediného doktora má osudový vliv na život člověka, ututlá se napadání a týrání, dětská prostituce, pedofilie v nejvyšších kruzích, morálka nula, ale zbavit se malé Lisbeth, té nebezpečné potvory, když byl ještě čas, to nikdo nedokáže?

danielpernik
10.04.2019

Fantastický závěr Stieaga Larsona, který vlastně ani není závěrem. Po otevíráku v podobě druhého dílu si moc času volna neužijete a musíte sáhnout po třetím. Začátek má spád, avšak pozvolna přechází do politikaření, vysvětlování a utváření kontextu pro nadcházející události.
Přiznám se, že se mi to malinko táhlo. S odstupem času tomu ale naprosto rozumím a nedovedu si konstrukci knihy představit jinak.
Následná část má spád, hromadu zvratů, vedlejších (zajímavých) linek a čte se naprosto fantasticky.
Největším vrcholem pro mě však byl samotný soudní proces. Ojojoj to byla grilovačka, kterou si každý dobromyslný čtenář zasloužil. No a když si s úsměvem podmáčeným slzou užíváte konec, zjistíte, že ještě není po všem. Jak tady k sakru někdo může chtít víc? :)

Yarwen
05.04.2019

Třetí díl Milénia překračuje o dvě třídy díly předchozí. Zprvu jsem myslel, že si autor ukousnul příliš velkého sousta, ale překvýkal to a spolkl s noblesou. Konspirační teorie ohledně Sekty uvnitř švédské bezpečnostní policie je složitá, ale prosta logických kiksů a vcelku reálná (kam se hrabe Umbeto Eco se svým Kyvadlem), což je na detektivní žánr velmi neobvyklé. Ačkoliv je příběh komplikovaný (což kvituji), je napínavý a vtáhne čtenáře do svých spletitostí tak, že nakonec prožije se svými hrdiny obrovské zadostiučinění s tím, že každý dostane to, co si zaslouží. Feministický extrémismus je zde spíše v pozadí (bojovné ženy - možná spojka na Monicu Figuerolovou?), slepých uliček minimálně (Plague a telefonické odposlouchávání Ekströma) a prožitek skvělý - od této knihy by se většina autorů detektivek měla učit. Dávám vysokých 83%.